Triptych Bankside: Lukratívny projekt, ktorým slovenský developer prekvapil londýnsky trh

Ide o prirodzený vývoj a posun. Len čo nejaký projekt alebo firma prerastie hranice Slovenska, expanduje do zahraničia. Developerské spoločnosti v tom nie sú výnimkou. Nachádzame ich v susednom Poľsku, v Slovinsku, Nemecku, na Ukrajine, ale aj vo Veľkej Británii, konkrétne v Londýne.

Realitný trh v hlavnom meste Veľkej Británie skúmala  J&T Real Estate už od roku 2015. O štyri roky neskôr na ňom začala oficiálne fungovať, pričom vďaka spojeniu s londýnskym developerom rezidenčných nehnuteľností Sons & Co sa dostala k zaujímavému projektu na mimoriadne dobrej adrese.

Čiastočne však išlo o veľkú neznámu, avšak s veľkým potenciálom, ktorý sa postupne odkrýval. Veď projekt Triptych Bankside je situovaný v centre ostrovnej metropoly, na prestížnej adrese 185 Park Street v strede štvrte South Bank. V okolí sa nachádza niekoľko významných miest ako galéria Tate Modern, divadlo Shakespeare’s Globe Theatre či trhovisko Borough Market.

Poloha projektu Triptych Bankside (v ľavej časti snímky).
Poloha projektu Triptych Bankside (v ľavej časti snímky). | Zdroj: JTRE London

„Tak trochu sme si ani neuvedomovali, aký hodnotný projekt kupujeme. Na úvod nášho pôsobenia v Londýne sa nám však nemohlo stať nič lepšie,“ spomína výkonný riaditeľ J&T Real Estate London Juraj Marko.

Multifunkčný komplex s exkluzívnymi výhľadmi

Premiérová stavba slovenského developera v metropole Veľkej Británie pozostáva z troch veží. Dve z nich sú rezidenčné, tretia ponúka kancelárske priestory najvyššej kategórie. Dielo architektov renomovaného štúdia Squire & Partners však už bolo navrhnuté, keď prešlo do rúk londýnskej pobočky JTRE London. Jeho celková hodnota presahuje sumu 500 miliónov eur.

„Bolo určite prekvapením, že prakticky no name developer postavil takýto projekt a najmä v tejto lokalite, čo je určite tiež kľúčový faktor, prečo sme s doterajším pôsobením spokojní,“ pokračoval Juraj Marko.

Model komplexu Triptych Bankside
Model komplexu Triptych Bankside | Zdroj: ASB

Triptych Bankside zahŕňa dve rezidenčné veže (15- a 19-poschodové), ku ktorým patrí ešte 9-poschodová kancelárska budova. Do štvrte South Bank projekt priniesol prenajímateľný priestor s rozlohou 8 000 ma tiež 169 bytov, ktorých cena rozhodne nepatrí k najnižším. Práve naopak. Za trojizbový byt by ste zaplatili vyše 1,9 milióna eur a za najdrahší štvorizbový až šesť miliónov.

Ku každému bytu navyše patrí aj terasa, odkiaľ si, záležiac na polohe bytu, môžete užívať výhľad na panorámu Londýna s jej dominantami, akými sú Katedrála St. Paul’s, finančné centrum City of London či 72-poschodový mrakodrap The Shard.

Čaro oblých kriviek

Londýnsky projekt slovenského developera nevyniká len svojou polohou a luxusným vybavením. Na prvý pohľad zaujme už z ulice, čo majú na svedomí napríklad jeho oblé črty, badateľné po celej organickej fasáde, dopĺňajúce sa s nepravidelnou polohou terás, ktoré spolu vytvárajú výsledný vlnitý efekt komplexu.

„Triptych Bankside sme navrhli v najvyššom štandarde. Po dokončení zvýrazní svoju svetovú úroveň aj kvality jeho okolia,“ nechal sa pred zhotovením projektu počuť zakladateľ ateliéru Squire & Partners Michael Squires.

Triptych Bankside Hiran Perera
Triptych Bankside | Zdroj: Hiran Perera

Návrh architektov má symbolizovať umelecké dielo skladajúce sa z troch častí, na čo odkazuje aj názov Triptych. Spojenie s umením reprezentuje tiež lokalitu, v ktorej projekt vyrástol. Okoliu totiž nechýba niekoľko veľmi významných objektov na čele s galériou Tate Modern. Kovové materiály panelov na fasáde zase pripomínajú príliv a odliv rieky Temža.

„Ide o vynikajúci príklad toho, že súčasný dizajn nepredstavuje len modernú estetiku. Triptych Bankside ako jeden z mála ponúka každému bytu svoj vlastný vonkajší priestor. Nezáleží, či ste na prvom, alebo devätnástom poschodí. Tieto budovy menia predstavy o tom, čo to znamená bývať vo výškovej budove v 21. storočí,“ vyzdvihol prednosti stavby Keir Waddell z realitnej spoločnosti Strutt & Parker.

Dobre odvedenú prácu architektov podčiarkla tiež nominácia na ocenenie Housebuilder Awards 2023 v kategórii najlepší dizajn 4- a viacpodlažných budov.

Triptych Bankside Hiran Perera
Triptych Bankside | Zdroj: Hiran Perera

Inovatívny prístup

Lukratívny projekt začal žať úspech ešte pred svojím dokončením. Dopyt bol vysoký. Pomohla mu aj na londýnske prostredie netradičná prezentácia bytov a priestorov vo virtuálnej realite, čo zarezonovalo najmä u ázijských národností. Najväčšie zastúpenia v rezidenčnej časti budú mať totiž Číňania, ktorých je medzi kupujúcimi takmer 60 %.

„Hovorili nám, že Londýn je konzervatívny trh a že tu takéto veci nebudú fungovať, no opak bol pravdou. Teraz už skôr badať, že konkurencia nás v niečom aj kopíruje. Priniesli sme spôsoby a štýl, aké tu neboli, čo malo úspech,“ prezrádza Juraj Marko.

Záujemcovia však nekupovali len byty. Rýchlo sa míňali aj prenajímateľné priestory. „Naša administratívna budova je už celá prenajatá, čo sa nedá povedať o konkurencii, ktorá stavia rovnaký typ budovy hneď oproti. A to pritom ide o známeho developera. Triptych Bankside nám nastavil latku na takú úroveň, ktorú už nemôžeme pri ďalších projektoch len tak podliezť. Musíme preto dobre zvážiť, do čoho ďalšieho sa najbližšie pustíme,“ uzavrel Juraj Marko, výkonný riaditeľ JTRE London.

Triptych Bankside
1646653481624
Triptych Bankside Hiran Perera
Triptych Bankside Hiran Perera
vb2174301 DSCF2595
Tiptych Bankside
Model komplexu Triptych Bankside
Tiptych Bankside

Triptych Bankside

Developer: JTRE London
Architekt: Squire & Partners
Cena: 524 miliónov eur
Počet rezidenčných jednotiek: 169
Kancelárska plocha: 5 600 m2
Obchodné plochy: 1 350 m2
Dokončenie: 2023