Byty Tehelné pole hrajú vizuálny tandem s Národným futbalovým štadiónom

Byty Tehelné pole
Zdroj: Miro Pochyba  

Rezidenčný projekt Tehelné pole už vo svojom názve zreteľne definuje miesto, kde je situovaný. Bratislavčanom, ale aj celému Slovensku je známe najmä vďaka svojej športovej histórii a úspechom. Táto lukratívna poloha sa však spája nielen so športom, ale aj s príjemným bývaním. Výstavba stála 35 miliónov eur.

Rezidenčný projekt bol skolaudovaný začiatkom tohto roku a je riešený ako 24-podlažná výšková budova s dvoma 9-podlažnými časťami po stranách. Na 2. NP sú obchodné priestory, ktoré sú prístupné z úrovne plató, vytvoreného medzi bytovým domom a Národným futbalovým štadiónom. Námestie je v tej­to časti parkovo upravené tak, aby vytvo­rilo oddychové zázemie pre obyvateľov bytov, ale aj návštevníkov prevádzok.

Skladba objektu

Obytná časť sa nachádza od 3. až po 24. podlažie s prevažne 2-izbovými a 3-izbovými bytmi. Objekt sa skladá zo 7 blokov, pričom súčasťou každého bloku je komunikačné jadro so schodiskom a výťahom. Tým je pri celkovom počte bytov a apartmánov 351 zabezpečené väčšie súkromie obyvateľov a nájomníkov. Jadrá sú napojené na obchodné podlažia a suterén s parkovaním.

Výrazné horizontálne členenie fasády s balkónovými plochami po celej dĺžke zámerne vytvára neutrálny pohľadový raster, ktorý nekonkuruje dynamickému tvaru oceľovej konštrukcie prekrytia objektu Národného futbalového štadióna. V snahe citlivo doplniť túto dynamiku je zvolená aj farebnosť fasády – antracitová – s rastrom oceľových a betónových zábradlí. Harmonický celok objektu je v jeho strednej spodnej časti podopretý výraznou kompozíciou nosných stĺpov.

REDAKČNÁ ÚPRAVA: Ľudovít Petránsky
FOTO: Miro Pochyba
PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA: Expoline