Ukázali Slováci Anglicku, ako stavať domovy pre seniorov? Appleby Blue prináša nadštandard, rezidenti si ho nevedia vynachváliť

Partneri sekcie:

Mohli len poslať peniaze a mať o starosť menej. Namiesto toho sa však spoločnosť JTRE London rozhodla zlepšiť tamojšiu situáciu s nízkonákladovým bývaním. A tým aj svoje renomé. 

Úspešný či vydarený, týmito i ďalšími superlatívmi by sme mohli charakterizovať vstup slovenského developera JTRE na realitný trh na Britských ostrovoch. V roku 2018 kúpila spoločnosť multimiliónový projekt Triptych Banskide, ktorý priviedla do reality už pod hlavičkou pobočky JTRE London. Trojica budov (dve rezidenčné veže so 169 bytmi a kancelárska veža s obchodnými priestormi) stojí v lukratívnej lokalite centrálnej štvrte Southbank. 

Nielen pre svoju polohu, ale aj vďaka prevedeniu celého projektu (architektmi sú Squire & Partners) nie je núdza o dopyt po rezidenčných, no ani administratívnych priestoroch. Ruka v ruke s úspešným budovaním projektu Triptych Bankside však v štvrti Bermondsey, na mieste vzdialenom približne štvrť hodinu jazdy autom od prvého veľkého projektu JTRE London, vyrástol nadštandardne kvalitný domov pre seniorov s názvom Appleby Blue (vôbec prvý domov pre seniorov v tejto štvrti po niekoľkých desaťročiach). 

Appleby Blue
Appleby Blue | Zdroj: JTRE London

Vzhľadom na súčasné portfólio JTRE ide o trochu netradičný druh projektu, ku ktorému slovenského developera viedlo viacero dôvodov. Podľa miestnych noriem totiž musia developeri mestu buď zaplatiť niečo ako poplatok za rozvoj, alebo sami poskytnúť cenovo dostupné bývanie. Nováčik na britskom trhu sa rozhodol pre vlastné dielo, ktoré by okrem rozšírenia kapacít na bývanie prinieslo spoločnosti aj lepšie meno. 

Slovenský developer tak spojil sily s United St. Saviour’s Charity, ktorá sa pomoci ľuďom v núdzi venuje už takmer pol tisícročia. Citeľný nedostatok dostupného bývania pre seniorov s nižšími príjmami postupne vytláča túto skupinu ľudí na perifériu mesta, kde si skôr môžu dovoliť platiť za bývanie. Často sú však takýmto krokom donútení opustiť miesto, kde prežili značnú časť svojho života. 

Appleby Blue
Appleby Blue | Zdroj: JTRE London

Podmienky, o akých sa im ani len nesnívalo

Zmierniť tento negatívny trend aspoň trochu pomohol práve projekt Appleby Blue. Meno projektu oslavuje pamiatku Dorothy Appleby, významnú patrónku charity United St. Saviour’s Charity, a Blue v názve odkazuje na centrálne trhovisko v Bermondsey. 

„Nový domov pre seniorov priniesol bežným ľuďom bývanie, ktoré je zvyčajne doménou bohatých,“ píše architektonický portál The RIBA Journal. Predtým tu stál dom opatrovateľskej služby zo 60. rokov a parkovisko. V súčasnosti tu už funguje dokončený domov s 57 bytmi s kapacitou pre 90 ľudí. 

Jeho obyvatelia tak už neprídu o možnosť žiť v centre Londýna, práve naopak. Objekt je postavený s dôrazom na socializačné aktivity, čo dokazujú precízne navrhnuté spoločné priestory či komunitná kuchyňa. 

„Naši rezidenti tomu zo začiatku ani nechceli veriť. Hovorili, že si až nezaslúžia bývať na tomto mieste, prípadne to prirovnávali k výhre v lotérii. Taktiež sa priznali, že na toľko miesta nie sú poriadne pripravení. Niektorí si museli dokúpiť nábytok,“ hovoril v lete s nadšením CEO United St. Saviour’s Charity Martyn Craddock.

Strešná záhrada na jednom z krídel budovy.
Strešná záhrada na jednom z krídel budovy. | Zdroj: ASB

Päťposchodovú budovu, ktorú „obaľuje“ tehlová fasáda z dánskych tehál, navrhli držitelia Stirlingovej ceny z roku 2013 (najprestížnejšie  ocenenie za architektúru v Spojenom kráľovstve, pozn. red.), architekti z ateliéru Witherford Watson Mann Architects. Okrem jednoizbových bytov sa tu nachádzajú aj apartmány s dvoma spálňami. Jedenásť bytových jednotiek je prispôsobených na vstup s invalidným vozíkom. 

