Nový názov aj pokus o londýnsku architektúru: Downtown Yards sa odčleňuje od Klingerky a ukazuje definitívnu podobu

Partneri sekcie:

Naši čitatelia, ako aj laická i odborná verejnosť, pozná Klingerku ako projekt, ktorý od vybudovania prvej etapy plánuje výrazné rozšírenie ďalšími etapami. Ide o zámer obrovských rozmerov, ktorý transformuje bývalú priemyselnú lokalitu a zmení pohľad na panorámu celej metropoly. Dnes sa developer od nevydarenej prvej fázy odčleňuje novým názvom, pričom ukazuje aj nové vizualizácie, ktoré majú odrážať architektúru britského hlavného mesta.

Má byť vstupnou bránou do rozrastajúceho sa moderného centra Bratislavy a nevyužívané územie chce zmeniť na plnohodnotnú štvrť. Také sú zámery rozšírenia Klingerky, ktoré boli v minulosti známe pod názvom Klingerka II. a III. Jej prvá etapa, 116-metrová veža s 36 podlažiami a 380 bytmi, vyrástla v obkolesí štyroch ulíc – Prístavnej, Pláteníckej, Súkenníckej a Valchárskej.

Architektonický výraz objektu však nebol najšťastnejší a stavba sa nestretla s pochopením pre mnoho dôvodov – oranžovú farebnosť, ktorá mala pripomínať spracovanie jutových vriec, ale aj mohutnosť celého objektu či pre absenciu živého parteru a minimálnu komunikáciu projektu s okolím. Je ale pravdou, že veža je dnes takmer vypredaná.

Ďalšie etapy ale priniesli značné zlepšenie a napravenie chýb z minulosti. Pokračovanie odhalil developer ešte v roku 2020 a po dvoch rokoch sa zámer rozhýbal aj v povoľovacom procese. Dnes už disponuje finálnym stavebným povolením, čo znamená mnohé. Okrem spomenutej novej vstupnej brány do downtownu získa Bratislava aj druhú najvyššiu vežu v krajine spolu so stovkami bytov a novým verejným priestorom.

Aktualizovaná podoba projekt Downtown Yards - v minulosti známeho ako Klingerka II. a III.
Aktualizovaná podoba projekt Downtown Yards – v minulosti známeho ako Klingerka II. a III. | Zdroj: J&T Real Estate

Nový názov aj odčlenenie od Klingerky

Po novom už developer tento projekt nekomunikuje ako rozšírenie Klingerky, ale ako úplne nový projekt. Vo svojej podstate ale novinkou nie je, keďže o projekte sme informovali už v predchádzajúcich článkoch a jeho realizácia bola roky známa.

J&T Real Estate tak ohlásil rebranding a development ponesie názov Downtown Yards, čím sa zámer i spoločnosť odčlenila od prvej etapy Klingerky. Vzniknúť má v dvoch etapách. V rámci prvej fázy budú na nové centrum Bratislavy nadväzovať bloky s 8 až 27 podlažiami s celkovo viac ako 650 nehnuteľnosťami. Podľa developera majú prinášať plnohodnotné a dokonca až prémiové rodinné bývanie.

Od Pláteníckej ulice navrhli architekti päť samostatne stojacich nízkopodlažných polyfunkčných objektov. Stavby prispejú k občianskej vybavenosti územia zaujímavou paletou obchodných prevádzok, služieb či menších administratívnych priestorov. Jedným z nich bude aj materská škola, ktorá bude podľa najnovších informácií realizovaná z dreva v pasívnom štandarde, čo je na Bratislavu chvályhodný počin.

Stavby budú tvoriť prirodzený prechod od pôvodnej zástavby rodinných domov smerom k výškovým budovám. Doplnia ich pobytové vnútrobloky, sadové úpravy a vodné prvky, ktoré sa prirodzene previažu s veľkým parkom Klingerky.

V rámci druhej etapy vznikne na nároží Košickej a Prístavnej ulice administratívna budova. Celopresklený objekt s 35 podlažiami bude disponovať výškou až 141 metrov, čím získa titul druhej najvyššej budovy v krajine. Vyššia bude už len Eurovea Tower od totožného developera.

