Nigel Fleming a Juraj Marko, JTRE London

Debut na londýnskom trhu im nastavil latku, ktorú nechcú podliezť. Ešte len začíname, znie z JTRE London

Developer J&T Real Estate (JTRE) vstupoval na londýnsky trh v roku 2018, keď kúpil multifunkčný projekt Triptych Bankside. V nasledujúcom roku bola založená londýnska pobočka JTRE London a začalo sa tiež s výstavbou stámiliónového zámeru. Okrem neho však pokračovali práce aj na stavbe nadštandardnejšieho domova pre seniorov Appleby Blue. 

Oba projekty slovenský developer dokončil v minulom roku. Teraz ohlasuje ďalšie plány a opäť aj s pridanou hodnotou. Výkonných riaditeľov spoločnosti JTRE London Nigela Fleminga a Juraja Marka sme sa pýtali nielen na predaj bytov a mieru úspechu debutového projektu, ale aj na podrobnosti budúcich plánov či pomery na londýnskom trhu, kde sa spoločnosť stabilne usadila.

V závere minulého roka sa vašim projektom nevyhýbali prestížne ocenenia. Ako ich vnímate a čo pre vás znamenajú? 

Nigel Fleming: Stále sme mladá spoločnosť, čím teraz myslím JTRE London, nie slovenskú centrálu. Na londýnskom trhu ešte nie sme veľmi známi, takže takéto ocenenia sú pre nás veľmi dôležité. Zároveň je to aj forma uznania z celého odvetvia, keďže o držiteľoch cien rozhodujú ľudia z brandže. Právom to môžeme považovať za veľkú udalosť.

Premietol sa tento úspech aj do predaja bytov v projekte Triptych Bankside? 

N.F.: Nemyslím si, že je medzi predajom o našou výhrou priama spojitosť. Určite nám to však pomohlo k tomu, aby sme ukázali, že sme seriózny subjekt na trhu. Vrhá to dobré svetlo na nás a tiež na celý projekt.

Juraj Marko: Skôr nám to pomohlo nepriamo, najmä z hľadiska lepšieho povedomia o celom projekte medzi ľuďmi. Teraz, keď je projekt hotový, môžeme už len ťažiť z takýchto správ.

Nigel Fleming pôvodne prišiel do JTRE London pôvodne na pozíciu obchodného a marketingového riaditeľa. V súčasnosti je spolu s Jurajom Markom v pozícii výkonného riaditeľa spoločnosti.
Nigel Fleming pôvodne prišiel do JTRE London pôvodne na pozíciu obchodného a marketingového riaditeľa. V súčasnosti je spolu s Jurajom Markom v pozícii výkonného riaditeľa spoločnosti. | Zdroj: Miro Pochyba

Koľko bytov zostáva v polovici januára nepredaných?

N.F.: Predali sme už 70 percent zo 169 bytov, s čím sme určite spokojní. Veď si zoberte, že máme za sebou neľahké časy. Trh sa spamätával z pandémie, v Anglicku sa menila vláda, za sebou máme brexit. V tomto roku budú ďalšie voľby, pridajte k tomu ešte globálne problémy či rastúce úrokové sadzby. Čelili sme viacerým negatívnym faktorom, preto nás tento stav rozhodne teší.

Pravidelný emailový prehľad informácií zo sveta developmentu a architektúry.

Prihlásiť sa na newsletter ASB

A faktor toho, že to bol debutový projekt?

N.F.: Možno na začiatku sme mali trochu obavy. Na Slovenska je značka JTRE známa, čo v Londýne neplatí. Potrebovali sme dať dokopy dobrý tím a ľuďom doručiť kvalitný produkt. Keď máte dobrý produkt, to, či začínate, alebo tu ste už nejaký čas, nehrá až takú úlohu.

J.M.: Súhlasím. Vždy ide o kombináciu viacerých faktorov, ale kvalita výsledného projektu je najdôležitejšia. Ak nie je dostatočná, môžete robiť čokoľvek, ale predaj nepôjde dobre. Nám sa to podarilo dobre skombinovať, čo hovoria aj súčasné výsledky.

N.F.: V našom prípade produkt hovorí sám za seba. Musí však byť aj v súlade s trhom a mať správnu cenu, ktorú ľudia budú ochotní zaplatiť. Z hľadiska miery predaja bytov v Triptych Bankside sme až prekonali súčasné pomery na trhu.

Pplyfunkčný projekt Triptych Bankside (vľavo)
Polyfunkčný projekt Triptych Bankside (vľavo) | Zdroj: Hiran Perera

Zaujímajú sa kupujúci v Londýne o pozadie či príbeh developera? 

N.F.: Určite, ale záleží, v akej fáze projektu ste. Ak meškáte s dokončením, riskujete veľa. Ľudia sa začnú pýtať: dokončí to vôbec ten developer? Bude to kvalitné? Môžem si pozrieť inú jeho stavbu? Pokiaľ však už máte niečo postavené, kupujúci sa môžu priamo prísť pozrieť na vašu prácu, čím sa opäť vrátim k tomu, že jej prevedenie rozhoduje.

