Andrej Sárközi

Vyštudoval Katedru žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislave a absolvoval semester na Inštitúte komunikačních štúdií a žurnalistiky Karlovej Univerzity v Prahe. V novinárskych začiatkoch pracoval ako redaktor v Denníku Šport, developerským témam sa začal bližšie venovať ako redaktor portálu YIM.BA – Yes In My Bratislava a v súčasnosti pracuje ako novinár pre časopis ASB.

Mohol byť ukážkovou stavbou, namiesto toho chátra. Kaštieľ v Rusovciach čaká na nový architektonický výraz od roku 2019, keď bola vyhlásená súťaž na jeho komplexnú rekonštrukciu. Po tohtoročnom vyhodnotení ponúk sa očakávalo už len uzavretie zmluvy s víťazom a následné spustenie stavebných prác. To sa však nestalo, voči víťazovi sa odvolal jeden z neúspešných uchádzačov, ktorému dal za pravdu Úrad pre verejné obstarávanie. Nepozdáva sa im totiž nízka suma za rekonštrukciu. Začiatok rekonštrukcie sa teda opäť posúva.

Andrej Sárközi -

Obľúbený park na Račianskom mýte dlhé roky nespĺňal štandard moderného verejného priestoru. Perspektívne miesto v blízkosti frekventovanej križovatky bolo dlhodobo v nepostačujúcom stave a viditeľný bol aj masívny investičný dlh. To sa konečne začalo meniť v priebehu tohto roka a dnes už Bratislava spoznáva takmer finálnu podobu populárneho parku.

Andrej Sárközi -

Bola roky zatvorená a na kultúrnu mapu Bratislavy sa vrátila len nedávno. Kochova záhrada je jednou z najvýznamnejších a najkrajších záhrad Bratislavy s bohatou históriou, pričom v pôvodnej podobe sa zachovala ako jedna z mála na Slovensku. Jej schátratný stav bol roky alarmujúci, lesk a slávu jej ale vráti až komplexná revitalizácia, ktorej finálna podoba vzišla z pera architektov a architektiek zo Slovenskej technickej univerzity (STU).

Andrej Sárközi -

Veža Ister Tower bola dlhé roky len nevskusnou kópiou amerického mrakodrapu. Po vstupe českého investora DRFG do projektu ale výrazne ožila, prešla redizajnom a vkusnú premenu dnes potvrdzujú nové vizualizácie. Susedné veže Portum Towers, ktoré majú s prvým menovaným zámerom mnoho spoločného, konečne začínajú so stavebnými prácami.

Andrej Sárközi -

Západná časť Mlynskych nív sa postupne stáva urbanizovanejšou a najmä mestskejšou. Môžu za to nové projekty, ktoré dokazujú, že bratislavský downtown sa v neďalekej budúcnosti rozšíri aj do tejto oblasti. Dopomôže k tomu aj zámer z dielne Immocapu pod názvom Millhaus, ktorého od začiatku výstavby delí už len krôčík. Po dlhom čase bol konečne odhalený aj finálny vizuál veže.

Andrej Sárközi -

Intenzívne sa rozvíjajúca mestská časť môže mať onedlho bezpečnejšie spojenie oboch brehov Chorvátskeho ramena. Atraktívne lávky, ktoré sú navrhnuté ponad petržalský kanál, už majú za sebou zelenú od mesta a dnes prechádzajú ďalším nemenej dôležitým povoľovacím procesom. Územie, ktoré tak už dlhé roky neprešlo výraznejšou premenou, sa onedlho môže dočkať elegantnej transformácie.

Andrej Sárközi -

Fenix Park sa nepodarilo presadiť ani po vyše desaťročí, vyvolával mnoho otázok a bol predmetom politických bojov. Bratislavské Nové Mesto mu neskôr udelilo stopku. Dnes zámer ožíva pod novým názvom, developerom, ale aj redizajnom, čo redakcii ASB potvrdili dva od seba nezávislé zdroje. Architekt projektu nám objasnil viacero informácií z minulosti a priblížil aj niektoré detaily aktualizovaného projektu.

