1Z2A5063
Galéria(12)

Extravagantný Metropolis dosiahol dôležitý miľník a dominuje bratislavskému downtownu

Partneri sekcie:

Zánik industriálneho charakteru Bratislavy v novom downtowne je definitívny. Potvrdzuje to aj výstavba rezidenčného projektu Metropolis, ktorý mení panorámu Bratislavy. Zasluhuje sa o to najmä svojou netypickou architektúrou, ale aj aktuálnym dosiahnutím dôležitého miľníka.

Najmodernejšia štvrť na Slovensku je typická mnohými projektami. V prípade Metropolisu ale možno tvrdiť, že ide o jeden z najsebavedomejších zámerov v novom downtowne. No zároveň aj jeden z najextravagantnejších. Situovaný je na rohu ulíc Bottova a Chlaupkova, tesne tak susedí s developmentom Sky Park od spoločnosti Alto Real Estate. V prípade Metropolisu ale nejde o podobné výškové budovy.

Rezidenčná stavba od investora Mint Investments obsahuje dve veže so 16 a 18 nadzemnými podlažiami, dvomi podzemnými podlažiami a výškou takmer 63 metrov.  Metropolis tak nepatrí medzi najvyššie budovy v downtowne. Medzi okolitými vežiakmi však vyniká najmä vďaka architektúre oboch veží, ktoré spolu vytvárajú nezvyčajné písmeno M. Ide tak o výstredný zámer, ktorý v Bratislave nemá obdobu.

1Z2A5029
Metropolis | Zdroj: Miro Pochyba

„Bratislavský downtown je jedinečný, aj preto sme uvažovali nad tým tak, že každá budova v downtowne by mala byť originálna, no zároveň by nemala svojou architektúrou príliš kričať. V porovnaní s inými dominantami má síce Metropolis menšiu výšku, no budova je navrhnutá tak, aby bola výrazná, symetrická a osobitá,“ vysvetlil architekt Juraj Sonlajtner z pražského štúdia City Work Architects, ktoré stojí za dizajnom Metropolisu.

Metropolis obohatí realitný trh o 292 bytov s vysokým štandardom, z ktorých je už dnes predaných viac ako 65 percent. Do lokality nového downtownu prinesie ponuku komorného bývania s predzáhradkami a parkom takmer v centre hlavného mesta.

Podľa investora bude Metropolis ojedinelý nie len svojím tvarom, ale najmä vysokým štandardom materiálového prevedenia stavby či inovatívnymi technologickými riešeniami. Tie za svojich budúcich obyvateľov vyriešia otázku vetrania, chladenia aj efektívneho zdravého kúrenia. Metropolis taktiež získal ocenenie v ankete CIJ Awards ako Najlepší rezidenčný projekt vo výstavbe.

„Keď sme v Mint Investments prišli s nápadom priniesť do Bratislavy rezidenčný projekt, ktorý ponúkne naozaj nadštandardné, komorné bývanie v jednej z najlukratívnejších mestských častí, vedeli sme, že na jeho výstavbe chceme spolupracovať s tými najlepšími. Platí to o architektovi Jurajovi Sonlajtnerovi, generálnom dodávateľovi stavby Takenaka, stavebnom dozore Grinity, realitnej kancelárii Herrys aj o financujúcej banke Tatra banka a o všetkých ďalších partneroch a dodávateľoch, vďaka ktorým dokážeme napĺňať náš sľub o kvalitnom a prémiovom bývaní,“ povedal Sebastien Dejanovski z Mint Investments.

1Z2A5073
Výhľady z Metropolisu | Zdroj: Miro Pochyba

Obe veže Metropolisu sa začali budovať v máji roku 2021. Ako prvá vznikla základová jama, ktorá bola neskôr založená a v roku 2022 postupne stavba rástla do výšky. V marci tohto roku sme oznámili, že projekt je už čoskoro vo finále hrubej stavby. Prebiehala inštalácia okien a fasády na najnižších podlažiach, pričom stavebné práce sa sústreďovali aj na interiér, kde sa začalo s realizovaním poterov a omietok. V tomto článku sme rovnako informovali, že developer plánuje dokončiť hrubú stavu do polovice tohto roka. 

A to sa aj stalo. Metropolis aktuálne dosiahol výrazný miľník, keď na najvyššom bode stavby vztýčil glajchu a oznámil dosiahnutie plnej výšky stavby. „Zavŕšením hrubej stavby sa práce na Metropolise presmerujú na finalizáciu fasády a interiérov. Po fasáde prídu na rad parkové úpravy týkajúce sa spoločného semi-privátneho parku aj predzáhradiek prislúchajúcich k bytovým jednotkám na prízemnom podlaží,” uvádza developer. Dokončenie stavebných prác je naplánované v prvom kvartáli roku 2024.

1Z2A5119
Metropolis | Zdroj: Miro Pochyba

Metropolis sa stáva dominantou medzi rozostavanými projektami v downtowne, pričom stavbu je vidno už z veľkej diaľky a to dosahuje „len” 63 metrov. V budúcnosti však budovu obkolesia ďalšie z pripravovaných zámerov. Malo by ísť o zatiaľ bližšie nešpecifikovaný development z dielne spoločnosti Alto Real Estate, ktorá skúpila pozemky po HB Reavis. Pôvodný developer tu plánoval postaviť objekty pod názvom Chalupkova Residence a Nová Bottova, Alto ale pripravuje nový zámer. 

V tesnom susedstve Metropolisu vznikne aj Portum Towers od TK Estate a TopEstates, pričom stavať by sa malo už v tomto roku. Opodiaľ je navhrnutá aj veža Ister Tower. Naostatok, neďaleko Metropolisu – na nároží ulíc Mlynské nivy a Košická – mal vzniknúť administratívny súbor pod názvom Mlynské Nivy Košická od HB Reavis. Developer však parcelu predal spoločnosti Penta Real Estate, ktorá by tu mala niečo z pôvodného zámeru ponechať. Inak ale pôjde o úplne nový projekt.

Keď sa okolité pozemky zastavajú, Metropolis by v spleti výškových budov zaniknúť nemal. Stále pôjde o extravagantný objekt s vysokou úrovňou architektúry, ktorú nemajú ani niektoré iné objekty v novom centre Bratislavy. Metropolis totiž nastavil latku vysoko a pravdepodobne ju v ďalších fázach stavebných prác už nepodlezie. V konečnom dôsledku získa Bratislava kvalitné bývanie v dobrom projekte, ktorý sa medzi ostatnými vežami nestratí.

1Z2A5119
1Z2A5029
1Z2A5041
1Z2A5048
1Z2A5051
1Z2A5061
1Z2A5063
1Z2A5073

Metropolis

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Staré Mesto
Investor: Mint Investments
Architekt: City Work Architects
Zhotoviteľ stavby: Takenaka
Realizácia: 03/2021 – 2023
Stav: vo výstavbe