Florian Residence je rezidenčný projekt pre bonitnejších. Do známej bratislavskej štvrte Blumentál prináša nadštandardné bývanie, pričom prvá etapa bude dokončená už o niekoľko mesiacov. Druhá etapa má stavebné povolenie a jej výstavba je len otázkou času. Súčasťou projektu je aj tretia fáza, ktorá mala byť pôvodne kancelárska. Alto Real Estate pre ASB spresnilo, čo s ňou urobí.
Projekt Portum Towers, v ktorom figuruje aj známy podnikateľ Marek Trajter, má byť jedným z najluxusnejších v novom centre Bratislavy. Vysoké ambície však v posledných rokoch vystriedali pochybnosti a zákulisné šuškanie o tom, že developeri TK Estate a Top Estates zámer predávajú. Dnes už nejde o zákulisné klebety. O akvizíciu projektu Portum Towers mal záujem jeden z najväčších slovenských developerov.
Vznikli v roku 2022 po tom, ako Jozef Oravkin odišiel z finančnej skupiny Penta. Alto Real Estate je síce mladý developer, avšak s prémiovým portfóliom. V rámci vyrovnania sa s Pentou získal celý komplex Sky Park v downtowne, bizniscentrum Digital Park v Petržalke a aj lukratívne pozemky v blumentálskej štvrti, kde dnes stavia Florian Residence. Napriek tomu si v Alto nedávajú nálepku prémiového developera.
Hlavné mesto ho stoplo v roku 2022 aj 2023. Projekt Lakeside Park 03 bol príliš veľký a nerešpektoval územný plán. Developer však zámer upravil, čo viedlo k úspechu – spoločnosť Cresco Real Estate získala zelenú od hlavného mesta. Upravený návrh rezidenčných veží v blízkosti Kuchajdy pritom zažíva progres aj dnes.
Diskusie o rekonštrukcii hotela Kyjev sa v posledných dňoch opäť rozprúdili. Dôvodom je odsúhlasenie obnovy hlavným mestom. Ikonická stavba však naďalej čaká na to najdôležitejšie – verdikt Ministerstva kultúry SR o tom, či bude komplex vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Redakcia ASB oslovila hlavné mesto, developera aj rezort kultúry, aby zistila, aké sú postoje jednotlivých strán, ale aj budúcnosť hotela Kyjev.
Frekventované miesto pri križovatke Račianskeho mýta bude čoskoro bez prieluky. Dlhoročná „diera“ v zástavbe na Šancovej a Mýtnej ulici vymizne postavením developmentu Mýtna 37. Projekt bol v posledných rokoch rozšírený a dočkal sa aj súhlasu od hlavného mesta. Zámer dnes získava kľúčové rozhodnutie, ktoré znamená, že zabudnutý roh v Starom Meste je veľmi blízko k transformácii.
Bratislava spoznala zámer nového hotela pri Zimnom prístave v januári tohto roka. Maďarský developer Alfa Property Development však svoj zámer v marci stiahol a opätovne ho predložil nový investor. Ako sa ukazuje, druhý pokus vychádza. Projekt sa pred pár dňami dočkal prvého dôležitého míľnika, ktorý je pre budúcnosť hotela kľúčový.
Chránená pamiatka bratislavského historického centra už prešla veľkolepou premenou. Hlavné mesto v roku 2023 zrekonštruovalo legendárnu Lekáreň u Salvatora, čím po 28 rokoch vrátilo budove život i pôvodnú funkciu. Mesto už vtedy avizovalo, že pri lekárni nekončí a obnoviť chce celú budovu. Dnes je rekonštrukcia pamiatky najbližšie za posledné desaťročia.
Kedysi sa hovorilo o ich zbúraní, po dokončení rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie však ostali stáť. Rozpadnuté garáže pri Námestí Karola Vaculíka patria Starému Mestu a dlhodobo neplnili žiadnu funkciu – len ďalej chátrali. Dnes je z nich dočasná galéria odídencov z SNG, pričom Staré Mesto plánuje garáže zachrániť sanáciou a neskôr rekonštrukciou.
V minulosti proti nemu bojoval aktivista Marcel Slávik, ale aj časť verejnosti. Dnes premieňa rušnú križovatku Jozefa Čabelku na Račianskej ulici. Projekt Green Corner spoločnosti Woodrock začal s prvými prácami v roku 2023, dnes výstavba výrazne pokročila, čím projekt postupne mení aj pohľad na fekventovanú dopravnú tepnu. Otázky však ostávajú.
Významný prelom v nekonečnom príbehu. Rekonštrukcia hotela Kyjev dnes stále čaká na rozhodnutie Ministerstva kultúry SR o vyhlásení budovy za národnú kultúrnu pamiatku. Opačný odkaz ale posiela hlavné mesto, ktoré chce, aby sa budova konečne zrekonštruovala. Na obnovu preto vydalo dôležité stanovisko. Konečné slovo však má rezort Martiny Šimkovičovej.
Čaká na neho Eset, Bratislava, a vôbec nepreháňame, ak napíšeme, že celý svet. Slovenská softvérová firma, ktorá sa vypracovala na globálneho hráča v technologickom biznise, plánuje výstavbu novej centrály na bratislavskej Patrónke. Ako sa však ukazuje, realizácia nového sídla firmy je zložitým komplexom viacerých premenných, na ktorých čele je slovenská byrokracia.
Developer JTRE formuje bratislavský downtown už od minulého desaťročia. Svoje plány najnovšie posúva o kúsok ďalej – na budúci bulvár Mlynské nivy, kde mal v minulosti vzniknúť mrakodrap finančnej skupiny Arca Capital. Jeho náhradou však bude komornejší projekt developera JTRE s názvom District 15 – štvrť pri frekventovanej diaľnici.
Námestie SNP s priľahlým Kamenným námestím je už desaťročia symbolom slobody, avšak s katastrofálnym stavom verejného priestoru. Zmeniť to chce bratislavský magistrát, s rekonštrukciou však čaká roky. Začiatok obnovy dôležitého stretávacieho bodu verejnosti a frekventovaného dopravného uzla dnes konečne má termín, ktorý našej redakcii bližšie ozrejmilo hlavné mesto.
Investičný dlh ulíc a verejného priestoru v centre Bratislavy je veľký. Zlepšuje sa to len postupne, a žiaľ, nie v rozsahu, aké by si hlavné mesto zaslúžilo. Posledné týždne sa však časť našej metropoly zveľaďuje. Hlavné mesto výrazne pokročilo v rekonštrukcii Dunajskej ulice, resp. začiatku Mlynských nív a nastavuje štandard verejných priestorov v centre Bratislavy.