Víťazný návrh bytového domu, pod ktorým zostane zachovaná aj zámočnícka dielňa
Galéria(12)

Nová ozdoba downtownu prichádza: Immocap predstavil atraktívny dom na Bottovej

Partneri sekcie:

Bratislava už pozná podobu lukratívnej lokality v srdci nového downtownu. V tomto prípade nebude projektu dominovať výška, ako to býva pri väčšine developmentov v danej lokalite, ale architektonické prevedenie. A to je v prípade novej podoby bytového domu na Bottovej na vysokej úrovni. Ide tak o ozdobu downtownu, ktorý sa konečne zbaví ďalšieho brownfieldu.

*Článok bol aktualizovaný

Bývalé priemyselné centrum hlavného mesta Slovenska je nenávratne minulosťou. Na miestach bývalých fabrík vyrastajú developmenty, ktoré menia charakter i panorámu Bratislavy. Ako sme už uviedli v článku v júli tohto roka, z priemyselného mesta sa stáva metropola západného sveta. 

Namiesto niekdajšej Marschallovej továrne na koče sa týči dnes najvyššia veža v krajine – Eurovea Tower. V dotyku s historickým centrom a dnešným downtownom na Továrenskej ulici už nestojí továreň Kablo o rozlohe až 15-tisíc štvorcových metrov, postavené sú tu vežiaky od legendárnej Zaha Hadid. A takto to pokračuje v celom dowtowne. 

Niektoré miesta sú aktuálne buď vo výstavbe, alebo transformácou ešte len prejdú. A práve v druhej menovanej fáze sa nachádza územie na Bottovej ulici. Umiestnený je tu len jediný objekt poukazujúci na históriu lokality – bývalá zámočnícka dielňa, známa aj pod názvom Design Factory. V minulosti sa tu konali významné kultúrne udalosti, o ktorých vedeli takmer všetci v hlavnom meste – od výstav, cez vernisáže až po rôzne prezentácie a eventy. 

Rezidencia na Bottovej
Rezidencia na Bottovej | Zdroj: Immocap

Svoje sídlo tu má už dlhodobo Západoslovenská energetika (ZSE). Jej zámer zbúrať stavbu zámočníckej dielne, ktorá sa stala pre obyvateľov Bratislavy akýmsi symbolom, sa pred rokmi stretol s vlnou rozhorčenia. Tento nápad je tak dávno preč a líder v energetickom segmente sa nakoniec rozhodol pre jej zachovanie. ZSE ale rovnako vybuduje aj úplne novú a najmä reprezentatívnejšiu centrálu spolu s bytovým domom. Západoslovenská energetika tak nadviazala spoluprácu s developerom Immocap, čím sa začal proces budúcej podoby tohto lukratívneho územia.

Developer zorganizoval medzinárodnú architektonickú súťaž, do ktorej bolo  pozvaných 6 ateliérov – Čechvala Architects, Bogle Architects, Siebert + Talaš, Sadovsky & Architects, DF Creative Group a ateliér CHYBIK + KRISTOF. V krátkosti, ide o architektonickú špičku. 

Porotu zase tvorili významní domáci odborníci – urbanista Igor Marko, architekt Iľja Skoček, architekt Lubomír Závodný, CEO Immocapu Martin Šramko a Development Director Immocapu Jakub Gossányi. Práve tí rozhodli o finálnej podobe bytového domu a za najlepší návrh zvolili projekt z pera architektonického štúdia CHYBIK + KRISTOF, ktoré v medzinárodnej architektonickej súťaži zvíťazilo.

Rezidencia na Bottovej - vchod
Rezidencia na Bottovej – vchod | Zdroj: Immocap

„Tešíme sa, že sme spolu s odbornou porotou našli víťaza, ktorý má odvahu nazerať na veci inak, pretože víťazný návrh je zhmotnením mimoriadnosti, s akou do bratislavského downtownu vstupujeme,“ povedal Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap. 

„Už keď sme pripravovali súťaž na riešenie pre bývanie a pozdvihnutie celej zóny na Bottovej ulici, vedeli sme, že chceme priniesť výnimočný projekt, ktorý bude nielen výrazným architektonickým prvkom v silnej konkurencii okolitých stavieb, ale rovnako bude citlivo pracovať aj s historickým odkazom, ktorý v tejto lokalite v sebe nesie už len budova niekdajšej zámočníckej dielne,” zhodnotil CEO spoločnosti Immocap.

