Lofty Kominárska
Galéria(12)

Najväčšie loftové bývanie v Bratislave: Lofty Kominárska spúšťajú predaj a odhaľujú detaily

Partneri sekcie:

Loftové bývanie nie je pre Bratislavu všedným javom. Viacero industriálnych objektov, ktoré by dnes mohli ponúkať tento typ nehnuteľností, bolo v Bratislave asanovaných. Ostalo len minimum stavieb, kde je možné vybudovať bývanie s vysokými stropmi a pravým industriálnym nádychom. Jeden z mála takýchto objektov sa ale našťastie zachoval na rohu Kominárskej a Račianskej ulice, ktoré sa o pár rokov dočkajú projektu pod názvom Lofty Kominárska.

Hlavné mesto Slovenska malo v minulosti výrazný priemyselný charakter. Nachádzalo sa tu viacero známych fabrík ako Gumon, Marschallova továreň na koče, Kablo, rafinéria Apollo, bývalá tabaková továreň ešte z 19. storočia alebo aj továreň na kefy bratov Grunebergerovcov.

Takto by sme mohli pokračovať ďalšími riadkami, ktoré by boli na dlhé minúty čítania. Priemyselných objektov ale zostalo máličko. Viaceré prešli nepremyslenou asanáciou a nadobro ich zrovnali so zemou. Kníhtlačiareň Svornosť a vedľajší bytový dom na rohu Kominárskej a Račianskej našťastie toto surové vyčíňanie obišlo.

Kníhtlačiareň Svornosť s už obnoveným Bytovým domom Račianska
Kníhtlačiareň Svornosť s už obnoveným Bytovým domom Račianska – aktuálny stav | Zdroj: Google Street View

Priemyselná lokalita na hranici dvoch mestských častí však zostala dlho nepovšimnutá, čo zmenil až slovenský investor Werks, ktorý najskôr vrátil život bytovému domu na Račianskej z 50. rokov. Ten slúžil ako ubytovanie pre zamestnancov vedľajšej kníhtlačiarne. Architekti z kancelárie Gut Gut prekreslili malé jednoizbové byty na 30 priestranných nehnuteľností a projekt bol v roku 2020 dokonca nominovaný na Cenu za architektúru CE ZA AR.

Dnes sa dočká zaslúženej premeny aj bývalá továreň – vznikne tu projekt Lofty Kominárska. Ambiciózny zámer je navrhnutý v blízkosti parku na Račianskom mýte, v pešej dostupnosti od nákupného centra na Trnavskom mýte či mestskej hromadnej dopravy. V Bratislave ide o populárnu lokalitu, ktorá je medzi obyvateľmi vyhľadávaná práve pre jej kľúčovú polohu.

„Naším zámerom je skultivovať celú lokalitu, a preto pokračujeme ambicióznym projektom Lofty Kominárska. Vznikne tak harmonický celok, ktorý nerobí kompromisy v materiáloch, ekológii, no hlavne v dobrom pocite z bývania,” informuje Werks na webstránke projektu. Podľa spoločnosti ponúknu Lofty Kominárska nový typ mestského bývania vo vysokom štandarde. Prítomné budú typické industriálne detaily, priestorová veľkorysosť, svetlosť, výška aj väčšia intimita.  

maleLofty Kominárska - pohľad na roh Kominárskej a Račianskej ulice.
Lofty Kominárska – pohľad na roh Kominárskej a Račianskej ulice. | Zdroj: WERKS

„Záleží nám na detailoch, kvalitných materiáloch a na tom, aby sa na toto miesto s príbehom opäť vrátil život. Preto sme sa rozhodli namiesto búrania pre rekonštrukciu, ktorá je nielen ekologickejšia, ale umožní nám pracovať s pôvodnými dispozíciami a vytvoriť lofty so silným geniom loci,” píše investor.

Na deviatich nadzemných podlažiach je navrhnutých 36 loftov a 15 dvoj-, troj- a štvorizbových bytov v nadstavbe pôvodnej budovy. „V oboch typoch bývania nám ide najmä o originálnu architektúru a prémiové materiály. Priznávame pôvodné konštrukcie s vysokými, až päťmetrovými stropmi a pracujeme s pôvodnými materiálmi ako sklobetón či liate terazzo,” znejú ambície investora. 

Podľa neho má byť každý z loftov niečím charakteristický: „Jeden vyniká exteriérom, druhý svetelnosťou, iný členitým pôdorysom.” V rámci každého typu je k dispozícii viacero loftových jednotiek, ktoré majú spoločné kľúčové črty a zároveň poskytujú slobodu v individuálnom výbere výmery či detailov. 

Lofty budú vybavené podlahovým kúrením, centrálnym chladením a ďalšími technológiami, ktoré bude možné ovládať cez systém Smart-home. Vďaka tomu majú byť energie využívané efektívne a podľa predstáv budúcich majiteľov jednotlivých nehnuteľností.

„Myslíme aj na rozvoj elektromobility a iných foriem dopravy a v podzemnej garáži preto nájdete predprípravu na nabíjanie aj priestor pre údržbu bicyklov,” hovorí detaily investor. Ten umiestnil v podzemí vyše stovku parkovacích miest.