J.M.: Keď sme vstupovali na londýnsky trh, tak sa jedna z prvých otázok týkala zdroja našich financií. Ľudia však chceli vedieť aj to, odkiaľ pochádzame. Často sme odpovedali na otázky nielen o nás, ale aj o tom, čo tu robíme.

Ako čas plynul, už sme pri stretnutiach mohli ukázať, ako náš projekt rastie a čo sem skutočne prinesieme. Vtedy sa začal meniť aj typ otázok. Dnes, keď máme oba projekty dokončené, sa ľudia pýtajú zase na iné veci. Už však nemusíme nikomu nič dokazovať ani nikoho presviedčať. Dôkaz totiž stojí priamo v Londýne. Môžete sa ísť pozrieť a vidieť ho. S hotovým projektom to máme teraz určite ľahšie.

N.F.: Záujem ľudí však neopadol, len sa zameriavajú na iné oblasti. Pýtajú sa nás, ako budú vyzerať jednotlivé priestory či ako budeme naše nehnuteľnosti spravovať a udržiavať. To je úplne iný druh starostí ako na začiatku.

Juraj Marko vedie londýnsku pobočku od jej založenia v roku 2019.
Juraj Marko vedie londýnsku pobočku od jej založenia v roku 2019. | Zdroj: Miro Pochyba

Projektom Triptych Bankside ste na trh doručili rezidenčné jednotky, administratívne i obchodné priestory. Skrýva sa v tejto kombinácii kľúč k úspechu? 

N.F.: Projekt rozmeru, akým je Triptych Bankside, je v centre Londýna celkom nezvyčajný. Možno by sme ich našli tak 10 až 12. Jednoznačne nám to zahralo do karát, pretože sme priniesli ľuďom viac funkcií.

Ako by ste opísali požiadavky londýnskeho klienta? 

N.F.: Ak hovoríme o londýnskom trhu, musíme ho vnímať globálne. Ľudia si tu nekupujú byty len preto, aby mali kde bývať. Často je to pre nich len ďalšia časť portfólia, respektíve je to ich druhá alebo tretia možnosť. Bežne ide o klientelu, ktorá je scestovaná a zvyknutá na patričné vybavenie či veľmi vysokú úroveň služieb. Rovnaké veci potom očakávajú aj od svojej novej akvizície.

Svoje spravila aj pandémia. Naskytá sa otázka: čo ak sa to stane opäť? Aj keď to, samozrejme, nikto nechce. V takom prípade by však všetci zase museli pracovať z domu, čo si bude vyžadovať priestor. Štandardný dvojizbový byt preto teraz nie je až taký žiadaný. Dopyt je po niečom väčšom, čo Triptych Bankside spĺňa. Naše byty sú asi o 10 – 15 % väčšie ako priemerné dvoj- a trojizbové byty.

V Londýne býva štandardom, že sa nové byty predávajú už zariadené. Čo kupujúci v takom prípade očakávajú od interiéru?

N.F.: Pri našej cene to je najmä kvalita vybavenia. Očakáva sa, že kupujúci dostane dobre zariadený a moderný priestor, ktorý rýchlo nezostarne. Preto máme tiež svoj štandard, ktorý neumožňujeme klientom príliš meniť.

Čim viac možností ľuďom dáte, tým ťažšie sa potom dohodnete, a navyše, ak by každý chcel interiér po svojom, potrebovali by sme ďaleko širší tím, aby sme boli schopní splniť požiadavky klientov. Ale ak to niekto chce meniť, nech sa páči, no vzniknú tým náklady, ktoré sú v jeho réžii. Čiže, nie je na to správna a nespráva odpoveď. Úprimne, nehovorím, že presne toto trh potrebuje, skôr vychádzam zo skúseností, ktoré máme.

Spomínali ste, že trendom sú teraz rozmerovo väčšie byty. Tušíte, ako dlho by mohol trvať? 

N.F.: Áno, ľudia sú ochotní zaplatiť za niečo prémiové, kde získajú dodatočný priestor. Londýn však v tomto nemusí byť jednotný. V každej lokalite to môže byť trochu inak. Nesmiete to však predimenzovať. O jednoizbové byty s rozlohou väčšou ako 100 m2 by záujem už nebol, respektíve bolo by veľmi náročné ich predať.

J.M.: Veľký podiel na tom bude mať globálny trend práce z domu. Ako dlho potrvá, to záleží na pravidlách zamestnávateľov. Je to približne 50 na 50. Niektorí hovoria, že to prináša výhody, iní nie. Ja osobne by som bol za to rád. Ak to vydrží aspoň 10 rokov, ľudia budú stále hľadať niečo s priestorom navyše, kde by našli miesto aj pre svoje domáce pracovisko. Odhadnúť to na sto percent je však veľmi ťažké.

