Nazrite na najambicióznejší projekt Bratislavy: Kampus Esetu prezradil dlhoočakávané podrobnosti
Bratislavu čaká v budúcnosti mnoho dôležitých projektov. Na popredných miestach sa však už dlho nachádza nový kampus softvérovej firmy Eset na Patrónke. Podoba projektu bola odhalená na konci roka 2021, pričom zámeru dlho chýbali detaily. Tých sa verejnosť dočkala až dnes, takmer dva roky po predstavení kampusu. Development rovnako započal povoľovací proces a prezradil aj ambiciózny plán dokončenia.
Podľa spoluzakladateľa firmy Eset, Richarda Marka, nebolo vybudovanie vlastného sídla niečo, čo by mala spoločnosť ukotvené v dlhodobých stratégiách a víziách. Napriek tomu im táto myšlienka vŕtala v hlave a z času na čas prišla na pretras pri poradách vedenia. Dôležité bolo nájsť správnu príležitosť. Tá sa naskytla, keď prišiel do predaja areál bývalej Vojenskej nemocnice na Patrónke. Informovali sme o tom v článku ešte z konca roka 2021.
Začal sa teda náročný proces, resp. bitka o pozemok. Ministerstvo vnútra, ktorej areál patrí, vypísalo v rokoch 2016 až 2017 štyri kolá súťaže. Do prvého sa nikto neprihlásil a v druhom bol len Eset. Ministerstvu sa však nepozdávala suma, ktorú technologická firma ponúkala a tak druhé kolo zrušili a vypísali tretie.
V ňom sa okrem Esetu stretli aj spoločnosť Forest Hill Company, blízka podnikateľovi Františkovi Hodorovskému a firma Forespo Reality 10 s väzbami na finančnú skupinu J&T. Aj tretie kolo nakoniec zrušili. Podľa rezortu vnútra boli ponúkané sumy v treťom kole vyššie, ale stále nie také, aké by si predstavovali.
Štvrtého kola sa nakoniec zúčastnili firmy v rovnakom zložení. Hlavným kritériom bola cena. Eset predložil najnižšiu ponuku, no po otváraní obálok ešte inicioval stretnutie s vtedajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Požiadali o neverejnú licitáciu a deklarovali, že sú ochotní ponúknuť aj vyššiu sumu, ako bola dovtedy najvyššia ponuka v rámci štvrtého kola. Na stretnutí podľa Denníka E zároveň predstavili prvotnú štúdiu svojho projektu. Napokon ministerstvo vnútra dražbu vyhlásilo. Písal sa apríl 2017 a Eset získal areál za 26,2 milióna eur.
V septembri roku 2019 zorganizoval Eset medzinárodnú architektonickú súťaž, ktorej sa zúčastnili viaceré prestížne ateliéry. Bolo ich až 270, z nich vybrala spoločnosť tri – Bjarke Ingels Group – BIG, MVRDV a WilkinsonEyere. Nakoniec vyhrala kancelária BIG, ktorej koncepčný návrh prišiel do Bratislavy predstaviť Bjarke Ingels osobne v roku 2021.
Na Slovensko prišli s návrhom, ktorý spája, rešpektuje a prináša celosvetový trend udržateľnosti, ktorý sa u nás ešte len prebúdza. Projekt zožal množstvo ovácií, ale aj očakávaní. Po roku 2021, kedy bol zámer predstavený, však development dlho čakal na akékoľvek povolenia či detaily. Prvé menované prišlo vo februári tohto roka, keď mestská časť Karlova Ves, ako príslušný stavebný úrad, vydala povolenie na odstránenie súboru stavieb bývalej Nemocnice sv. Michala.
Medzinárodná softvérová spoločnosť tak mohla postupne začať pripravovať pozemok na budúcu výstavbu. Dnes, po takmer dvoch rokoch od predstavenia zámeru, bol development zaradený aj na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA), čo poodhalilo dlhočakávané detaily kampusu.
Ako Eset prizvukuje: „Ambíciou je vybudovať Campus podobný Silicon Valley v srdci Európy, ktorý nepritiahne len nové talenty, ale dokáže si ich aj dlhodobo udržať (reakcia na odliv vzdelanostnej ekonomiky),” píše spoločnosť v dokumentácii.
Firma taktiež dodáva, že cieľom projektu je vybudovať prepojenie medzi otvoreným fyzickým svetom a chráneným svetom Esetu. To sa udeje vytvorením koherentného kampusu, ktorý nie je uzavretý do seba, ale svojou permeabilitou sa stáva regulérnou súčasťou verejného priestoru a ťažiskovej lokality Patrónky.
