ESET SD VISUAL STREET by BLOOM 72dpi

Projekt budúcnosti prichádza: Eset začína s búraním areálu na Patrónke

Partneri sekcie:

Kampus Esetu je jedným z najočakávanejších projektov Bratislavy. Označovaný je prívlastkami ako ikonický či ambiciózny a má veľký potenciál posunúť Bratislavu na vyššiu úroveň. Transformáciou však prajde najme okolie Patrónky, konkrétne v areál bývalej Nemocnice sv. Michala, kde kampus Esetu vyrastie. Objekty Vojenskej nemocnice už budú čoskoro minulosťou – Eset totiž začína s ich búraním.

„Ambíciou je vybudovať Campus podobný Silicon Valley v srdci Európy, ktorý nepritiahne len nové talenty, ale dokáže si ich aj dlhodobo udržať,” znejú ciele medzinárodnej spoločnosti Eset.

Firma taktiež uvádza, že cieľom projektu je vybudovať prepojenie medzi otvoreným fyzickým svetom a chráneným svetom Esetu. To sa udeje vytvorením kampusu, ktorý nie je uzavretý do seba, ale stáva sa regulérnou súčasťou verejného priestoru a ťažiskovej lokality Patrónky. 

V predchádzajúcich dňoch zaznamenalo nové sídlo Esetu pokrok, spoločnosť totiž predložila zámer na posúdenie vplyvov na životného prostredia (EIA), kde oznámila detailnejšie informácie o každom z pripravovaných objektov. Podrobne sme sa tomu venovali v článku z posledného júlového dňa. Zámer spoločnosti už pritom disponuje aj kladným záväzným stanoviskom od Magistrátu hlavného mesta.

ESET Areal Patronka
Patrónka – miesto výstavby novej centrály Esetu (vpravo dole) | Zdroj: ESET

Inovatívny projekt vyrastie v areáli bývalej Vojenskej nemocnice na Patrónke. K tomuto miestu sa dostal Eset až v poslednom kole súťaže, ktorú vypísalo ešte v roku 2016 Ministerstvo vnútra – bývalý vlastník pozemku. Eset nakoniec získal areál za 26,2 milióna eur po dlhej bitke o pozemok s inými firmami. Stalo sa tak v apríli roku 2017.

Dnes absolútne spustnuté a nevyužívané stavby sú len ťažiskom pre danú lokalitu, ako aj celé mesto. Nachádza sa na území o neuveriteľnej výmere až 91-tisíc metrov štvorcových, pričom zastavaná plocha obsahuje 11-tisíc metrov štvorcových. Mestská časť Karlova Ves, ako príslušný stavebný úrad, vydala povolenie na odstránenie súboru stavieb Nemocnice sv. Michala vo februári tohto roka.

Aktuálne spoločnosť oznámila, že definitívne začína s odstránením areálu. „Investičný zámer na nové sídlo a technologický kampus ESET Campus, ktorý pripravuje spoločnosť ESET na bratislavskej Patrónke, sa posúva do ďalšej fázy. Areál bývalej Vojenskej nemocnice si v týchto dňoch preberá dodávateľ búracích prác, ktorý vzišiel z výberového konania,” oznámila medzinárodná firma. 

Snímka obrazovky 2023 07 29 o 17.15.18 2
Patrónka – miesto výstavby novej centrály Esetu | Zdroj: Eset / EIA

Podľa nej je začiatok asanácie existujúceho areálu naplánovaný v priebehu augusta a zmluvný termín ukončenia je na konci februára roku 2024. „Búracie práce bude sprevádzať zvýšená hlučnosť aj prašnosť v blízkom okolí areálu, a tiež určité obmedzenia dopravy na priľahlých komunikáciách, spôsobené zvýšeným pohybom vozidiel,” informoval Eset. 

Asanácia areálu pozná presný harmonogram a pravidlá, podľa ktorých má stavebník pri odstraňovaní stavieb postupovať. Najskôr bude všetkých 23 objektov odpojených od rozvodov technickej infraštruktúry, následne prebehne demontáž technologického zariadenia a iného vybavenia v jednotlivých objektoch. Odstránia sa výplne stavebných otvorov, strešných vrstiev, podlahy, rozoberú sa vnútorné konštrukcie a nasledovať bude demontáž nosných konštrukcií.

Stavebník potom uskutoční vybúranie podkladového betónu a základov v celom rozsahu a potrebnej hĺbky, pričom sa zabezpečia aj steny výkopov pred ich svahovaním. Stavebné jamy následne zabezpečia ohradením. Súčasťou asanácie budú aj všetky areálové lavičky, reklamné panely, areálové svietidlá, tabule informačného systému a areálové dopravné označenie. Odstránia sa aj unimobunky, plechové sklady či drevený senník. 

Nový kampus Esetu
Nový kampus Esetu | Zdroj: Bjarke Ingels Group a Bloom Images

Spoločnosť Eset rovnako informovala, že popri povoľovacích procesoch interne pracuje aj na príprave tzv. tretej fáze projektu. „V rámci nej sa už podrobnejšie zaoberáme aj technickými a konštrukčnými alternatívami, stavebnými materiálmi či možnými riešeniami v oblasti využitia zelených energií. Sme radi, že máme už kompletný tím pre všetky zásadné oblasti plánovacej fázy projektu, pričom sa nám podarilo získať veľmi skúsených a medzinárodne uznávaných partnerov,“ povedal ambiciózne prevádzkový riaditeľ spoločnosti ESET Palo Luka. 

Po asanácii má prísť výstavba. Spoločnosť ale potrebuje získať ešte niekoľko dôležitých povolení, aby k k stavebným prácam vôbec došlo. Podľa najnovšej dokumentácie firma verí, že s výstavbou sa podarí začať už v prvom kvartáli roku 2025 a práce ukončí v prvom kvartáli roku 2027. Termín začatia prevádzky nového kampusu je potom naplánovaný na druhý kvartál roka 2027.

Nový kampus Esetu
Nový kampus Esetu | Zdroj: Bjarke Ingels Group a Bloom Images

Lokalita bývalej Nemocnice sv. Michala na Patrónke je pre rozvoj podobného formátu, aký predstavil Eset, ideálna. Konečne sa tak začína s jej asanovaním a prípravou pozemku pre budúcu výstavbu. Teraz bude najdôležitejšia rýchlosť stavebných povolení, ktoré predurčia, či sa optimistické termíny developera podarí naplniť. Rovnako dôležité bude aj to, či projekt prejde povoleniami bez siahodlhých odvolaní a obštrukcií. Nateraz je isté aspoň to, že roky nevyužívaná nemocnica bude konečne asanovaná.

ESET Campus

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Karlova Ves
Developer: ESET, spol. s r. o.
Architekt: Bjarke Ingels Group (BIG)
Rozpočet: 150 miliónov eur
Stav: V príprave
Realizácia: 2024 – 2027