asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Architektúra

Ďalšie články zo sekcie Architektúra

Ani výrobná hala nemusí z pohľadu architektúry nudiť

06.02.2017
Časy sa menia, investori pochopili. O výrobných halách z pohľadu architektonického riešenia už možno písať aj odborných časopisoch.

Dom s dvomi tvárami

05.02.2017
V malej obci medzi Ostravou a Opavou vyrástol v tomto roku rodinný dom, ku ktorému zablúdi pohľad nejedného okoloidúceho. Idea výstavby prišla od manželského páru, ktorý sa rozhodol využiť rozmerné priestory záhrady za svojím existujúcim rodinným domom.

Moderný vidiecky dom bez akýchkoľvek zbytočností

01.02.2017
Realizovaný projekt vidieckeho domčeka, ktorý slúži ako trvalé bývanie, stojí na svojom mieste už pár rokov, ale rozhodne sa oplatí k nemu vrátiť. Čím je táto novostavba špecifická? Nemá nič navyše!

Klasická stodola z moderných materiálov

30.01.2017
Tvar klasickej stodoly je dnes veľmi obľúbený tvar rodinných domov umiestnených v prírode. V súčasnosti sú veľmi časté rekonštrukcie starých, dokonca historických hospodárskych stavieb, ale zároveň vznikajú stále nové budovy v tomto duchu. Jednou z nich je dom z dielne architektonického štúdia ...

Na výstavbu štýlovej drevenice použili 7 druhov dreva

26.01.2017
Očarujúca drevenica sa nachádza na rovinatom pozemku, obklopená poľami, neďaleko malého jazera vo fínskej Tenale. Predmestská komunita je vzdialená iba 60 km od Helsínk a nachádza sa na samotnom juhu krajiny, obklopená nádhernou prírodou.

Archeopark Pavlov

25.01.2017
Na pavlovskom nálezisku v pálavskej oblasti na južnej Morave sa systematický vedecký archeologický výskum robil už od konca 19. storočia. V unikátnej lokalite archeológovia našli množstvo dôkazov o celoročnom aj prechodnom osídlení lovcami mamutov. Vďaka vzácnym nálezom je to územie európskeho ...

Kultúrne pamiatky na Slovensku trápi nezáujem a peniaze

19.01.2017
Nízky záujem verejnosti a nedostatok financií – to sú dva základné momenty, ktoré brzdia komplexnejšiu a rozsiahlejšiu obnovu kultúrnych pamiatok na Slovensku. Napriek tomu existujú postupy a úsilie ľudí, ktorí sa snažia o zachovanie výrazných stôp našej minulosti.

Sprchové armatúry Schell Linus: moderné a hospodárne riešenie pre verejné sanitárne priestory

17.01.2017
Jednou z etablovaných stálic v ponuke renomovanej nemeckej spoločnosti Schell sú sprchové armatúry Linus, ktoré ponúkajú moderné, pritom vysoko efektívne riešenia pre sociálne zariadenia, šatne a sprchy na školách, športoviskách, podnikoch priemyslu a v ďalších verejných zariadeniach.

Nízkoenergetický bungalov – rekonštrukcia zo šesťdesiatych rokov

16.01.2017
Bungalov zo šesťdesiatych rokov zvyčajne nepredstavuje príjemné bývanie vyhovujúce moderným kritériám. A práve to bol dôvod na rekonštrukciu takéhoto bungalova, ktorú riešilo belgické architektonické štúdio Urbain Architectencollectief.

„Oplechovaný“ rodinný dom pôsobí stroho, ale vo svojom vnútri skrýva opak

14.01.2017
Rodinný dom v malej českej obci Mladíkov na prvý pohľad zaujme čelnou fasádou a sedlovou strechou oblečenou do tmavého falcového plechu. Z diaľky a večer pôsobí ako elegantný čierny dom, ale keď k nemu pristúpite bližšie, zistíte, že fasáda nie je čierna, ale antracitová. Súčasne s tým sa ...

