Autor: Andrej Sárközi

Vyštudoval Katedru žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislave a absolvoval semester na Inštitúte komunikačních štúdií a žurnalistiky Karlovej Univerzity v Prahe. V novinárskych začiatkoch pracoval ako redaktor v Denníku Šport, developerským témam sa začal bližšie venovať ako redaktor portálu YIM.BA – Yes In My Bratislava a v súčasnosti pracuje ako novinár pre časopis ASB.

Priamo v srdci hlavného mesta je už dlhé roky zrealizovaná jedna z najkontroverznejších rekonštrukcií za dlhé roky. Fasáda hotela Park Inn by Radisson Danube je dlhodobo kritizovaná a odmietaná pre svoju nízku materiálnu úroveň, pričom rekonštrukcia nespĺňa ani základné prvky pamiatkového statusu lokality. Riešenie chce poskytnúť Staré Mesto, o náprave fasády však pochybuje samotný architekt, zviazané ruky má Krajský pamiatkový úrad Bratislava (KPÚ) a developer mlčí.

Andrej Sárközi -

Svojho času priemyselná oblasť Mlynskych nív sa dnes intenzívne mení na novú biznis zónu. Novovznikajúci bratislavský bulvár onedlho dotvorí výrazný kancelársky objekt The Mill od spoločnosti Immocap. Development začal rásť v roku 2021 a dnes ohlásil zásadný miľník osadením glajchy na najvyššom bode stavby.

Andrej Sárközi -

Intenzívne sa rozvíjajúci bratislavský downtown postupne mení metropolu Slovenska. Pribúdajú tu veže od architektonických špičiek a nové obytné či polyfunkčné súbory transformujú pozemky, kde boli v minulosti len priemyselné areály či staršie nehodnotné stavby. Na okraji downtownu je tentokrát naplánovaný projekt od firmy J.R.B. s.r.o., ktorá chce prestavať oblasť na Votrubovej.

Andrej Sárközi -

Jedna z najvýznamnejších a najkrajších záhrad Bratislavy – Kochova záhrada, bola dlhé roky za zamknutými bránami a chátrala. Vzácnej lokalite medzi Bratislavským hradom a pamätníkom Slavín sa nedožadovalo patričnej pozornosti, čo sa zmenilo len minulý rok. Hlavné mesto záhradu sprístupnilo verejnosti a ohlásilo dlhoočakávané plány na komplexnú rekonštrukciu. Tú možno podľa Magistrátu očakávať už v najbližšom čase.

Andrej Sárközi -

New York je najľudnatejším mestom Spojených štátov amerických a jeho metropolitná oblasť patrí medzi najľudnatejšie na svete. Veľké jablko, ako sa mestu neoficálne hovorí, disponuje až šiestimi tisíckami výškových budov, pričom 274 stavieb sú mrakodrapy s výškou nad 150 metrov. Ako sa ukázalo v najnovšej štúdii, práve tie potápajú metropolu s vyše ôsmimi miliónmi obyvateľov.

Andrej Sárközi -

Bratislavský downtown sa stal neodmysliteľnou súčasťou hlavného mesta. Nové veže, obytné súbory či polyfunkčné komplexy kompletne transformovali lokalitu, kde pred rokmi bola len priemyselná zóna. Do novej podoby metropoly prispeje aj projekt Portum Towers, dve štíhle rezidenčné veže z dielne českého developera. Prestížny projekt má mať v hlavnom meste tie najvyššie ambície, pričom s výstavbou začne už onedlho.

Andrej Sárközi -

Prezidentská záhrada patrí k vyhľadávaným lokalitám Bratislavy. Obyvatelia ju poznajú aj pod názvom Grasalkovičova záhrada, keďže je súčasťou Grasalkovičovho paláca. Jej význam je vysoký aj vzhľadom na návštevy zahraničných delegácií, či nedávny príhovor pápeža Františka priamo z tohto miesta. Posledná významná obnova prebehla ešte v minulom storočí, čo aktuálne plánuje zmeniť Staré Mesto – mestská časť chystá komplexnú revitalizáciu záhrady.

Andrej Sárközi -

Chorvátske rameno je obľúbeným rekreačným miestom mnohých Petržalčanov i obyvateľov metropoly. V jeho neďalekej blízkosti sa dnes buduje druhá etapa Petržalskej električkovej radiály, čoho dôsledkom sa mesto ešte pred rokmi zameralo na prepojenie kanála s budúcimi zastávkami mestskej hromadnej dopravy. Zo súťaží vzišli štyri kvalitné lávky, ktoré sa po dvoch rokoch priblížili k realizácii.

Andrej Sárközi -

Rača posledné roky výrazne zlepšuje podmienky na život pre svojich obyvateľov. Výnimkou nie sú ani najmenší, ktorí podľa najnovších informácií čoskoro získajú novú materskú školu. Cesta k výstavbe na Kadnárovej však bola tŕnistá, voči projektu sa zdvihla vlna odporu časti verejnosti a oddialila dobrý zámer od renomovaného štúdia. Ide pritom o prvú novostavbu škôlky v Krasňanoch po vyše polstoročí.

Andrej Sárközi -

Obyvatelia Kramárov sú neobyčajne citliví na akúkoľvek novú zástavbu. Je teda tradíciou, že sa voči novým projektom zakladajú petície a podávajú odvolania, odďalujúce výstavbu aj o niekoľko rokov. Proti budovaniu novostavieb však nie sú vždy len občania, ale aj inštitúcie. Jednou z takých je Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), ktorý sa zameral na projekt Rezidencia Medici. Spor sa dnes dočkal definitívneho rozuzlenia.

Andrej Sárközi -

Rača sa priblížila k získaniu nového polyfunkčného objektu, ktorý vyplní zatiaľ nezastavaný pozemok na Cyprichovej ulici. Atraktívny development má potenciál byť ťahákom lokality, pričom susediť bude hneď s niekoľkými bytovkami. Stavba tak vznikne na úzkom pozemku v zastavanej lokalite, môže však vylepšiť doterajšiu občiansku vybavenosť a spríjemniť vizuál ulice.

Andrej Sárközi -

Len nedávno publikovalo ASB ako prvé slovenské médium informáciu o napredovaní plánovanej rekonštrukcie Sadu Janka Kráľa. Najstarší verejný park v strednej Európe totiž nespĺňa požadované štandardy a uspokojivá nie je ani jeho údržba. Vpred sa má posunúť až plánovanou obnovou, na ktorú dnes Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) vyberá architekta.

Andrej Sárközi -

Pražské metro je jediným metrom v Českej republike a tvorí základ systému mestskej hromadnej dopravy v Prahe. Denne prepraví vyše milión cestujúcich a ročne ho využije niekoľko stoviek miliónov ľudí. Prvých pasažierov prepravilo už roku 1974, pričom vznikať začalo o osem rokov skôr. Dnes sa pražské metro rozširuje o štvrtú linku, ktorá prepojí južnú časť mesta s centrom za obdivuhodných 15 minút.

Andrej Sárközi -

V Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku boli prezentované diela jednej z najvýznamnejších osobností slovenského výtvarného umenia 20. storočia – Ľudovíta Fullu. Budova, v ktorej umelec žil aj tvoril, je však v katastrofálnom stave a chátra. Fullove obrazy tak museli vlani presunúť do bezpečia, hrozilo im poškodenie z dôvodu zlého stavu galérie. Dnes objekt čaká na rekonštrukciu, ktorá je stále v nedohľadne pre chýbajúce financie.

Andrej Sárközi -