62645B18 E628 4C39 AF17 8F69535C1440
Galéria(7)

Najluxusnejšia zo všetkých: Takto bude vyzerať staronová dominanta Sky Parku

Partneri sekcie:

Začal sa budovať v roku 2017, dnes transformuje celú Bratislavu. Reč je o projekte Sky Park od legendárnej architektky Zahy Hadid. Najväčšia časť tohto komplexu bola dokončená v roku 2020 a v súčasnosti sa dokončuje štvrtá veža – Sky Park Residence 4. Development ale svoju dominantu ešte len získa. Sky Park Tower bude vyčnievať nad všetkými štyrmi vežami a ako sa ukazuje, v mierne upravenej a atraktívnejšej podobe.

Veže Sky Parku si domáci obyvatelia, ale aj návštevníci hlavného mesta, môžu všimnúť z rôznych kútov Bratislavy. Svojou stometrovou výškou vypĺňajú novovytvárajúcu sa panorámu mesta už tri roky. V bývalom priemyselnom srdci metropoly je dnes vytvorené jedno z najluxusnejších bývaní, pričom ďalšie byty sa očakávajú aj v aktuálne rozostavanej štvrtej veži projektu – Sky Park Residence 4. 

Tým sa to ale nekončí, development stále čaká na svoju dominantu – Sky Park Tower. Od ostatných štyroch veží sa odlišuje najmä svojou výškou – 120 metrov, a v určitej miere aj architektúrou. Objekt bude situovaný oproti budove nového Slovenského národného divadla pri križovatke ulíc Landererova a Čulenova. Dnes je na tomto mieste už vykopaná stavebná jama a nainštalovaná aj jej ochrana – podzemná stena a prebieha hlbinné zakladanie. Spoločnosť Alto Real Estate už zrealizovala aj vývoz majoritného množstva kontaminovanej zeminy.

V minulom storočí sa tu totiž nachádzala priemyselná továreň Apollo, ktorá bola v roku 1944 zbombardovaná americkým letectvom. V dôsledku toho tu developeri aj v súčasnosti nachádzajú nevybuchnutú muníciu a pasujú sa so znečistenou a kontaminovanou zeminou. Dialo sa tak na začiatku výstavby Sky Parku v roku 2017 a deje sa tak aj teraz, pri výstavbe poslednej veže.

Vizualizácia projektu Sky Park so všetkými vežami.
Vizualizácia projektu Sky Park so všetkými vežami. | Zdroj: Alto Real Estate

Sky Park Tower sa ale mení už od čias projektovania. Najskôr sa tak stalo v roku 2014, keď v rámci prípravy dokumentácie pre územné rozhodnutie prišlo k prvým spresneniam. Stále sa však počítalo s vybudovaním administratívnej budovy. Druhá zmena činnosti prišla v roku 2018 a developer tu upresnil projekt najmä v oblasti infraštruktúry.

Tretia a najzásadnejšia zmena prišla len nedávno. Alto Real Estate oznámilo zmenu funkcie a pôvodne administratívnu budovu zmenil na bytovú. Išlo o zásadné a najmä nečakané vyhlásenie developera, ktorý tak reagoval na aktuálnu situáciu na trhu v segmente administratívnych budov v Bratislave. Spoločnosť však dlhodobo komunikovala, že výstavba Sky Park Tower sa bude odvíjať od aktuálnej situácie na realitnom trhu.

„Racionálne zhodnotenie situácie na trhu s výstavbou nových administratívnych budov v Bratislave a najmä pri jednoznačnej vôli Alto Real Estate zachovať túto ikonickú architektúru, nás priviedlo k rozhodnutiu, že stavbu budeme musieť v súlade s aktuálnym územným plánom zmeniť na primárne bytovú výstavbu,“ vysvetlil CEO Alto Real Estate, Rastislav Valovič.

Sky Park Tower - aktuálna podoba
Sky Park Tower – aktuálna podoba | Zdroj: Alto Real Estate

Dnes developer prezradil opäť o čosi viac a zároveň zaradil tretiu zmenu navrhovanej činnosti na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Architekti zo Zaha Hadid Architects boli v uplynulých mesiacoch prizvaní vytvoriť koncept novej rezidenčnej veže. Táto požiadavka plynule vyšla z vývoja trhu a možnosti územného plánu a územného plánu zóny. Architekti ponuku prijali a ateliér začal pracovať  na architektonickom koncepte, v ktorom sa uplatňuje viacero princípov, ktoré definujú projekt od úplného začiatku. Jedným z nich je uchovanie ikonickej rodiny fasád,” informuje vo vyhlásení Alto Real Estate. 

Práve fasáda je od začiatku veľmi dôležitým prvkom Sky Parku, ktorý vystihuje rukopis architektky Zahy Hadid. Architekti zo Zaha Hadid Architects, ktorí na úprave dizajnu pracovali niekoľko mesiacov, vytvorili množstvo konceptov. Najúspešnejší spomedzi všetkých pracuje so schodovitými platformami, ktoré sa stupňujú smerom ku hlavnému objektu. Tie zároveň umožňujú tvoriť veľké terasy a aktivovať spodné podlažia objektu po jeho celom obvode, čo okrem iného umocňuje spojenie s priľahlým parkom,” znie stanovisko developera. 

