Sklad č. 7 - podoba národnej kultúrnej pamiatky počas výstavby druhej fázy Eurovea
Galéria(7)

Industriálna dominanta nábrežia získa druhý dych. Rekonštrukcia Skladu č. 7 je vo finále, priestory vyplní komerčná prevádzka

Partneri sekcie:

Bratislavský downtown čoskoro získa ďalší obnovený industriálny priestor. Po Jurkovičovej teplárni v projekte Sky Park, Pradiarni 1900 v Zwirne sa zmenia aj priestory v Sklade č. 7 vo štvrti Eurovea City. Dominanta nábrežia bola dlhé roky ignorovaná, čo sa sčasti zmenilo pred vyše dekádou. Finálnej bodky sa ale dočká až dnes, jej priestory pritom vyplní známa, komerčná gastroprevádzka.

Bratislava bola v minulosti významným priemyselným mestom. Získala dokonca status druhého najpriemyselnejšieho mesta v Uhorsku a jeho centrom sa stala najmä pre svoju atraktívnu polohu medzi Viedňou a Budapešťou, ale aj pre blízkosť s riekou Dunaj. Za najvýznamnejšiu etapu sú pritom považované dekády v druhej polovici minulého storočia, pričom rok po Nežnej revolúcii pracovalo v priemyselnej Bratislave viac ako 58-tisíc ľudí. 

Tieto fakty sa odzrkadlili aj vo výstavbe mnohých tovární a industriálnych budov, ktoré vznikali vo viacerých častiach Bratislavy. Ich centrum bolo však situované v dnešnom downtowne – pri nábreží Dunaja, na pomedzí Starého Mesta a Ružinova – kde boli postavené rozsiahle fabriky. Z priemyselných stavieb ale zostalo v metropole minimum – väčšina prešla nepremyslenou a arogantnou asanáciou ešte v rokoch 2007 až 2008, pričom niektoré boli odstránené aj o pár rokov neskôr. 

Pozostatky priemyselnej histórie mesta boli dlho prehliadané a zanedbané, meniť sa to začalo až na prelome druhého a tretieho desaťročia tohto milénia. Kompletne zrekonštruované boli dve azda najvzácnejšie industriálne pamiatky – Pradiareň 1900, ktorá je súčasťou projektu Zwirn a Jurkovičova tepláreň v developmente Sky Park. Dnes je naplánovaná premena historickej zámočníckej dielne známej ako Design Factory na Bottovej, ale aj kníhtlačiarne Svornosť na Račianskej ulici.

Ignorovaná dominanta nábrežia 

Jedným z mála industriálnych reliktov v Bratislave je aj Sklad č. 7 na nábreží Dunaja v zóne Eurovea City. Podľa registra modernej architektúry oA HÚ SAV bol objekt postavený začiatkom dvadsiatych rokov 20. storočia vo vtedy modernizujúcom sa bratislavskom prístave a architektom skladu je Karol Skorkovský. Prvotným zámerom bolo vybudovať viacero podobných poschodových skladov, pričom spolu ich malo v priebehu prvého desaťročia medzivojnového obdobia vyrásť na brehu rieky až desať.

Katastrofálny stav Skladu č. 7 v minulosti – pamiatka mala poškodené statiku a chýbali jej okná aj dvere
Katastrofálny stav Skladu č. 7 v minulosti – pamiatka mala poškodené statiku a chýbali jej okná aj dvere | Zdroj: Archív Oddelenia architektúry HÚ SAV

Sklad č. 7 ale zostal jedinou dominantou prístavu tohto rozsahu vybudovanou medzinárodnou dopravnou spoločnosťou Bohemia a Bankou československých légií. Podľa všetkého je objekt najstaršou skladovou viacpodlažnou budovou na Slovensku svojho druhu. Okrem jeho konštrukčnej výnimočnosti je pozoruhodný aj svojou architektonickou formou s tromi vežami, pripomínajúcou architektúru palácov, či sakrálnych stavieb.

Sklad bol poškodený počas bombardovania prístavu a neďalekej rafinérie minerálnych olejov Apollo v roku 1944. Po vojne, v rokoch 1947 – 1948, ho rekonštruovala Skorkovského firma, ktorá bola v tom čase už pod štátnou správou. V osemdesiatych rokoch 20. storočia sa Sklad č. 7 stal kultúrnou pamiatkou. Po roku 1989 ale zostal opustený a chátral. 

