ASB GALA 2024

Kto sa stane osobnosťou architektúry a stavebníctva v roku 2024? Pozrite si nominácie ASB GALA

Blíži sa osemnásty ročník prestížneho galavečera ASB GALA, počas ktorého opäť oceníme ľudí, ktorí sú veľkým prínosom pre slovenské stavebníctvo, architektúru, ale aj pre naše mestá a obce. Prehľad nominácií z jednotlivých kategórií už tradične otvárajú ašpiranti na cenu ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva.

„Teší ma, že sa medzi nomináciami objavuje taká pestrá škála osobností. To len potvrdzuje môj názor, že náš biznis potrebuje rôzne profesie. Neposúvali by sme sa ďalej, keby medzi nami nebolo dostatok oddaných pedagógov, skvelých architektov, osvietených developerov či šikovných stavbárov,“ hovorí Denisa Kureková, šéfredaktorka časopisu ASB.

Ani tento rok v kategórii SB Osobnosť architektúry a stavebníctva teda nechýbajú veľké mená. Odborná porota sa v tajnom hlasovaní zhodla na nasledovnom výbere.

Ivan Gürtler (1942)

Ivan Gürtler
Ivan Gürtler | Zdroj: ASB GALA

Pedagóg, ktorý ovplyvnil stovky architektov. Jeho neutíchajúca snaha vydolovať z nich maximum je obdivuhodná. Maximum talentu, nadšenia, odhodlania, ale i pracovitosti, zodpovednosti a kultúry prejavu. Ateliér u Gürtlera mal povesť. Akademickej činnosti sa už nevenuje, no aj tak sa snaží v online prostredí sledovať svoje školské decká, ako ich sám nazýva.

Miroslav Hrušovský (1978)

Miroslav Hrušovský
Miroslav Hrušovský | Zdroj: ASB GALA

Po ukončení štúdia na FA STU v Bratislave pôsobil 10 rokov ako Head of Design Development v Penta Real Estate. V roku 2012 založil spolu s architektmi Tomášom Auxtom, Lindou Hrušovskou a Petrom Kožuškom architektonický ateliér PANTOGRAPH. Stoja za mnohými projektmi, napríklad Nemocnica budúcnosti v Martine, Discovery Residence či Poľovnícky dom v Malých Karpatoch. V spolupráci so zahraničnými architektmi zastávajú rolu exekutívneho architekta v projektoch Sky Park Tower, ESET Campus, Nový Istropolis, South Bank a Chalupkova.

Ľuboš Laboš (1968) 

Ľuboš Laboš
Ľuboš Laboš | Zdroj: ASB GALA

V roku 1993 založil nitriansku rodinnú firmu KLIMAK. Začal so živnosťou, neskôr ju transformoval na eseročku zameranú na vzduchotechniku, chladenie a vykurovanie, v ktorej spolu so svojimi ďalšími obchodnými partnermi pôsobí dodnes. Firma sa postupne vyformovala do skupiny samostatných a vzájomne kooperujúcich značiek poskytujúcich služby – od výroby cez distribúciu a inštaláciu až po servis. Skupina KLIMAK generuje ročné tržby presahujúce 75 mil. € a zamestnáva viac ako 400 ľudí.

Jela Plencnerová (1956)

Jela Plencnerová
Jela Plencnerová | Zdroj: ASB GALA

Vyštudovala odbor architektúra na SVŠT v Bratislave. Desať rokov pracovala v podniku pre územné plánovanie URBION, kde získala mnoho teoretických aj praktických skúseností. V rokoch 1990 – 1991 a 2011 – 2014 pracovala na bratislavskom magistráte. Od roku 1992 pôsobí v súkromnej sfére ako územná plánovačka a projektantka. Zaoberá sa aj metodikou spracovania územných plánov zón, ktorú ako prvá v Bratislave uviedla do praxe.

Roman Talaš (1969), Matej Siebert (1970)

TalaRoman Talaš (1969), Matej Sieberts Siebert
Roman Talaš a Matej Siebert | Zdroj: ASB GALA

Spoluzakladatelia architektonického ateliéru SIEBERT + TALAŠ v Bratislave a Prahe. Roman Talaš je zároveň predsedom a jedným zo zakladateľov Inštitútu urbánneho rozvoja. Matej Siebert je členom predstavenstva Slovenskej komory architektov. Stoja za projektmi ako Autobusová stanica Mlynské Nivy, Twin City, Einsteinova Business Center či Eden Park.

Prehľad posledných víťazov podľa odbornej poroty

2023: Zuzana Zacharová a Martin Paško
2022: Richard a Juraj Duškovci
2021: Iľja Skoček ml.
2020: Juraj Benetin
2019: Dušan Majdúch

Prehľad posledných víťazov podľa internetového hlasovania

2023: Zuzana Zacharová a Martin Paško
2022: Marián Hlavačka
2021: Pavel Gregor
2020: Milan Murcko
2019: Dušan Majdúch