Podľa dokumentácie je súčasťou zmeny úprava veže v prvých 32 metroch, kde sa bude stavba rozširovať o uvedené terasy. Rovnako klesne počet statickej dopravy a z pôvodných 756 parkovacích miest zostane 631 stojísk. V rámci rozšírenia veže narastie aj hrubá podlažná plocha na 82 499,6 metrov štvorcových. Architekti navýšili aj počet nadzemných podlaží na 33, nakoľko konštrukčná výška jednotlivých podlaží bytov je oproti administratívnym menšia. Výška budovy sa ale týmito krokmi nemení a ostáva na 120 metroch.

Bytový dom Sky Park Tower, ako znie aktuálny názov projektu, bude disponovať 393 bytovými jednotkami. Nachádzať sa tu bude len jedna jednoizbová nehnuteľnosť, ale až 208 dvojizbových, z ktorých bude 204 obshovať výmeru do 60 metrov štvorcových a 4 nehnuteľnosti budú mať nad 60 metrov štvorcových. 

Trojizbových bytov je navrhnutých 84, z čoho 78  má podlažnú plochu o výmere do 90 metrov štvorcových a zvyšných 6 nehnuteľností bude nad 90 metrov štvorcových. Medzi najväčšie bude patriť 87 štvorizbových, 10 päťizbových a 4 šesťizbové bytové jednotky. Miesto by tu malo nájsť až 1 082 obyvateľov, pričom vežu bude obsluhovať 52 členov prevádzkového personálu (obchody, služby…).

Sky Park Tower - aktuálna podoba
Sky Park Tower – aktuálna podoba | Zdroj: Alto Real Estate

V rámci zmeny z kancelárskej budovy bude upravená aj zdravotechnika, vykurovanie, vzduchotechnika a chladenie. Vykurovanie prešlo z radiátorového systému na podlahové a nové sú aj vertikálne a horizontálne trasy rozvodov či úprava zdrojov vykurovania, chladenia a vzduchotechniky. 

Podľa dokumentácie sa v podzemných podlažiach bude nachádzať parking, skladové plochy alebo technické zariadenia budovy, na prízemí to bude vstupná recepcia, lobby či obchodné priestory.

Obyvatelia bytového domu budú mať zabezpečený vstup do objektu práve z prízemia v úrovni parku. Nadzemné podlažia už budú tvoriť bytové jednotky (vo vyšších podlažiach), nebytové priestory – svetlotechnické apartmány, kancelárie a občianska vybavenosť (v nižších podlažiach). Okolie zase vyplní zeleň vrátane vzrastlých stromov, ktoré majú byť vysadené najmä pozdĺž mestských bulvárov. 

K danej zmene funkcie a čiastočne aj architektúry sa taktiež vyjadril Jim Heverin, riaditeľ Zaha Hadid Architects. „Fasádu projektu možno považovať za evolúciu fasády pôvodnej kancelárskej veže so silným odkazom na ostatné rezidenčné Sky Park veže. Začlenením jemných vylepšení sa vytvorila fasádna schéma, ktorá zreteľne nadväzuje na fasády priľahlých budov, ale vo vyššom štandarde.”

Pôvodný vzhľad Sky Park Tower
Pôvodný vzhľad Sky Park Tower | Zdroj: Alto Real Estate

Podľa nákresov v dokumentácii budú terasovité časti veže viac vystupovať smerom k Čulenovej ulici. Rozprestierať sa budú aj ku Sky Park Offices, avšak v oveľa menšej miere. V tejto časti sa pravdepodobne budú nachádzať aj apartmány, v dôsledku nedostatku svetla pre prítomnosť danej kancelárskej budovy.

Nový vizuál Sky Park Tower pôsobí na vysokej architektonickej úrovni a veži táto zmena môže len pomôcť. Predsa len, nepôjde o identický dizajn ako u predošlých stavieb, Sky Park Tower bude živšia, extravagantnejšia a evidentne aj najluxusnejšia zo všetkých veží v Sky Parku.

Projekt vybudovaním poslednej budovy ešte viac transformuje nový downtown. Sky Park Tower sa stane neprehliadnuteľným a pravdepodobne aj vyhľadávaným. Koniec koncov, developer na svojej oficiálnej stránke už spustil aj formulár, aby zistil potenciálnych záujemcov o byty. Na svojom webe rovnako dodáva, že dokončenie Sky Park Tower predpokladá až v rokoch 2027/2028. 

Posledná veža developmentu prešla od začiatku projektovania už treťou zmenou, nemožno sa tak čudovať, ak developer v priebehu nasledujúcich mesiacov ohlási ďalšie upresnenia. Začiatok výstavby je však stále v nedohľadne, v tomto roku sa ale so stavebnými prácami pravdepodobne nezačne. 

Sky Park Tower - aktuálna podoba
Sky Park Tower - aktuálna podoba
Pôvodný a navrhovaný stav Sky Park Tower
ALTO Skypark tower skica
Pôvodný vzhľad Sky Park Tower
Vizualizácia projektu Sky Park so všetkými vežami