Veža zaujme terasami na kaskádovito uskočených poschodiach, ktoré rozdelia hmotu budovy na tri časti. Celková úžitková plocha je takmer 32-tisíc metrov štvorcových, pričom podlažná plocha nadzemnej časti bude dosahovať až 45-tisíc metrov štvorcových „Administratívna veža cieli na získanie ekologickej certifikácie BREEAM v najvyššom stupni a má všetky predpoklady na jedno z najvyšších hodnotení certifikátu WELL,“ hovorí ciele Peter Píš, obchodný riaditeľ JTRE.

Aktualizovaná podoba projekt Downtown Yards - v minulosti známeho ako Klingerka II. a III.
Aktualizovaná podoba projekt Downtown Yards – v minulosti známeho ako Klingerka II. a III. | Zdroj: J&T Real Estate

Zelené strechy, nový verejný priestor aj utlmenie dopravy

V rámci projektu bude zrevitalizovaná pôvodná stromová alej na Pláteníckej ulici, aj nové stromoradie na Košickej. Celkovo bude zeleň pokrývať plochu o veľkosti 6 100 štvorcových metrov a nachádzať sa bude aj na strechách budov. V rámci prvej etapy má vzniknúť viac ako 2 000 štvorcových metrov.

Autori z kancelárie Labak tu zvolili riešenie v mierke záhrad, zohľadňujúc priestorové obmedzenia. „Aj keď sa môže tento prístup javiť ako citlivý vzhľadom na krehkosť detailu vo verejnom priestore, berieme to ako možnosť rozvíjať túto možno „zabudnutú“ mierku vo verejnom, resp. spoločenskom živote. Reakcia na historický ráz krajiny je v podstate hlavnou myšlienkou riešenia a spôsob ako naplniť zadanie v nachádzaní identity riešenej lokality,” približuje krajinný architekt Michal Marcinov, zakladateľ LABAK-u.

Súčasťou udržateľného prístupu je aj organizácia dopravy. Na Košickej ulici sú objekty odsadené od cesty tak, aby zostal na pozemkoch voľný koridor pre budúcu trasu električky a uličný rad stromov. Statická doprava bude odvedená pod zem, kde na troch podlažiach vznikne 1 721 parkovacích miest, čo prispeje k výraznému utlmeniu premávky v území. 

Predĺžením Valchárskej ulice zase vznikne nový dopravný koridor napojený na Košickú ulicu. Cyklisti získajú v rámci kompletnej rekonštrukcie Pláteníckej pohodlné a bezpečné napojenie na Košickú a Prístavnú ulicu obojsmernou cyklotrasou oddelenou od cesty zeleňou.

Aktualizovaná podoba projekt Downtown Yards - v minulosti známeho ako Klingerka II. a III.
Aktualizovaná podoba projekt Downtown Yards – v minulosti známeho ako Klingerka II. a III. | Zdroj: J&T Real Estate

Pokus o londýnsku architektúru 

Od prvého projektu mestských víl v Bratislave pred vyše 25 rokmi sa J&T Real Estate vypracoval na popredného hráča v developerskom sektore so skúsenosťami v zahraničí. To je fakt. A práve tento fakt spoločnosť uvádza aj pri projekte Downtown Yards, v ktorom chce zužitkovať svoje skúsenosti z Londýna. 

V britskej metropole už postavil Triptych Bankside či Appleby Blue, ktoré spoločne získali až osem ocenení. Firma pritom s architektami a ich londýnskym tímom absolvovali viacero prehliadok štvrtí v britskej metropole, čo sa má odzrkadliť aj v architektúre aktuálne prezentovaného zámeru. Ide tak o prvý výsledok spolupráce J&T Real Estate, urbanistov a architektov z kancelárie GFI, ale aj tvorcov verejných priestorov a krajinných úprav, ateliéru LABAK. 

