Stredná priemyselná škola stavebná Emila Belluša v Trenčíne 01

Škola s takmer nulovou potrebou energie

Stredná priemyselná škola stavebná Emila Belluša v Trenčíne je dôkazom toho, že pri verejných budovách obnovených s podporou z európskych fondov sa popri významných úsporách energie a znížení emisií CO2 dá zásadne zlepšiť aj kvalita vnútorného prostredia a zároveň dodržať citlivý architektonický prístup.

Poznáte ten prípad? Voľná kancelária, no regulátor ďalej bojuje a snaží sa vytvoriť vhodné prostredie – hoci pre nikoho.

Meranie a regulácia v kancelárskych budovách na Slovensku

Aktuálna doba je veľmi uponáhľaná, stále sa pozeráme dopredu, aké výzvy nás čakajú v blízkej či v ďalekej budúcnosti. Niekedy sa však treba zastať a pozrieť dozadu, ako dopadli naše predošlé projekty, navzájom ich porovnať a zistiť, či sa postupom času vyvíjali, ako to bolo na počiatku a ako je to dnes… Zároveň je dobré poobhliadnuť sa aj navôkol a overiť si, ako to robia iní v našom segmente, prípadne aj trošku za jeho hranicami, a tiež sa treba pozrieť k „susedom“, ako to funguje tam.

Posledná kontrola pred uvedením do prevádzky

20 rokov elektroinštalácií = stovky spokojných zákazníkov

Kvalitné elektrotechnické materiály, zariadenia a prístroje sú dnes štandardom. Pre celkovú kvalitu a spoľahlivosť výslednej elektroinštalácie je preto rozhodujúca kvalita a spoľahlivosť firmy, ktorá dodávku a montáž elektroinštalácie realizuje. Práve takou je spoločnosť ELIMER, a.s., ktorá od vzniku v 1999 vsadila na odborný rast svojich zamestnancov a komplexné služby pri inštalovaní produktov svetovo renomovaných výrobcov, ako sú ABB, Siemens, Schneider, Schrack, OEZ, Legrand, Honeywell a mnohí ďalší.

Obr. 6 Dom plný denného svetla ktoré vytvára jedinečnú atmosféru.

Je potrebné denné osvetlenie v budovách?

Otázku z nadpisu článku asi málokto vysloví. Ako samozrejmosť sa prijíma, že vnútorné priestory sú dobre presvetlené denným svetlom a v bytoch sú miestnosti dostatočne preslnené. Vďaka normám, predpisom a kontrole architektonických projektov patrí Slovensko medzi krajiny, v ktorých sa rešpektuje denné svetlo ako významná zložka vnútorného prostredia budov. Možno aj preto sa postavená otázka javí ako zbytočná, keďže ľudská potreba denného svetla sa stále napĺňa aj vďaka náročnej práci architektov, hygienikov a autorizovaných inžinierov.

DC nabíjanie

Infraštruktúra pre elektrické vozidlá

So stúpajúcimi číslami predaných elektromobilov sa postupne zvyšujú nároky na možnosti ich nabíjania. Popri rozširujúcej sa verejnej sieti rastie tak dopyt aj po nabíjacích staniciach vo firmách, administratívnych či retailových komplexoch. Stavebník, developer, a projektant si pri výstavbe môže vybrať, ktorú z alternatív nabíjania – pomalú, rýchlu alebo superrýchlu – svojim klientom ponúkne. Záleží od typu, resp. funkcie budovy. Pre administratívne a retailové komplexy sa ideálnou javí nabíjacia stanica TERRA DC WALLBOX od ABB. Na slovenskom trhu je dostupná od tejto jesene.