Downtown

Bratislava dáva brownfieldom druhú šancu

Downtown, Eurovea, Matadorka, Klingerka či príprava Eset Campusu alebo nová štvrť v Palme sú ukážkou, že developeri vedia a chcú pracovať s brownfieldmi v Bratislave.

Tieto lokality, v minulosti na okraji mesta, sa počas dlhého vývoja stali jeho súčasťou v zastavanej časti. Majú veľký potenciál bývania, administratívy, občianskej vybavenosti a logistiky. Často sú dobre až veľmi dobre napojené na mestskú hromadnú dopravu, čo zvyšuje ich atraktivitu.

Do tejto širokej skupiny patria v hlavnom meste aj bývalé kultúrne a vojenské a športové areály, ako napríklad bývalý futbalový štadión petržalskej Artmédie (cca 2,5 ha) a futbalové ihrisko pri Seči (cca 4 ha) či bývalý obchodný dom na Tomášikovej – Obilnej (1,6 ha), kde developer Middle Cap pripravuje Projekt Ružinov.

Na mieste bývalej Vojenskej nemocnice pri Bratislavskom lesoparku bude sídlo softvérovej spoločnosti Eset.
Na mieste bývalej Vojenskej nemocnice pri Bratislavskom lesoparku bude sídlo softvérovej spoločnosti Eset. | Zdroj: Eset

Samozrejme, sú nimi i národné kultúrne pamiatky, ktoré potrebujú veľké investície od súkromného investora alebo štátu, aby mohli naplniť (staro)novú funkciu a pritom si zachovať vzácne pamiatkové hodnoty.

Urbanistická štúdia brownfieldov na území hlavného mesta SR Bratislavy (aktualizácia z roku 2022) od Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) zaznamenala oproti roku 2019 zmenu. Kým v roku 2019 bolo na území mesta 131 území brownfieldov na 629 ha, o tri roky neskôr evidoval 113 území na 580 ha s tým, že vnútornom meste je 60 % brownfieldov a vonku 40 %. Pribudlo 22 nových území na 40 ha.

„Najpočetnejšou kategóriou ostáva predchádzajúce využitie po priemysle, druhou v poradí je administratíva. Pribudli opustené pozemky a objekty nemocnice, administratívy a viacero inštitucionálnych zariadení – škôlok,“ konkretizoval MIB.

Definícia brownfieldu:

Opustené, nedostatočne využívané alebo prázdne územie, ktoré môže, ale aj nemusí mať ekologickú záťaž, na ktorom sa jeho predchádzajúce využitie skončilo a trh nebol schopný (bez nejakého druhu intervencie) dať impulz na jeho znovuvyužitie.

Za pomoci PPP projektov či rôznych iných podporných aktivít zo strany štátu a EÚ je však možné pripraviť brownfield na ďalšie využitie. (zdroj: UŠ brownfieldov na území hlavného mesta SR Bratislavy (aktualizácia 2022))

V prípade Istrochemu nie sú ukončené konania

Negatívom pri brownfieldoch je možná ekologická záťaž v podzemí, s ktorou sa vyrovnali developeri v downtowne (zóna Chalupkova, následky bombardovania rafinérie Apollo). Na riešenie čaká 6 potvrdených environmentálnych záťaží v Istrocheme (majiteľ areálu s rozlohou 150 ha je Istrochem Reality) z čias chemickej výroby.

Rezort životného prostredia potvrdil, že v jednom prípade bolo zastavené konanie v určení povinnej osoby, v troch záťažiach pokračujú konania o určení povinnej osoby a v prípade dvoch záťaží sa konanie ešte nezačalo.

Architektka a koordinátorka aktualizácie štúdie o brownfieldoch Magda Ďurdíková tvrdí, že environmentálna záťaž nie je problémom veľkého počtu území v Bratislave, len 15 zo 113 brownfieldov je s touto záťažou, no zaťažené územia majú veľkú plochu. Územie Istrochemu tvorí viac ako tri štvrtiny rozlohy brownfieldov s environmentálnou záťažou.

