Pri Studničke
Galéria(7)

Okrem kampusu Esetu aj bývanie: V blízkosti Železnej studničky dostal zelenú rezidenčný súbor Pri Studničke

Železná studnička je dnes obľúbenou výletnou lokalitou Bratislavčanov. Patrí k jednej z najvyhľadávanejších a najobľúbenejších prírodných lokalít a tento fakt si uvedomujú aj developeri. Okrem novej centrály spoločnosti Eset je tu preto naplánovaný aj projekt bývania pod názvom Pri Studničke. Ten získal od Starého Mesta zelenú a čoskoro môže začať s premenou nevyužívaného brownfieldu.

Železná studnička je dnes rajom pre voľnočasové aktivity. Rovnako ale ide o lukratívnu lokalitu pre developerov, ktorí využívajú blízkosť bratislavského lesoparku, ale aj dobrú dostupnosť do centra či napojenie na diaľnicu, a tak tu naplánovali niekoľko svojich zámerov. Azda najznámejším je nová cetrála spoločnosti Eset, ktorá vznikne na križovatke Lamačskej cesty a cesty na Červený most. 

Len o niekoľko metrov ďalej, smerom ku križovatke Patrónka, navrhla firma Studnička Development rezidenčný súbor pod názvom Pri Studničke, kedysi však fungoval pod názvom Bytový dom Studnička. Jeho detaily prvý raz zverejnila firma pred piatimi rokmi, keď predložila zámer na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Zámer (označený červenou značkou) vznikne neďaleko špičkového kampusu technologického giganta, spoločnosti Eset (pozemok vľavo).
Zámer (označený červenou značkou) vznikne neďaleko špičkového kampusu technologického giganta, spoločnosti Eset (pozemok vľavo) | Zdroj: Google Street View

Z dokumentácie vyplynulo, že bývaniu bude musieť ustúpiť starý administratívno-skladový areál medzi Lamačskou cestou a ulicou K Železnej studienke, ktorý developer odstráni. Ide tak o ďalší brownfield v tomto území, ktorý prejde transformáciou.Vybudovaný bude bytový dom s menšou občianskou vybavenosťou, zložený so 4 sekcií – A, B, C, D – s rovnakým pôdorysným tvarom, avšak s odlišnou podlažnosťou.

Blok A bude mať 7 nadzemných podlaží a celkovú podlažnú plochu bytových jednotiek o veľkosti 1 192 metrov štvorcových. Bloky B a C sú navrhnuté ako osempodlažné, pričom podlažná plocha bývania bude 1 245, resp. 1 375 metrov štvorcových. Posledný blok D bude podlažnosťou najnižší, disponovať má piatimi nadzemnými podlažami a celkovou plochovou bytových jednotiek 638 metrov štvorcových. 

Chcete viac takýchto článkov? Prihláste sa na odber nášho newslettra!

Celkovo je v objekte navrhnutých 68 bytových jednotiek a 20 jednotiek prechodného ubytovania. Jeden a pol izbových bytov vznikne 20, dvojizbových a trojizbových bude po 26 a štvorizbových 16. K dnešnému dňu je predaných 20 nehnuteľností, 4 sú rezervované a voľných je ešte 50. 

Medzi najlacnejšie dostupné patrí 1,5-izbový apartmán s balkónom o celkovej rozlohe 34,5 metrov štvorcových za 172 700 eur. K najdrahším voľným bytom patrí štvorizbová nehnuteľnosť na poslednom ôsmom podlaží s celkovou plochou 129 metrov štvorcových a cenovkou takmer 700-tisíc eur. Spoločnosť na svojom webe prezrádza aj štandard jednotlivých jednotiek. Obsahovať budú zväčša francúzske okná s hliníkovými izolačnými trojsklami, exteriérovým tienením a v interiéri nájdu záujemcovia drevené interiérové dvere či laminátové alebo drevené podlahy. 

Pri Studničke
Projekt Pri Studničke je umiestnený v blízkosti potoka Vydrica | Zdroj: pristudnicke.sk

Celá stavba bude položená na spodnom objekte garáže, pričom štyri sekcie majú vytvoriť predný občiansky dvor a zadný rekreačný dvor. Jednotlivé vežové časti bytového domu budú pospájané do jedného celku tak, že budú navzájom schodovito posunuté.

Dom navrhlo kvalitné architektonické štúdio Gut Gut, po ktorom ale projekt prevzali architekti z ateliéru Pantograph. Okrem zmeny ateliéru sa oproti pôvodným plánom znížil aj počet bytových jednotiek zo 104 na aktuálnych 88.