Eset tu postaví polyfunkčný komplex, pozostávajúci z 12 objektov. Štyri centrálne objekty A, B, C, D budú tvoriť sídlo Esetu. Hlavná funkčná náplň objektov pozostáva z administratívno-kancelárskych priestorov, v parteri bude umiestnená občianska vybavenosť. Po obvode územia je plánovaných 8 objektov – E až L, určené pre budúcu expanziu kancelárií, pre kultúrne, konferenčné, technologické, neziskové priestory a voľnočasové aktivity.
Komplex stavieb je umiestnený do južného rohu parcely a využíva časť územia, nachádzajúce sa v časti s najmenším reliéfnym sklonom. Pozostáva z hlavného, šesťpodlažného bloku A, ktorý je určený najmä ako administratívno-kancelársky priestor Esetu. Parter objektu bude zameraný na starostlivosť o zamestnancov kampusu a jeho súčasťou je aj fitness centrum, wellness, bar či viacúčelová sála.
Rovnakú podlažnosť bude obsahovať aj ďalší z hlavných budov – blok B. Ten bude charakteristický ako administratívno-kancelársky priestor technologickej spoločnosti. Parter stavby bude zameraný na socializáciu zamestnancov a obsahovať bude jedáleň, klubovňu a dielne.
Päťpodlžný blok C s jedným medzipodlažím bude tvoriť poloverejné lobby. Zameraný bude na spoluprácu medzi internými aj externými zamestnancami, stážistami, študentmi a akademickým svetom. V treťom bloku sa bude nachádzať aj ateliér, potraviny a prenajímateľné priestory pre rôzne komerčné účely.
Posledná hlavná budova Esetu, blok D, bude určený najmä na výčbu a ako verejné lobby. To znamená, že okrem zamestnancov bude vítaná aj verejnosť, návštevy alebo klienti. Nachádzať sa tu má showroom, auditórium, konferenčné miestnosti a prenajímateľné priestory. Navrhnutá je tu hlavná recepcia, ktorá je identifikačným znakom hlavného vstupu do centrály Esetu. Blok bude prístupný priamo z ulice Cesta na Červený most.
Po obvode hlavných stavieb bude umiestnených osem objektov E až L. Všetky sú rôznej podlažnosti, pričom určené sú pre plánovanú budúcu expanziu kancelárií, kultúrne, konferenčné, technologické, neziskové priestory a voľnočasové aktivity. Parter objektov je tentokrát vyhradený pre občiansku vybavenosť.
Na expanziu Esetu je určený päťpodlažný blok E a štvorpodlažný blok G. Formou „colivingu” – teda prechodné (dočasné) ubytovanie – bude disponovať štvorpodlažný objekt. Ubytovanie bude krátkodobé, poskytované najmä stážistom zo zahraničia alebo spoluprácam. Nepôjde teda o bytový objekt.
Eventová hala sa bude nachádzať v dvojpodlažnom bloku H a bude slúžiť nie len vnútorným potrebám Esetu, ale tiež verejnosti a udalostiam organizovaným za účelom technických konferencií či kultúrneho programu.
Ďalšou stavbou bude multifunkčná hala v prízemnom bloku J. Ten je navrhnutý ako interiérové športovisko s viacúčelovou plochou pre športy či rôzne udalosti. Objekt bude slúžiť zamestnancom Esetu a širokej verejnosti. V prípade týchto dvoch budov pôjde o drevené stavby.
V bloku K je navrhnutá galéria s kaviarňou a výstavnými priestormi. Jej účelom bude vzdelávať návštevníkov s cieľom priblížiť im digitálny svet spoločnosti. Posledným je cyklocentrum/cyklohub v jednopodlažnom bloku L. Venovaný je športu, jeho značnú časť tvorí parkovací dom pre bicykle a je doplnený o prenajímateľné priestory s cieľom alokovať komerčný cyklohub / cykloservis.
Podzemná stavba bude koncipovaná ako dvojpodlažný suterén. V juhozápadnej časti podzemnej stavby budú umiestnené dve podzemné podlažia pre parkovanie automobilov a technické zázemie jednotlivých pavilónov. V severnej časti bude umiestnené jedno podzemné podlažie na vyššej úrovni. V podzemnej garáži bude umiestnených 1 275 parkovacích miest a 129 stojísk je navrhnutých na teréne v západnej časti pri hrane riešeného územia. Celkovo tak bude Eset disponovať počtom 1 404 parkovacích miest.
Základnými princípmi nového kampusu sú podľa developera udržateľnosť, pohoda a pro-ľudský prístup zameraný na technológie. Drevená zakrivená strecha, v celom rozsahu pokrytá fotovoltikou, má deklarovať ambíciu využívania obnoviteľných zdrojov energie. Neoddeliteľnou súčasťou návrhu sú taktiež vzájomne previazané verejné priestranstvá.
