Downtown dostane upravený Blok 5.1. Návrh svetového ateliéru získal nové meno aj prepracovanejšiu fasádu. Presvedčí?
Bratislava posledné roky získava novú tvár i rukopis, ktorý vychádza z pera svetových ateliérov. K nim sa v roku 2024 pridalo aj vplyvné architektonické štúdio z Holandska, ktoré zastavia pozemky developera Alto Real Estate v srdci downtownu. Vzniknúť má Blok 5.1. Projekt ale prešiel od svojho predstavenia zmenami, o ktorých redakcii ASB bližšie porozprával developer.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Pozemky získali po odchode spoločnosti HB Reavis zo slovenského realitného trhu. Developer Alto Real Estate odkúpil parcely pri Továrenskej, Chalupkovej a Bottovej ulici v roku 2023. Spoločnosť následne hľadala novú podobu územia prostredníctvom medzinárodnej architektonicko-urbanistickej súťaže. Víťaza sme sa dozvedeli v marci 2024 – stal sa ním svetový ateliér Mecanoo.
Pre Alto išlo o prvý vlastný projekt, keďže zvyšné developmenty vo svojom portfóliu firma nadobudla ako súčasť vyrovanania s Pentou. Blok 5.1, ako bol zámer nazvaný, tak nadväzuje na Sky Park a prepája ikonu bratislavského downtownu s návrhom od holandského ateliéru Mecanoo. Urbanistické riešenie zámeru zároveň dotvára celý mestský blok do konzistentnej podoby.
Štandard pri luxuse
O kvalitách architektonickej kancelárie niet pochýb. Mecanoo svoje projekty realizuje na viacerých kontinentoch a známe je svojím inovatívnym prístupom k dizajnu s dôrazom na udržateľnosť či interakciu medzi ľuďmi a ich prostredím. Kancelária realizovala niekoľko významných projektov ako rekonštrukciu knižnice Martin Luther King Jr. Memorial Library vo Washingtone alebo divadelný komplex v Kaoshiungu na Taiwane či mnohé ďalšie.
V prípade projektu v bratislavskom downtowne sme však minulý rok v tlačenom vydaní ASB konštatovali, že ide o „štandard pri luxuse“, ako znel titulok článku. Blok 5.1 totiž v kontexte svojho okolia – definovaného ikonickými vežami Sky Parku od Zahy Hadid či vizuálne provokatívnym Metropolisom – pôsobí zdržanlivejšie až konzervatívne.
Z architektonického hľadiska nejde o návrh, ktorý by prinášal výrazový experiment či ambicióznu formálnu inováciu. Stavia skôr na overených formách a funkčných riešeniach. Je to návrh, ktorý rešpektuje existujúci urbanistický rámec, dotvára ho, no zároveň sa neusiluje byť dominantou. A tak nevyčnieva, ale pôsobí štandardne až nevýrazne – čo môže byť v kontexte exponovanej lokality downtownu na škodu.
„Videli sme ambicióznejšie návrhy, ale nefungovali,” hovorí Ševela
V minulom roku projekt Blok 5.1 obhajoval Rastislav Valovič, CEO Alto Real Estate. Tento rok sme o tejto téme diskutovali v podcaste Na betón s Dušanom Ševelom, vedúcim oddelenia architektúry a dizajnu, a Jánom Bryndzom, obchodným riaditeľom v Alto Real Estate.
„Nevnímam, že nášmu zámeru chýba výnimočnosť. Kúpili sme ho už aj s projektom, ktorý mal stavebné povolenie. Mohli sme teda začať stavať,” naráža Dušan Ševela na pôvodný zámer developera HB Reavis, ktorý mal na tomto mieste vzniknúť. „Dom sme však vyhodnotili ako bariérový,” opisuje nedostatky pôvodného projektu Ševela.
„Zorganizovali sme preto novú architektonickú súťaž s cieľom prizvať ľudí, ktorí toho už veľmi veľa urobili a majú celosvetovú skúsenosť. Chceli sme mať zastúpenie ,landscape‘ architekta, urbanistu, architekta, ale rovnako mať aj pohľad z biznisového prostredia,” hovorí o porote architektonickej súťaže Dušan Ševela. Tu treba zdôrazniť, že porota mala viac zástupcov developera než nezávislých expertov.
