Zástavba s predzáhradkami v projekte Knižkova dolina v Bratislave-Rači
Galéria(3)

Projekt Knižkova dolina: komunitné bývanie pre náročných, dôraz na zelené zázemie domov

Investor SYNAPSIS property ventures pripravuje výstavbu štvrte rodinných domov Knižkovej doline v bratislavskej mestskej časti Rača.

V posledných rokoch sa stala známa developerskou hromadnou bytovou výstavbou či stavbou veľmi modernej základnej školy na Plickovej ulici. V súčasnosti Rača realizuje drevostavbu materskej školy na Kadnárovej ulici.

Lokalitu v dotyku s malokarpatskými lesmi poznali Bratislavčania vďaka letnému kúpalisku, amfiteátru aj programu Račianskeho vinobrania. Po dlhých rokoch postúpil investičný rozvoj až sem. Budúci obyvatelia štvrte pôjdu pešo asi 10 minút ku komerčnej a občianskej vybavenosti v Rači. Štvrť ponúkne vysoko kvalitné bývanie, ktoré má byť alternatívou k väčším bytom v širšom centre Bratislavy.

„Rodinné domy Knižkova na rozdiel od bytov budú poskytovať 5-izbový priestorový štandard na čistej vnútornej ploche približne 140 m2, privátnu záhradu s terasami a s maximálnym využitím prvkov záhradnej architektúry,“ uviedol pre ASB investor s tým, že k domu prislúchajú dve parkovacie miesta, zelená strecha či tepelné čerpadlá.

Architektom zástavby rodinných domov s 2 nadzemnými podlažiami je ateliér AT26, ktorý má vo svojom širokom portfóliu aj prácu na verejne prístupných častiach nemocnice Bory v Lamači vrátane izieb pacientov, recepcií či sesterských izieb.

Projekt Knižkova dolina v Bratislave-Rači.
Projekt Knižkova dolina v Bratislave-Rači. | Zdroj: SYNAPSIS property ventures

Jeho koncept zvíťazil v dvojkolovej architektonickej súťaži v konkurencii ateliérov GutGut a grau. Ateliér pracuje s dizajnom ulíc. Vytvoril kombináciu ulice ako verejného priestoru spolu s poloverejnými predzáhradkami komunitného charakteru a privátnymi priestormi rodinných domov.

„Okrem toho bude v línii od ulice Knižkova dolina kultivovaná zeleň a park, kde vzniknú komunitné pobytové plochy a priestory pre detské ihrisko a workoutovú zónu pre obyvateľov,“ doplnil investor.

Nakladanie s dažďovými vodami aj vodami z malokarpatských svahov je dôležité nielen pre Raču, ale aj blízke Vajnory. V prípade tohto projektu bude dažďová voda riešená kombináciou akumulačných a retenčných nádrží, ktoré ju zadržia v odvodňovacích rigoloch. Investor zdôraznil, že systém riešenia dažďovej vody je predmetom vysokej priority projektového tímu v príprave projektovej dokumentácie.

Projekt Knižkova dolina v Bratislave-Rači.
Projekt Knižkova dolina v Bratislave-Rači. | Zdroj: SYNAPSIS property ventures

Investor chce odštartovať predaj rodinných domov až potom, ako projekt získa potrebné povolenia. Výstavba je financovaná vlastnými zdrojmi spoločnosti a bankovým úverom.

SYNAPSIS property ventures je privátna investičná platforma, ktorá investuje vlastný kapitál a kapitál privátnych investorov do developerských projektov. K ich referenciám patria projekty Sky Park, Pri Mýte, Nová terasa a Záhorské sady v Bratislave.

Projekt Knižkova dolina v Bratislave-Rači.
Projekt Knižkova dolina v Bratislave-Rači.
Zástavba s predzáhradkami v projekte Knižkova dolina v Bratislave-Rači

Súbor rodinných domov Knižkova dolina

Investor: SYNAPSIS property ventures
Počet rodinných domov:
37
Architekti:
AT26
Náklady: 20 mil. €
Stav: v príprave