Development

Rast úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v bankách spojený s infláciou a opatrnosťou kupujúcich zamiešali karty na trhu s novostavbami aj s bytmi z druhej ruky v Bratislave. K cenovému výpredaju novostavieb však nedochádza, hoci časť verejnosti mala takéto očakávania.

Monika Voleková -

Jeseň je ideálnym obdobím na rekapituláciu projektov, ktorým sme sa intenzívne venovali v tomto roku. V spoločnosti EUROVIA SK a v spolupráci s našou sesterskou spoločnosťou SMS, a. s. sme realizovali stavebné práce pre široké spektrum investorov vrátane verejného sektora, konkrétne pre štát, regióny, mestá či obce, a tiež pre súkromných investorov.

Stanislav Pagáč, riaditeľ CTP pre Slovensko, v rozhovore vysvetľuje, prečo pred 10 rokmi nakúpili pozemky na východe Slovenska a prečo začali s výstavbou v tejto lokalite. Tento región má podľa neho nedostatok priemyselných nehnuteľností v porovnaní s dopytom a jeho potenciálom, a to všetko sa podpisuje na miere ekonomického rastu.

Do Bratislavy každodenne dochádza viac ako 130-tisíc ľudí a vyše 33-tisíc automobilov. V hlavnom meste sa preto rozširuje parkovacia politika a Magistrát začína intenzívnejšie riešiť parkovacie kapacity pre rezidentov, ale aj pre turistov alebo ľudí, ktorí do metropoly cestujú za prácou. Vedenie mesta preto začalo realizovať záchytné parkoviská a v príprave je aj niekoľko parkovacích domov, z ktorých aktuálne začínajú povoľovací proces prvé dva.

Andrej Sárközi -

Zelené nájmy sú aktuálne horúcim trendom v sektore nehnuteľností. Prenajímatelia sa snažia vyhovieť zvýšeným nárokom nájomcov implementáciou nových udržateľných opatrení, čeliť nárokom zo strany bánk aj investorov a zároveň byť konkurencieschopní. Čo vlastne zelený nájom je a ako sa premieta do vzťahu prenajímateľ – nájomca?

Žiadať podporu na obstaranie nájomného bývania cez ŠFRB môžu okrem samospráv aj právnické osoby. Práve v Strážskom pribudli byty, ktoré sú jedny z prvých obstaraných podnikateľským subjektom.

Po otvorení rozšírenia nákupného centra a priľahlých verejných priestorov a dokončení administratívnych a bytových budov, vrátane prvého slovenského mrakodrapu, je sprístupnená aj zostávajúca časť predĺženia obľúbenej dunajskej promenády. Pri tejto príležitosti bola na novom námestí na nábreží odhalená aj socha Octahedral Body.

redakcia ASB -

Slovenský živnostenský zväz, Cech strechárov Slovenska a Zväz stavebných podnikateľov Slovenska preto v spolupráci so zástupcami odborných škôl a odborníkmi z praxe prijali Spoločnú deklaráciu na podporu stavebných remesiel, ktorú predložili Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstvu hospodárstva SR a Ministerstvu dopravy SR.

Začal sa budovať v roku 2017, dnes transformuje celú Bratislavu. Reč je o projekte Sky Park od legendárnej architektky Zahy Hadid. Najväčšia časť tohto komplexu bola dokončená v roku 2020 a v súčasnosti sa dokončuje štvrtá veža – Sky Park Residence 4. Development ale svoju dominantu ešte len získa. Sky Park Tower bude vyčnievať nad všetkými štyrmi vežami a ako sa ukazuje, v mierne upravenej a atraktívnejšej podobe.

Andrej Sárközi -