asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva

Architektúra

Partneri sekcie

Ďalšie články zo sekcie Architektúra

Administratívna budova Rosum chce získať Gold Level v certifikácii LEED

14.02.2017
Projekt Rosum je realizovaný na princípoch trvalej udržateľnosti a má ambíciu získať Gold Level v certifikácii LEED. Rosum potvrdzuje trend, ktorý je čoraz zreteľnejší aj na Slovensku. Aj veľkí developeri už projektujú udržateľné budovy. Prečo? Odpoveď je jednoduchá – ...

Jednopodlažný dom so zelenou strechou

13.02.2017
Čistota tvarov, kontrast harmonického dreva a neomietnutého drsného muriva, vzdušný svetlý interiér a prepojenie s okolitou záhradou vďaka veľkým zaskleným plochám – to je niekoľko pozitív, ktoré môžeme pripísať jednopodlažnému domu v českej obci Buš. Vyšiel z dielne architektky Markéty ...

Bytový dom Rosnička

13.02.2017
Neďaleko známeho kúpaliska Rosnička, na území medzi Karlovou Vsou a Dúbravkou, bol koncom minulého roka odovzdaný nový bytový dom. Má nízkoenergetický rozmer a ponúka 64 bytov.

Originálny hotel vytesaný do talianskych skál

08.02.2017
Taliansko vždy bolo (a zrejme aj bude) veľmi lákavou destináciou pre cestovateľov z celého sveta. Nielen jeho historické artefakty či nádherná príroda, ale aj skvelé jedlo, jedinečný spôsob života a pozoruhodné architektonické klenoty sú tým, čo láka návštevníkov z Európy aj ostatných ...

Nová oáza Hi-Fi v Banskej Bystrici

08.02.2017
Korene spoločnosti BIS audio siahajú do predchádzajúceho milénia – na trhu pôsobí od augusta 1999. Za viac ako 17 rokov sa z BIS audia stal jeden z najvýznamnejších distribútorov audio a video komponentov, zastrešujúci značky najzvučnejších mien.

Kombinácia dreva, betónu, kameňa a ocele v jednoduchom dome

07.02.2017
Moderný dom určený na rodinné bývanie môže mať mnoho podôb. Jednou z najpopulárnejších sú jednoduché domy spájajúce skvele vyladenú vizáž s praktickosťou. Svetlým príkladom je originálny švajčiarsky dom, ktorý autori zo švajčiarskeho architektonického štúdia Wohlgemuth & Pafumi Architekten ...

Ani výrobná hala nemusí z pohľadu architektúry nudiť

06.02.2017
Časy sa menia, investori pochopili. O výrobných halách z pohľadu architektonického riešenia už možno písať aj odborných časopisoch.

Dom s dvomi tvárami

05.02.2017
V malej obci medzi Ostravou a Opavou vyrástol v tomto roku rodinný dom, ku ktorému zablúdi pohľad nejedného okoloidúceho. Idea výstavby prišla od manželského páru, ktorý sa rozhodol využiť rozmerné priestory záhrady za svojím existujúcim rodinným domom.

Moderný vidiecky dom bez akýchkoľvek zbytočností

01.02.2017
Realizovaný projekt vidieckeho domčeka, ktorý slúži ako trvalé bývanie, stojí na svojom mieste už pár rokov, ale rozhodne sa oplatí k nemu vrátiť. Čím je táto novostavba špecifická? Nemá nič navyše!

Klasická stodola z moderných materiálov

30.01.2017
Tvar klasickej stodoly je dnes veľmi obľúbený tvar rodinných domov umiestnených v prírode. V súčasnosti sú veľmi časté rekonštrukcie starých, dokonca historických hospodárskych stavieb, ale zároveň vznikajú stále nové budovy v tomto duchu. Jednou z nich je dom z dielne architektonického štúdia ...

