Architektúra

Partneri sekcie:

Bratislavský downtown sa stal neodmysliteľnou súčasťou hlavného mesta. Nové veže, obytné súbory či polyfunkčné komplexy kompletne transformovali lokalitu, kde pred rokmi bola len priemyselná zóna. Do novej podoby metropoly prispeje aj projekt Portum Towers, dve štíhle rezidenčné veže z dielne českého developera. Prestížny projekt má mať v hlavnom meste tie najvyššie ambície, pričom s výstavbou začne už onedlho.

Andrej Sárközi -

Prezidentská záhrada patrí k vyhľadávaným lokalitám Bratislavy. Obyvatelia ju poznajú aj pod názvom Grasalkovičova záhrada, keďže je súčasťou Grasalkovičovho paláca. Jej význam je vysoký aj vzhľadom na návštevy zahraničných delegácií, či nedávny príhovor pápeža Františka priamo z tohto miesta. Posledná významná obnova prebehla ešte v minulom storočí, čo aktuálne plánuje zmeniť Staré Mesto – mestská časť chystá komplexnú revitalizáciu záhrady.

Andrej Sárközi -

Developerská skupina Antracit začala v Žiline s výstavbou projektu Antracit Spot. Moderné priestory na celkovej ploche 1 700 m2 rozšíria ponuku služieb pre obyvateľov Žiliny a okolia o ďalšie športové využitie.

Redakčná úprava -

Druhý májový víkend v Brne patril všetkým nadšencom i milovníkom architektúry či urbanizmu. Tí mohli v rámci festivalu OpenHouse Brno navštíviť vyše stovku atraktívnych lokalít. Tie sú poväčšine verejnosti neprístupné, a preto mohli aj samotní obyvatelia moravskej metropoly zažiť svoje mesto tak, ako ho nepoznajú. Témou ročníka boli ženy v architektúre.

Adriána Henčeková -

Fasáda ako vonkajšia obálka stavby neplní len základnú ochrannú funkciu, ale zohráva tiež (nemenej) dôležitú reprezentatívnu rolu. Súčasné moderné fasády však nedemonštrujú len prestíž investorov a vízie architektov, ale hovoria tiež o evolúcii materiálov a celkovom technologickom pokroku. Vycestujte s nami do sveta a pozrite si stavby, ktoré svojimi fasádami posúvajú vývoj architektúry a staviteľstva o stupienok vyššie.

Anna Salvová -

Chorvátske rameno je obľúbeným rekreačným miestom mnohých Petržalčanov i obyvateľov metropoly. V jeho neďalekej blízkosti sa dnes buduje druhá etapa Petržalskej električkovej radiály, čoho dôsledkom sa mesto ešte pred rokmi zameralo na prepojenie kanála s budúcimi zastávkami mestskej hromadnej dopravy. Zo súťaží vzišli štyri kvalitné lávky, ktoré sa po dvoch rokoch priblížili k realizácii.

Andrej Sárközi -

Rača posledné roky výrazne zlepšuje podmienky na život pre svojich obyvateľov. Výnimkou nie sú ani najmenší, ktorí podľa najnovších informácií čoskoro získajú novú materskú školu. Cesta k výstavbe na Kadnárovej však bola tŕnistá, voči projektu sa zdvihla vlna odporu časti verejnosti a oddialila dobrý zámer od renomovaného štúdia. Ide pritom o prvú novostavbu škôlky v Krasňanoch po vyše polstoročí.

Andrej Sárközi -

Čítate prepis podcastu How I Met My Architect, ktorý bude možné sledovať na našom webe. Nový diel nájdete na ASB.sk každú sobotu. Prvý rozhovor sa nahrával v marci 2021 a hosťom bol Juraj Benetin.

Znižovanie energetickej náročnosti budov je témou, ktorá bude ešte dlho rezonovať. Vydareným príkladom, ako obnoviť aj „obyčajnú dedinskú“ škôlku, je realizácia ateliéru CL3. Zateplenie materskej školy prinieslo pridanú hodnotu v podobe zdravých vnútorných priestorov aj fasády s remeselným a architektonickým podpisom.

Sláva Štefancová -

Lokalita Rázsochy v Bratislave sa začína perspektívne plniť novou zástavbou, hoci aktuálne v stave príprav. Projekt Novej univerzitnej nemocnice Bratislava z plánu obnovy by mal dostať suseda – súbor obytných a polyfunkčných objektov so zázemím Rázsochy Residence.  Odpoveď je jednoduchá a kompliková zároveň. Bude to ten, ktorý lepšie zvládne procesy. V prípade nemocnice sú omnoho náročnejšie.

Monika Voleková -