Dom zaujme už na prvý pohľad a môže sa stať ozdobou downtownu – a to vôbec nie pre svoju výšku, ale výnimočné architektonické, priam až výtvarné stvárnenie. „Máme radi zložité zadania. Zachovať a oživiť pôvodný historický objekt, spojiť ho s novým programom kvalitného bývania a splniť všetky parametre regulácie pozemku bola od začiatku úžasná výzva,“ povedal o náročnosti projektu Michal Krištof z ateliéru CHYBIK + KRISTOF.

Podľa predsedu poroty, architekta Ľubomíra Závodného, prináša hmotové riešenie víťazného návrhu viac výhľadov každému bytu a stupňovitým usporiadaním vytvára veľké zelené terasy na strechách jednotlivých segmentov domu. „Ponúka tiež veľmi dobré dispozičné riešenie bytov, ktoré majú dostatočne veľké a využiteľné exteriérové plochy bytu. V urbanistickom kontexte má víťazný návrh snahu stať sa osobitým, špecifickým a svojou odlišnosťou vstúpiť do tohto kontextu možno nie prispôsobením, ale jemným a poetickým kontrastom,“ skonštatoval architekt Lubomír Závodný.

Rezidencia na Bottovej - terasa
Rezidencia na Bottovej – terasa jedného z bytov | Zdroj: Immocap

Víťazný návrh zaujal kreatívnym natočením hmoty o 45 stupňov voči bývalej zámočníckej dielni, ktorá bude jeho súčasťou. Podľa developera sa štýlová rezidencia  otvára novým výhľadom na mesto a zároveň ponúka želané súkromie maximalizovaním priestorov medzi fasádami susedných objektov.

Nový priestor bude plynulo prechádzať od ulice, cez interiér do priľahlého urbánneho lesa. Bezprostredné okolie dotvoria mikropriestory dopĺňajúce verejnú funkciu ako kaviarne, oddychové zákutia, rozšírenie galérie alebo amfiteáter.

Immocap okrem prezentácie nového bytového domu prezradil aj čosi o jeho budúcom susedovi. Rezidenčnú stavbu spolu s obnovenou zámočníckou dielňou vyplní „technologicky unikátna stavba” centrály Západoslovenskej energetiky. 

Budova má byť výnimočná v oblasti energetickej efektivity – v časti shell and core prinesie až o 70 percent vyššiu úsporu prevádzkových nákladov ako porovnateľné budovy. „Uhlíkovo neutrálna bude nielen základná prevádzka budovy ZSE, ale vôbec po prvý raz na slovenskom trhu aj samotná výstavba projektu. Architektonický návrh kancelárskej budovy je z rúk slovenského ateliéru Čechvala Architects,” hovorí Immocap. 

Ten rovnako pripomenul, že novoprezentovaná rezidenčná budova bude tvoriť kompaktný celok s revitalizovanou pôvodnou zámočníckou dielňou. Tá zostane zachovaná aj pre verejnosť, čím vznikne príjemné miesto pre trávenie voľného času domácich aj návštevníkov. 

Spolupráca ZSE a Immocapu prináša ovocie. Štúdio CHYBIK + KRISTOF pracuje v oblasti architektúry, urbanizmu, výskumu, od rozvoja miest po verejné a súkromné budovy. Stal sa tiež významným hráčom predovšetkým na českom architektonickom trhu a svoju povesť potvrdil aj projektom bytového domu na Bottovej. Kancelária je známa z projektu rozšírenia letiska Václava Havla v Prahe, realizácie Vývojového centra modularity vo Vizoviciach, projektom družstevných bytov v Brne či bytovými projektmi Modřanský cukrovar a Nuselský pivovar.

Bratislava sa dočkala kvalitného developmentu, ktorý v downtowne spojí štýlové mestské bývanie, technologický vyspelý priestor pre prácu, ale aj odkaz na industriálnu minulosť. To všetko v obkolesení ďalších megaprojektov, ktoré v oblasti stoja už dnes alebo ešte len vzniknú.