Limitom premeny týchto území je ich rozdrobenosť, pre mesto sú zaujímavejšie rozsiahlejšie brownfieldy, dodala s tým, že ročne je zrevitalizovaných 13 území a asi 16 ha pozemkov.

Mapa podľa urbanistickej štúdie Brownfieldy na území hlavného mesta SR Bratislavy.
Mapa podľa urbanistickej štúdie Brownfieldy na území hlavného mesta SR Bratislavy. | Zdroj: MIB

Pripravovali debatu o brownfieldoch

Súkromný sektor má záujem o opätovné využitie oblastí ukončenej priemyselnej, chemickej či potravinárskej výroby. Táto zmena však musí mať podnikateľský zmysel. Rovnako musí dávať zmysel magistrátu a mestským častiam v rozvoji Bratislavy ako moderného mesta a túto dohodu v prípade potreby premietnuť aj do územnoplánovacej dokumentácie.

Témou sa zaoberá aj Inštitút urbánneho rozvoja (IUR). Tieto územia podľa výkonného riaditeľa Juraja Suchánka predstavujú veľký potenciál pre rozvoj mesta v rámci jeho hraníc, bez potreby záberu pôdy v jeho okolí. S magistrátom o tejto téme komunikujú v rámci možností.

V úvode roku 2023 pripravoval IUR okrúhly stôl o identifikácii problémov, ktoré bránia rýchlejšej transformácii brownfieldov.

„Žiaľ, v určitom momente komunikácia zo strany mesta zastala. Veríme, že sa túto tému podarí opätovne otvoriť a riešiť aj prostredníctvom odborných diskusií, z ktorých bude prenos alebo záznam prístupný aj širšej verejnosti,“ konštatoval Suchánek.

Kategórie brownfieldov

Kategória A
Projekty realizované súkromným sektorom: 51 brownfieldov s výmerou 118 ha. Lokality sú vzhľadom na silný tlak investorov na území mesta brownfieldmi, ktoré sa rýchlo vracajú na trh s nehnuteľnosťami.

Kategória B

Potenciálne projekty pre rozvoj: 48 brownfieldov s výmerou 256 ha. Súkromná investícia nemá dostatočnú návratnosť a je potrebné určiť verejnú podporu, ktorá by aktivovala súkromný kapitál k investícii.

Kategória C

Objekty s určitým obmedzením, projekty financované z verejných zdrojov: 11 brownfieldov s výmerou 177 ha. Brownfieldy majú zlú dostupnosť, komerčne sú málo atraktívne a je nutné pre tieto územia nájsť nových užívateľov a investorov. Za predpokladu silného spoločenského tlaku je možná zmena na brownfield z kategórie B.

Kategória D

Brownfieldy, ktoré ohrozujú zdravie a životné prostredie: 3 brownfieldy s výmerou 28 ha.

(zdroj: UŠ brownfieldov na území hlavného mesta SR Bratislavy (aktualizácia 2022))

Prestavba Hviezdy by mohla začať v roku 2024

Aj štát je vlastníkom brownfieldov. Napríklad rezort obrany má budovu vojenskej ubytovne Hviezda, známej ako Kukurica, ktorú plánuje zmeniť na kancelárie rezortu a ubytovňu pre vojakov. Zmenu ohlásil v roku 2021.

Objekt je vyprataný a začiatkom roku 2024 sa pripravuje 2. etapa. Začiatok rekonštrukcie je podmienený osvedčením projektovej dokumentácie v stavebnom konaní a vydaním právoplatného stavebného povolenia. Nadväzne na to môže začať proces verejného obstarávania na realizátora rekonštrukcie.

„Vzhľadom na aktuálne termíny procesov verejného obstarávania je predpokladaný začiatok rekonštrukcie najskôr v polovici roku 2024,“ spresnil rezort obrany. Podľa štúdie MIB o brownfieldoch patrí štátu aj bývalý vojenský areál (2 ha) v Rusovciach na ornej pôde.

