Hotel Kyjev

Hotel Kyjev nevyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku!

Na koľko vám teraz stúpol krvný tlak? Titulok na webe RTVS znie: Bývalý Hotel Kyjev vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku! Má to však jeden háčik. Je to klasický nadpis článku, na ktorý, aj keby ste mali stredným prstom na nohe kliknúť, kliknete. Ale architektúra nie je Kim Kardashian, ktorá tú čítanosť bytostne potrebuje. Architektúra nie je bulvár!

Ale fakty. Tie v tejto chvíli hovoria jasne: „Pamiatkový úrad aj napriek predchádzajúcemu odmietnutiu rozhodol o zapísaní budovy bývalého hotela Kyjev v Bratislave do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Investor a majiteľ hotela, spoločnosť Lordship, považuje aktuálnu ochranu za dostatočnú a proti rozhodnutiu PÚ sa odvolal,“ píše sa v tlačovej správe, ktorú cez TASR zverejnila spoločnosť Lordship.

Všetko však ešte musí „odklepnúť“ Ministerstvo kultúry. Pokiaľ sa tak nestane, bývalý Hotel Kyjev nevyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku! Prosím, všimnite si slovo nevyhlásili. 

Vizualizácia verejného priestoru Námestie umelcov a budova bývalého Hotela Kyjev.
Vizualizácia verejného priestoru Námestie umelcov a budova bývalého Hotela Kyjev. | Zdroj: LORDSHIP

Ak uveríme informáciám vytrhnutým z kontextu, jedného dňa spôsobí podobná správa (pri tejto museli v RTVS-ke vybuchovať počítadlá klikov) to, že ostaneme chladní ako psí ňufák, Budeme v nesprávnom momente apatickí. A budeme si opäť trieskať hlavu o stenu.

Na článok s nadpisom Kim Kardashian sa postavila na mihalnice, si pokojne klikajte aj triliónkrát. A aj mu verte. Ale ak kliknete na článok o tom, že v Bratislave vyrastie najväčší mrakodrap na svete alebo že hotel Kyjev zbúrali, prípadne je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, pozrite sa na zdroj informácií a ich relevantnosť. Overte si kontext. 

Architektúra nepotrebuje prázdne výkriky do tmy. Architektúra potrebuje objektívnu pozornosť, odborníkov, konštruktívny celospoločenský dialóg, zodpovedný prístup a v neposlednom rade overené informácie, nie vytrhnuté z kontextu.  

P.S. A teraz to môžeme roztočiť na sociálnych sieťach. Ale dajme si pozor, či sme depešáci alebo metalisti. Pretože „všetko je len čiernobiele a čo Slovák, to architekt“. Ale ja mám rada dúhu.

Hotel Kyjev
Hotel Kyjev | Zdroj: Rajmund Müller