Návrat funkcionalizmu do legendárnych kúpeľov: Grössling sa rozšíri aj do budovy od prestížnych architektov na Vajanského nábreží
Kúpele Grössling. Posledná z veľkých schátraných pamiatok v Bratislave aj budúci symbol mesta. Národná kultúrna pamiatka získala finálne povolenia na rekonštrukciu pred pár mesiacmi. Kúpele ale nebudú len v hlavných budovách z roku 1895 a 1914. Grössling rozšíri svoje funkcie aj do ikonickej stavby na Vajanského nábreží – do diela od dvojice vplyvných architektov Fridricha Weinwurma a Ignáca Vécseia.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Len si to predstavte. Vchádzate hlavným vstupom z Medenej ulice do nových zrekonštruovaných kúpeľov. Prvé dvere vedú do priestrannej šatne s komfortnými kabínkami, ďalšie do miestnosti s lesklým zrkadlovým kúpeľom a ďalšie sa otvárajú do sauny plnej pary. Potom kráčate o podlažie vyššie, kde sa môžete kúpať pod otvorenou strechou podľa vzoru starých rímskych kúpeľov.
Aj toto čaká Bratislavčanov už o pár rokov, keď hlavné mesto s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) a architektmi z talianskej kancelárie OPPS Architettura zrekonštruujú kúpele Grössling. Obnova legendárnych kúpeľov by sa mala začať už v tomto roku, stavebné povolenia na obnovu hlavných objektov aj bezprostredného okolia boli vydané len pred pár mesiacmi.
V rámci prvej etapy prejde citlivou rekonštrukciou hlavná budova, ktorá dodnes dotvára nárožie bloku Kúpeľnej a Medenej ulice. Navrhol ju viedenský architekt Adalbert Swobod v roku 1893, autor kúpeľov Zentralbad vo Viedni. Stavbu zase zrealizoval Károly Gratzl, významný bratislavský staviteľ, pričom budova patrila k stáliciam bratislavskej architektúry už v roku 1895.
Súčasne s hlavným objektom bude zrekonštruovaná aj dostavba kúpeľov z roku 1914, ktorá bola postavená pre nedostatočnú kapacitu pôvodnej stavby. Nové krídlo vzniklo podľa projektu Lajos Gratzla, syna Károlya Gratzla, staviteľa hlavnej budovy. Kúpele získali tri nové bazény, parnú i teplovzdušnú komoru, pričom najpompéznejšou novinkou bol veľký plavecký bazén s dĺžkou takmer 25 metrov, ale aj 40 metrov vysoký kúpeľný komín.
Dedičstvo dvoch mužov, ktorých zlomila vojna
Dopyt Bratislavčanov bol čoraz väčší. A tak sa uskutočnilo ďalšie (a zároveň posledné) rozšírenie kúpeľov v rokoch 1929 a 1930. Podľa architektonických projektov Fridricha Weinwurma a Ignáca Vécseia vyrástla na Vajanského nábreží funkcionalistická budova s novým hlavným vchodom. Nachádzal sa tu nový parný kúpeľ a šatne, na vyšších podlažiach vytvorili byty.
Stavbu pre ASB viac priblížila Eva Hapčová, PR špecialistka MIB-u: „Budova na Vajanského nábreží 11 z roku 1929 od Weinwurma a Vécseia bola postavená ako doplnkový vstup do kúpeľov. Cieľom bolo, aby plavecký bazén a sedacie kúpele mohli fungovať oddelene. V budove bolo zázemie a šatne a po zrušení pôvodného vstupu do kúpeľov na rohu ulíc Kúpeľná a Medená tu pribudli aj ďalšie kúpeľné funkcie.”
Architekt Fridrich Weinwurm bol kľúčovou osobnosťou modernej architektúry na Slovensku a najvýraznejším predstaviteľom purizmu v našej krajine. Od roku 1924 pôsobil v spoločnom ateliéri s Ignácom Vécseiom, ktorý študoval architektúru v Budapešti a budoval modernú Bratislavu. Režim však Vécseia odmenil väzením, zahynul v koncentračnom tábore v Osvienčime. Weinwurm zase tragicky zahynul počas vojny v roku 1942. Spoločne však navrhli mnoho stavieb – vrátane budovy na Vajanského nábreží.
Opäť v centre pozornosti
Takmer storočná stavba sa dnes opäť dostáva do centra pozornosti. Projekt rekonštrukcie kúpeľov Grössling totiž nerieši len obnovu hlavného objektu z roku 1895 a dostavby krídla z roku 1914, ale aj rekonštrukciu funkcionalistickej budovy vplyvných architektov Weinwurma a Vécseia z roku 1929 – 1930. „Spomínaný objekt bol od začiatku súčasťou zadania na rekonštrukciu kúpeľov,” vysvetľuje Hapčová z metropolitného inštitútu.
Jeho obnova je však riešená v samostatnom povoľovaní, ktoré nedávno zaznamenalo dôležitý míľnik. MIB s hlavným mestom získali na rekonštrukciu budovy, resp. zmenu dokončenej stavby, stavebné povolenie vydané 18. 6. 2025. Obnova sa však nebude uskutočňovať súčasne s rekonštrukciou prvých dvoch objektov Grösslingu.