Raketová základňa ako inšpirácia

Počas bývalého režimu mali vojaci objekt Rádiotechnickej hlásky na Devínskej Kobyle, ktorá bola prevedená do správy Štátnej ochrany prírody. V prípade raketovej základne (takmer 6,5 ha) na Devínskej Kobyle zverejnil developer ITB Development v roku 2022 výsledky študentskej ideovej a architektonickej súťaže.

V roku 2020 sa ministerstvo pre médiá vyjadrilo, že je iba správcom stavebných objektov, ktoré boli prebytočné. Pozemky vlastnia súkromní vlastníci a mesto Bratislava.

Z vojenskej nemocnice bude sídlo svetoznámej firmy, Rázsochy si počkajú

Dlho očakávanou je premena areálu bývalej Vojenskej nemocnice sv. Michala (9,10 ha) na sídlo softvérovej spoločnosti Eset v lokalite Patrónka. Pod architektúrou Eset Campus je podpísaný ateliér Bjarke Ingels Group. V auguste spoločnosť oznámila začiatok búracích prác.

Realizácia novej univerzitnej nemocnice je stále otázna. O tom, či ju postavia v plánovaných Rázsochách (12,52 ha) alebo inde v hlavnom meste, rozhodne vláda. Spoločnosť Amberg Engineering tvrdí, že vo finálnej podobe je stavebný zámer a dokumentácia pre povolenie uskutočnenia Rázsoch. Zhotoviteľ si prevzal aj štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá rieši rozvoj a rozsah poskytovanej starostlivosti.

Ďalší nemocničný komplex budov – bývalej gynekológie a pôrodnice na Zochovej ulici – sa má zmeniť na luxusné bývanie. Vlastní ju spoločnosť Zochova 7.

Z bývalej vojenskej ubytovne Hviezda v mestskej časti Nové Mesto bude polyfunkčný objekt.
Z bývalej vojenskej ubytovne Hviezda v mestskej časti Nové Mesto bude polyfunkčný objekt. | Zdroj: Alexy

Ako ovplyvní budovu STV politika?

V Mlynskej doline v mestskej časti Karlova Ves stojí ikonická výšková budova STV z roku 1975 s 28 podlažiami a výškou 107,5 metrov od architektov Jozefa Struhařa a Václava Čurillu. V roku 2015 sa budova vyľudnila. Generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj pri nástupe do funkcie v roku 2022 uviedol, že sa stotožňuje s návrhom svojho predchodcu Jaroslava Rezníka.

Budovu treba očistiť na skelet a mohli by v nej sídliť vládne a štátne inštitúcie. V súčasnosti však uvažuje vládna koalícia o rozdelení RTVS ako o jednej z možností. Výsledok iste ovplyvní aj budúcnosť budovy, pretože verejnoprávny rozhlas má vlastné sídlo s vysielacími pracoviskami – obrátenú pyramídu na Mýtnej ulici.

Nová štvrť v Petržalke

Projekt mestskej štvrte Nová Matadorka (OXIO) na 10 hektároch v mestskej časti Petržalka nadväzuje na industriálne dedičstvo Bratislavy a citlivo s ním pracuje. Nachádza sa v susedstve zrealizovanej rezidenčnej výstavby Kopčianka (METROSTAV) a polyfunkčného objektu Matadorka (VI GROUP). Developer OXIO získal prvé stavebné povolenie a pripravuje realizáciu prvej etapy.

„Do lokality prinesie nielen mestské bývanie, ale aj verejné a poloverejné priestory v pôvodných industriálnych objektoch,“ uvádza sa na stránke projektu, ktorá vo veľkej miere ovplyvní lokalitu pri železničnej stanici Bratislava-Petržalka.

