Polyfunkčný komplex ZWIRN

Partneri sekcie:

Rezidenčno-administratívny komplex ZWIRN vstúpil do územného konania pre prvú etapu projektu spoločne s priľahlou dopravnou a technickou infraštruktúrou vrátane chodníkov a cyklotrás. Predpokladaný začiatok výstavby komplexu je začiatok roka 2020, jeho ukončenie sa plánuje o dva roky neskôr.

Architektonické štúdio Compass architekti pripravilo projekt ZWIRN spájajúci všetky atribúty príjemného bývania – atraktívnu lokalitu, výhľad na priestranné nové námestie a k tomu pokojné vnútrobloky so zeleňou a detskými ihriskami.

„Tri bytové domy reflektujú tradičnú blokovú zástavbu, ktorá bola typická pre toto územie. Príjemná mierka vznikne aj vďaka tomu, že dve horné poschodia budú smerom od Košickej ulice ustúpené,“ približuje projekt Juraj Benetin z ateliéru Compass architekti.

Ide o charakteristický prvok a jeden z dôvodov, pre ktorý odborná porota v urbanisticko-architektonickej súťaži vybrala na realizáciu víťazný projekt ateliéru Compass. Vďaka tomu nová výstavba plynule nadviaže na okolitú zástavbu. V 258 bytoch prvej etapy nájde nový domov približne 650 obyvateľov.

ZWIRN 1
Projekt ZWIRN spája pozitívne atribúty bývania atraktívnu lokalitu výhľad na priestranné nové námestie a k tomu pokojné vnútrobloky so zeleňou a detskými ihriskami.
Promenáda pred Pradiarňou 1900.
Už stojacou súčasťou nového areálu ZWIRN je bytový dom PARI biely objekt vľavo.
Vizualizácia leteckého záberu na celú štvrť.
Situácia Polyfunkčného komplexu ZWIRN.

Rozvoj bulváru Košická

Projekt ZWIRN sa svojou kompaktnou podobou organicky zapojí do existujúcej okolitej zástavby Dulovho námestia a sídliska 500 bytov a prispeje k rozvoju bulváru Košická, ktorý prepája rozvojové centrum mesta s Ružinovom. Jednoduché urbanistické riešenie prinesie do prostredia prehľadnosť a čitateľnosť.

Vzniknú cenné priehľady z Košickej ulice na dominantu územia, budovu Pradiarne 1900, ktorá zároveň dostane potrebný rozptylový priestor v podobe námestia. „ZWIRN sa nachádza na hranici dvoch urbanistických fenoménov Bratislavy – rozvíjajúceho sa nového centra mesta a stabilizovanej kompaktnej zástavby zóny Nivy,“ hovorí Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia.

„Tri polyfunkčné bloky podobnej veľkosti prepoja dnes rozdelené zóny po obvode bývalej továrne a pôvodný megablok nahradia príjemnou mierkou blokovej zástavby so zelenými vnútroblokmi. Teší nás, že máme príležitosť obnoviť toto historicky významné územie a priniesť doň nový život.“

Projekt ZWIRN spája pozitívne atribúty bývania atraktívnu lokalitu výhľad na priestranné nové námestie a k tomu pokojné vnútrobloky so zeleňou a detskými ihriskami.
Projekt ZWIRN spája pozitívne atribúty bývania atraktívnu lokalitu výhľad na priestranné nové námestie a k tomu pokojné vnútrobloky so zeleňou a detskými ihriskami. |

Byty aj verejné priestory

Súčasťou územného konania tejto časti projektu je aj podzemná garáž, ktorá obslúži byty a občiansku vybavenosť prvej etapy. „Súbežné územné konanie zas zahŕňa priľahlú dopravnú a technickú infraštruktúru,“ dodáva Milan Murcko.

„Územné konanie zohľadňuje už avizované plány v území a ponecháva celú zónu ZWIRNu neprejazdnú. To umožní vytvoriť veľkorysý priestor námestia a blokovej zástavby so zelenými vnútroblokmi, ktoré poskytnú priestor na trávenie času a oddych obyvateľom zóny aj návštevníkom územia.“

Už stojacou súčasťou nového areálu ZWIRN je bytový dom PARI s 87 bytmi, ktorý na jeseň 2018 privítal svojich nových obyvateľov. Aktuálne prebieha aj obnova Pradiarne 1900 (autori Bouda Masár architekti), budovanie podzemnej garáže a priľahlého námestia, ktoré budú dokončené koncom roka 2020. Po dokončení štvrť ZWIRN prinesie viac ako 900 bytov v nízkopodlažnej blokovej výstavbe.

Promenáda pred Pradiarňou 1900.
Promenáda pred Pradiarňou 1900. |
BYTOVÝ KOMPLEX ZWIRN
Miesto: Košická – Páričkova ulica, Bratislava-Ružinov
Investor: YIT Slovakia
Architekti: Compass architekti
Začiatok a ukončenie projektu: jeseň 2018 (Pradiareň 1 900) – jún 2025 (ukončenie posledného bloku projektu ZWIRN)
Počet bytov: viac ako 900 (v 3 blokoch celého projektu)
Počet nebytových obchodných priestorov: 60
Celkový počet parkovacích miest: 1 670
Úžitková plocha: 52 000 m2 (rezidencia), 8 300 m2 (retail)
Výška investície: približne 200 mil. eur
Text: Ľudovít Petránsky
Vizualizácie: YIT Slovakia

Článok  bol uverejnený v časopise ASB 5/2019.