Významným prvkom celého objektu je strešná záhrada umiestnená na druhom poschodí, kde môžu obyvatelia pestovať vlastné plodiny. Nielen z nej je tiež výhľad do centrálneho dvora, ktorý tvorí srdce celého zariadenia. Nachádza sa tu zeleň, ale aj vodný prvok v podobe tečúcej vody. 

„Tradičné domovy pre seniorov boli často koncipované do tvaru písmena U, pričom spoločenské priestory sa umiestnili dozadu, čo najďalej od očí verejnosti. My sme to zmenili a umiestnili sme srdce komunity takmer priamo na ulicu,“ vysvetlil architekt Stephen Witherford pre denník The Guardian. Tým narážal najmä na presklenú časť jedného krídla objektu, ktorá nádvorie otvára smerom do ulice. 

Vstup do bytov na vrchných poschodiach prepája priestranná chodba s veľkými oknami, kde našli miesto široké kvetináče či lavičky na sedenie. Tento variant vzišiel priamo z pripomienok potenciálnych rezidentov, ktorí sa vyhranili proti súkromným balkónom, kde by podľa vlastných slov boli odkázaní často tráviť čas osamote. Chodba je chránená pred vplyvmi počasia, no zároveň vytvára spoločný priestor, kde môžu obyvatelia spolu ľahšie nadviazať kontakt a tráviť čas v spoločnosti iných rezidentov. 

Pohľad do chodby prepájajúcej vstup do bytov.
Pohľad do chodby prepájajúcej vstup do bytov. | Zdroj: ASB

Ocenená kvalita

Appleby Blue bolo zhotovené skutočne perfektne, a to nielen z hľadiska architektúry, ale aj použitých materiálov. Pocit zadosťučinenia mali predstavitelia JTRE London aj na 32. ročníku udeľovania cien The Evening Standard New Homes Awards, na ktorom sa oceňujú inovácie a kvalita v súčasnom bývaní (ide o najprestížnejšie ocenenie venované výlučne londýnskym developmentom, pozn. red.).

Appleby Blue získal cenu za Najlepší development pre seniorov a hlavnú cenu Grand Prix spomedzi všetkých hodnotených projektov.

„Nastavujeme nový štandard kvality sociálneho bývania a služieb pre seniorov. Appleby Blue je špeciálne navrhnutý pre dnešnú generáciu starších ľudí, ktorí chcú viesť aktívny život v srdci centra mesta. Projekt spája radikálny dizajn s technológiami asistovaného bývania budúcnosti, ktoré poskytuje samostatné bývanie aj pre ľudí so začínajúcimi zdravotnými problémami,“ hovorí o svojom projekte developer JTRE London. 

Dobre odvedenú prácu Slovákov v metropole Spojeného kráľovstva dokumentuje aj úspech ich druhého, väčšieho a lukratívnejšieho projektu Triptych Bankside v kategóriách Najlepšie luxusné bývanie, Najlepší byt a Development výnimočných architektonických kvalít už spomínaného udeľovania cien.

Okrem toho však tento multifunkčný objekt bodoval už minulý rok. Z 29. ročníka udeľovania cien The United Kingdom Property Awards, ktoré je súčasťou najväčších a najprestížnejších ocenení The European Property Awards, si na základe rozhodnutia nezávislej odbornej poroty odniesol JTRE London ocenenie za Najlepší bytový interiér a 5-hviezdičkové ocenenie v kategórii Najlepší zmiešaný development.

Appleby Blue
Appleby Blue
Appleby Blue
Appleby Blue
Pohľad z nádvoria domova pre seniorov. Vpravo presklenná časť objektu, cez ktorú vidieť až na ulicu.
Pohľad do centrálnej časti objektu, nádvoria so zeleňou.
Strešná záhrada na jednom z krídel budovy.
Pohľad do chodby prepájajúcej vstup do bytov.

Appleby Blue, Southwark Park Road, Bermondsey, Londýn

Architekt: Witherford Watson Mann Architects
Developer: JTRE London
Dokončenie: 2023
Počet jednoizbových bytov: 51
Počet dvojizbových bytov: 6
Kapacita: 90 ľudí