Areál bývalého závodu Matador v Bratislave-Petržalke sa postupne plní novou zástavbou – hotová je polyfunkčná Matadorka od VI Group a rezidenčný projekt Kopčianka, od developera Metrostav Slovakia (na fotografii z roku 2022 vo výstavbe). 
Areál bývalého závodu Matador v Bratislave-Petržalke sa postupne plní novou zástavbou – hotová je polyfunkčná Matadorka od VI Group a rezidenčný projekt Kopčianka, od developera Metrostav Slovakia (na fotografii z roku 2022 vo výstavbe).  | Zdroj: Metrostav Slovakia

Z ruiny paláca bude polyfunkčný projekt

Obnovu a dostavbu Esterházyho paláca (národnej kultúrnej pamiatky) na Kapitulskej ulici v historicky vzácnej časti mesta pripravuje spoločnosť Adif pre zahraničného majiteľa objektov. Hlavná časť paláca s troma krídlami, dostavované južné krídlo aj dostavba v prieluke budú mať tri nadzemné podlažia a podkrovie. V prieluke postaví investor trojpodlažnú repliku pôvodného objektu.

Dôraz na zachovanie industriálnej atmosféry

Svoju tvár zmení aj masívna stavba bývalých tlačiarní Svornosť v mestskej časti Nové Mesto, bude v nej loftové bývanie v projekte Lofty Kominárska. Investor sa zaviazal, že bude klásť veľký dôraz na zachovanie atmosféry industriálneho objektu.

PKO čaká na zastavanie

Na území bývalého Parku kultúry a oddychu (2,6 ha) pri Dunaji bude opäť pulzovať život. Staromestský stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na prvý z troch polyfunkčných stavieb – na súbor CPR-A v rámci projektu River Park 2.

V územnom pláne hlavného mesta je táto časť nábrežia určená na občiansku vybavenosť celomestského a nadmestského významu. Polyfunkčný blok CPR-A vlastní developer Cresco Real Estate, blok CPR-B vlastní a pripravuje spoločne s JTRE a blok CPR-C je vo výlučnom vlastníctve JTRE.

Na svoju budúcnosť čaká aj areál bývalého amfiteátra na Búdkovej ceste (2,8 ha), ktorý je v súkromných rukách. Podľa funkčného využitia je tam malopodlažná bytová zástavba a zmiešané územie bývania a občianskej vybavenosti.

Nové Lido zmení nábrežie Petržalky

Nové Lido (44,76 ha) na petržalskom brehu Dunaja je súčasťou nového celomestského centra. Projekt Nové Lido (JTRE) doplní, rozšíri a vyváži centrum Bratislavy, ktoré získa chýbajúcu, dlhodobo plánovanú kontinuitu a stane sa kompaktným mestom na Dunaji.

Nové Lido má premeniť zanedbané územie a prinesie okrem bývania aj potrebné pracovné príležitosti. Samozrejmosťou bude aj ďalšia občianska vybavenosť vrátane obchodov, služieb a tiež školské zariadenie a budova s významnou spoločenskou funkciou.

Keď poloha v meste nepomáha – stanica Filiálka

Rozdielny osud majú dve lokality spojené s dopravou – okolie nefunkčnej železničnej stanice Bratislava – Filiálka v mestskej časti Nové Mesto (17,4 ha) a Janíkov dvor (56,4 ha) v mestskej časti Petržalka, kde je skelet.

Kým do Janíkovho dvora bude smerovať električka a mesto chystá výstavbu polyfunkčnej zóny, Filiálka je akoby zakliata. Hoci je v blízkosti Račianskeho mýta a budúcej výstavby polyfunkčnej štvrte Istropolis na Trnavskom mýte, Filiálka je stále kusom nevyužitého územia, ktoré kopíruje koľajnice.

Podľa informácií portálu imhd z mája 2023 si železničiari dali vypracovať štúdie. MIB pracuje na urbanisticko-ekonomickej štúdii územia Filiálky. Doplnkovú štúdiu uskutočniteľnosti novej trate pre ŽSR do dvoch rokov vypracuje Združenie Filiálka – Mlynské nivy.

V areáli Matador vznikne mestská štvrť Nová Matadorka. Developerom je Oxio, architektom Compass Architekti.
V areáli Matador vznikne mestská štvrť Nová Matadorka. Developerom je Oxio, architektom Compass Architekti. | Zdroj: Compass Architekti

Čo bude s hotelom Kyjev?

