Námestie Projekt LUX Esch sur Alzette Luxemburg 2004

Viedenský architekt: Centrum treba zahustiť, vidiek chrániť

Metropoly Rakúska a Slovenska ležia od seba len pár desiatok kilometrov a majú stáročia spoločnej histórie. Napriek tomu je medzi nimi citeľný rozdiel. Viedeň je už desiaty rok po sebe vyhlásená za najlepšie mesto na život. Bratislava sa v roku 2019 vyšplhala ledva na 80. priečku. O najväčších rozdieloch medzi mestami sme sa porozprávali s partnerom architektonického ateliéru AllesWirdGut Andreasom Marthom. Na jar predstavili projekt Guthaus, zúčastnili sa aj súťaže týkajúcej sa dostavby Vysokej školy výtvarných umení Art Campus. Názov ich ateliéru vraví, že všetko bude dobré. Čo pre to treba spraviť?

Byty na Slovensku

Byty na Slovensku: Také drahé ešte neboli a budú ešte drahšie

Byty sú silnou témou, ktorá zaujíma každého z nás. Aké sú teda najnovšie správy z trhu? Nie príliš lichotivé, najmä pre kupujúcich. Ceny bytov na Slovensku, ktorých počet je výrazne poddimenzovaný, dosahujú historické rekordy. Navyše, v situácii, keď slovenské hospodárstvo naďalej spomaľuje svoju dynamiku, hoci o recesii sa zatiaľ nehovorí. Čo to znamená pre perspektívu výstavby bytov na Slovensku? Okrem iného aj to, že ich cena bude aj naďalej rásť.

Z atmosférickej ocele sú zhotovené označenia hrobov aj informačné tabule.

Obnova vojenského cintorína z 1. svetovej vojny

Pamätníci „Veľkej vojny“ už takmer nežijú, tento rok sme nenápadne oslávili 101. výročie uzavretia mieru, ktorý ukončil 1. svetovú vojnu. Na vojenskom cintoríne v Banskej Bystrici-Majeri bolo pôvodne až 1 380 hrobov vojakov bojujúcich v rakúsko-uhorskej armáde. 11. 11. 2018 bola slávnostne otvorená prvá etapa jeho obnovy.

Štadión Wörthersee je najmodernejším štadiónom Rakúska

Do lesa len na vstupenky

Štadión Wörthersee je najmodernejším štadiónom Rakúska a bol oficiálne otvorený v Klagenfurte v septembri 2007. Domov klubu SK Austria Klagenfurt má kapacitu 30 000 divákov, ktorým sa 8. septembra 2019 naskytol nečakaný pohľad. Štadión sa premenil na les. Takmer 300 stromov, niektoré s váhou dosahujúcou 6 ton, zasadili v rámci inštalácie FOR FOREST Nekonečná príťažlivosť prírody.

Stav po ukončení rekonštrukcie.

Rekonštrukcia Vily Dr. Emila Stodolu

Keď sa miestnych v Liptovskom Mikuláši opýtate na „zámoček“, pošlú vás oproti pošte. Impozantná vila doktora Emila Stodolu s hrazdenou konštrukciou a vežičkou skutočne pripomína malý zámok. Kedysi symbolizovala spoločenský a kultúrny rozmach mesta, no po nástupe socializmu začala chátrať. Až kým sa nedostala do správnych rúk.

titulka

Tammi 2013 -2019

Náš príbeh Tammi sa začal v lete roku 2013, keď môj architektonický ateliér Cityprojekt s.r.o. oslovil klient YIT REDING a.s. na vypracovanie overovacej architektonickej štúdie na územie ktoré bolo pôvodne nazvané ako Dúbravčice pre bytové domy 104, 105 a 106 v m.č Dúbravka v Bratislave. Zadaním bolo aby sme našli architektonický koncept, ktorý splní limity z už vydaného územného rozhodnutia a zároveň vymyslime nový dizajn, ktorý by charakterizoval tento nový projekt. Zároveň sme mali navrhnúť funkčné dispozície a na to nadväzujúci konštrukčný systém, tak aby bolo možné projekt realizovať vo viacerých etapách výstavby.