Zamrznutý projekt Ludwigovho mlyna sa konečne prebúdza. Prekážky sú k dnešnému dňu vyriešené, hovorí architekt Dušan Ferianc
Je industriálnou dominantou Trnavského mýta, jeho rekonštrukcia však viazne roky. Po rekonštrukcii bývalého skladu a výstavbe nového domu v areáli Ludwigovho mlyna ostali najvzácnejšie budovy dlho nedotknuté. Objekt mohutného sila a bývalého skladu tlačív stále čakajú na znovuzrodenie, ktoré už nemá byť natoľko vzdialené. Aspoň tak povedal pre ASB jeho architekt, pričom projekt má aj ďalšiu novinku.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Najskôr bol Bytový dom Ludwig
Kedysi to bol najväčší parný mlyn na území niekdajšieho Prešporka. Ludwigov mlyn, založený v roku 1882, sa nachádzal medzi dnešnými ulicami Krížna a Metodova. Jeho rozľahlé areálové zázemie zaberalo až do druhej svetovej vojny celý mestský blok medzi ulicami Karadžičova, Krížna, Trnavské mýto a Metodova.
Po vojne väčšina budov – vrátane samotného parného mlyna – utrpela výrazné poškodenia. K niektorým objektom bol však osud priaznivejší. Z rozsiahleho industriálneho komplexu, ktorého dominantou bol mestský palác rodiny Ludwigovcov, sa dodnes zachovalo niekoľko významných častí: masívne obilné silo, bývalá stolárska dielňa so skladom tlačív (severovýchodne od sila) a bývalý sklad (juhozápadne od sila).
Práve posledný menovaný objekt prešiel v roku 2020 rekonštrukciou pod taktovkou spoločnosti Crow, s.r.o., ktorá ho premenila na Bytový dom Ludwig. Z budovy zostala najmä nosná konštrukcia, avšak väčšinu budovy postavila spoločnosť nanovo. Tento výrazný zásah do objektu bol akceptovaný, keďže nešlo o chránenú pamiatku.
Potom postavili novostavbu
O dva roky neskôr pribudla v areáli úplne nová stavba, ktorú zrealizovala spoločnosť Imagine Development. Deväťpodlažný polyfunkčný bytový dom vznikol na základe výsledkov architektonickej súťaže z roku 2018, v ktorej zvíťazil ateliér Sadovsky & Architects – v tom čase ešte pôsobiaci pod názvom Vallo Sadovsky Architects. V roku 2022 tak územie niekdajšieho Ludwigovho mlyna symbolicky ožilo vďaka dvom developerom – Crow a Imagine Development.
Historické obilné silo a priľahlý sklad však naďalej chátrali. Práve silo je už celé desaťročia výraznou industriálnou dominantou Trnavského mýta a od roku 2015 figuruje na zozname národných kultúrnych pamiatok. Perspektívne využitie sa črtá aj v prípade nižšej budovy niekdajšieho skladu tlačív.
Spoločnosť sa napokon rozhodla zostať v areáli aktívna a pristúpiť k rekonštrukcii oboch objektov, ktoré vlastní. V marci 2023 hlavné mesto vydalo súhlasné záväzné stanovisko k prestavbe obilného sila na administratívnu budovu a k premene bývalého skladu na obytný dom. Išlo o kľúčový moment, ktorý potvrdil, že zámer developera je v súlade s územným plánom Bratislavy.
Napriek tomuto posunu však projekt na istý čas zapadol do mediálneho a verejného tieňa. Po vydaní stanoviska nenastali žiadne viditeľné zmeny a budovy ostávali v nezmenenom stave.
Starosta Ružinova mlčí, novinky prezradil architekt
Dnes sa píše druhá polovica roka 2025. Len pred niekoľkými mesiacmi redakcia ASB zaznamenala nové vizualizácie, ktoré znázorňujú obnovené obilné silo a priľahlý sklad. Napriek tomu ostával vývoj projektu zahalený neistotou – chýbali akékoľvek termíny, informácie o posune v povoľovacom procese či potvrdenie o jeho pokračovaní.
S cieľom získať aktuálne informácie sme sa obrátili na architekta projektu Dušana Ferianca, ako aj na starostu mestskej časti Ružinov Martina Chrena. Z miestneho úradu nám bolo stručne oznámené, že na stavebnom úrade neevidujú žiadnu novú žiadosť týkajúcu sa projektu. Samotný starosta však na otázky adresované priamo jemu nereagoval.
Odpovede redakcii ASB napokon poskytol architekt Dušan Ferianc, a to len pred niekoľkými dňami. „Momentálne sme v štádiu konania pre územné rozhodnutie s platným záväzným stanoviskom magistrátu,” priblížil Dušan Ferianc, ktorý sa vyjadril aj k zaseknutiu projektu v povoľovaní. „Časový sklz nastal pri získavaní niektorých dielčích povolení. Tieto prekážky sú k dnešnému dňu doriešené.”
