asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Architektúra

Partneri sekcie

Ďalšie články zo sekcie Architektúra

Domček v horách s červenou pecou: nový, a predsa pôvodný

10.08.2017
Nezáleží na tom, či sú to Tatry, Karpaty alebo Beskydy – mať kdekoľvek v horách chatu s perfektným výhľadom a vybavením na celý rok je rozhodne skvelou investíciou. Takto môže vyzerať chata v Beskydách podľa architektov z ateliéru MOAD architekti s.r.o.

Ako spojiť bicyklovanie a bývanie

10.08.2017
O bezpečnosť a komfort ľudí, ktorí sa po meste radi presúvajú na dvoch kolesách, by mali dbať nielen samosprávy, ale i developeri. Architekt vysvetľuje, ako vo svojich projektoch k bicyklovaniu pristupuje spoločnosť YIT Slovakia.

Budova vizuálnych umení Iowskej univerzity

07.08.2017
Záplavu, ktorá vám spôsobí škodu za 800 miliónov dolárov, môžete brať ako katastrofu. Iowská univerzita ju ale pochopila ako výzvu. Jedným z výsledkov je aj nová Budova vizuálnych umení (Visual Arts Building).

Átriový dom ako inšpirácia na riešenie súkromia

24.07.2017
Jedným z najlepších riešení, ako si uchrániť súkromie v exteriéri aj na menšom pozemku, je dom, uprostred ktorého je átrium. Štvorcový dom švédskeho architektonického štúdia Tham & Videgård Arkitekter je príkladom átriového domu, ktorý slúži ako prázdninové bývanie pre trojgeneračnú rodinu.

Na povale ako doma? Prečo nie!

17.07.2017
Povala patrila kedysi k častiam domu, ktoré slúžili maximálne na odkladanie starých nepotrebných vecí. Dnes je situácia iná a mnoho rodín prichádza na to, že tento priestor sa dá skvele využiť nielen ako sklad, ale aj na bývanie. Navyše, bude mať svoje špeciálne čaro, napríklad ako ...

Luxusný Warehouse hotel odkazuje na kurióznu minulosť budovy

10.07.2017
V zátoke Robertson Quay stojí zlatá baňa napínavých historiek. Luxusný hotel ukrýva minulosť plnú tajných obchodov s ópiom a alkoholom, interpretovanú prostredníctvom prémiového interiérového dizajnu.

Dom smútku v Komjaticiach

10.07.2017
Domy smútku majú zvláštne postavenie v spoločenstve ľudí. Oddeľujú dva svety, sú miestom pietnej rozlúčky, ale pre mnohých aj nádeje. Pre mestá či obce zase môžu byť dôstojnou vizitkou, čo potvrdzuje aj dom smútku v Komjaticiach.

Centrála ČSOB

03.07.2017
Sledovaný projekt Zuckermandel v širšom centre Bratislavy na nábreží Dunaja sa začína postupne kompletizovať. Ako prvá bola skolaudovaná Centrála ČSOB, ktorá má za sebou prvé mesiace prevádzky. Aká je a čo priniesla?

Archeologický projekt v bielom

28.06.2017
Spoločnosť CRH (Slovensko) a.s. resp. jej produkty sa nedávno stali súčasťou veľmi pekného a zaujímavého projektu v Českej republike. CRH biely cement CEM I 52,5 N bol použitý pri výstavbe Archeoparku Pavlov, na južnej Morave neďaleko Brna.

Cesta za výnimočným dizajnom vedie do Lightparku

27.06.2017
Priestory v obchodnom dome Lightpark sú určené pre všetkých, ktorí obľubujú nevšedný nábytok a originálne bytové doplnky. Či už ide o zákazníkov hľadajúcich najnovšie trendy svetového interiérového dizajnu, predajcov ponúkajúcich nábytok vo svojich „showroomoch“ alebo architektov, ktorí sa na ...

Rekonštrukcia vidieckeho domu v Jabloňovciach

27.06.2017
Autori z Atelieru 11 (Martin Mihály a Matej Mihalič) mali jasnú víziu – cieľom rekonštrukcie bolo priniesť novým majiteľom komfortné bývanie a zároveň zachovať pôvodné vidiecke rysy objektu s ohľadom na prostredie, v ktorom sa nachádza.

Dom ako oáza pre dušu – na prácu aj oddych

22.06.2017
Netreba veľa priestoru na to, aby ste mali dom, ktorý bude podporovať vašu náladu, tvorivosť, inšpirovať vás a v ktorom sa bude nielen príjemne relaxovať, ale hoci aj pracovať. Takýmto domom je austrálsky projekt s názvom My House (Mental Health House) architektov zo štúdia Austin Maynard ...

Dom, ktorý vytvára atmosféru pokoja

19.06.2017
Luxusné rodinné sídlo nemusí svoj rozpočet minutý na zariadenie interiéru komunikovať ako svoj prvý a hlavný plán. To, že menej je niekedy najviac, platí aj v tomto prípade.

Olivový dom: experiment, ktorý zotrel hranice medzi interiérom a exteriérom

15.06.2017
Malý príjemný letný domček od architektky Evy Sopeoglou, ktorý stojí uprostred olivového hája v Chalkidiki v Grécku, napriek tomu, že možno na prvý pohľad až tak neočarí, fascinuje svojou ľahkosťou a vzdušnosťou. Ide však o vysokoexperimentálny projekt, využívajúci špičkovú digitálnu ...

Architektúra ako útočisko

11.06.2017
Stavba s charakterom ústrania vzniká väčšinou na základe špecifickej zákazky, no môže sa vytvoriť aj spontánne. Od svojho okolia sa výrazne izoluje alebo, naopak, nenápadne s ním splýva.

Dobrý dizajn berie do úvahy všetko

09.06.2017
Jedenásty ročník cien Czech Grand Design ovládlo v Londýne pôsobiace štúdio deFORM. Sú za ním Slovák Jakub Pollág a Čech Václav Mlynář, ktorí na seba v uplynulom roku upozornili predovšetkým interaktívnou hrou Koski. Tá spája virtuálny a reálny svet v doskovej hre.

Tepelná pohoda bez zateplenia: Výrobky HELUZ na stavbu nízkoenergetických domov

08.06.2017
Vonku je už jar - najpríhodnejší čas premýšľať, čo nás čaká pri stavebných úpravách bytov, domov alebo chalúp, aké stavebné materiály použiť na stavbu nových domov, ktoré materiály budú najvhodnejšie na rekonštrukcie existujúcich objektov.

Vila pod Zoborom

05.06.2017
Tento typ rodinného domu sa v Nitre dá naozaj očakávať presne tam, kde stojí – pod Zoborom. Viac ako exkluzívna poloha či vonkajší výraz nás tentokrát zaujímalo, čo sa skrýva dnu.

Bytový dom Miletičova 60

02.06.2017
Do rekonštrukcie bývalej podnikovej ubytovne sa v centre Bratislavy pustil developer z Banskej Bystrice. Zrealizovaná stavba ukazuje, že ak chceme skutočne využiť potenciál mesta, toto je udržateľný spôsob.

Rekonštrukciou premenili starší dom na ekologický v nízkoenergetickom štandarde

30.05.2017
Verili by ste, že tento dom nie je novostavbou, ale rekonštrukciou staršieho domu zo 60. rokov?

Ďalšie z JAGA GROUP