Umiestnenie stavebných objektov Rezidencie Solinka na pozemku

Na okraji žilinského sídliska pribudne komplex s bytmi. Rezidencia Solinky má byť novou lukratívnou časťou

Žilinu čaká v nasledujúcich rokoch hromadná bytová výstavba v blízkosti mestského parku Chrasť a v susedstve občianskej vybavenosti. V krajskom meste má pribudnúť takmer 300 bytov. Ide o bývanie s drobnými priestormi na kancelárie, resp. obchodné prevádzky, s poloverejnými aj so súkromnými zónami. Súčasťou výstavby je vybudovanie príslušnej infraštruktúry v území.

Zámer Rezidencia Solinky s 12 objektmi je od 9. júla tohto roka v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Za výstavbou za predbežne 40 mil. eur je investor TnC VIII s jediným spoločníkom, firmou OMH mezzanine. Konateľmi investora sú známy slovenský podnikateľ Milan Dubec (zakladateľ spoločnosti REINOO) a Miroslav Korniet. Výstavba má mať dve etapy (2026 – 2028 a 2028 – 2030). Pred tým treba asanovať objekty spoločnosti DOSS – maloobchody a sklady.

Územie navrhovanej výstavby sa nachádza na juhu Žiliny v lokalite, ktorá je medzi miestnou časťou Bôrik a sídliskom Solinky. Obytný súbor má byť na zastavanej ploche v priestore križovatky ulice Pod hájom a Obvodovej ulice. Jeho súčasťou bude podzemné parkovanie s kapacitou 449 parkovacích miest.

V meste chýbajú byty, obyvatelia sa sťahujú

Samotná lokalita je vymedzená z juhu ulicou Pod hájom, zo západu chodníkom a ramenom križovatky na Obvodovej ulici, zo severu zástavbou radových domov na Bôrickej ulici a z východu menšou prielukou, za ktorou je zástavba rodinných domov na Svätoplukovej ulici.

„Vzhľadom na fakt, že lokalita sa nachádza v blízkosti rekreačnej zóny mesta Žilina, areálu Žilinskej univerzity a má dobré napojenie na dopravnú a technickú infraštruktúru, je predpoklad kreovania novej lukratívnej rezidenčnej štvrte,“ takto opísal v dokumente svoju víziu o území investor. Do Žiliny príde architektúra od bratislavského ateliéru COMPASS ARCHITEKTI, ktorý má v portfóliu projekty ako ZWIRN, Vydrica či LIDO, a ateliéru Atom Studio.

Súčasný stav pozemku, kde sa nachádzajú drobné prevádzky
Súčasný stav pozemku, kde sa nachádzajú drobné prevádzky | Zdroj: EIA

Zaujímavá je kapitola materiálu, ktorá opisuje výber variantu. Uvádza sa v nej, že v prípade nulového variantu (súčasného stavu) by táto atraktívna lokalita zostala zastavaná nízkopodlažnými obchodmi. Tento stav považuje investor za dlhodobo nereálny, pretože v budúcnosti sa očakáva tlak na jej polyfunkčné využitie.

„Dopyt po bývaní neustále pretrváva a aj samotné mesto Žilina má eminentný záujem o zvýšenie ponuky bývania, aby sa zastavil trend sťahovania obyvateľov z mesta na vidiek ,pretože systém verejného nájomného bývania je nedostatočný,“ píše sa v dokumente s tým, že zámer mesta je premietnutý do platného územného plánu.

Predmetná lokalita je určená ako zmiešané územie – na hromadnú výstavbu a občiansku vybavenosť. Zámer Rezidencie Solinky hovorí o 297 bytoch, a to od 1-izbových až po 5-izbové. Najviac je 2-izbových (136), na druhom mieste sú 3-izbové (82).

Návrh urbanizmu má tri vrstvy

Predstavujú ich bytové domy, ktoré vytvárajú perimeter, solitérne bytové domy a viladomy v severnej časti pozemku. Vo východnej časti je štruktúra doplnená o občiansku vybavenosť – obchodný reťazec v úrovni 1. nadzemného podlažia.

Bytové domy na juhozápade reagujú na možnosti výhľadov do extravilánu, sú bariérou od rušnej ulice Pod hájom a vytvárajú uličnú čiaru, ktorá svojím kaskádovým charakterom podporuje menšiu mierku jednotlivých objektov. Tento perimetrový súbor siedmich objektov graduje na juhozápadnom nároží (deviatimi nadzemnými podlažiami), čím sa dotvorila priestorová dominanta.

Umiestnenie obytného súboru Solinky v území mesta Žilina
Umiestnenie obytného súboru Solinky v území mesta Žilina | Zdroj: EIA

V centrálnej časti je v nadväznosti na zastávky MHD vytvorený priestor, ktorý umožňuje obyvateľom a návštevníkom vstup do vnútorného územia a zároveň podporuje navrhovanú občiansku vybavenosť. Solitérne objekty dopĺňajú vnútornú štruktúru a vytvárajú v území jednotlivé charaktery verejných priestorov, medzi ktoré patrí aj pobytová strecha občianskej vybavenosti. Poslednou vrstvou sú tri viladomy, ktoré sa svojou typológiou približujú rozvoľnenej zástavbe časti Bôrik.

Okrem zelených striech navrhli aj mestskú ulicu

V území je navrhnutých vyše 6 000 m2 zelene, poloverejné aj súkromné priestory ako predzáhradky pred viladomami, extenzívne zelené strechy. Ďalej je to mestská ulica (verejný priestor), ktorý využije existujúcu zeleň a bude nárazníkovou zónou medzi komunikáciou a bytovými domami, vytvorí prirodzený priestor pre občiansku vybavenosť v parteri.

Poloverejnými priestormi budú aj park na streche obchodného domu, oddychový priestor v boffer zóne – bude nárazníkovou zónou medzi objektmi, ale vytvorí aj odstup od susedných pozemkov.

Rezidencia: Solinky, Žilina

Investor: TnC VIII
Náklady: 40 mil. eur
Architekt: COMPASS ARCHITEKTI + Atom Studio
Objekty: 12
Byty: 297
Parkovacie miesta: 449
Rozloha územia: cca 15 000 m2
Zastavaná plocha: 6 850 m2
Plochy zelene: 6 725 m2
Realizácia: 03/2026 – 11/2030
Stav: v procese EIA