Súčasný pohľad na silo v areáli Palma (vľavo) a jeho budúca podoba (vpravo)
Galéria(15)

Palma otvorila svoje brány a ukázala štvrť budúcnosti: Na Račiansku prinesie urbanizmus Starého Mesta

Partneri sekcie:

Rozľahlý, mimoriadny či perspektívny. To je len zopár prívlastkov, ktorými možno označiť priemyselný areál podniku Palma v bratislavskom Novom Meste. Ten bol dlho neprístupný a zvnútra ho videli len architekti projektu. Vzniknúť tu má jeden z najambicióznejších developmentov Bratislavy. Areál teraz otvoril svoje brány, pričom developer odhalil aj nové detaily projektu.

Keď v roku 2019 získal developer Corwin pozemok Palmy, išlo o veľkú transakciu a väčšina si kládla otázku, čo tu vznikne. Dnes prešli takmer štyri roky a odpoveď je jasná – Bratislava sa dočká mesta v meste.

Ambiciózny projekt z pera architektonickej kancelárie Gehl Architects prekonal očakávania. Medzinárodne uznávaný ateliér navrhol polyfunkčný development s bývaním, kanceláriami, obchodmi, ale aj kvalitnými verejnými priestormi. V neposlednom rade, návrh počíta so zachovaním dominánt Palmy. 

Areál Palmy bol od ukončenia výroby v roku 2013 prevažne zatvorený a upadal. Po získaní pozemkov o šesť rokov neskôr doň mohli vstúpiť len architekti a developer. Niekdajšia fabrika bola v tomto týždni otvorená aj pre novinárov a jej rozsiahlosť vyráža dych. Ide o kolos obrovských rozmerov, na šiestich hektároch sa rozprestierajú budovy Palmy vrátane sila či objektu lisovne, ktorá po požiari z roku 2021 prišla o strechu. Stavby sú v žalostnom stave, podobne ako celý pozemok, ktorý čaká na transformáciu. 

Súčasný stav starej lisovne, ktorá po požiari z roku 2021 prišla o strechu
Súčasný stav starej lisovne, ktorá po požiari z roku 2021 prišla o strechu | Zdroj: Andrej Sárközi

Práve detaily projektu odkomunikoval spoluzakladateľ ateliéru Gehl Architects, David Sim. Základným stavebným prvkom celej štvrte budú bloky maximálne 5 až 7-podlažných budov zasadené vo verejných priestoroch. Vychádzať budú z princípov „soft city“ spoluzakladateľa Gehl Architects. Potvrdzujú to aj najnovšie vizualizácie.

Nová Palma by mala do lokality priniesť lokálne centrum, ktoré bude svojou štruktúrou pripomínať zástavbu centra v Starom Meste. „Napriek tomu, že sa v historickom centre cítia ľudia príjemne, dnes by ho už nebolo možné postaviť. A to kvôli platným svetlotechnickým či dopravným normám, často zdedeným ešte z obdobia socializmu. V Palme sme sa však jeho podobe snažili do značnej miery priblížiť a na Račiansku ulicu chceme priniesť nové centrum s kultúrou toho starého,“ priblížil počas obhliadky brownfieldu škótsky architekt David Sim. 

Práve on sa ako kreatívny riaditeľ a partner svetoznámeho ateliéru podieľal na vzniku urbanistickej vízie celého projektu. Ten je však realizovateľný až po zmene územného plánu, ktorý tu dnes predpisuje priemyselnú výrobu. „Ak by to bolo na nás, najradšej by sme začali novu Palmu stavať tak skoro, ako sa len dá,“ vyhlásil David Sim.

Nová Palma
Nová Palma | Zdroj: Corwin / Mandaworks

Centrom novej štvrte bude veľké námestie pri bývalom sile, ktoré sa svojou rozlohou bude rovnať Hlavnému námestiu v Starom meste.

„Verejné priestory a námestia sú späté s európskou kultúrou už od gréckych a rímskych čias. Práve na nich sa ľudia stretávali. Tí sú pre kvalitu mestského prostredia dôležitejší než samotné budovy a ich fasády. Dobrú štvrť netvoria vysoké budovy, veľké obchodné centrá a široké ulice, ale priestory navrhnuté v ľudskej mierke,“ zdôraznil David Sim. Podľa neho Palma nebude obsahovať žiadne vysoké budovy a jej dominantou zostane bývalé silo. 

Okrem neho zostane zachovaná aj bývalá zámočnícka dielňa, lisovňa a starý mlyn. V lisovni sa počíta s tržnicou, parter zámočníckej dielne by mal obsahovať gastroprevádzku so zvažovaným remeselným pivovarom, v starom mlyne by mohlo vzniknúť menšie kino. „V sile by sme radi videli kultúru a umenie, a to v mierke, ktorá by svojim významom presahovala hranice Slovenska,“ priblížil projektový manažér Corwinu Filip Gulan. 