V konečnom dôsledku, architekti na danej parcele zvolili azda najideálnejšie riešenie, ktoré nesúperí s ostatnými projektami, ale do lokality vhodne zapadá. A toto sa nepodarí len tak – ide o kombináciu skúseností, architektonickému umu či dobrého oka. Teraz čaká projekt povoľovací proces, po ktorom sa výhľadovo začne s výstavbou. Potrvá však dlhé roky, kým vizualizácie získajú fyzickú podobu.

Víťazný návrh bytového domu, pod ktorým zostane zachovaná aj zámočnícka dielňa
CHK Viacucelovy development vizualizacia (2) 2 2
Zelené terasy pre rezidentov objektu
Vzťah nového a starého – historický objekt dielne je navrhnutým domom konštrukčne obkročený
Otvorenie zámočníckej dielne – otvorením južnej fasády sa priestor haly prepojí s verejným priestorom a urbánnym lesom
Natočenie hmoty o 45 stupňov
Rezidencia na Bottovej
Rezidencia na Bottovej

*Architekti z ateliéru CHYBIK+KRISTOF pre redakciu ASB exkluzívne prezradili aj ďalšie informácie o projekte na Bottovej. Do hlavného mesta Slovenska prinášajú inovatívny prístup ku kultúrnemu dedičstvu, čím má ateliér na mysli práve prístup k historickej továrni.

„CHYBIK + KRISTOF Bratislave a Slovensku ukazujú potrebný úspešný príklad zachovania aj nechránenej stavby a jej elegantného zakomponovania do nadštandardného developmentu,“ znejú slová architektonického ateliéru. Ten niekdajšiu Design Factory dopĺňa a v najväčšej možnej miere zachováva ako jednu z posledných pôvodných stavieb, ktoré v území zostali po bombardovaní továrne Apollo v minulom storočí.

„Nová vrstva rezidenčnej stavby je umiestnená nad pôvodnou Design Factory a jej objem dopĺňa a reaguje na husto zastavané prostredie. V parteri rozširuje interiér do prestrešeného exteriéru a interaktívne ich tak spája. Natočenie hmoty o 45° poskytuje súkromie a vytvára výhľady na dominanty Bratislavy. Ustupujúca hmota rešpektuje svetlotechnické podmienky a zároveň vytvára súkromie na terasách objektu. Architekti zohľadnili intimitu pre obyvateľov stavby s presklenou fasádou pomocou sekundárneho plášťa,“ popisuje detaily renomovaný ateliér.

Ondřej Chybík a Michal Krištof
Ondřej Chybík a Michal Krištof | Zdroj: Simona Modrá

Ako pre redakciu ASB povedal Michal Krištof, spoluzakladateľ štúdia CHYBIK + KRISTOF: „Zložité úlohy majú potenciál pridanej hodnoty. Úcta k histórii a kultúrnemu dedičstvu je kľúčovým prvkom našich projektov a v kombinácii s naším odhodlaním prekonávať výzvy nám umožňuje premeniť náročné úlohy na výnimočné projekty.“

Michala Krištofa doplnil aj spoluzakladateľ Ondřej Chybík: „Mali by sme byť vnímavejší k svojmu okoliu a histórii, ktorá nás formuje. Ako architekti máme možnosť utvárať prostredie pre život. Akékoľvek zásahy do tohto prostredia by tak nemali byť od svojej minulosti odtrhnuté, ale mali by na ňu nadviazať a dokázať sa prispôsobiť meniacim sa podmienkam. Aby stavby v budúcnosti obstáli, musia sa stať miestami, ktoré majú ľudia radi a o ktoré sa budú starať.“

České štúdio rovnako doplnilo, že parter projektu bude svojou kultúrnou funkciou nadväzovať na Jurkovičovu tepláreň a prinesie do prevažne rezidenčného prostredia potrebnú verejnú funkciu. Vymedzené verejné priestory tak delí na živú Bottovu ulicu a kľudný les – park medzi budovami vo vnútrobloku.

V konečnom dôsledku, architekti našli v pôvodnej zástavbe potenciál a doplnili ho o atraktívny dom. Všetky detaily o rezidenčnej stavbe či obnovenej zámočníckej dielni budú pravdepodobne známe až v ďalších fázach povoľovacieho procesu. Nateraz ale ide o zámer, ktorý elegantne dopĺňa medzeru medzi ostatnými stometrovými vežiakmi.

Rezidencia Bottova

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Staré Mesto
Developer: Immocap
Architekt: CHYBIK + KRISTOF
Stav: V príprave