stavba domu

Nové rozvodnice ABB UK600

Súčasná doba digitálnych domácností, v ktorých sa bezdrôtovo komunikuje, „zdieľa“, riadi a monitoruje čoraz vyšší počet domáceho vybavenia, zvyšuje aj nároky na elektroinštaláciu. A nejde len o dnes už pomaly štandardné vytváranie domácich video- či audioték, spoločne využívaných akýmkoľvek domácim zariadením pripojeným do siete, ale najmä o rastúce nároky na monitorovanie a riadenie chodu celej domácnosti – od kúrenia cez ohrev vody až po nastavenie svetla, vetrania, polievania a dokonca aj prania.V záujme bezpečnosti, pohodlia a energetických úspor.

Obr. 4 Objekt práčovne po komplexnej rekonštrukcii

Zvýšenie energetickej efektívnosti Nemocnice s poliklinikou Sv. Jakuba

Energetická efektívnosť a znižovanie spotreby energie patria medzi kľúčové témy nielen v Európskej únii, ale aj na Slovensku. A hoci má energetická náročnosť SR v posledných rokoch klesajúci trend, slovenské hospodárstvo patrí stále medzi desiatku energeticky najnáročnejších v EÚ. Jedným z dôvodov je aj nedostatok investícií do zvyšovania energetickej efektívnosti.

Pohľad na moderné nástupištia autobusovej stanice

Osvetlenie autobusovej stanice v Banskej Bystrici

Autobusová stanica v Banskej Bystrici je najmodernejšou stanicou na Slovensku a súčasne jednou z najmodernejších v Európe. Jej hodnota sa opiera aj o moderné technológie aplikované v rámci prevádzky stanice – moderné SMART osvetlenie je toho zreteľným príkladom. Je energeticky efektívne a súčasne jeho SMART svietidlá, tzv. bazény, tvoria dominantný architektonický prvok autobusovej stanice.

Moderné budovy kladú stále vyššie nároky na stavebné technológie

Úsporné odvodnenie výškových budov

Moderné budovy kladú stále vyššie nároky na stavebné technológie. Platí to aj pre kanalizačné systémy, ktoré musia vedieť bezpečne a spoľahlivo odvádzať veľké množstvo dažďovej a splaškovej vody na pomerne veľké vzdialenosti. Odborníci z firmy Geberit, špecializovaní na hydraulické systémy, vyvíjajú a optimalizujú produktové riešenia, ktoré si s týmito úlohami dokážu poradiť.

Administratívna budova spoločnosti Fenix Trading

Vyhodnotenie dvojročnej prevádzky administratívnej budovy v štandarde nZEB

V minulých článkoch sme vám postupne predstavovali kancelársku budovu spoločnosti Fenix Trading v Jeseníku v štandarde nZEB, v ktorej sa od otvorenia v júni 2016 overovala priebežne spolupráca fotovoltiky, elektrického sálavého vykurovania a batériového úložiska. Testovacia prevádzka bola vlani ukončená a v závere minulého a na začiatku tohto roka bolo možné nazbierané dáta detailne vyhodnotiť.

Nakoľko kvalitný vzduch dýchame v skutočnosti na Slovensku?

Téma znečisteného ovzdušia sa týka aj mnohých slovenských miest. Málokto z nás si však uvedomuje, že vstupom do bytu, domu či kancelárie sa problém so znečisteným ovzduším nekončí. Práve naopak, uzavreté priestory môžu výrazne zhoršiť kvalitu už i tak znečisteného vzduchu. Podľa prieskumov prežijeme vo vnútornom prostredí budov viac ako 85 % svojho života. To už stojí za to, aby sme dýchali kvalitnejší a zdravší vzduch. Napriek tomu sa téme kvality ovzdušia v budovách nevenuje toľko pozornosti, koľko by si zaslúžila.