Hotel Kyjev na Rajskej ulici pri Kamennom námestí postavili v roku 1973 podľa nadčasového návrhu architekta Ivana Matušíka. Vlastní ho britský developer Lordship, ktorý ho prevádzkoval ešte v roku 2011.

Chcel ho najprv nahradiť polyfunkčnou budovou a skončil pri rekonštrukcii. Agentúra SITA informovala, že Pamiatkový úrad SR aj napriek predchádzajúcemu odmietnutiu rozhodol o zapísaní bývalého hotela do zoznamu národných kultúrnych pamiatok (NKP).

Vyhlásenie bývalého hotela za NKP môže podľa investora proces obnovy výrazne skomplikovať. Rezort kultúry sa zatiaľ k návrhu vyhlásiť budovu hotela za NKP nevyjadril. Záujem si zaslúži aj Kamenné námestie (cca 3,2 ha) s budovou prvého moderného obchodného domu Prior (dnes Tesco).

Zmluvu o rekonštrukcii rusovského kaštieľa nepodpísali

Na svoju rekonštrukciu čaká národná kultúrna pamiatka s veľkým potenciál v mestskej časti Rusovce pre štátnu reprezentáciu Slovenska – chátrajúci neogotický kaštieľ s areálom (takmer 15,8 ha).

Úrad vlády v júli tohto roka avizoval, že zmluvu na rekonštrukciu kaštieľa by mali so zhotoviteľom podpísať do polovice septembra. Denník Pravda však v októbri informoval, že k podpisu zmluvy nedošlo, lebo proti rozhodnutiu vlády podal námietky jeden z neúspešných uchádzačov.

Projekt Nové Lido od developera J&T Real Estate má ambíciu posunúť centrum metropoly aj na pravý breh Dunaja.
Projekt Nové Lido od developera J&T Real Estate má ambíciu posunúť centrum metropoly aj na pravý breh Dunaja. |

Vlajkovou loďou je štúdia Mlynské nivy

Mesto sa rozhodlo v prípade brownfieldov zopakovať prístup, ktorý použilo pri získaní nájomných bytov do svojho vlastníctva. MIB vypracoval v roku 2021 Koncepciu bytovej politiky, po ktorej nasledovala aj spolupráca s developermi. Za nadhodnotu získanú zmenou územného plánu dostane mesto od developera štvorcové metre nájomného bývania vypočítané podľa vzorca.

MIB pracuje v súčasnosti na Koncepcii rozvoja brownfieldov, najmä po priemyselnej výrobe. Dokument má pokryť všetky oblasti, cez ktoré bude možné územia revitalizovať. „Nastavujeme hlavné ciele a z nich vyplývajúce opatrenia pre obnovenie ekonomických aktivít v prázdnych územiach. Jedným z cieľov je spolupráca so súkromným sektorom formou PPP projektov,“ uviedla Michaela Pavelková z MIB-u.

Jeho projektom je spracovanie štúdie Mlynské nivy, ktorý obsahuje 7 brownfieldov po priemysle. V mestskej štúdii Mlynské nivy sú pravidlá spoluúčasti developerov na infraštruktúre, vybavenosti a tvorbe parkov v tomto území. „Cieľom je tento model – spoluprácu mesta so súkromným sektorom – využiť aj pri premene ďalších transformačných území,“ dodala Pavelková.

Mestská štúdia a Koncepcia rozvoja brownfieldov majú byť dokončené začiatkom roka 2024 a nadobudnú platnosť po schválení v mestskom zastupiteľstve. MIB aktuálne pripravuje projekt revitalizácie mestských kúpeľov Grössling, bývalého areálu podniku OLO na Bazovej ulici a iných.

Potenciál lokality bývalej železničnej stanice Filiálka je stále nevyužitý.
Potenciál lokality bývalej železničnej stanice Filiálka je stále nevyužitý. | Zdroj: TASR

Na väčšine mestských opustených plôch sa dá len ťažko stavať

Z hľadiska prípravy nového územného plánu sú brownfieldy jednou z vrstiev údajov o území. Koncepcia rozvoja brownfieldov s urbanistickou štúdiou sú podľa hovorcu mesta Petra Bublu zároveň prípravou pre nový územný plán, pretože štúdia pokrýva územie celého mesta. Úbytok a nárast opustených plôch ukazujú trendy vo využití rôznorodých plôch – výroby, bývania, vybavenosti, športu atď. Tieto trendy sú podkladom pre nové rozmýšľanie o územiach.

