Polyfunkčný objekt novej centrály obchodného reťazca Lidl
Galéria(7)

Novú centrálu Lidlu mala postaviť firma slovenského oligarchu: Pozemok neďaleko downtownu je dnes predaný

Na Prievozskej ulici, v blízkosti nového centra Bratislavy, postupuje v povoľovaní projekt polyfunkčnej budovy. V súčasnosti nejde o atraktívnu plochu, nachádza sa tu len nevzhľadná zeleň, avšak nový development môže lokalitu pozdvihnúť na vyššiu úroveň. Vzniknúť by tu mala nová centrála známeho obchodného reťazca, ktorej zámer ohlásila firma jedného z najbohatších Slovákov. Vznik tohto projektu ale podľa najnovších informácií nie je istý.

V Bratislave postupne zanikajú nevzhľadné plochy a niekdajšie priemyselné areály, ktoré developeri premieňajú na administratívne či polyfunkčné súbory alebo nové obytné projekty. Transformáciou prejde aj jedna z nevyužívaných plôch medzi Prievozskou a Tučkovou ulicou, vedľa prevádzky rýchleho občerstvenia McDonald’s. V susedstve sa tiež nachádza Centrum pre liečbu drogových závislostí a neďaleko je umiestnená aj Pôdohospodárska platobná agentúra. 

Ide o pomerne zaujímavú lokalitu neďaleko vznikajúceho nového centra Bratislavy. Budúca zástavba sa bude totiž nachádzať len dva kilometre od jadra downtownu, pričom od budovy Nového Apolla na Prievozskej bude v pešej dostupnosti.

Ide tak o zaujímavú príležitosť pre investorov. Svoj zámer tu v roku 2022 ohlásila firma Kappa Trade, spol. s r.o., ktorej konateľom bol jeden z najbohatších Slovákov, privatizér a oligarcha Vladimír Poór. Jeho osoba je väčšine Slovenska dobre známa. Vladimír Poór zbohatol najmä na privatizácii zásobnikov plynu Nafty Gbely za čias vlády Vladimíra Mečiara a rovnako je známe, že milióny do jeho firiem prúdili aj počas vlád Roberta Fica. 

Jediná vizualizácia projektu polyfunkčnej budovy – novej centrály Lidlu
Polyfunkčný objekt novej centrály obchodného reťazca Lidl
Nová centrála Lidlu - situácia osadenia
Snímka obrazovky 2023 06 02 o 22.26.18
Nová centrála Lidlu - pohľady
Nová centrála Lidlu - pohľady
Situácia širších vzťahov novej centrály Lidlu

Projekt získal pod vedením firmy Kappa Trade súhlasné záväzné stanovisko od Hlavného mesta. Na základe dokumentácie tu má vzniknúť nová centrála obchodného reťazca Lidl. Podľa aktuálnych informácií spoločnosť Kappa Trade zanikla v januári tohto roku. Aktuálne Poór profituje už len z jednej firmy, ŽOS Trnava s.r.o., v ktorej pôsobí spolu s jeho synom Martinom Poórom a ďalšími. Ide o spoločnosť venujúcej sa opravám železničných vozňov či strojárskej výrobe. 

Len nedávno obdržal Stavebný úrad v Ružinove návrh na vydanie územného rozhodnutia od spoločnosti Ingproject s.r.o., ktorá túto žiadosť podala práve v zastúpení navrhovateľa ŽOS Trnava. V ten istý deň zverejnil stavebný úrad aj oznámenie o začatí územného konania.

Podľa najnovších informácií je však pozemok definitívne predaný zahraničnej renomovanej spoločnosti. Vladimír Poór pre Index uviedol, že prebiehajú posledné dohodnuté úkony pred prepisom v katastri. Podľa hovorcu Lidla tu je možné postaviť administratívnu budovu na základe zámeru obchodného reťazca, udiať sa tak môže v zmysle územného plánu. Lidl však tento projekt kúpi až v prípade, ak budú splnené všetky ich podmienky.

Snímka obrazovky 2023 06 02 o 22.27.06
Pohľady | Zdroj: Kappa Trade / EIA

Ešte v rámci záväzného stanoviska bývalej firmy Kappa Trade bolo komunikované, že medzi Prievozskou a Tlučkovou vznikne nová centrálna budova obchodného reťazca z pera architektonického štúdia Morocz Tacovsky. V aktuálnom oznámení o začatí územného konania sa už konkrétny názov obchodného reťazca nespomína a v dokumentácii je uvedený len všeobecný názov Polyfunkčná budova.

Na základe predchádzajúcich vyjadrení Poóra aj hovorcu Lidla je teda zrejmé, že parcela bude zastavaná. Nie však spoločnosťou Vladimíra Poóra a rovnako je predčasné, či sa tu bude nachádzať nová centrála Lidlu.