Nová Palma
Nová Palma | Zdroj: Corwin / Mandaworks

Obytná časť Palmy by mala pozostávať z blokov, v ktorých strede budú k dispozícii poloprivátne vnútrobloky. Ich úlohou bude poskytnúť obyvateľom súkromie a zároveň budú slúžiť ako bariéra voči ruchu ulice.

„Vnútrobloky zároveň dokážu ochladiť prostredie o 2 až 3 stupne, takže vďaka nim bude možné pokojne spať aj pri otvorenom okne. Zároveň budú prinášať bezpečné prostredie pre deti, ktoré sa nebudú musieť báť vybehnúť na ulicu,“ priblížil David Sim. 

Pokojné prostredie pre rezidentov bude zabezpečovať aj fakt, že prevádzky, ktoré môžu potenciálne generovať hluk, budú umiestnené v kancelárskej časti novej Palmy, ktorá bude susediť s Novou Cvernovkou. V rezidenčnej zóne sa nachádzať nebudú.

Bezpečnosť Palmy pre mladé rodiny má zabezpečovať aj riešenie dopravy. Tá bude vedená po obvode celého areálu, parkovanie bude umiestnené v podzemí tak pre rezidentov a nájomníkov Palmy, ako aj jej návštevníkov. Vnútro developmentu ostane bez áut, čím sa bude podobať na pešie zóny Starého Mesta.

Projekt zároveň pomôže aj doprave na Račianskej ulici. Dôjde totiž k jej rozšíreniu o jeden jazdný pruh pre autá, čím zanikne dnes existujúci „lievik“. Pribudne aj segregovaná cyklotrasa a široký chodník pre peších. Zároveň vznikne priestor pre rozšírenie nástupíšť električkovej zastávky.

„Musím povedať, že nikdy som nepracoval s brownfieldom, ktorý by bol lepšie napojený na verejnú dopravu, než je Palma. Vďaka tomu a tiež faktu, že pôjde o 15-minútové mesto so službami dostupnými v pešej vzdialenosti, nebudú musieť jeho užívatelia potrebovať auto každý deň,“ zdôraznil David Sim.

Nová Palma
Nová Palma – pohľad na aktuálny stav územia (vľavo) a navrhované riešenie (vpravo) | Zdroj: Corwin / Mandaworks

Výstavba celého projektu je však závislá od zmeny územného plánu, ktorý tú stále počíta s priemyselnou výrobou. Aktuálne je možné realizovať iba prvú etapu Palmy, ktorá obsahuje administratívu v rámci Palma Uptown Offices. Tá je v súlade aj s dnešným územným plánom, čo potvrdilo mesto svojim záväzným stanoviskom. 

Aktuálne sa pokračuje v povoľovaní, pričom výstavba by sa mohla spustiť v roku 2025. „Rezidenčnú časť so službami, ako je napríklad aj materská škola, stacionár pre seniorov a podobne, dnes postaviť nemôžeme, musíme počkať na zmenu územného plánu. Keďže je však nová Palma v súlade so všetkými strategickými dokumentami rozvoja mesta, veríme, že k nej dôjde v dohľadnom čase. Pretože aj z prieskumov medzi susedmi vieme, že v tejto lokalite už priemysel nechcú,“ dodal Filip Gulan.

Corwin tak na mieste rozsiahleho brownfieldu ukázal štvrť budúcnosti. Na mŕtve miesto sa po dlhých rokoch vráti život, obnovia sa jej dominanty a vznikne tu komplex na vysokej architektonickej úrovni, ktorý by sa nestratil ani v zahraničí. Nová Palma preto pozdvihne na vyššiu úroveň nie len danú lokalitu, ale celú Bratislavu. 

Umiestnená tu bude aj najväčšia drevostavba na Slovensku a zmeny čakajú celú ulicu. Pozitívum je tiež prepojenie developmentu s Novou Cvernovkou, kultúrnym a kreatívnym centrom. Územie Palmy tak bude po novom spolupracovať aj s okolitými stavbami. Naostatok, lokalita sa stane konečne vyhľadávanou a navštevovanou. 

Palma - administratívne budovy v popredí, v pozadí vidieť zrekonštruované silo
Z4la VK4
Palma
Palma
Palma
Palma
Nová Palma - rezidenčný sektor
Nová Palma

Obnova a dostavba areálu Palma 

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Nové Mesto
Developer: Corwin
Architekt: Gehl Architects
Rozpočet: 50 miliónov eur
Stav: V príprave
Realizácia: 2025 – ? (prvá etapa)