Na Slovensku patrí bývanie medzi horúce spoločenské témy – najmä kvôli vývoju cien, dostupnosti či výstavbe nových nehnuteľností. Ceny bytov a domov ovplyvňuje mnoho faktorov, ako napríklad dopyt a ponuka, výška úrokových sadzieb na hypotékach, lokalita či vývoj ekonomiky. Ako sa teda ceny vyvíjajú u nás v porovnaní s inými krajinami EÚ?
Realitný trh
Podľa správy o európskom realitnom trhu, ktorú spracovala spoločnosť RE/MAX, sa ceny rezidenčných nehnuteľností v Bratislave ku koncu minulého roka stabilizovali na úrovni porovnateľnej s vyspelými metropolami západnej Európy.
Na Slovensku žije aktuálne vo vlastnej nehnuteľnosti takmer 94 % obyvateľov. Záujem Slovákov o reality neutícha a podľa prieskumu spoločnosti Ipsos plánuje počas najbližších piatich rokov kúpu nového bytu či domu 23 % Slovákov.
Priemyselný trh zažíva ochladenie. Po silných posledných rokoch dopyt začiatkom roka výrazne klesol. Narastá počet voľných priestorov a developeri nestavajú bez vopred zazmluvnených nájomcov.
Výber nehnuteľnosti pre účel bývania sa v posledných rokoch stal jednou z najdiskutovanejších spoločenských tém. Vývoj cien nehnuteľností ako aj rozdiely v ekonomickom vývoji regiónov otvárajú debatu o tom, kde sa oplatí bývať a kde má zmysel stavať.
Rozvoju nájomného bývania by mohla pomôcť spolupráca so samosprávami alebo štátom. „Konkrétne poskytnutie pozemkov z ich strany, na ktorých by mohol investičný partner realizovať výstavbu bytových domov s nájomným bývaním,“ hovorí generálny riaditeľ poisťovne KOOPERATIVA.
Kým vo februári 2018 bola jeho úroveň 1 496 eur/m², v súčasnosti už prekročila magickú hranicu 3 000 eur/m2 a stúpla na 3 009 eur/m², informovala o tom v utorok Realitná únia SR.
Predaj nehnuteľností v roku 2024 podporil pokles úrokových sadzieb a chuť kupujúcich zrealizovať obchod ešte predtým, ako prídu v roku 2025 úsporné konsolidačné opatrenia, ktoré zaťažia peňaženky občanov. Nájomné bývanie pripravované v Košiciach aj pre potreby nového závodu Volvo môže zatlačiť na ceny nájmov a bytov z druhej ruky v Košiciach aj v Prešove.
Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku v závere roka 2024 a po poklese úrokových sadzieb hypoték zvýšil obrátky, čo sa prejavilo aj v regiónoch sa východe.
Využite jedinečnú príležitosť predstaviť svoje projekty 5000 kvalifikovaným záujemcom o nehnuteľnosti. Na minuloročnom veľtrhu dosiahli vystavovatelia rekordné predaje a získali lukratívne kontakty, ktoré priniesli obchody na celý rok.
Je rodák z talianskeho Turína, ktorého baví podnikať v nehnuteľnostiach. Aktuálne sa zaoberá na Slovensku ešte nie je veľmi rozšíreným typom bývania: co-livingom.
Po roku 2010 sa európsky realitný trh pomaly zotavoval z globálnej finančnej krízy, pričom čelil neistote a zvýšenej opatrnosti zo strany kupujúcich aj developerov. Ako sa situácia vyvíjala v posledných rokoch a čo to znamená pre trh s nehnuteľnosťami na Slovensku?
Slováci menia tradície týkajúce sa bývania. Vlastná nehnuteľnosť sa mnohým obyvateľom postupne vzďaľuje. Čoraz viac ľudí začína bývať v prenájmoch. Dôvodom je najmä nedostupnosť hypoték a rastúce ceny nehnuteľností.
Nasledujúce mesiace by mali byť skvelou príležitosťou na investovanie do nehnuteľností. Medzinárodný kapitál zostáva opatrný, preto budú výzvy pretrvávať.