„Budovu na Vajanského nábreží budeme rekonštruovať až v druhej etape. Prioritou je teraz rekonštrukcia kúpeľov z rokov 1895 a 1914. Harmonogram prác na tejto časti budeme uzatvárať až po začiatku rekonštrukcie prvej časti kúpeľov,” približuje Eva Hapčová. Projektovú dokumentáciu rekonštrukcie vypracoval architekt Radoslav Grečmal a Martin Nedoba z kancelárie GFI.
Z nevyužívaných priestorov bude saunový svet
Detaily obnovy veľmi detailne približuje vydané stavebné povolenie. V budove sa dnes nachádza päť bytov a nebytové priestory. Podľa dokumentácie je objekt využívaný čiastočne, obývaný je jeden byt na 4. poschodí, zvyšná časť je nevyužívaná. Zámerom stavebníka je obnova celkového vonkajšieho vzhľadu stavby s cieľom zlepšiť v súčasnosti nevyhovujúci architektonický a stavebno-technický stav obvodového plášťa, štítových stien a strechy.
V rámci vnútornej obnovy a zmeny dokončenej stavby pôjde o rekonštrukciu a stavebno-technickú obnovu na nasledujúcich podlažiach – suterén, prízemie, 1. poschodie, 2. poschodie, 3. poschodie, 6. poschodie a strecha. Vnútorné priestory existujúcich bytov na 4. a 5. poschodí nie sú predmetom riešenia tejto projektovej dokumentácie, nemenia sa a nemení sa ani ich napojenie na verejné inžinierske siete.
Rekonštrukcia zahŕňa umiestnenie novej funkcie do aktuálne nevyužitých nebytových a bytových priestorov. Na prvých troch podlažiach bude umiestnený vnútorný saunový svet, ktorý bude svojou funkciou dopĺňať služby kúpeľov poskytovaných v susednom objekte Grösslingu. Na treťom poschodí budú situované administratívne priestory a panoramatická terasa.
Komunikačné prepojenie a bezbariérový prístup do prvých štyroch nadzemných podlaží, teda saunového sveta a kancelárií, bude zabezpečený novým výťahom vloženým dovnútra dispozície týchto podlaží. Obyvateľom bytov na vyšších podlažiach bude naďalej slúžiť pôvodný výťah a jestvujúce schodisko, ktorých obnova spočíva len v doplnení požiarnych hydrantov, hasiacich prístrojov, lokálnej oprave omietok a výmaľbe tohto priestoru.
Rekonštrukcia zahŕňa aj zlepšenie tepelnotechnických vlastností obvodových konštrukcií, výmenu okien na všetkých podlažiach, výmenu vstupných dverí, ako aj výmenu rozvodov vnútorných inštalácií. Aká bude cena rekonštrukcie tohto objektu, dnes nevieme. „Celkové náklady budeme vedieť až po ukončení procesu verejného obstarávania, ktorý aktuálne prebieha,” hovorí Eva Hapčová z MIB-u.
Vyše 200 účastníkov konania aj pripomienky
Žiadosť o stavebné povolenie prijalo Staré Mesto ešte 25. 11. 2024. Stavebný úrad najskôr vyzval investora na zaplatenie správneho poplatku vo výške 800 eur, ktorú stavebník uhradil o takmer mesiac neskôr – 20. 12. 2024. V marci tohto roka stavebný úrad prerušil konanie z dôvodu, že žiadosť spolu s prílohami neposkytovala dostatočný podklad na posúdenie. Doplnenie sa uskutočnilo 25. 4. 2025, pričom stavebné konanie sa začalo 5. mája tohto roka.
Súčasťou konania bol skutočne vysoký počet účastníkov. Stavebné povolenie ich uvádza viac ako 200, pričom k projektu prišla námietka od jedného účastníka konania, ktorý namietal, že hrozí presah stavby na susednú nezastavanú parcelu. Metropolitný inštitút Bratislavy a hlavné mesto ubezpečili, že rekonštrukcia susednú parcelu nezasiahne, čo potvrdila aj Eva Hapčová pre redakciu ASB.
K rekonštrukcii sa vyjadril aj Krajský pamiatkový úrad Bratislava, ktorý uviedol niekoľko podmienok realizácie už v záväznom stanovisku z leta 2024. Na uličnej fasáde bude napríklad realizovaný nový kamenný obklad v rozsahu podľa pôvodného riešenia z totožného materiálu, teda travertínu. Na ostatných častiach fasád bude ako vrchná pohľadová vrstva použitá ušľachtilá omietka v lomenej svetlej farebnosti.
Prirodzene, k projektu malo ďalšie, pomerne štandardné pripomienky hlavné mesto, ale aj Okresný úrad Bratislava či ďalšie inštitúcie. Dnes musí Metropolitný inštitút Bratislavy s hlavným mestom čakať na právoplatnosť stavebného povolenia. Ako sme už uviedli, rekonštrukcia sa najskôr sústredí na prvé dve budovy, ktoré by mali byť dokončené v roku 2027. Obnovu budovy od architektov Weinwurma a Vécseia preto možno čakať až ku koncu tejto dekády.