Skelet nemocnice na Rázsochách v Bratislave zbúrali v roku 2020.

Štát sa borí s veľkou časovou stratou pri projekte Rázsoch. Rokuje s Bruselom

Štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Palkovič to v stredu po rokovaní vlády povedal konečne naplno,  je to minimálne deväť mesiacov až jeden a pol roka. Na tlačovej besede bol spolu s povereným premiérom Eduardom Hegerom.

Pre Palkoviča je prioritou skrátiť časový deficit na minimum. Dúfa, že s Bruselom sa podarí vyrokovať aj posun niektorých termínov. Pre neho je aktuálne najdôležitejšie tiež skompletizovať dokumentáciu tak, aby niekto, kto príde po voľbách, bol schopný naviazať na prácu, ktorú sme vo veľmi krátkej dobe uskutočnili, a bol schopný vyhlásiť verejné obstarávanie.

Štátny tajomník pripomenul, že verejné obstarávanie má byť vyhlásené koncom roka. Nevylúčil, že paralelný proces v rámci verejného obstarávania sa možno začne skôr. „Máme otvorené rokovania o tom, že by sa takýto proces vedel spustiť skôr, ale ešte je to predčasné,“ doplnil s tým, že sa aktuálne čaká na zapracovanie pripomienok k dokumentácii.

Michal Palkovič
Michal Palkovič, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva SR | Zdroj: TASR
V tíme Rázsoch bude do 30 ľudí
Štátny tajomník M. Palkovič v rozhovore pre Sme (12.4.) povedal, že od 14. marca hovoria o nastavení tímu Rázsochy. Tím doplnili o 14 ľudí a medzi nimi sú aj špecialisti na stavebníctvo. Celkovo to bude až do 30 ľudí. Ak budú práce na projekte pokračovať v aktuálnom režime, nemocnica môže byť dostavaná v roku 2029 alebo v rok 2030. Enviroportál zverejnil začiatkom januára zámer výstavby Novej univerzitnej nemocnice Rázsochy. Vláda schválila výstavbu 1. júla 2022 a hrubá stavba nemocnice má byť hotová v roku 2026. Koncom marca rezort životného prostredia uverejnil na stránke Enviroportál rozsah hodnotenia zámeru. Treba dôkladne zhodnotiť nulový variant a v modifikovanom variante zapracovať úpravu, navýšenie a optimalizovanie kapacity tak, aby sa vytvorili reálne predpoklady pre poskytovanie komplexnej terciálnej a kvartérnej zdravotnej starostlivosti.

V súvislosti s projektom nemocnice je podľa Palkoviča potrebná aj podpora poslancov v parlamente. Poukázal na to, že parlament nepodporil návrh na zavedenie výnimky z potreby ukončeného procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) pri významných investíciách, čo podľa neho výrazne spomaľuje procesy.

Dočasne poverený premiér Eduard Heger podotkol, že zodpovednosť za meškanie projektu novej nemocnice už vyvodili. „Dnes to dobiehame. Máme tam kvalitný tím. A robíme všetko pre to, aby sme to stihli. Zatiaľ je to stihnuteľné,“ dodal.

Výstavba nemocnice na Rázsochách v Bratislave bude spolu s univerzitnou nemocnicou v Martine financovaná z plánu obnovy. Cena za výstavbu hrubej stavby  Rázsoch má byť 281 miliónov eur. Hrubá stavba sa má dokončiť do druhého kvartálu roku 2026.

Sedem nemocníc dostane peniaze, jednu ešte preverujú

Vláda sa pohla ďalej aj v prípade 8 nemocníc, ktoré dal začiatkom marca poverený premiér Heger preveriť. Stránka rezortu zdravotníctva totiž uverejnila zoznam nemocníc, ktoré sa úspešne uchádzali o financie z plánu obnovy pred odchodom ministra Vladimíra Lengvarského z postu. Tri z nich sú z východného Slovenska.

Heger, ktorý je aj povereným ministrom zdravotníctva informoval, že zatiaľ podpíšu zmluvy na čerpanie peňazí na obnovu so 7 nemocnicami. Preverujú však  ešte žiadosť nemocnice v Čadci a potom oznámi výsledky. „V priebehu budúceho týždňa to budeme celé procesovať a pripravovať,“ dodal štátny tajomník Palkovič.

Premiér zároveň nevylúčil, že by peniaze mohli dostať aj ďalšie nemocnice, a to zo zdrojov plánu obnovy pôvodne určených na obnovu vozového parku zdravotnej záchrannej služby. Ich presunutie do nemocničného sektora avizoval ešte v marci. „Či rozhodneme o nejakej ďalšej nemocnici, budeme komunikovať osobitne. Do polovice mája by sme chceli poskytnúť túto informáciu,“ povedal.

Podmienky výzvy na financovanie veľkých investičných projektov splnili

  1. Nemocnica s poliklinikou Sv. Jakuba, n. o., Bardejov (9,7 mil. €)
  2. Nemocnica Poprad, a. s. (42,2 mil. €)
  3. Fakultná nemocnica AGEL Skalica a.s. (22,7 mil. €)
  4. Nemocnica AGEL Levice s.r.o. (42,4 mil. €)
  5. Nemocnica AGEL Zvolen a.s. (25,7 mil. €)
  6. Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves (25,7 mil. €)
  7. Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach (15 mil. €)

Aktuálne preverujú
8. Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca (7 mil. €)