Inžinierske stavby
Spoločnosť PORR, s. r. o., divízia špeciálneho zakladania, dokázala v náročnom období poznačenom rôznymi vplyvmi zrealizovať niekoľko zaujímavých stavieb na Slovensku a v Českej republike. Na Slovensku možno spomenúť projekt D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala vrátane tunela Višňové alebo projekt rozšírenia diaľnice D1 Triblavina – Bratislava. V Českej republike možno vyzdvihnúť projekt I/16 Nová Paka, obchvat, kde bola nasadená najväčšia vrtná súprava na zakladanie mostného objektu. K týmto projektom možno prirátať nespočetné množstvo zakladania pozemných stavieb či zabezpečovanie svahov rôznymi technológiami.
Článok opisuje geotechnické riešenia použité na diaľnici D3 v úseku Čadca, Bukov – Svrčinovec, ktorý bol uvedený do prevádzky na konci roku 2020. Diaľnica je v danom úseku trasovaná v koridore, ktorý prechádza husto zastavanými časťami územia s množstvom inžinierskych sietí a v tesnej blízkosti železničnej trate, čo si vyžiadalo v niektorých častiach tohto úseku rôzne výškové vedenie pre jednotlivé jazdné pásy diaľnice. To sa dosiahlo použitím rôznych typov a kombinácií geotechnických konštrukcií.
Úsek R4, severný obchvat Prešova, II. etapa, tvorí časť dopravnej siete Európskej únie TEN-T, ktorá je súčasťou medzinárodného európskeho ťahu E 371 v smere zo severu na juh. Realizáciou tejto etapy sa prepojí diaľnica D1 a budúca rýchlostná cesta R4 Kapušany – Giraltovce, čím sa výrazne odľahčí doprava v meste Prešov. Realizovaný úsek ušetrí 7 minút jazdy.
Scénický úsek cesty II/537, známej aj ako Cesta slobody, tiahnuci sa pozdĺž hlavného hrebeňa Vysokých Tatier, sa dočkal generálnej opravy po viac ako polstoročí. Rekonštrukciu 43 kilometrov dlhého úseku od Podbanského (hranice Prešovského samosprávneho kraja) po Tatranskú Lomnicu zrealizovala Správa a údržba ciest PSK ako šesť samostatných úsekov, respektíve projektov. Spoločnosť STRABAG s. r. o. realizovala dva z nich: III. úsek (od križovatky ciest II/537 x II/538 po most ponad Batizovský potok) a v smere staničenia cesty nadväzujúci IV. úsek (od Batizovského potoka po Starý Smokovec).
Dilatačný mostný záver od mageby typu TENSA®MODULAR sa stáva prvým svojho druhu, ktorý získal certifikáciu Európskeho technického schválenia (ETA). Tento úspech zdôrazňuje našu víziu stanoviť etalón pre inováciu, kvalitu a udržateľný rozvoj.
Trasa úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová vedie v geologicky náročnom území. V článku sa budeme zaoberať konštrukciami zaisťujúcimi stabilitu zosuvného územia pri obci Ivachnová, v úseku km 14,562 – 15,275 vrátane popisu realizácie. Zhotoviteľom predmetných stabilitných opatrení je spoločnosť VÁHOSTAV-SK.
Do súčasnej podoby projektovania cestných aj železničných líniových stavieb sa čoraz viac dostávajú výrazy ako BIM, BEP, CDE, GIS, 3D, 4D... Ide o skratky označujúce moderné digitálne systémy riadenia projektov a samotného projektovania, ako aj nástroje na využitie dát z projektovej dokumentácie po ukončení výstavby diela pre správu a údržbu diela. Prax ukazuje, že zatiaľ sú tieto metódy dostatočne zvládnuté v pozemnom staviteľstve, no v cestnom staviteľstve ide zatiaľ len o pokusy o ich zavedenie.
Stavebné objekty v úseku Milín – Lety, SO 222 a v úseku Háje – Milín, SO 223 sú prvé svojho druhu použité v Česku a na Slovensku. Ide o prefabrikované presýpané, oblúkové, železobetónové mosty s rozponom v jednom poli 33,11 m, čo predstavuje najdlhší rozpon v regióne.
Článok opisuje dôvody, prípravu návrhu a získané skúsenosti z rekonštrukcie mostného objektu na ceste III/3423 ponad potok Krížovianka v obci Krížovany. Pri rekonštrukcii sa pôvodná nosná konštrukcia zo železobetónových nosníkov typu Hájek nahradila doskovou konštrukciou so zabetónovanými nosníkmi.
XXIX. Seminár Ivana POLIAČKA s medzinárodnou účasťou sa uskutoční 18. -20.11.2024 v Hoteli Grand Jasná, Demänovská Dolina.
Predmetom projektu bola komplexná prestavba preťaženej mestskej komunikácie Harmincovej ulice s pôvodným usporiadaním pruhov 1 + 1 na komfortnú a kapacitnú štvorpruhovú cestu.
Skúsenosti s realizáciou asfaltových vozoviek v cestných tuneloch majú máloktorí zhotovitelia. Na základe poznatkov zo zahraničia, keď boli v Európe evidované v cestných tuneloch viaceré požiare, sa na Slovensku navrhovali diaľničné tunely výlučne s cementobetónovou vozovkou, a to nielen z hľadiska bezpečnosti, ale hlavne z hľadiska životnosti.
Spoločnosť Doprastav, a. s., realizovala na úseku „I/18 Liptovský Mikuláš, Palúdzka – Okoličné“ obnovu krytu vozovky, pričom stavebné práce sa vykonávali nepretržite 7 dní v týždni a najmä z dôvodu minimalizácie obmedzenia dopravy aj v nočných hodinách, čo sa nakoniec ukázalo ako správne rozhodnutie.
Cestné komunikácie čelia stále sa zvyšujúcemu dopravnému zaťaženiu, čo spôsobuje rýchlejšie opotrebenie povrchu vozovky spojené s vyššími nákladmi na jej údržbu a opravy.