Obr. 6 Dom plný denného svetla ktoré vytvára jedinečnú atmosféru.

Je potrebné denné osvetlenie v budovách?

Otázku z nadpisu článku asi málokto vysloví. Ako samozrejmosť sa prijíma, že vnútorné priestory sú dobre presvetlené denným svetlom a v bytoch sú miestnosti dostatočne preslnené. Vďaka normám, predpisom a kontrole architektonických projektov patrí Slovensko medzi krajiny, v ktorých sa rešpektuje denné svetlo ako významná zložka vnútorného prostredia budov. Možno aj preto sa postavená otázka javí ako zbytočná, keďže ľudská potreba denného svetla sa stále napĺňa aj vďaka náročnej práci architektov, hygienikov a autorizovaných inžinierov.

DC nabíjanie

Infraštruktúra pre elektrické vozidlá

So stúpajúcimi číslami predaných elektromobilov sa postupne zvyšujú nároky na možnosti ich nabíjania. Popri rozširujúcej sa verejnej sieti rastie tak dopyt aj po nabíjacích staniciach vo firmách, administratívnych či retailových komplexoch. Stavebník, developer, a projektant si pri výstavbe môže vybrať, ktorú z alternatív nabíjania – pomalú, rýchlu alebo superrýchlu – svojim klientom ponúkne. Záleží od typu, resp. funkcie budovy. Pre administratívne a retailové komplexy sa ideálnou javí nabíjacia stanica TERRA DC WALLBOX od ABB. Na slovenskom trhu je dostupná od tejto jesene.

Systemair SysLoop

Systemair SysLoop – nové kompaktné tepelné čerpadlá voda-vzduch

Systemair SysLoop sú perfektným riešením pre veľké nákupné centrá, hotely alebo administratívne budovy, kde sa klimatické podmienky v priebehu dňa menia a kde je často potrebné pre rôzne zóny zabezpečiť rôznu klímu. Kompaktné (iba 250 mm vysoké) a spoľahlivé jednotky Sysloop sú vhodné na montáž do podhľadu, alebo do technickej miestnosti. Poskytujú vysoký výkon s vysokou účinnosťou (COP do 5,7 a EER do 5,05) a nízkou hlučnosťou.

19753 WEB Elektrina vernym 842x320px

SPP nie je len o plyne

Časy, keď sa značka SPP spájala len so spoľahlivými dodávkami plynu, sú, zdá sa, definitívne preč. Od roku 2012 sa spoločnosť úspešne etablovala aj na trhu dodávok elektriny a na jeseň sa stala oficiálnym výkupcom elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. O tom, čo to znamená pre malých i veľkých zákazníkov spoločnosti v praxi, sme sa rozprávali s Petrom Kučerom, riaditeľom sekcie predaja hromadný trh spoločnosti SPP.

Kancelárska budova Sonnesgade 11. Transparentná fasáda poskytuje dokonalý prehľad o živote vo vnútri kancelárií.

Ľahko a ťažko riaditeľné budovy

V praxi sa najčastejšie stretávame s líniovým životným cyklom návrhu domov či budov, keď budúci vlastník domu alebo developer zadáva zákazku architektovi, ten vytvorí návrh budovy, ktorý posúva statikom a stavbárom. Ďalej sa pokračuje v línii, prídu na rad projektanti TZB a až nakoniec sa dostane k slovu aj špecialista merania a regulácie.

Úspora tepla – kto koho klame? (2. časť)

V prvej časti (Úspory tepla v bytovom dome – predpoklad a realita) som uviedol základné informácie o spotrebe tepla na vykurovanie bytového domu pred jeho obnovou a po nej. V pokračovaní sa chcem zamerať na problematiku úspory tepla a na rozdiely medzi predpokladanou potrebou a skutočne dosahovanou spotrebou tepla. Zateplené bytové domy, ktorých skutočná spotreba tepla na vykurovanie výrazne prevyšuje predpokladané hodnoty deklarované v energetickom certifikáte, sú na Slovensku skôr pravidlom ako výnimkou. Ako je to možné? Čo je príčinou nadmernej spotreby tepla? Oklamal niekto niekoho?