Architektúra

Obnova nemocníc na východnom Slovensku pokračuje a vláda do nej vstupuje v rôznom štádiu rozpracovanosti. V júli odsúhlasila modernizáciu Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove ako strategickú investíciu rezortu obrany za 550 mil. eur a 10. júla 2024 schválila nadstavbu a stavebné úpravy bloku 47/1 – jedného z objektov Detskej fakultnej nemocnice (DFN) Košice za takmer 36 mil. eur. S myšlienkou nadstavby a opravy prišla nemocnica už začiatkom roka 2021.

Monika Voleková -

Koncept malého bytového domu prezentuje pohľad architektov, ako vytvoriť kvalitné mestské bývanie. Charakteristickým znakom „Plecháča“ je jeho otvorený parter, čím sa vytvára pocit voľnosti priestoru.

Broňa Tarnócy -

Manželia Hantabalovi poznajú bratislavskú Kalváriu ešte z čias svojho detstva. Jedno z ich obľúbených miest však nepostretol práve najlepší osud. Aby zabránili jeho zániku, rozhodli sa pomôcť tak, ako to najlepšie architekti vedia.

Broňa Tarnócy -

Vzniklo na prelome milénií a začalo písať históriu nákupných stredísk na Slovensku. Nákupné centrum Vivo! prešlo za posledné obdobie mnohými zmenami – od názvu, zmenu stratégie, až po rekonštrukciu interiéru. Ďalšia zmena sa udiala len nedávno. Vivo! víta svojich návštevníkov novým námestím, ktoré nahradilo starú betónovú pláň.

Andrej Sárközi -

Jeho prenájom v minulosti viackrát nevyšiel a budúcu podobu hľadal márne. Mýtny domček na staromestskej strane Dunaja je dnes pod plachtou a prechádza komplexnou rekonštrukciou. Tá priniesie nie len obnovenú kultúrnu pamiatku, ale aj priestor, do ktorého sa konečne vráti život. Opačný scenár ale nastáva pri Mýtnom domčeku na druhej strane mosta.

Andrej Sárközi -

Samosprávy vlastnia rôzne kultúrne zariadenia, ktoré financujú a snažia sa aj o nové projekty. Ako sa im v tom darí, sme sa spýtali zástupcov krajských samospráv a miest.

Monika Voleková -

Prípravy na zmenu rozsiahleho 5- hektárového areálu s budovami bývalého SOU energetického (známy ako Elektrovod) v bratislavskej Záhorskej Bystrici sú v plnom prúde. Mesto Bratislava, mestská časť a Bratislavský samosprávny kraj v roku 2022 predstavili svoje zámery, ako urobiť z komplexu nevábnych objektov miesto pre život niekoľkých generácií.

Monika Voleková -

Vznikla pred ňou známa fotografia muža s odhalenou hruďou a konali sa tu prvé zhromaždenia v novembri 1989. Umelka je už dlhodobo miestom širšieho spoločenského diania a pevnou súčasťou Bratislavy. Po rozsiahlej rekonštrukcii, trvajúcej takmer 20 rokov a zvŕšenej len nedávno, sa z rozpadnutej budovy stala galéria 21. storočia.

Andrej Sárközi -

Organizovanie olympijských hier je veľkou prestížou, no i veľkou záťažou pre celé hostiteľské mesto. Žiada si výstavbu nových štadiónov a športovísk, ktoré často po skončení ostávajú opustené. Paríž sa rozhodol ísť udržateľnejšou cestou a sľubuje, že to bude najzelenšia olympiáda v histórii. Oproti predošlým hrám sa zaviazali znížiť uhlíkovú stopu na polovicu.

Adriána Henčeková -