Architektúra
Múzeum mesta Bratislavy (MMB) po viac ako dvoch rokoch od začiatku generálnej obnovy opätovne sprístupňuje jednu z dominánt historického centra Bratislavy - Michalskú vežu. Pod svojou správou má až deväť pamiatok a po hrade Devín je Michalská veža druhou kultúrne a historicky významnou pamiatkou, ktorej obnovu sa tento rok podarilo úspešne ukončiť. Ide o nanajvýš dôležitú rekonštrukciu, keďže stavba nebola pred začiatkom prác v dobrom stave.
Bratislava dlhodobo čelí akútnemu nedostatku nájomných bytov a nedokáže obyvateľom poskytnúť dostupné nájomné bývanie. Mesto preto pracuje na zabezpečení väčšieho počtu dostupných nájomných bytov, čo však nie je také jednoduché a ako sa ukázalo, ani rýchle. Prvá lastovička do hlavného mesta priletela až tento rok, keď mesto začalo stavať nájomné byty v Petržalke. Dnes je o krok bližšie aj projekt v Ružinove, navrhnutý zahraničným ateliérom.
Zo známych dôvodov stavajú muži ženám odjakživa schody až do neba. Časom začali klásť čoraz väčší dôraz na bezpečnosť a vzhľad. Áno, reč je o zábradlí, o prvku, ktorý v symbióze so schodiskom dokáže vykúzliť dizajnovú pýchu v každom interiéri aj exteriéri. Základná konštrukcia a materiálové prevedenie zábradlia aktuálne korešponduje, okrem dôležitej bezpečnosti, s nadčasovým minimalizmom, čo je vyhľadávaný dizajnový trend.
Miesto ponúka priestor kreatívnym ľudom, ktorý vznikol revitalizáciou skladových priestorov haly a administratívnych priestorov pôvodného objektu v spojení myšlienky investora. Ten chce poskytnúť priestor ľuďom s tvorivým myslením.
Spoločné úsilie majiteľov, projektantov a realizátorov sa naplnilo v projekte adaptácie koniarne v Stupave na luxusný hotel so štýlovou reštauráciou. Dlhodobo chátrajúci objekt tak dostal novú šancu na život.
Električková trať, ktorá má viesť popri Pribinovej a Košickej, je terčom kontroverzií už niekoľko rokov. Ide pritom o nanajvýš dôležitý dopravný projekt, ktorý má spojiť novovznikajúci downtown s ďalšími časťami mesta. Rozpory neutíchajú ani dnes. Zámer bude musieť prejsť ďalším posudzovaním a proti jeho výstavbe bolo podané aj odvolanie. To ešte viac podkopáva nohy výstavbe električkovej radiály, ktorá môže Bratislave len pomôcť.
Bratislavský ateliér Between, ktorý vyhral súťaž (2022) na obnovu štátnych kúpeľov Sliač, dopracoval svoj návrh podľa pripomienok poroty. Vznikla urbanistická štúdia zaoberajúca sa obnovou a rozvojom celého areálu Kúpeľov. Architektonická štúdia rieši obnovu Centrálnej časti kúpeľov, ktorý sa plynulo prelína s Kúpeľným parkom a okolitou prírodou. Ateliér obe štúdie predstavil verejnosti v septembri.
Architektúra je pre tento, dnes už etablovaný, architektonický ateliér remeslom, ktoré sa snaží veľmi intenzívne sledovať, reprezentovať a chrániť.
Petície v Petržalke nie sú nezvyčajným javom. Práve naopak, obyvatelia často protestujú proti viacerým projektom, no bohužiaľ aj takým, ktoré mestskej časti pomôžu. Len nedávno bola na stole ďalšia petícia, tentokrát proti študentskému bývaniu Work&Home&Study z dielne súkromného developera, ktorého umiestnenie v tesnej blízkosti ďalšieho činžiaku vyvoláva diskusie.
Český festival Den architektury, ktorý sa tento rok uskutoční od 29. septembra do 5. októbra v rámci celého Slovenska i Českej republiky, je krátko pred zahájením a zverejňuje kompletný slovenský program. Trinásty ročník v Českej republike a dvanásty na Slovensku prinesie viac než štyri stovky akcií pre nadšencov kvalitnej architektúry.
Bratislavskému biznis centru Aupark Tower dominuje nové umelecké dielo autora Petra Vaceka „Divnô“. Impozantná inštalácia umocňuje vynovený dizajn vstupných priestorov budovy a zároveň nadväzuje na genius loci blízkeho Sadu Janka Kráľa. Aupark Tower je od roku 2018 súčasťou realitného portfólia Wood & Company, ktoré spravuje Wood Real Estate.
Domáci a zahraniční architekti majú jedinečnú príležitosť podpísať sa pod tvorbu lokality, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti dnes už ikonického Sky Parku.
Od konca júna 2022 je na streche budovy Reduty - Slovenskej filharmónie rušno. Rekonštrukcia tejto 100 rokov starej strechy pozdĺž Mostovej ulice a Námestia Eugena Suchoňa je o kompletnej výmene medenej krytiny pod dohľadom Pamiatkového úradu Bratislava. Tvorí ju kombinácia tašiek, plochých plechov a šesťuholníkových šablón. Práce sa majú skončiť v novembri 2023.
Ľudia sú odjakživa úzko spätí s vodou. Potrebujeme ju na prežitie, my aj mestá. Ľubľana, hlavné mesto Slovinska, je toho jedinečným príkladom.