Betonárske dni 2022 úspešne za nami!

V dňoch 20. a 21. 10. 2022 sa betonárska komunita po netradičnom online stretnutí v roku 2020 opäť vrátila k prezenčnej forme na už pätnástom dvojročníku Betonárskych dní. V AC Hotel by Marriott v Bratislave sa konferencie aktívne zúčastnilo vyše 150 hostí zo slovenských, z českých i rakúskych spoločností pôsobiacich v stavebníctve. Záujem prejavili najmä projekčné a zhotoviteľské firmy, ktoré dopĺňali hostia z univerzít.

Mostné objekty na diaľnici D3 0310/II Hodějovice – Třebonín

Hlavnou funkciou diaľnice D3 je prepojenie hlavného mesta Prahy s oblasťou južných Čiech a napojenie oblastí Táborsko
a Českobudějovicko na diaľničnú sieť. V priestore hraničného priechodu Dolní Dvořiště sa predpokladá napojenie diaľnice D3 na budúcu rakúsku vysokokapacitnú cestu S50. Diaľnica D3 je v celom úseku stavby navrhnutá v šírkovej kategórii D 27,5/120. Trasa prechádza pomerne členitým terénom a na danom úseku prekonáva výškový rozdiel približne 150 m.

Archwars: Vynaliezavosť s penou.

Archwars: Nie je problém, ktorý by nevyriešila pena

Aktuálny diel rubriky ARCHWARS si posvietili na moderné spojivo. V súčasnosti sa už využíva viac ako klasická malta. Oveľa, oveľa viac. Občas všakzabúdame, že všetkého veľa škodí. Akurát vyššia dávka humoru sa dá zniesť. Takže nepeňte, radšej sa zasmejte. (Ale takýmto riešeniam sa napriek tomu vyhnite.)

Tepelné čerpadlá a ich využitie v starších budovách

Tepelné čerpadlá sa stávajú najobľúbenejšími zdrojmi tepla v novostavbách. Niet sa čomu čudovať. Novostavby sú už od začiatku zateplené, majú nové okná a plošné sálavé systémy podlahového vykurovania a chladenia sú už pri nich samozrejmosťou. Tepelné čerpadlo je nielen logickou ale aj najvýhodnejšou alternatívou.

Bory Metrostav

Stavajú novinku na slovenskom retailovom trhu

Divízia 8 spoločnosti Metrostav stavia prvé projekty tzv. small business unit na Slovensku. Druhá etapa Squarebizz Business Center Bory bude odovzdaná začiatkom marca 2023. Po jej dokončení ponúkne nájomcom 30 000 m² retailovej plochy v štandarde A v siedmich predajno-výstavných objektoch.

Stavebná chémia pre udržateľnú budúcnosť

Základom firemnej stratégie spoločnosti MAPEI je aktívne prispievať k ekologickému a udržateľnému chemickému priemyslu. Výrobky spoločnosti prispievajú k realizácii trvácnych stavebných diel po celom svete.

Realizácia železničného mosta cez potok Varínka, sžkm 327,632

Predmetom článku je realizácia železničného mosta cez potok Varínka v sžkm 327,632 na stavbe „ŽSR, Dostavba zriaďovacej stanice Žilina-Teplička a nadväzujúcej železničnej infraštruktúry v uzle Žilina“. Stavebníkom sú Železnice Slovenskej republiky a zhotoviteľom je spoločnosť STRABAG, s. r. o.

Prehľadne o tepelných čerpadlách

Jedenásť subjektov združených v Slovenskom zväze pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá spoločne naštartovali partnerskú spoluprácu, ktorej hlavným cieľom je podpora edukácie verejnosti v oblasti tepelných čerpadiel.

Ideálne pre energeticky úsporné novostavby: Hybridné tepelné čerpadlo Vitocal 250-SH

Kto sa dnes chce pri vykurovaní stať nezávislejším od dodávateľov energie, nemal by sa viazať len na jeden zdroj tepla. Najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je vykurovacia technika, ktorá ponúka najväčšiu možnú flexibilitu a súčasne využíva niekoľko zdrojov energie: hybridné zariadenia od spoločnosti Viessmann.