Development

Odklad pôsobnosti novej stavebnej legislatívy, ktorá má od apríla 2024 nahradiť takmer 50 rokov starý stavebný zákon, bol dôležitou témou Stretnutia lídrov slovenského stavebníctva 2023/H2 v utorok 28. novembra v Bratislave. Na ťahu je vláda, aby predstavila odborné návrhy v dostatočnom predstihu, pretože riešenia šité horúcou ihlou sú procesu povoľovania stavieb a stavebníctvu skôr na škodu.

Monika Voleková -

Zámer s 53 bytmi a vnútroblokom na rušnom nároží Račianskej a Pionierskej ulice v Bratislave nahradí pôvodné technické haly, ktoré však boli zastarané a neboli využiteľné pre súkromný sektor. Predaj bytov má začať v prvom štvrťroku 2024.

Monika Voleková -

Západná časť Mlynskych nív sa postupne stáva urbanizovanejšou a najmä mestskejšou. Môžu za to nové projekty, ktoré dokazujú, že bratislavský downtown sa v neďalekej budúcnosti rozšíri aj do tejto oblasti. Dopomôže k tomu aj zámer z dielne Immocapu pod názvom Millhaus, ktorého od začiatku výstavby delí už len krôčík. Po dlhom čase bol konečne odhalený aj finálny vizuál veže.

Andrej Sárközi -

Bratislava sa zaradí k mestám a obciam, ktoré v reakcii na drastické znižovanie príjmov ohlasujú zvyšovanie dane z nehnuteľností a iných miestnych poplatkov. Napriek tomu, že mesto robilo všetko preto, aby sa s vážnymi výpadkami v rozpočte vysporiadalo šetrením na vlastnej prevádzke, či obmedzovaním rôznych investičných projektov a opráv, primátor Matúš Vallo spolu so starostkami a starostami bratislavských mestských častí spoločne oznámili rozhodnutie zvýšiť daň z nehnuteľnosti v priemere o 35 % a poplatok za odpad o 30 %.

TASR -

Immocap, ktorý bol známy výstavbou kancelárskych budov či nákupným komplexom Central s hotelom chce v priebehu desiatich rokov postaviť 1 500 bytov v mestských častiach Staré Mesto, Ružinov a Nové Mesto. V tomto segmente plánuje aj zostať. Pomer rezidenčných a administratívnych projektov bude podľa výkonného riaditeľa Martina Šramka 50 na 50.

Monika Voleková -

Bratislava zlepšuje možnosti verejnej dopravy nielen rekonštrukciami jednotlivých radiál, ale najnovšie aj obnovou Depa Krasňany. Dnes schátraný a upadnutý areál prejde modernizáciou, ktorá je podľa hlavného mesta dopravným projektom desaťročia. Presne 50 rokov stará vozovňa tak konečne získa súčasnejší výraz, ktorý pomôže aj biedne pôsobiacemu okoliu.

Andrej Sárközi -