Ústredným motívom budúceho sídla firmy, je okrem architektonicky atraktívnych stavieb, aj blízky lesopark. Jeho existenciu nový kampus Esetu ešte viac umocňuje, otvára verejnosti, rozširuje smerom k Lamačskej ceste formou eko-parku a snaží sa o čo najväčšie prepojenie prírody s navrhovanou architektúrou. Tá zase svojou členitosťou umožní vytvorenie vnútorných zelených nádvorí a zelených terás v jednotlivých nárožiach.
V rámci územia lesoparku sú navrhnuté meandrovito trasované turistické chodníčky, ktoré slúžia nielen na relax a oddych, ale aj ako prepojenie parku so železničnou zastávkou Železná studienka. Pozdĺž chodníkov sú riešené lavičky, workoutové ihriská, revitalizované bude tenisové ihrisko a malé solitérne objekty slúžiace pre samostatnú prácu.
Najstrmší svah lesoparku, situovaný medzi objektmi E a F, bude využitý pre dobrodružnú zónu, kde bude hlavným motívom lezecká stena spájajúca kampus s revitalizovaným multifunkčným tenisovým ihriskom. Ihrisko bude určené na bedminton, padel tenis alebo petanque.
Osobitým verejným priestorom bude námestie – ESET Gateway Plaza, nachádzajúce sa priamo v nároží pozemku a viditeľné bude priamo z križovatky Lamačskej cesty a Cesty na Červený most. Priestor námestia, kde sa stretáva viacero peších ťahov smerujúcich z autobusovej zastávky, z podchodu a od samotnej križovatky, umožňuje priamy pohyb ľudí do srdca kampusu. Navrhované vyústenie revitalizovaného podchodu je umiestnené priamo v strede námestia. Jeho tvarovanie čerpá inšpiráciu z podpovrchovej jaskyne, ktorá vystupuje do zelenej krajiny a vytvára tak akúsi zelenú bránu.
Sídlo spoločnosti Eset má byť novým hlavným rozvojovým areálom, dosahujúcim ambiciózne nízkoenergetické ciele s vyšším užívateľským štandardom. Jedným z primárnych cieľov projektu je zníženie uhlíkovej stopy, jednak zabudovanej a tiež prevádzkovej v čo najväčšom rozsahu v zmysle udržateľnej architektúry.
V novom kampuse by malo pracovať približne 1 800 – 2 500 zamestnancov Esetu a pridružených funkcií. Ešte predtým by ho však malo postaviť približne 50-300 pracovníkov. Celkové náklady na realizáciu navrhovaného zámeru budú podľa developera stanovené v neskorších štádiách procesu. A to z dôvodu pohyblivosti cien technologických zariadení a v závislosti od vybraných dodávateľov. Zatiaľ je komunikovaná suma vyše 150 miliónov eur.
Podľa najnovšej dokumentácie firma verí, že s výstavbou sa podarí začať už v prvom kvartáli roku 2025 a práce ukončí v prvom kvartáli roku 2027. Termín začatia prevádzky nového kampusu je následne naplánovaný na druhý kvartál roka 2027. Na oficiálnej stránke projektu sa počítalo so začiatkom stavebných prác v roku 2024, ukončením výstavby v roku 2026 a otvorením v roku 2027. V oboch prípadoch, minulom aj aktualizovanom, ide o skutočne odvážne odhady.
Tak či onak, kampus Esetu je jedným z najambicióznejších zámerov v Bratislave, ktorý môže posúnuť hlavné mesto na vyššiu úroveň. Teraz bude najdôležitejšia rýchlosť stavebných povolení, ktoré predurčia, či sa optimistické termíny developera podarí naplniť. Rovnako dôležité bude aj to, či projekt prejde povoleniami bez siahodlhých odvolaní a obštrukcií.
Lokalita bývalej Nemocnice sv. Michala na Patrónke je pre rozvoj podobného formátu, aký predstavil Eset, priam ideálna. Bratislava môže získať hypermoderný projekt, ohľaduplný k prírode i verejnosti, aký sa v hlavnom meste nestavia každý deň. Naostatok, kampus má taktiež potenciál pritiahnuť sem aj verejnosť, ktorá v minulosti túto oblasť vo veľkom nenavštevovala.
ESET Campus
Lokalita: Mestská časť Bratislava – Karlova Ves
Developer: ESET, spol. s r. o.
Architekt: Bjarke Ingels Group (BIG)
Rozpočet: 150 miliónov eur
Stav: V príprave
Realizácia: 2024 – 2027