Stavbu svojho druhého projektu, Appleby Blue, ste uprednostnili pred možnosťou zaplatenia poplatku za rozvoj. Ten podľa miestnych noriem musia developeri mestu buď zaplatiť, alebo sami poskytnúť cenovo dostupné bývanie. Plánujete to takto robiť aj pri ďalších projektoch? 

J.M.: Môžeme povedať, že pri najbližšom projekte to tak bude tiež. Namiesto poplatku postavíme ďalší domov pre seniorov. Ale je ťažké povedať, či sa to stane pravidlom. bude to záležať na konkrétnej situácii.

N.F.: Prospelo nám, že sme sa tak rozhodli. Vďaka tomu sme vnímaní ako zodpovedný developer, ktorý má záujem komunite niečo vrátiť a pomôcť jej. Priniesli sme aj spoločenskú hodnotu. Nechceli sme len zaplatiť poplatok a ísť si po svojom. Aj keď nebolo jednoduché sa pri 400-miliónovom polyfunkčnom projekte pustiť ešte aj do nadštandardného domova pre seniorov. Na londýnskom trhu nenájdete príliš veľa developerov, ktorí to tak robia.

Appleby Blue
Appleby Blue | Zdroj: JTRE London

Zareagovali nejako na Appleby Blue ostatní developeri v Londýne? 

J.M.: Istotne to zaregistrovali, ale nepovedia vám priamo, že ste odviedli dobrú prácu. No trh o tom hovorí, určite sa nájdu neskôr aj pokusy, ktoré tento projekt napodobnia alebo sa ním inšpirujú. Rozhodne je to na tunajšie pomery nadštandardný projekt.

Čo teda JTRE London chystá najbližšie? 

J.M.: Dokončili sme akvizíciu projektu 220 Blackfriars Road, ktorý budeme realizovať v partnerstve s charitou Southwark Charities. Nový polyfunkčný projekt prinesie dve veže zasadené do atraktívnych záhrad. Administratívna budova bude mať 21 podlaží s viac ako 20-tisíc štvorcovými metrami kancelárií najvyššej kategórie, atraktívnymi strešnými záhradami a novou gastro ponukou.

Menšia budova domova pre seniorov so záhradou bude mať 15 podlaží, na ktorých vznikne 62 bytových jednotiek, charitatívne centrum a spoločenská sála. V súčasnosti sa tu nachádza Domov pre seniorov Edwarda Edwardsa s 25 bytovými jednotkami, ktoré súrne potrebujú modernizáciu. Jeho obyvatelia sa presťahovali do Appleby Blue, ktorý bol dokončený vlani v lete.

Vybudovanie nového domova pre seniorov umožní práve výstavba administratívnej budovy. Projekt prinesie development, ktorý umožní neziskovej organizácii Southwark Charities naďalej poskytovať skutočne dostupné bývanie v rámci jednej z najdrahších londýnskych adries.

Výkonní riaditelia JTRE London Nigel Fleming (vľavo) a Juraj Marko (vpravo).
Výkonní riaditelia JTRE London Nigel Fleming (vľavo) a Juraj Marko (vpravo). | Zdroj: Miro Pochyba

N.F.: Ide o tretí projekt JTRE v londýnskej časti Southwark, ktorý zvýši hodnotu nášho portfólia na takmer jednu miliardu libier za menej ako päť rokov. Projekt ešte posilní našu reputáciu developera, ktorý vytvára kvalitné, komplexné a rozsiahle mestotvorné projekty. Na miesto s bohatou históriou a veľkým významom pre miestnu komunitu sa zaväzujeme priniesť ikonickú novú časť Southwarku, ktorá bude slúžiť nielen rezidentom a zamestnancom, ale aj širšej komunite.

J.M.: Vizualizácie jasne hovoria. Budeme naďalej pokračovať v práci na kvalitných projektoch. Sú aj prípady, keď developer spraví jeden projekt, a tým to pre neho končí. Ale to nie je naša cesta. Chceme tu zostať oveľa dlhšie. Ešte len začíname, preto musíme aj rozumne vyberať, do čoho sa pustíme. Nastavenú latku už nechceme podliezť.

Keď sa pozeráte na projekty JTRE na Slovensku, aké by ste im dávali šance, keby vyrástli v Londýne? 

N.F.: Je vidieť, že JTRE myslí, plánuje i koná vo veľkom, čo dokazuje napríklad prvý slovenský mrakodrap. Spôsob, akým slovenská pobočka pristupuje k projektom, je veľmi zaujímavý hneď z niekoľkých pohľadov. Zaujíma sa o trh, udržuje si prehľad, stavia výnimočné veci.

J.M.: Myslím si, že projekty ako River Park či komplex Eurovea aj s prvým slovenským mrakodrapom by sme sa nehanbili postaviť ani v Londýne. Pravdou je aj to, že kvalita výstavby je na Slovensku na veľmi vysokej úrovni. Niekedy dokonca vyššej ako v metropole Anglicka, najmä v porovnaní so staršími budovami. Napríklad trojité sklá sú u nás štandardom, kým v Londýne nájdete stále vo veľkej miere len dvojité sklá.