„Pri bytových vežiach, definujúcich charakter zóny, sme zvolili riešenie fasád veľkoformátovým obkladom podčiarkujúcim vertikalitu objektov. Pri nižších bytových blokoch zachovávame štruktúru tehlového obkladu, pre ustúpené časti hmoty je použitý glazovaný keramický obklad olivovej farby,” hovorí architekt GFI, Pavol Franko.

Práve táto kombinácia materiálov, farieb a typologickej rozmanitosti budov pretkanej živým parterom, má tomuto miestu dodať nádych londýnskej architektúry. Inšpirácia z britskej metropoly prichádza aj v prípade rozvíjania konceptu komunitného klubu, kde sa uvažuje s hernou a párty zónou, susedskou knižnicou, malou kinosálou, priestormi pre fitnes či tichou zónou na cvičenie jogy.

O projekte sa ambiciózne vyjadril aj výkonný riaditeľ JTRE, Pavel Pelikán, podľa ktorého bude mať Downtown Yards elegantný a dokonca až nadčasový výraz s londýnskym charakterom. Ide o tradične slová developerov, ktorí – prirodzene – chcú svoje projekty predniesť v čo najlepšom svetle. V prípade bratislavského Downtown Yards ale môžeme nad slovami o architektúre z britského hlavného mesta polemizovať. 

Aktualizovaná podoba projekt Downtown Yards - v minulosti známeho ako Klingerka II. a III.
Aktualizovaná podoba projekt Downtown Yards – v minulosti známeho ako Klingerka II. a III. | Zdroj: J&T Real Estate

Londýn je známy najmä rozmanitosťou architektonických štýlov v celom meste – od domov v tudorovskom štýle po mestské domy Regency či výškové budovy a mrakodrapy. Londýn je zmesou starého a nového, tradičného a moderného. Downtown Yards má náznaky londýnskej architektúry. Príkladom je kombinácia materiálov, farieb a typologickej rozmanitosti budov, o ktorej hovoril architekt GFI, Pavol Franko. Rovnako kontrast presklenej dominanty s vedľajšími nižšími domami projektu môže ako-tak vytvárať londýnsky dojem.

Downtow Yards sa ale o londýnsku architektúru len pokúša, čo v konečnom dôsledku nemusí byť na škodu. Predsa len, oproti rezidenčnej budove Klingerky postavenej pred rokmi ide o značné zlepšenie z mnohých hľadísk. „O tom, či ide o projekt s londýnskymi kvalitami, možno diskutovať,“ uvádza v predposlednej vete článku portál YIM.BA a potvrdzuje tak našu polemiku.

Výstavba už v roku 2024

Na pozemkoch stále prebieha odstraňovanie environmentálnej záťaže, ktoré sa začalo ešte v júli roku 2022. Po dokončení sanácie podložia už nebude projektu nič brániť vo výstavbe, ktorá by sa mohla začať už v prvých mesiacoch roka 2024. Aktuálne prebieha výber zhotoviteľov stavby. Developer komunikoval, že začiatok predaja nehnuteľností spustí na jar roku 2024. Prvá etapa projektu, teda všetky objekty okrem najvyššej kancelárskej veže, má byť dokončená v rokoch 2026 – 2027.

Projekt sa teda podarilo odčleniť od prvej etapy a do Bratislavy prinesie urbanizáciu brownfieldu. Pôjde o obrovský zámer, ktorého mohutnosť je možné vidieť už len pri pohľade na daný pozemok, na ktorom majú objekty vyrásť. Tentokrát má projekt oveľa lepšie vyhliadky a Bratislave môže pomôcť.

Aktualizovaná podoba projekt Downtown Yards - v minulosti známeho ako Klingerka II. a III.
Aktualizovaná podoba projekt Downtown Yards - v minulosti známeho ako Klingerka II. a III.
Aktualizovaná podoba projekt Downtown Yards - v minulosti známeho ako Klingerka II. a III.
Aktualizovaná podoba projekt Downtown Yards - v minulosti známeho ako Klingerka II. a III.
Aktualizovaná podoba projekt Downtown Yards - v minulosti známeho ako Klingerka II. a III.
Administratívna veža tretej etapy Klingerky
Klingerka 2
klingerka 03