Detaily architekt nešpecifikoval. Pod dielčími povoleniami môžeme rozumieť rôzne špecializované povolenia, stanoviská alebo vyjadrenia od príslušných úradov či správcov inžinierskych sietí. Rovnako môže ísť o súhlas pamiatkového úradu, keďže ide o obnovu chránenej pamiatky, alebo vyjadrenia k dopravnému napojeniu či inžinierskym sieťam. Podľa všetkého bol projekt v omeškaní z dôvodu oneskoreného získania niektorých z týchto špecifických povolení.
Začiatok prestavby už v roku 2026?
Pamiatkari podľa vyjadrení architekta s projektom problém nemali. „Pamiatkový úrad vydal k nášmu projektu kladné stanovisko bez pripomienok. V procese schvaľovania sme korigovali len orientáciu okenných otvorov,” dopĺňa Dušan Ferianc, ktorý sa vyjadril aj k premene obilného sila.
„Objem sila zostane nezmenený. Len v úrovni bývalej vlakovej vlečky sa priestor pod konzolou jej prekrytia uzavrie ľahkou presklenou konštrukciou, a to z dôvodu vytvorenia nástupného priestoru pre objekt. Celkový historický výraz zachovávame v maximálnej možnej miere,” ubezpečuje architekt.
Bližšie informácie k premene sila uvádza záväzné stanovisko mesta z roku 2023. Objekt bude mať jedno podzemné a jedenásť nadzemných podlaží (NP). Do deviatich pôvodne skladovacích tubusov budú pridané stropy, v ostatných dvoch sú navrhované zvislé komunikačné jadrá. Vyrezané budú okenné a dverné otvory, zapracované budú aj ďalšie konštrukcie potrebné pre fungovanie navrhovanej prevádzky.
V suteréne sú plánované sklady a technické priestory. Od prízemia po ôsme nadzemné podlažie vrátane je navrhnutá administratívna funkcia, pričom na posledných troch postupne sa zmenšujúcich podlažiach (9. – 11. NP) bude umiestnená prevádzka reštaurácie s rozhľadňou. Návrh pritom zachováva pôvodný tvar zastrešenia.
Architekt Dušan Ferianc priblížil aj plány s priľahlým skladom: „Vedľajší objekt skladu bude prebudovaný na malú bytovku s polyfunkciou a podzemným parkovaním pre účely obidvoch objektov.” Dokumentácia záväzného stanoviska približuje aj názov – bude sa volať Bytový dom Usila.
Pôjde o sedempodlažný dom s dvomi podzemnými podlažiami s pôdorysným tvarom písmena L. Na prízemí sa nachádzajú vstupné priestory, dve miestnosti občianskej vybavenosti, garáž pre administratívu alebo dva autovýťahy. Na druhom nadzemnom podlaží je riešená prevádzka administratívy, od tretieho až po posledné siedme podlažie sú navrhnuté byty, ktorých bude 10. V podzemí bude umiestnených 44 parkovacích miest a v exteriéri bude deväť stojísk.
Dušan Ferianc pre našu redakciu prezradil aj dlhoočakávaný dátum začiatku rekonštrukcie: „Predpokladaný termín začatia výstavby je veľmi orientačne máj 2026. Finančné náklady sú približne osem miliónov eur,” uzavrel.
NÁZOR AUTORA ČLÁNKU
Ticho neprospieva projektu ani dôvere verejnosti
Dlhodobé informačné vákuum, v ktorom sa projekt v posledných rokoch ocitol, je jednoznačne na škodu nielen z pohľadu verejnosti, ale aj dôveryhodnosti celého investičného zámeru. Rovnako nešťastné je aj mlčanie mestskej časti Ružinov a starostu Martina Chrena, ktorý sa k otázkam opakovane nevyjadril.
Tento prípad poukazuje na širší problém: absenciu transparentnej, predvídateľnej a koordinovanej komunikácie medzi investormi, verejnou správou a odbornou verejnosťou. V situácii, keď ide o rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky v jednej z najexponovanejších lokalít Bratislavy, je otvorenosť a súčinnosť všetkých aktérov o to dôležitejšia.
Obnova historického sila a priľahlého skladu má potenciál stať sa príkladom revitalizácie industriálneho dedičstva v hlavnom meste. Projekt môže taktiež výrazne prispieť k urbánnej regenerácii širšieho okolia Trnavského mýta, ktoré v blízkej budúcnosti očakáva obrovskú investíciu v podobe výstavby nového Istropolisu.
Popri tomto developmente bude staronovou súčasťou lokality aj obnovené silo areálu Ludwigovho mlyna. Ostáva dúfať, že už s konkrétnymi informáciami, vyjadreniami samosprávy, investora a bez otázok.
Prestavba sila v areáli Ludwigovho mlyna na administratívnu budovu a premena bývalého skladu tlačív na bytový dom – Bratislava-Ružinov
Investor: Crow
Architekt: Dušan Ferianc
Začiatok realizácie: 05/2026
Finančné náklady: 8 miliónov eur