Lofty Kominárska - jeden z loftových bytov
Lofty Kominárska – jeden z loftových bytov | Zdroj: WERKS

Projekt bude typický aj vnútroblokom, v ktorom sa bude nachádzať oddychová záhrada s ihriskom a komunitným grilom. Lofty na spodných podlažiach zas prinesú benefit v podobe vlastných predzáhradiek. Súkromný vnútroblok susedí s vnútroblokom Unitas, čo znamená, že územie sa bude vyznačovať aj pomerne hustou zeleňou. Zelená bude aj strecha bývalej kníhtlačiarne, zadržiavať má zrážkovú vodu a pohlcovať teplo. Slnečná energia bude zužitkovaná vďaka fotovoltaickým panelom.

Investor dnes spustil oficiálny predaj, ešte v predpredaji sa mu však podarilo predať 25 percent nehnuteľností. Cieľom spoločnosti Werks je pritom nájsť nového majiteľa aspoň pre jednu bytovú jednotku za mesiac. Z 36 loftov je tak k dnešnému dňu k dispozícii ešte 26 jednotiek.

Ide o 4 lofty typu A do 66 metrov štvorcových. Tie sa nachádzajú na všetkých troch loftových dvojpodlažiach a každý z nich má aj exteriérovú časť – predzáhradku alebo balkón. Orientované sú do juhozápadného vnútrobloku. 

Nasledujú 4 voľné lofty typu B do 107 metrov štvorcových. Sú to jediné trojizbové lofty s predzáhradkou orientovanou do tichého vnútrobloku. Do tejto časti sú orientované aj okná v spodnej, dennej časti loftu, kým horná, nočná časť je preplávajúca – s oknami ako do vnútrobloku, tak aj do Kominárskej ulice.

Lofty Kominárska - jeden z loftových bytov
Lofty Kominárska – jeden z loftových bytov | Zdroj: WERKS

Najviac dostupných je 8 dvojizbových loftov typu X do 75 metrov štvorcových, ktoré zaujmú vyše päť metrov vysokou galériou pri vstupe. Orientácia je na severovýchod a označenie X nesú preto, lebo ide o ateliéry – nebytové priestory. Od bytových loftov sa odlišujú len v dĺžke priameho slnečného svetla. 

Zo štyroch loftov typu D sú voľné už len dva, pričom ide o nehnuteľnosti do 110 metrov štvorcových. Tieto sa od ostatných líšia pôdorysom – majú buď štvorcový tvar, alebo sú zahnuté do tvaru písmena L. Orientované sú do Račianskej ulice a v ponuke sú troj- až tri a pol izbové varianty. 

Nasledujú najrozsiahlejšie lofty v celom projekte – v type E budú dosahovať výmeru do 125 metrov štvorcových a voľných je 5 jednotiek. Typ F disponuje až 160 štvorcovými metrami, pričom záujemcovia môžu získať ešte 2 jednotky.

Vlakovú loď ale nesie typ H. Lofty tu dosahujú výmeru až do 256 metrov štvorcových. V bývalej kníhtlačiarni vznikli len dva tejto kategórie, pričom jeden je už predaný. Spoločnosť tu prezrádza, že ide o kombináciu loftov typu E spojených do jedného. „Výsledkom je skutočne veľkorysý, viac než štvorizbový loft preplávajúci cez celú šírku poschodia,” dopĺňa. 

Lofty Kominárska - jeden z loftových bytov
Lofty Kominárska – jeden z loftových bytov | Zdroj: WERKS

Pri žiadnej z jednotiek nie sú uvedené ceny, investor nám však prezradil, že priemerná cena na meter štvorcový sa pohybuje na úrovni 6-tisíc eur. V prípade najväčších loftov je táto suma ešte vyššia. Podľa neho je však hodnota primeraná prémiovému bývaniu aj ponúkanému štandardu, ktorý je na vysokej úrovni. K dispozícii tu bude aj 6 priestorov na retail taktiež loftového typu. Spoločnosť tu uvažuje o zriadení kultúrneho priestoru alebo prevádzky pre rezidentov domu. 

Finančné náklady sa budú pohybovať na úrovni 30 miliónov eur a známy je aj harmonogram prác. V marci roku 2024 má byť dokončená hrubá stavba, v septembri technológie. V júni o rok neskôr bude hotový exteriér a kolaudácia je naplánovaná na október roku 2025. 

Dnes je z bývalej kníhtlačiarne skelet a postupne sa začína s realizáciou jednotlivých bytových priestorov. Tie sú veľkorysé a budúcim rezidentom prinesú nadštandardné bývanie, akých je v Bratislave tohto typu minimum. A to si s určitosťou uvedomuje aj investor. Bratislava tak konečne získa projekt, akých je v zahraničí dustupných oveľa viac. Hlavné mesto Slovenska ním pritom mohlo disponovať oveľa skôr, ak by sa pri búraní v minulých desaťročiach myslelo dopredu a nielen bezhlavo asanovalo.

V konečnom dôsledku, architektonická kancelária Gut Gut je v realizácii podobných zámerov skúsená. Pracovala aj na loftovom projekte Mlynica na Turbínovej v mestskej časti Nové Mesto či Smaltovni v Lučenci. V prípade Kominárskej uspela v konkurencii ďalších dvoch ateliérov – bratov Skočekovcov a CHYBIK + KRISTOF. Štúdio Gut Gut pomôže získať Račianskej ulici mestskejší charakter a posunie ulicu na vyššiu úroveň.

Lofty Kominárska, Bratislava
3 1 Lofty Kominarska exterier REZIDENCNE
Lofty Kominárska
Lofty Kominárska - jeden z loftových bytov
Lofty Kominárska - jeden z loftových bytov
Lofty Kominárska - vnútroblok
Lofty Kominárska - jeden z loftových bytov
Lofty Kominárska - jeden z loftových bytov