Na výstavbu štýlovej drevenice použili 7 druhov dreva

26.01.2017
Očarujúca drevenica sa nachádza na rovinatom pozemku, obklopená poľami, neďaleko malého jazera vo fínskej Tenale. Predmestská komunita je vzdialená iba 60 km od Helsínk a nachádza sa na samotnom juhu krajiny, obklopená nádhernou prírodou.

Archeopark Pavlov

25.01.2017
Na pavlovskom nálezisku v pálavskej oblasti na južnej Morave sa systematický vedecký archeologický výskum robil už od konca 19. storočia. V unikátnej lokalite archeológovia našli množstvo dôkazov o celoročnom aj prechodnom osídlení lovcami mamutov. Vďaka vzácnym nálezom je to územie európskeho ...

Kultúrne pamiatky na Slovensku trápi nezáujem a peniaze

19.01.2017
Nízky záujem verejnosti a nedostatok financií – to sú dva základné momenty, ktoré brzdia komplexnejšiu a rozsiahlejšiu obnovu kultúrnych pamiatok na Slovensku. Napriek tomu existujú postupy a úsilie ľudí, ktorí sa snažia o zachovanie výrazných stôp našej minulosti.

Chatu premenili na nadčasový rodinný dom

18.01.2017
Privátna rezidencia vznikla zo starej tehlovej chalupy. Nehnuteľnosť sa nachádza v Kingston upon Thames v Anglicku a očarí svojou dômyselnosťou a eleganciou. Projekt z dielne štúdia McGarry-Moon Architects môže slúžiť ako vzor aj pre tuzemské prestavby starých budov na nové účely pri súčasnom ...

Sprchové armatúry Schell Linus: moderné a hospodárne riešenie pre verejné sanitárne priestory

17.01.2017
Jednou z etablovaných stálic v ponuke renomovanej nemeckej spoločnosti Schell sú sprchové armatúry Linus, ktoré ponúkajú moderné, pritom vysoko efektívne riešenia pre sociálne zariadenia, šatne a sprchy na školách, športoviskách, podnikoch priemyslu a v ďalších verejných zariadeniach.

Nízkoenergetický bungalov – rekonštrukcia zo šesťdesiatych rokov

16.01.2017
Bungalov zo šesťdesiatych rokov zvyčajne nepredstavuje príjemné bývanie vyhovujúce moderným kritériám. A práve to bol dôvod na rekonštrukciu takéhoto bungalova, ktorú riešilo belgické architektonické štúdio Urbain Architectencollectief.

„Oplechovaný“ rodinný dom pôsobí stroho, ale vo svojom vnútri skrýva opak

14.01.2017
Rodinný dom v malej českej obci Mladíkov na prvý pohľad zaujme čelnou fasádou a sedlovou strechou oblečenou do tmavého falcového plechu. Z diaľky a večer pôsobí ako elegantný čierny dom, ale keď k nemu pristúpite bližšie, zistíte, že fasáda nie je čierna, ale antracitová. Súčasne s tým sa ...

Stavba roka 2016 chce komplexne zachytiť stavebnú produkciu

12.01.2017
V týchto dňoch sa prihlasujú stavby na 22. ročník súťaže Stavba roka 2016. O aktuálnom stave sme sa porozprávali s prof. Ing. Alojzom Kopáčikom, PhD., prezidentom Združenia pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva – ABF Slovakia, ktoré je organizátorom súťaže.

Pasívny dom v marhuľovom sade

12.01.2017
Rakúska obec Kittsee je Slovákom, najmä tým z juhozápadných oblastí, dobre známa. Nielenže sa tam mnohí vyberajú na nákupy, ale pozemky v blízkom okolí na území Rakúska sú atraktívnym riešením bývania pre mladé rodiny.

Strešná záhrada Varšavskej univerzity

11.01.2017
Patrí medzi najväčšie a najkrajšie strešné záhrady v Európe. Bola otvorená v júni v roku 2002 a plynúce roky potvrdili atraktivitu riešenia či pevnosť strešných konštrukcií.

Ďalšie z JAGA GROUP