Kostol blahorečenej Restituty rúca sakrálnu askézu. Vnútro osvetľuje dúha

Partneri sekcie:

Novodobé kostoly trpia prehnanou askézou a minimalizmom. Cieľ naviesť návštevníkov na cestu umiernenia je v digitálnej dobe namieste, no okliešťuje o zážitok. Kostol v Lesnej je iný – plný vnemov, textúr, farieb, pocitov a transcendentálnosti, vďaka ktorým aj neveriaci vzhliadne k nebu.

Stavba kostola bola plánovaná na začiatku Čertovej rokliny (Čertova rokle) už pri realizácii blízkeho sídliska. Architekt Marek Štěpán začal pracovať na projekte už v roku 1991, práce na ňom pokračovali s prestávkami až do súčasnosti. Pomenovaný bol po blahorečenej Marii Restitute, ktorá sa narodila asi 600 m od tohto miesta, a predstavuje prvú stavbu, ktorá jej bola zasvätená.

obcianska stavba, kostol
Vznášajúca sa dúha v Čertovej rokline (Čertova rokle)
Trojuholníková trhlina symbolizuje roztrhnutie jeruzalemskej chrámovej opony
Dúhová kupola zvnútra
Jemné tvary empory kostola
Pôdorys 1
Pôdorys 2
Pôdorys 3

Symbolika geometrických tvarov

Vytvoriť dominantu pri mierke susedného sídliska je možné len zmenou výrazu objektu. Jednoduchosť tektoniky hmôt architekt dosiahol použitím základných geometrických tvarov pôdorysov – kruh pre kostol, trojuholník pre vežu a štvorec duchovného centra z pera Zdenka Bureša. Ich platformou je nástupné plató, ktoré vytyčuje sakrálnu oblasť.

Kruhový pôdorys s priemerom 25 m symbolizuje nebo a večnosť, je tiež tvarom plnosti, bodkou v urbanistickom priestore sídliska, duchovným úbežníkom či miestom zastavenia. Štvorec je jeho opakom – zem a pominuteľnosť tu návštevník nenájde. Liturgia v kostole na kruh nadväzuje tiež – obraz spoločenstva apoštolov s Ježišom okolo stola pri poslednej večeri.

Na ľavej strane v blízkosti vysokej apsidy so svätostánkom stenu pretína trojuholníkový otvor ako odkaz na roztrhnutie jeruzalemskej chrámovej opony. Interiér kostola je asketický, nerozptyľuje, naopak, navodzuje bezpečie a harmóniu. Difúzne svetlo netvorí strohé kontrasty tieňov. Mäkké krivky vnútorného priestoru osvetľuje vznášajúca sa dúha pod korunou strechy. 80-metrové okno symbolizuje zmluvu Božieho ľudu s Hospodinom. Pozostáva zo 120 plátov skla vysokých 4 m. Výška lode je 18,5 m. Jej vonkajšiu jednofarebnú fasádu ovenčujú kresby od Petra Kvíčalu.

Trojuholníková trhlina symbolizuje roztrhnutie jeruzalemskej chrámovej opony
Trojuholníková trhlina symbolizuje roztrhnutie jeruzalemskej chrámovej opony | Zdroj: BoysPlayNice

Horiaca veža

Netradičná trojuholníková veža má niekoľko tvárí – zvonka je statickým bodom areálu, odkazom na románske kostolné westwerky. V hornej časti je ukončená horizontálou v podobe lucerny, v ktorej žltej časti sa nachádza zvonkohra, v červenej zas vyhliadka na centrum Brna. Táto vertikála pri svo- jej 31-metrovej výške stále neprevyšuje okolitú zástavbu, no dimenziami je v citeľnom kontraste.

Jej útrobami vedie oceľové točité schodisko. Na fasáde je nápis FOS ZOE, čo v preklade znamená svetlo a život. Tento krížový text sa našiel pri veľkomoravských vykopávkach v Mikulčiciach. Hlavný architekt sa podelil o príhodu s hasičmi: „Na 1. sviatok vianočný v roku 2019 predpoludním zasahovali v kostole v Lesnej hasiči. Prišli krátko po upozornení susedov, že vo veži kostola horí,“ hovorí.

„Je pravda, že som použil v kontraste s nebeskou modrou symbolické farby pozemského života, ohňa aj utrpenia (červenú a žltú), ale to som si ešte neuvedomoval, že symboly majú takú veľkú moc. V skutočnosti nehorelo, len to tak asi pri rannom slnku vyzeralo,“ dodal na záver.

Boží dotyk

Kostol je na želanie farníkov čo najohľaduplnejší k životnému prostrediu, vykuruje sa tepelným čerpadlom so zemnými vrtmi. Betónové materiály sú doplnené výraznými farebnými prvkami. Kupola zastrešujúca hlavnú loď je asymetrická a nesie odtlačok latového debnenia. Svojimi úctyhodnými rozmermi (23 m priemer s prevýšením 3,8 m) tak pripomína odtlačok prsta – symbolický Boží dotyk.

Etapovito konštruovaný liaty betón je parafrázou na kamenné murivo, z ktorého boli kostoly kedysi konštruované. „Strohosť betónu nadväzuje aj na súdobé vnímanie duchovného priestoru, ktorý nemá byť opticky a významovo zahltený. Mám jednu zaujímavosť zo stavby týkajúcu sa precíznych detailov a úprav povrchov betónu. To mal na starosti Mohamed Lasfer z Alžírska a myslím, že práve ako moslim s koreňmi na Blízkom východe má vzťah k abstrakcii, ktorá bola pri betónových povrchoch požadovaná,“ dodáva architekt.

Vznášajúca sa dúha v Čertovej rokline (Čertova rokle)
Vznášajúca sa dúha v Čertovej rokline (Čertova rokle) | Zdroj: BoysPlayNice

Kostol blahorečenej Restituty v Lesnej

Miesto: Brno-Lesná, Nezvalova ulica
Investor: Rímskokatolícka farnosť Brno-Lesná
Architekt: JB stavební – dodávateľ, petr Kvíčala – kresba na fasáde
Spolupráca: 2017 – 2020
Realizácia: 2 350 m²
Úžitková plocha: Atelier Štěpán – Marek Jan Štěpán, Vanda Štěpánová, František Brychta, Jan Vodička, Martin Kopecký

REDAKČNÁ ÚPRAVA: Alexandra Müllerová
FOTO: BoysPlayNice
DOKUMENTÁCIA: Atelier Štěpán