ASB Segment

Občianske stavby

Múzeum mesta Bratislavy (MMB) po viac ako dvoch rokoch od začiatku generálnej obnovy opätovne sprístupňuje jednu z dominánt historického centra Bratislavy - Michalskú vežu. Pod svojou správou má až deväť pamiatok a po hrade Devín je Michalská veža druhou kultúrne a historicky významnou pamiatkou, ktorej obnovu sa tento rok podarilo úspešne ukončiť. Ide o nanajvýš dôležitú rekonštrukciu, keďže stavba nebola pred začiatkom prác v dobrom stave.

Andrej Sárközi -

INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz – sleduje uplatňovanie princípov a nástrojov voľného trhu a ich dôsledky v podmienkach slovenskej ekonomiky. S jedným z jeho analytikov, Robertom Chovanculiakom, sme sa rozprávali o situácii v slovenskom školstve.

Monika Voleková -

Bratislavský ateliér Between, ktorý vyhral súťaž (2022) na obnovu štátnych kúpeľov Sliač, dopracoval svoj návrh podľa pripomienok poroty.  Vznikla urbanistická štúdia zaoberajúca sa obnovou a rozvojom celého areálu Kúpeľov. Architektonická štúdia rieši obnovu Centrálnej časti kúpeľov, ktorý sa plynulo prelína s Kúpeľným parkom a okolitou prírodou. Ateliér obe štúdie predstavil verejnosti v septembri.

Monika Voleková -

Kultúra a vzdelávanie v regióne horného Zemplína dostane do dvoch rokov pozitívny impulz. A to vďaka radikálnej zmene objektu (1986) na Sídlisku 1. mája v okresnom meste Vranov nad Topľou na multifunkčné centrum kultúry, v ktorom budú sídliť verejná regionálna Hornozemplínska knižnica a Hornozemplínske osvetové stredisko.

Monika Voleková -

Pod krídla Ministerstva kultúry (MK) SR patrí v centre Bratislavy veľa budov, ktoré vytvárajú obraz hlavného mesta a potrebujú rekonštrukciu. Slovenská národná galéria ju má sebou v cene takmer 49 miliónov eur, v príprave je obnova historickej budovy Slovenského národného divadla (SND) na Hviezdoslavovom námestí tiež za desiatky miliónov eur.

Monika Voleková -

N/A, Mesto Banská Bystrica, Banská Bystrica

JURAJ HUBINSKÝ, MARTIN SMEREK, PETER KUKLICA, Spirit company, Dokončené, Občianske stavby, Trenčianske Teplice

A3 Architekti, Rímskokatolícka cirkev Bratislavská arcidiecéza, Bratislava,Bratislava - Staré Mesto

COMPASS ARCHITEKTI, BACHLEDKA Ski&Sun, Spišská Magura