Členovia poroty medzinárodnej architektonicko-urbanistickej súťaže na Blok 5.1 v bratislavskom downtowne:
- Kees Christiaanse (HOL), architekt, zakladateľ KCAP
- Jim Heverin (UK), architekt, riaditeľ Zaha Hadid Architects
- Martin Arfalk (ŠVÉD), landscape architekt, zakladateľ Mandaworks
- Jozef Oravkin, zakladateľ, Non-Executive Chairman Alto Real Estate
- Rastislav Valovič, CEO Alto Real Estate
- Erik Páleš, Business development manager Alto Real Estate
- Dušan Ševela, Head of Design Development Alto Real Estate
„Opýtali sme sa celého architektonického sveta: ,Podeľte sa, ako to vnímate?‘ Prišlo nám 38 návrhov od Ameriky až po Austráliu. Videli sme skice od architekta Stevena Holla, kde bolo napísané, že toto skicoval v Londýne a toto v New Yorku. Bola tam silná urbanistická diskusia aj s Keesom Christiaansenom (zakladateľ KCAP, pozn. red.), Martinom Arfalkom (zakladateľ Mandaworks, pozn. red.) ,do landscapu‘ a potom aj samotný pohľad od Jima Heverina (riaditeľ Zaha Hadid Architects).”
„Na čo sa prišlo, alebo čo si treba uvedomiť, je, že okolitá štruktúra, tá urbánna, funguje viac na schéme blokov alebo trochu inej mierky. Nebolo cieľom vytvoriť obdĺžnik, ktorý bude trčať z mesta alebo tam urobiť dom, ktorý bude výrazne vyšší. Cieľom bolo začlenenie a vytvorenie partnera (k Sky Parku, pozn. red.),” vysvetľuje Dušan Ševela.
Podľa vedúceho oddelenia architektúry a dizajnu boli v architektonickej súťaži aj ďalšie návrhy: „Videli sme oveľa ambicióznejšie návrhy, ale nefungovali. V zmysle napojenia na mesto – išlo o výkrik solitérov, niečo, ako keď si dá na ulici každý svoju reklamu, ktorá je výnimočná a úžasná. Ale keď ich začne byť veľa, vytvoria akýsi neporiadok.”
„Výnimočnosťou návrhu ateliéru Mecanoo je, že pracuje s inou mierkou. Pracuje trochu s inou výškou domu. Pracuje s inou textúrou. Veľmi prirodzene pokračuje v landscape a podporuje silu krajinotvorby, ale zároveň tvorí námestie, čo v urbánnej štruktúre chýba. Domy sú natočené popri sebe, aktivovaním partera a odstupom tvoria práve možnosť vytvorenia inej funkcie. A tá mierka domov začína byť odrazu viac čitateľná,” vysvetľuje.
Z Bloku 5.1 je Sky Park Square
Nový projekt v bratislavskom downtowne predstavil developer Alto Real Estate v marci 2024. Keďže od tohto momentu už ubehol viac ako rok, v podcaste Na betón sme sa pýtali, či prešiel Blok 5.1 zmenami. Prešiel.
„Pozemok nadväzuje na Sky Park a aj preto sme sa rozhodli nazvať projekt Sky Park Square. Teda najmä preto, lebo tam bude námestie aj veľká porcia zelene. Rovnako pôjde o pokračovanie aj evolúciu Sky Parku. Meno Blok 5.1 ostáva ako názov územia v územnom pláne tejto zóny,” skonštatoval Ján Bryndza, obchodný riaditeľ Alto Real Estate, ktorého doplnil Dušan Ševela:
„Nič, čo sa vysúťaží a predstaví ako finálny návrh, sa ešte nepostavilo. Súťaž sa skončila tým, že tam boli podnety poroty, interné vyhodnotenie, profesionáli z našej firmy plus lokálni partneri. Vytvoril sa teda tím špecialistov, ktorí vzniesli odporúčania, pripomienky, komentáre. A toto malo vplyv na tvorbu konceptu,” vysvetľuje Ševela.
„Napríklad niektoré pešie trasy získali oveľa väčšiu logiku,” dodáva. Tieto, ale aj ďalšie zmeny by však nedefinoval ako výrazné alebo dynamické. „Nazval by som ich ako zmeny, ktoré projekt povzniesli ďalej,” konštatuje, pričom k slovu opäť púšťa svojho kolegu Jána Bryndzu:
„Fasáda bude oproti víťaznému návrhu mierne iná. Myslím, že to je rímska tehla, resp. má rímsky charakter. Pôjde o inú mierku tehly, než na akú sme na Slovensku zvyknutí.” Podľa Jána Bryndzu nechceli v Alto postaviť druhú Jurkovičovu tepláreň: „No zároveň sa nám páči materiál. Máme radi pravé materiály.”
