Architektúra

Projekt prebudovania priemyselného areálu Palmy je jedným z najambicióznejších v Bratislave. Od získania pozemkov spoločnosťou Corwin prešli už 4 roky. Za ten čas sa opustené územie dočkalo prekreslenia svetovým ateliérom Gehl Architects, ktorého návrh prekonal očakávania. Naplánované je akési mesto v meste, ktoré malo obsahovať aj najväčšiu drevostavbu na Slovensku. Tento plán však postupne stroskotáva.

Andrej Sárközi -

Palisády sú prepychovou lokalitou s históriou siahajúcou hlboko do minulosti. Dnes ide o jednu z najkrajších ulíc Bratislavy, nachádza sa tu mnoho palácov i pamiatok, pričom väčšina postupne prechádza obnovou. Stať sa tak môže aj v prípade budovy na Palisádach číslo 53, ktorá vznikla pred viac ako 120. rokmi. Jej aktuálny stav je žalostný, čo sa ale môže v dohľadnej dobe zmeniť.

Andrej Sárközi -

V minulosti išlo o kontroverzný projekt, proti ktorému sa postavila časť verejnosti i bývalé vedenie mestskej časti Nové Mesto. Dnes ohlasuje reštart pod staronovým názvom Stollwerck Residence i čiastočným redizajnom. Na finálne stavebné povolenie stále čaká, najskôr sa ale začne so stavebnými úpravami Račianskej ulice, čo dnes oficiálne potvrdila aj mestská časť.

Andrej Sárközi -
Názor

Na otázku, v čom je novovznikajúca štvrť Seestadt Aspern tak (ne)unikátna, sme hľadali odpovede u profesionálov, ktorí ju navštívili. A nie raz.

Broňa Tarnócy -

Spoločnosť Proxenta stavia svoje projekty väčšinou v centrálnej časti Bratislavy. Pri zámere v Devínskej Novej Vsi ale urobila výnimku a spoločnosť plánuje zastavať veľký pozemok priamo pod svahmi Devínskej Kobyly. So stavebnými prácami chcel developer začať už dávno, spraviť tak ale môže až teraz – Stockerka konečne získala najdôležitejšie povolenie.

Andrej Sárközi -

Bratislavský Ružinov plánuje komplexnú revitalizáciu Areálu hier Radosť. Na obnovu veľkého detského ihriska na západnom brehu Štrkoveckého jazera plánuje spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) vyhlásiť architektonickú súťaž. Pre nevyhovujúci stav ho však mestská časť dočasne zatvorila. 

TASR -