Ako informuje Denník SME, sklad bol vydaný na pospas ľuďom bez domova a vandalom, mal poškodenú statiku a budove chýbali aj okná či dvere. Vyklápacie nákladné plošiny, ktoré slúžili na sypanie obilia priamo do lodí v prístave, skorodovali. Dominanta nábrežia sa tak stala na dlhé roky ignorovanou a upadala do zabudnutia. 

Nový šat od írskeho developera 

Ešte kým iné industriálne pamiatky chátrali, Sklad č. 7 sa dočkal opravy od írskej spoločnosti Ballymore Properties. Táto iniciatíva súvisela s výstavbou nákupného centra Eurovea. Sklad bol zrekonštruovaný v rokoch 2007 až 2008, pričom developer chcel pamiatku obnoviť najskôr za 7,7 milióna eur, nakoniec ale na opravu vyčlenil len 3,3 milióna eur. Rekonštrukcia sa zrealizovala podľa návrhov štúdia A1 Respect pod vedením architekta Branislava Kaliského.

Sklad č. 7 – snímka zrekonštruovanej pamiatky z roku 2008
Sklad č. 7 – snímka zrekonštruovanej pamiatky z roku 2008 | Zdroj: TASR – Pavel Neubauer

Opravená bola statika budovy, stavba prešla zateplením a kompletnou obnovou fasády. Zreštaurované boli technické prvky v interiéri a exteriéri a objekt tiež získal novú strechu. Rekonštrukcia bola dokonca Krajským pamiatkovým úradom Bratislava vyhodnotená ako príklad kultivovanej pamiatkovej obnovy, založenej na uznaní všetkých originálnych hodnôt technickej pamiatky. 

Sklad najskôr slúžil ako marketingový pavilón, v ktorom si záujemcovia mohli pozrieť, ako bude vyzerať nové nákupno-zábavné centrum Eurovea, ako aj nová štvrť. V pamiatke sa konali rôzne večierky, promo akcie alebo afterparty. Uvažovalo sa dokonca s využitím priestoru na kultúrne akcie ako náhrada za PKO. 

Nový majiteľ, ďalšia rekonštrukcia

V júni 2013 však voda vyliata z rozvodneného Dunaja zaplavila bratislavské nábrežie a zatopila aj pivničné priestory Skladu číslo 7. A odvtedy budova začala chátrať znova. O rok neskôr však celý komplex odkúpil jeden z najbohatších Slovákov, Peter Korbačka, ktorý je jedným z akcionárov skupiny J&T Real Estate (JTRE). Pripravovala sa tak ďalšia rekonštrukcia Skladu č. 7, avšak teraz už pod taktovkou slovenskej spoločnosti.

Obyvatelia mesta si môžu pamätať, ako sa tu usporadúvali menšie podujatia a umiestnené tu boli aj inštalácie umeleckého festivalu Biela noc. Veci sa výraznejšie pohli v marci roku 2019, keď spoločnosť Eurovea 2 – prepojená s JTRE – podala žiadosť o vydanie stavebného povolenia na zmenu dokončenej stavby spojenou so zmenou v užívaní. V máji publikoval stavebný úrad oznámenie o začatí stavebného konania a na prelome augusta a septembra už disponoval investor stavebným povolením.

Pôvodný účel Skladu č. 7 – teda prezentačný pavilón s administratívnym zázemím, jedálňou, kuchyňou a technickým zázemím, chcela Eurovea zmeniť na administratívnu budovu s napojením na technickú infraštruktúru. 

Na prízemí navrhli holopriestor so spoločnými priestormi, na ďalších dvoch podlažiach zase administratívu a miestnosti na výstavy. Štvrté nadzemné podlažie by malo vypĺňať 8 nájomných administratívnych priestorov a zvyšné tri podlažia určili ako technické zázemie budovy. 

Projekt obnovy skladu priblížil v roku 2020 aj zámer prevádzky pivovaru a reštaurácie, predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA. Konkrétne išlo o spoločnosť Heineken, ktorá mala mať svoj pivovar na prvom nadzemnom podlaží Skladu č. 7 a firma ho chcela otvárať už v lete roku 2020.

Rekonštrukcia je dokončená, pribudne známa gastroprevádzka

Dnes je obnova Skladu č. 7 vo finále. „Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky Sklad č. 7 je dokončená a začína sa kolaudačné konanie. Realizovaná bola v koordinácii s Krajským pamiatkovým úradom. Zachované boli historické artefakty ako oceľové brány, betónové stĺpy, hlavice či schodiská,” povedal pre ASB hovorca a Senior PR Manager J&T Real Estate, Daniel Suchý. Podľa neho dosiahli náklady na rekonštrukciu 10 miliónov eur. 