„Rímska tehla so svojím iným rozmerom – podlhovastým – a inou farbou, jemne sivou, bude ten výraz. Môžeme to označiť ako výrazne iné stvárnenie fasády než to, čo bolo vysúťažené. Povedal by som, že je to došpecifikovanie materiálu, ktorý architekti z Mecanoo priniesli,” dodáva Bryndza.
Podľa Dušana Ševelu práve tento aspekt prinesie unikátnosť a výraznosť budovám Sky Park Square: „Ak by som to dal do zátvoriek, môžem povedať, že tento typ architektúry pracuje s interiérom, lebo tie textúry, ktoré sa nachádzajú na fasáde, a tá práca so svetlom má úplne iný charakter, než je charakter budov, ktoré sú hladšie a homogénnejšie. Inak tu pracujeme s detailnosťou.”
Povoľovanie potrvá
Súčasťou projektu Sky Park Square budú štyri budovy a predstavovať budú kombináciu bývania, kancelárií, občianskej vybavenosti s dominantným podielom rezidenčnej funkcie. Väčší blok slúži ako ústredný bod, ktorý formuje mestské prepojenie medzi ulicami Chalupkova a Bottova, zatiaľ čo dva menšie bloky sú premyslene rozptýlené v rámci parku.
Ján Bryndza v podcaste Na betón poznamenal, že dnes sú v Alto najďalej práve pri dizajnovaní dvoch menších bytových domov. „Tieto domy sú určené najmä na bývanie v parku, sú nižšie a majú osem podlaží. A práve toto je jeden z feedbackov, ktorý máme od klientov, že nie každý chce bývať vo výškach,” uzavrel obchodný riaditeľ v Alto Real Estate.
Dnes je Sky Park Square v povoľovaní. Alto ho predložilo na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) v januári tohto roka. Na základe dokumentácie v EIA môžeme zvýrazniť niekoľko dôležitých údajov – celkovo vzniknú domy označené A, B, C1 a C2.
Prvý bytový dom A má 24 nadzemných podlaží (NP) a navrhovaných je tu 226 bytov, bytový dom B má 9 NP a disponovať bude 56 bytmi. Bytové domy C1 a C2 sú objekty s ôsmimi NP, pričom v prvom bude 31 bytov a v druhom 41. Projekt počíta aj s kancelárskou budovou, ktorá však vznikne neskôr. Zámer počíta aj s dvomi parkovacími garážami a celkovým počtom 485 parkovacích stojísk.
Sky Park Square má byť uvedený do užívania v roku 2031. Kedy sa však začne s výstavbou, je dnes možné len predpokladať, keďže zámer stále čaká na najdôležitejšie povolenia, ako je záväzné stanovisko hlavného mesta, územné rozhodnutie či stavebné povolenie. Posledným úspechom v povoľovaní je zatiaľ zisk právoplatného záväzného stanoviska zo zisťovacieho konania EIA. Povoľovací proces teda ešte chvíľu potrvá.
NÁZOR AUTORA ČLÁNKU
Presvedčí?
Projekt Blok 5.1 prešiel úpravami. Názov Sky Park Square je výraznejší a spolieha sa na úspech svojho predchodcu – Sky Parku, ale aj upravená fasáda či kvalitnejšie materiály pôsobia ako krok vpred. Je to však zmena, ktorá skutočne presvedčí?
V kontexte prestížnej lokality, kde si jednotlivé budovy konkurujú silnými autorskými gestami, bol Blok 5.1 skôr tichým pozorovateľom než aktívnym hráčom. Prepracovanejšia fasáda, použitie výraznejších materiálov či lepšie verejné napojenia sú pre projekt dôležité. Stále však ide o evolúciu, nie revolúciu.
Sky Park Square je naďalej formálne zdržanlivý a typologicky predvídateľný. Možno to nie je chyba – nie každá stavba musí šokovať. Avšak v prostredí, ktoré je čoraz vizuálne hlasnejšie a ktoré bude na dlhé desaťročia formovať panorámu Bratislavy, by stavby mali prekonávať očakávania. Či sa to Sky Park Square podarí ukáže až realizácia.