Pasívny dom v marhuľovom sade

12.01.2017
Rakúska obec Kittsee je Slovákom, najmä tým z juhozápadných oblastí, dobre známa. Nielenže sa tam mnohí vyberajú na nákupy, ale pozemky v blízkom okolí na území Rakúska sú atraktívnym riešením bývania pre mladé rodiny.

Atypický dvojpodlažný dom na vode: Oblinka na Jaroveckom ramene

02.01.2017
Na Jaroveckom ramene je ukotvený nezvyčajný dvojpodlažný hausbót charakteristický oblou strechou. Tento drevený hausbót je určený na trvalé bývanie, teda nielen na rekreačné, ako to v prípade mnohých domov na vode býva. O jeho realizácii a špecifikách sa rozprávame s architektom Ivanom ...

Spiacu portugalskú krásku po 120 rokoch prebudili k životu a získali množstvo ocenení

21.12.2016
Najnovším víťazom prestížnej Americkej ceny za architektúru (American Architecture Prize) je historicky hodnotná stavba, ktorá sa nachádza v prostredí portugalského starého mesta Braga. Budova s výraznou fasádou tyrkysovej farby je nositeľom viacerých významných ocenení a nominácií. Autormi ...

Francúzske vinárske centrum La Cité du Vin žiari vďaka sklu Guardian

14.12.2016
La Cité du Vin je nové kultúrne centrum vo francúzskom Bordeaux, ktoré ponúka unikátnu lokalitu, kde sa návštevníci môžu učiť o víne, jeho histórii a vplyve na civilizáciu formou série prehliadok, výstav a multimediálnych prezentácií. Vyhliadková plošina, umiestnená na vrchu 55-metrovej veže, ...

Kaplnka vzkriesenia na krížovej ceste

09.12.2016
Niekedy treba vystúpiť na symbolickú Golgotu, aby človek precítil zážitok z architektúry. Platí to aj pre Kaplnku vzkriesenia na konci krížovej cesty, ktorá sa príznačne nachádza na masíve vrchu Krížová neďaleko Popradu.

X-bionic hotel v Šamoríne

07.12.2016
Priateľskú atmosféru hotela, ktorý je súčasťou multifunkčného komplexu v Šamoríne, pomohli vytvoriť dekoratívne stierky.

Vínnej pivnici Modrák dala život „záchranárska“ akcia ateliéru ORA

06.12.2016
Ateliér ORA zo Znojma tvorí trojica mladých architektov, ktorí sa podľa svojich slov zameriavajú na priestor, ktorý obývajú – konkrétne je to mesto, kde pôsobia, a jeho kontext. Znojmo a jeho okolie sú silne späté s vinárskou tradíciou a bohatou históriou, ktorú však členovia ateliéru ...

Firemné priestory a showroom Fona dental

06.12.2016
Zubná ambulancia je automaticky spájaná s bielou farbou. Zariadenie, technika aj plášte – všetko biele. Pochopiteľne, ide tiež o sterilnú čistotu, biela má logiku. Ale keď sa presunieme do výstavno-prezentačných firemných priestorov, tam už môže byť všetko inak.

Ekologická vila z kontajnerov: Verili by ste, že dom z kontajnerov môže vyzerať takto?

05.12.2016
Ekologická vilka nachádzajúca sa v nielen turistami obľúbenom portugalskom regióne Viana do Alentejo púta na prvý pohľad svojou jednoduchosťou. Mnohí si povedia, že to je len jedna z ďalších domov-škatuliek, avšak netreba zabúdať na to, že v jednoduchosti sa neraz skrýva nielen krása, ale aj ...

S Eco(logickou) tapetou každý interiér chytí dizajnový nádych

02.12.2016
Ako pripraviť byt či dom na predaj? Dekorovať ho...jednoducho napríklad Eco tapetou. Jej dizajn určujete vy, vo forme fotografie, grafiky. A teda postupujete presne podľa vášho dizajn manuálu.

Ďalšie z JAGA GROUP