Krematórium Bratislava

Architekt Ferdinand Milučký sa dnes symbolicky rozlúči vo svojej ikonickej stavbe

„Toto všetko, stvárnené zákutie prírody, priestor, architektúra, má svoju prísnu zákonitosť, svoju čistotu. Je výrazom nesentimentálneho poňatia ľudského osudu. Je to stále prírodné javisko kultu, ktoré má svoj jasný rituál. Odbočíš z cesty, zastaneš a odídeš.“ Autorom týchto slov je Dominik Tatarka. O bratislavskom krematóriu sa toho popísalo veľa. Nešlo len o vyjadrenia teoretikov a kritikov, o čom svedčí aj uvedený príklad. Vo viacerých anketách ho označili za najlepšie architektonické dielo postavené na Slovensku po II. svetovej vojne.

Domáci sejf

Domáce sejfy – pre koho sú vhodné a ako vybrať ten správny?

Prvým stupňom zabezpečenia každej domácnosti sú certifikované bezpečnostné dvere. Na mieru a podľa návrhu architekta či vkusu ich budúcich majiteľov dvere vyrobí slovenský výrobca s viac ako 30 ročnými skúsenosťami SHERLOCK® ASSA ABLOY. Bezpečnostné dvere chránia domy a byty pred neželaným vniknutím cudzích osôb. Po domácnostiach sa však stále častejšie pohybujú cudzí ľudia s vedomím ich majiteľov – najčastejšie opatrovateľky detí, upratovačky alebo záhradníci. Experti na bezpečnosť preto odporúčajú šperky, hotovosť, dôležité dokumenty, drahú techniku či zbrane uschovať v domácom sejfe.

Pôvodným autorom budovy je architekt Jozef Hubert neskoršiu prestavbu a nadstavbu projektoval slovenský architekt Milan Michal Harminc.

Rekonštrukcia historickej budovy z roku 1903

Bývalé sídlo Obchodnej a priemyselnej komory má dobrú adresu. Nachádza sa v centre Bratislavy v susedstve Slovenského národného divadla a uzatvára mestský blok v priestore, kde sa stretávajú Gorkého a Jesenského ulica s Komenského námestím. Stavba pochádza z roku 1903 a nedávno bola dokončená jej rekonštrukcia a prestavba, ktorá z nej vytvorila nadštandardnú administratívnu budovu.

Kuchyňská linka je pojata jako kontrastní černý blok.

Industriálny štýl – dokonalá hra kontrastov

Je podľa vás chladný, drsný, neprívetivý alebo je to konečne niečo, čo vám sadlo? Industriálny štýl sa spája najmä s rekonštruovanými starými hospodárskymi budovami, skladmi, fabrikami, ktorým architekti dajú nové funkcie, a tak im vdýchnu druhý život. Výsledkom je dokonalá hra kontrastov – nielen farieb, ale aj materiálov, textúr, industriálneho a prírodného. Vzhľad, ktorý šokuje a prekvapuje. Dizajn, ktorý buď milujete, alebo nenávidíte.

Tokyo

Klimatická kríza a budúcnosť miest

Dnes žije v mestách 3,5 miliardy ľudí. Ročne sa prisťahuje ďalších 77 miliónov a podľa prognóz by mali v roku 2050 bývať v mestách až dve tretiny svetovej populácie. Mesto poskytuje pracovné príležitosti, prístup k vzdelaniu aj k zdravotnej starostlivosti. Už teraz sú mestá podľa expertov zodpovedné za polovicu emisií oxidu uhličitého. Čo pre mestá znamená klimatická kríza? Je urbanizácia cestou k záchrane planéty alebo si všetko len zhoršujeme?

Celé vnútorné prostredie domu je rafinovanou kombináciou industriálneho štýlu s glamour štýlom

Alpská stodola a glamour štýl

Znie to ako neskombinovateľné, no predsa… rafinovaný mix štýlov „glamour“ a „industriál“ nájdeme v celom dome, ktorý má svoje genius loci v južnom Tirolsku. Keď architekt rieši bývanie sám pre seba a pre svoju rodinu, vznikajú tie najoriginálnejšie kúsky. Messner house navrhol Stefan Rier, jeden zo zakladateľov ateliéru noa* (network of architecture), a prekvapuje viacerými spôsobmi. Predovšetkým však rafinovanosťou, vďaka ktorej vznikli priam vizionárske a nečakané priestory.

Súbor tvoria tri budovy.

Apartmány Hillside v Dolnom Kubíne

Lukratívne turistické lokality na Slovensku zažívajú stavebný boom. Po Tatrách a Demänovskej doline prichádza aj na Oravu. V developerskom „záchvate“ občas vznikajú projekty, o ktorých kvalite sa dá oprávnene pochybovať, apartmánové domy Hillside však stoja na opačnom konci spektra.

Chris Lepine po prednáške na Fakulte architektúry STU v Bratislave.

Chris Lepine: V Bratislave vidím rastúcu dôležitosť verejného prostredia

Chris Lepine je Associate Director vo svetoznámom štúdiu Zaha Hadid Architects a do Bratislavy chodí kvôli veľkému rezidenčnému i administratívnemu komplexu Sky Park, ktorý stavia Penta Real Estate. Pred pol rokom sa stal projektovým manažérom tohto projektu, navrhnutého ešte samotnou Zahou Hadid. Tá síce zomrela už pred vyše tromi rokmi, ale jej duch stále zostal v štúdiu, ktoré chce pokračovať v jej odkaze.