Aktuálne

Slovo nido znamená v taliančine hniezdo. Evokuje pocit domova, harmónie a bezpečia. Projekt N!DO II spoločnosti IURIS GROUP svojou architektonickou štruktúrou, diferencovanými výškami a subtílnou fasádou kompozične dotvára celý komplex a novými funkciami vytvára rozmanitosť pre všetkých jeho obyvateľov.

Broňa Tarnócy -

Študenti architektúry dostali možnosť dokázať, že prefabrikácia neznamená uniformitu a že kreatívne nápady sa dajú realizovať aj pomocou typizovaných riešení. Spoznali sme výsledky súťaže pre mladých architektov Prefabrication Goes Creative, do ktorej sa mohli zapojiť študenti všetkých vysokých škôl architektúry z Bratislavy a Košíc.

redakcia ASB -

Intenzívne sa rozvíjajúci bratislavský downtown postupne mení metropolu Slovenska. Pribúdajú tu veže od architektonických špičiek a nové obytné či polyfunkčné súbory transformujú pozemky, kde boli v minulosti len priemyselné areály či staršie nehodnotné stavby. Na okraji downtownu je tentokrát naplánovaný projekt od firmy J.R.B. s.r.o., ktorá chce prestavať oblasť na Votrubovej.

Andrej Sárközi -

Viedenská rezidenčná štvrť Aspern rastie od roku 2015. Od tej chvíle debaty o komplexe neutíchajú. Niekto tvrdí, že ide o jeden z najväčších projektov rozvoja miest v Európe, iní argumentujú, že veľa silných architektúr pokope neprináša dostatok priestorového pokoja.

Jolana Říhová -

Hľadanie najkrajšej fasády roka malo grandiózne finále v podobe veľkolepého galavečera, na ktorom sme sa dozvedeli, ktoré z nominovaných diel získali ocenenia. Tohtoročná súťaž umožnila zapojiť aj laickú verejnosť a tá sa mohla verejným hlasovaním spolupodieľať na výbere stavby, získa Cenu verejnosti. 

redakcia ASB -

Dostupnosť bývania na Slovensku je stále na nízkej úrovni. Pred vyše rokom komplikovali situáciu neuspokojený dopyt, rastúce ceny nehnuteľností a úrokových sadzieb a pomalý povoľovací proces výstavby. V súčasnosti sú to zvýšené úroky hypoték na úrovni cca 4 % k jari 2023, pretrvávajúca dvojciferná inflácia a menšia zásoba hotovosti.

Monika Voleková -

Kapitulská ulica v bratislavskom Starom Meste, kde je na jednom konci Konkatedrála sv. Martina, je pokojná, patrí ku kratším a zároveň najstarším uliciam v historickom jadre. Turisti sa po nej radi prechádzajú a obdivujú fasády domov v pamiatkovej zóne. Je predelom medzi turistami nabitým centrom a Staromestskou ulicou, ktorá v minulosti oddelila hrad od obývanej zóny.

Monika Voleková -