Andrej Sárközi -

Kvapkajúca voda, rozpadávajúca sa strecha či prežitá fasáda. Katastrofálny stav Múzea Andyho Warhola bol dlhé roky ignorovaný. Do budovy v Medzilaborciach zatekalo a obrazy kráľa pop-artu museli skryť v depozitároch. A čo je najhoršie, začiatok nutnej rekonštrukcie bol vo hviezdach. Dnes zažíva európsky unikát najlepšie časy za posledné desaťročia – mení sa na poprednú kultúrnu inštitúciu.

Andrej Sárközi -

Nie je to tak dávno, čo spoločnosť HB Reavis rozpredala väčšinu pozemkov v downtowne a ohlásila odchod zo slovenského realitného trhu. Developer si však nechal parcelu bývalého výrobného závodu Ryba pri Zimnom prístave. Nakoľko ide o skutočne úzku plochu, pravdepodobný je tu vznik výškovej dominanty. Bližšie informácie sú však už roky pod rúškom tajomstva. Jeho možnú víziu teraz priblížil v diplomovej práci študent STU, Rudolf Wojčík.

Andrej Sárközi -

Vyhol sa arogantnej asanácii podhradia v minulom storočí a historické centrum hlavného mesta zdobí už vyše 250 rokov. Dom U dobrého pastiera poznajú azda všetci Bratislavčania, avšak málokto vie, že od roku 2021 disponuje aj stavebným povolením na rekonštrukciu. Na komplexnú a pamiatkovo kvalitnú obnovu však nie sú financie, pričom ikona historického centra nie je v dobrom stave.

Andrej Sárközi -

Prvé nákupné centrum na Slovensku bude vítať svojich návštevníkov novým verejným priestorom. Vivo!, ako znie jeho súčasný názov, je pritom staré vyše dve desaťročia a prešlo už mnohými zmenami. Tá posledná spočívala v rekonštrukcii časti interiéru, ale aj v zmene stratégie, pričom dnes sa konečne mení aj zastaralá betónová pláň pred hlavným vstupom.

Andrej Sárközi -

Bratislava zlepšuje možnosti verejnej dopravy nielen rekonštrukciami jednotlivých radiál, ale najnovšie aj obnovou Depa Krasňany. Dnes schátraný a upadnutý areál prejde modernizáciou, ktorá je podľa hlavného mesta dopravným projektom desaťročia. Presne 50 rokov stará vozovňa tak konečne získa súčasnejší výraz, ktorý pomôže aj biedne pôsobiacemu okoliu.

Andrej Sárközi -

Príťažlivá architektúra, dizajnové bývanie a konečne vhodná zástavba. Vyše desaťročie prázdny pozemok v blízkosti Zimného štadióna Ondreja Nepelu vyplní projekt z pera kvalitnej architektonickej kancelérie. Jeho developer, spoločnosť Immocap, nám dnes odhalil finálnu podobu stavby a pre redakciu ASB poskytol aj niekoľko exkluzívnych informácií.

Andrej Sárközi -

Veží má Bratislava niekoľko, mrakodrap zatiaľ len jeden. V ďalekej budúcnosti sa to pravdepodobne zmení. Spoločnosť J&T Real Estate navrhuje postaviť hneď ďalšie dva, pričom jeden z nich by bol druhým najvyšším mrakodrapom v Európskej únii. Nateraz ide o úvahy, čo potvrdzuje aj samotný developer, ambicióznosť tohto návrhu je ale veľkolepá. Bratislava by totiž absolútne zmenila svoju tvár a v rámci výšky mrakodrapov by predbehla viaceré európske metropoly.

Andrej Sárközi -

Loftové bývanie je za hranicami Slovenska omnoho častejším javom ako v našom hlavnom meste. Dôvodom je, že okolité krajiny dokázali zachovať svoje industriálne klenoty a premeniť ich na atraktívne nehnuteľnosti, pokiaľ v Bratislave sa veľké množstvo priemyslených stavieb bezhlavo zbúralo. Jeden z posledných industriálnych „mohykánov” ešte stojí na križovaní ulíc Račianska a Kominárska – bývalá kníhtlačiareň Svornosť.

Andrej Sárközi -