Sklad č. 7 - podoba národnej kultúrnej pamiatky počas výstavby druhej fázy Eurovea
Sklad č. 7 – podoba národnej kultúrnej pamiatky počas výstavby druhej fázy projektu Eurovea | Zdroj: Register modernej architektúry oA HÚ SAV / Matej Hakar, Čierne diery

Dnes je už známe, aká prevádzka vznikne na prízemí budovy. V januári tohto roku vydala mestská časť Ružinov informáciu o začatí konania o zmene stavby pred dokončením, čím bolo začaté stavebné konanie. To súvisí so stavebnými úpravami priestorov pre vybudovanie prevádzky siete Medusa Restaurants. 

Tá je dnes najväčšou gastronomickou skupinou pôsobiacou na slovenskom trhu. Prevádzkuje viac ako 40 vlastných gastrozariadení na Slovensku, v Českej republike i Rakúsku. Svoje prevádzky má pritom aj v ďalších industriálnych pamiatkach – už spomenutej Jurkovičovej teplárni alebo Pradiarni 1900. Podľa aktuálnej dokumentácie je zámerom využiť nájomnú jednotku Skladu č. 7 na výrobu piva a podávanie jedál pre 320 zákazníkov a asi 25 členov personálu.

Túto informáciu napokon potvrdil aj samotný developer. „Prvé nadzemné podlažie bolo odovzdané spoločnosti Medusa Group, ktorá tu plánuje v lete 2025 otvoriť reštauráciu a piváreň,” hovorí Daniel Suchý z J&T Real Estate. Na otázku, prečo vzišlo z plánu realizovať v Sklade č. 7 pivovar od Heinekenu, developer neodpovedal.

Známe je však aj využitie ďalších priestorov industriálnej pamiatky. „Na druhom, treťom a štvrtom nadzemnom podlaží sa dokončuje zabehnutý koncept dizajnových kancelárií JTRE „De.signed By“, tentokrát od architekta Mareka Rudohradského. V ponuke na prenájom budú od mája tohto roka a celková prenajímateľná plocha je 4 100 štvorcových metrov,” približuje hovorca a Senior PR Manager J&T Real Estate.

Tento koncept podľa neho tvorí súbor samostatných kancelárskych „suites“ so spoločným zázemím ako sú zasadačky, kuchynky, spoločné priestory, sprchy a podobne. „V súlade s historickým charakterom národnej kultúrnej pamiatky Skladu č. 7 pôjde o kancelárske priestory v industriálnom štýle, ktorý je zriedkavým, no veľmi žiadaným artiklom na bratislavskej mape kancelárií. Zaujímavým odkazom na genius loci budú interiérové graffiti,” uzatvára Daniel Suchý.

Názor autora článku:

Konečne

Využitie Skladu č. 7 nebolo v tomto tisícročí nikdy stopercentné. Občasným podujatiam, ktoré tu boli organizované v predchádzajúcich rokoch, sa nepodarilo využiť potenciál tohto miesta naplno. Do Bratislavy sa tak konečne vráti kus histórie a na mapu zrekonštruovaných industriálnych pamiatok pribudne Sklad č. 7. Oznámenie o ukončení rekonštrukcie je preto pre Bratislavu výbornou správou.

Je však minimálne na zváženie, či je v tomto priestore skutočne potrebná ďalšia komerčná prevádzka spoločnosti Medusa Group, ktorá už funguje v Jurkovičovej teplárni (Werk), Pradiarni 1900 (Mint) a na nábreží nákupného centra Eurovea má ďalšie dva podniky (Primi a Wagamama). Vo vzdialenosti takmer dvoch kilometrov (od Skladu č. 7 po Pradiareň 1900) tak bude fungovať až päť prevádzok tejto siete reštaurácií.

Lokalite by preto neuškodila pestrosť a rozmanitosť gastronomických zariadení, ktoré by územie osviežili o nové značky, napríklad aj tie lokálne, ktoré nemajú toľko možností na rozvoj ako v prípade Medusa Group.

Sklad č. 7 - podoba národnej kultúrnej pamiatky počas výstavby druhej fázy Eurovea
Sklad č. 7 - podoba národnej kultúrnej pamiatky počas výstavby druhej fázy projektu Eurovea
Sklad č. 7 – snímka zrekonštruovanej pamiatky z roku 2008
Katastrofálny stav Skladu č. 7 v minulosti – pamiatka mala poškodené statiku a chýbali jej okná aj dvere
Sklad č. 7 - interiér
Sklad č. 7 - situácia interiéru