Na pozemku je tak navhrnutá novostavba v tvare pripomínajúcom písmeno H. Pôjde o šesťpodlažný a samostatne stojaci objekt, pričom posledné podlažie bude ustúpené. Na prízemí sú navrhnuté vstupné priestory, kantína, prevádzka testovania kvality, ale aj predvádzacie, výstavné či školiace priestory. Na druhom až piatom nadzemnom podlaží sú navrhnuté jednotlivé oddelenia centrálnej budovy vedenia spoločnosti. 

Nachádzať sa tu má niekoľko typov prevádzok, ktoré budú zabezpečovať logistiku, skúšobňu potravín, zázemie pre nákup a predaj, ale aj podporu internetového predaja spoločnosti. V objekte má prevládať funkcia pre podporu, riadenie, logistiku a rozvoj celoslovenskej siete maloobchodných predajní investora.

Pre zamestnancov a návštevníkov budovy je navrhnutá kaviareň, na prízemí bude umiestnené aj fitness centrum s potrebným zázemím. V objekte sa má nachádzať aj škôlka s prislúchajúcimi vonkajšími priestormi ihriska. 

Snímka obrazovky 2023 06 02 o 22.26.03
Situácia osadenia projektu | Zdroj: Kappa Trade / EIA

Stavba bude taktiež disponovať jedným podzemným podlažím, kde sa budú nachádzať technické priestory a hromadná garáž v počte 71 parkovacích stojísk. Hlavná časť parkovacích plôch je v zámere umiestnená na teréne, bude tu umiestnených až 220 stojísk. V projekte sa uvažuje aj s pripravenosťou nabíjacích staníc pre elektromobily. 

Koncepcia riešenia územia je navrhovaná spôsobom, aby bolo umožnené zrealizovať sadovnícke úpravy ako výsadby stromov, kríkov či komplexné úpravy plôch. Skrášľovať verejný priestor majú aj prvky drobnej architektúry – lavičky, osvetlenie či kvetináče. V rámci projektu prejde rozšírením aj bus pruh na Prievozskej a vytvorí sa nový cyklochodník. 

Nateraz je otázna architektúra projektu, nakoľko publikovaná je len nekvalitná vizualizácia zo zámeru z roku 2021. Projekt v tvare písmena H má byť hlboko vsadený do pozemku a pred budovou sa bude nachádzať povrchové parkovisko. Stavba bude mať vegetačné ploché strechy, ktoré budú doplnené štrkovým zásypom okolo technického vybavenia. Približné finančné náklady na výstavbu sú na úrovni 17 miliónov eur. 

Snímka obrazovky 2023 06 02 o 22.27.41
Jediná vizualizácia projektu polyfunkčnej budovy | Zdroj: Kappa Trade / EIA

Daná lokalita si zaslúži omnoho viac. Hlboko vsadená stavba nebude dobre komunikovať s okolím, nakoľko sa pred ňou nachádza mohutné parkovisko. V porovnaní s ostatnými developmentami v okolí tak nejde o prototyp dobrej zástavby a latka je nastavená nízko. Za zvláštny tento zámer nedávno označili Hospodárske noviny, pričom projektu sa začiatkom roka venoval aj Denník SME či Denník N.

Ak daný zámer vznikne v súčasnej podobe, pôjde o príklad toho, ako sa nemá rozvíjať mesto. Nakoľko je však pozemok predaný zahraničnej spoločnosti, je možné predpokladať aj zmenu architektonickej podoby projektu, čo by bolo pre danú lokalitu najvhodnejšie.

Oblasť chce zmeniť už od roku 2017 aj firma Real Estates Building s.r.o., ktorá naplánovala v susedstve budúcej polyfunkčnej budovy zámer Obchodného centra Prievoz. Spoločnosť získala pred šiestimi rokmi kladné súhlasné stanovisko od Hlavného mesta.

Zámer predpokladal jednopodlažnú novostavbu so siedmimi obchodnými prevádzkami v tvare písmena L a projekt bol spracovaný podľa projektovej dokumentácie, vypracovanej architektom Marošom Vargom, zakľadateľom ateliéru MVAA. Development nakoniec v roku 2021 získal aj stavebné povolenie, výstavba projektu sa ale doteraz nespustila. 

Oba projekty by v konečnom dôsledku mohli lokalitu čiastočne transformovať. V prípade novej centrálny obchodného reťazca však nateraz nejde o príkladný zámer a nad výstavbou developmentu OC Prievoz zase vysí otáznik pre doteraz nezrealizovaný začiatok výstavby. Prievozská tak čaká na svoju premenu, v prípade týchto projektov sa jej ale tak skoro nedočká. 

Polyfunkčná budova

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Ružinov
Developer: Neznáma zahraničná spoločnosť (pred predajom pozemku bol developerom Kappa Trade, spol. s r.o., neskôr ŽOS Trnava s.r.o.)
Architekt: Morocz Tacovsky
Stav: V príprave