„Projekt sme prebrali v istej fáze po architektonickom štúdiu GutGut, ktoré je autorom architektonickej koncepcie. Bol už navrhnutý s prvkami industriálneho štýlu, ktorý sme zachovali. Taktiež sme ponechali hmotu, zmenili sme ale dispozície a pracovali sme intenzívne s balkónmi, ktoré sme zväčšili tak, aby poskytovali svojim budúcim obyvateľom naozaj komfortný priestor,” hovorí o projekte Pantograph. 

Ateliér naplnil bytový súbor najmä po obsahovej stránke. „Vyposúvali sme budovy tak, aby z každej bol čo najlepší výhľad. V parteri, teda tam, kde sa toho človek môže dotknúť, zostala tehlička, od druhého poschodia sme zvolili čistú omietku, ktorá vytvorila prirodzenú farebnosť s tehlou. Omietka má farbu bielej kávy, tehla je o odtieň tmavšia,” tvrdia na oficiálnej stránke projektu. 

Architekti zvolili zelené odtiene okien a balkónov, čím dosiahli súznenie s blízkym prírodným prostredím. „Boli sme presvedčení, že to v blízkosti prírody bude fungovať. Balkóny nie sú banálne, nesú v sebe istú výtvarnosť v podobe štylizácie trávy. Všetky okná sú tienené textilnými výsuvnými roletami, vo veľkom rozsahu využívame francúzske okná, ktoré vyvolávajú pocit spojenia s vonkajším prostredím,” dopĺňajú.

Pri Studničke
Zámer po ateliéri Gut Gut prevzalo architektonické štúdio Pantograph | Zdroj: pristudnicke.sk

Objem projektu má pritom kopírovať nivelitu blízkeho potoka Vydrica. Podľa architektov je v tomto projekte práve príroda to jedinečné, čo sa nedá skopírovať. Projekt bude sčasti obsahovať aj zelené extenzívne strechy a na vonkajších plochách budú nainštalované nabíjacie stanice na elektromobily.

Odstavovanie a parkovanie osobných automobilov sa uvažuje dvomi základnými spôsobmi. Prvým je parkovanie v rámci integrovanej hromadnej podzemnej garáže s kapacitou 126 parkovacích stojísk, pričom táto kapacita je doplnená 13 exteriérovými miestami.

Podľa dokumentácie EIA z roku 2019 sa mal projekt začať stavať ešte v prvom štvrťroku 2021 s dokončením v rovnakom období o dva roky neskôr. Finančné náklady boli vtedy komunikované na 7 miliónov eur. 

Výstavba sa však nezačala, nakoľko projekt stále nedisponoval všetkými potrebnými povoleniami. Teda až do dnes. Mestská časť Staré Mesto, ako príslušný stavebný úrad, vydal v posledný januárový deň finálne stavebné povolenie, čo znamená, že po nadobudnutí právoplatnosti môže investor konečne začať s výstavbou. Stavba musí byť dokončená do dvoch rokoch odo dňa s jej začatím, čo značí, že rezidenčný súbor Pri Studničke by mohol byť hotový začiatkom roka 2026.

V podmienkach sa ale uvádza, že stavebník musí zrealizovať opatrenia na elimináciu nepriaznivých účinkov železničnej prevádzky. Projekt sa totiž realizuje v blízkosti železničnej dráhy, s čím sú spojené negatívne vplyvy a obmedzenia (hluk, vibrácie, vplyv prevádzky trakcie a podobne). 

Stavebník má preto zabezpečiť, aby ním navrhovaná stavba odolávala vplyvom železničnej prevádzky počas celej doby tak, aby v chránených priestoroch neboli prekročené povolené limity hladiny hluku zo železničnej dopravy v zmysle príslušnej legislatívy.

Projekt tak vyplní ďalšiu nevyužívanú parcelu a priniesie život do roky zanedbaného brownfieldu, ktorých je v lokalite Železnej studničky niekoľko. Asbolútne dominantným prvkom ale bude nové sídlo technologického giganta, spoločnosti Eset, ktorý zase transformuje brownfield bývalej Vojenskej nemocnice. Kampus Esetu bude veľkou devízou aj pre budúcich obyvateľov bytového súboru Pri Studničke, ktorí získajú ďalšiu občiansku vybavenosť a zvýši sa aj hodnota ich bývania. 

Pri Studničke
Pri Studničke
Pri Studničke
Pri Studničke
interier
Zámer (označený červenou značkou) vznikne neďaleko špičkového kampusu technologického giganta, spoločnosti Eset (pozemok vľavo).

Pri Studničke, Bratislava – Staré Mesto

Investor: Studnička Development
Architekt: Pantograph (v minulosti Gut Gut)
Počet bytov: 88
Počet parkovacích miest: 139
Celková podlažná plocha bytových jednotiek: 4 497,48 m2
Rozpočet: 7 miliónov eur
Realizácia: 2024 – 2026 (odhadované)