Koncepcia sa zaoberá brownfieldmi v majetku mesta. Samotná téma nesie v sebe veľké množstvo limitov a prekážok v ich revitalizácii. Prvým krokom je tvorba registra so 42 kategóriami. Druhým krokom je plánovanie projektov a riešenie všetkých prekážok, zväčša ide o právne problémy, rôzne úrovne znečistenia, územia s vysokým stupňom ochrany alebo evidované národné kultúrne pamiatky.

„Príčiny sú rôzne a v mestských brownfieldoch sú evidované kombinácie týchto limitov. Tieto územia z väčšej časti nie sú disponibilné na výstavbu. A je nutné upozorniť, že riešenie týchto problémov môže podľa príkladov zo zahraničia trvať aj 20 rokov,“ upozornil hovorca Bubla. V lokalite Šprinzlovho majera v mestskej časti Vajnory posudzovalo mesto v ostatnom čase žiadosti dvoch investorov o súlad ich investičných zámerov s reguláciou priestorového usporiadania a funkčného využitia územia.

Developer Corwin, ktorý vlastní pozemok po bývalom závode Palma, stále čaká na zmenu územného plánu.
Developer Corwin, ktorý vlastní pozemok po bývalom závode Palma, stále čaká na zmenu územného plánu. | Zdroj: Corwin

Ako ďalej s Palmou?

Zmena územného plánu sa týka aj štvrte na mieste bývalého podniku Palma v bratislavskom Novom Meste. Magistrát uviedol, že podporuje zmenu regulácie priestorového usporiadania a funkčného využitia územia, ktoré je zadefinované ako stabilizované územie priemyselnej výroby.

Zmena územného plánu je možná, v zmysle platnej legislatívy má procesný postup, ktorý má umožniť aj zapojenie verejnosti. Prvou fázou je príprava a prerokovanie urbanistickej štúdie ako podkladu pre zmeny a doplnky územného plán (ÚP).

Corwin odovzdal čistopis urbanistickej štúdie

Developer potvrdil, že s mestom spolupracuje na tejto štúdii niekoľko rokov. Čistopis je dopracovaný aj podľa pripomienok mesta a Corwin ho odovzdal v novembri 2023. Tento dokument by sa tak mal stať podkladom pre obstaranie zmeny územného plánu. Urbanistická štúdia, ktorú pripravoval v spolupráci s Gehl Architecs, bola už viackrát verejne prerokovaná s mestskou časťou alebo verejnosťou.

Výsledkom revitalizácie tohto brownfieldu je mix funkcií od bývania, práce, kultúry či športu až po verejné priestory alebo sociálne a verejnoprospešné funkcie. Súčasťou revitalizácie bude aj obnova štyroch pôvodných budov vrátane ikonického sila, ktoré dostanú nový život.

Peniaze budú aj pre bratislavský región

S obnovou zanedbaných území v hlavnom meste môže pomôcť štát prostredníctvom Programu Slovensko 2021 – 2027 v rámci politiky Zelenšia nízkouhlíková Európa.

V opatrení, ktoré sa týka obnovy zanedbaných a nevyužívaných území v intravilánoch sídiel, je celková alokácia 21,5 mil. eur v gescii rezortu dopravy. Z tejto sumy bude sumou 16,5 mil. eur z Kohézneho fondu možné podporiť aj viac rozvinutý región – Bratislavský samosprávny kraj.

„Na základe konzultácie so zástupcami Bratislavského samosprávneho kraja je možné ako podporu do oblasti brownfiledov vnímať projekt rekonštrukcie ZŠ Plickovej v Rači,“ uzatvoril rezort investícií a regionálneho rozvoja.

Článok bol uverejnený v časopise ASB 11-12/2023