029F53AC 0A9A 49D2 9F21 6BD03C4F3E26
Galéria(7)

Novinky zo Sky Parku: Najluxusnejšia veža postupuje zásadným rozhodnutím, štvrtá hlási skolaudované

Pôvodne kancelárska, dnes bytová. Posledná veža projektu Sky Park prešla mnohými zmenami, až posledná však určila jej definitívny charakter, ktorý bude rezidenčný. Tento zámer oznámil developer Alto Real Estate v roku 2023 a postupne odhaľoval jej novú podobu. Dnes získala najatraktívnejšia veža downtownu zásadné rozhodnutie, pričom trojročný proces výstavby zavŕšila aj štvrtá veža Sky Park Residence 4.

Z kancelárií bývanie vo veži

Nebolo to tak dávno, čo developer Alto Real Estate ohlásil zmenu funkcie najvyššej veže Sky Park Tower. Z kancelárskeho objektu urobil rezidenčný, pričom tento krok argumentoval aktuálnou situáciou na bratislavskom trhu v segmente administratívnych budov. Celkovo tak išlo o tretiu, a zároveň poslednú zmenu tejto veže od začiatku projektovania.

„Racionálne zhodnotenie situácie na trhu s výstavbou nových administratívnych budov v Bratislave a najmä pri jednoznačnej vôli Alto Real Estate zachovať túto ikonickú architektúru, nás priviedlo k rozhodnutiu, že stavbu budeme musieť v súlade s aktuálnym územným plánom zmeniť na primárne bytovú výstavbu,“ vysvetlil vtedy CEO Alto Real Estate, Rastislav Valovič.

Zelená od mesta aj ďalší progres

Detaily boli predstavené v auguste roku 2023, keď developer zaradil bytový dom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA. V tomto období sa tak verejnosť dozvedela takmer všetky detaily aj navrhované zmeny, ktoré chce developer s vežou uskutočniť. Taktiež ukázal aj zmenenú architektúru, na ktorej pracovalo svetové architektonické štúdio Zaha Hadid Architects, teda rovnako ako v celom projekte Sky Parku. 

Skypark tower perspektiva51 NOVA 1
Vizualizácia veže Sky Park Tower z roku 2023, ktorej ľavá časť je zakrytá objektom Sky Park Offices | Zdroj: Alto Real Estate

Táto dôležitá premena získala prvé povolenie ešte v novembri minulého roka. Keďže objekt zmenil svoju funkciu, musel získať aj nové záväzné stanovisko od magistrátu. Mesto túto zmenu napokon odsúhlasilo záväzným stanoviskom, čím bol potvrdený súlad s územným plánom hlavného mesta a s územným plánom zóny Chalupkova. 

Dnes sa Bytový dom Sky Park Tower, aký je jeho oficiálny názov, posúva zásadným rozhodnutím. Ministerstvo životného prostredia uviedlo, že zmena navrhovanej činnosti sa nebude posudzovať, čím upravený zámer po 8 mesiacoch prešiel posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA). Je ale nutné podotknúť, že rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. 

Rezort v dokumentácii uviedol, že zmena kancelárskej budovy na bytový dom nebude mať počas prevádzky zásadný negatívny vplyv na obyvateľov najbližších obytných súborov. Sky Park Tower rovnako nebude zdrojom žiadnych nových zdrojov znečistenia ovzdušia, nedôjde k narušeniu ochrany prírody a nebude ohrozovať životné prostredie. 

Dostávajte výber tých najlepších článkov z ASB. Zapnite si odber nášho newslettra!

Najluxusnejšia veža s pripomienkami

K danej zmene funkcie došlo 6 písomných stanovísk, ktoré mali k projektu pripomienky. Najviac ich adresovalo Združenie domových samospráv, ktoré ich napísalo 16 a namietalo takmer všetko. Vzhľadom k týmto pripomienkam a požiadavkám rezort životného prostredia požiadal listom navrhovateľa o doplňujúce informácie a ich objasnenie. 

Všetky tieto fakty Ministerstvo životného prostredia zohľadnilo pri vyjadrovaní sa k jednotlivým stanoviskám. Ako rezort uvádza, tie dôkladne preštudoval a následne zapracoval jednotlivé pripomienky. 

skypark1 scaled
Najnovšia vizualizácia Sky Park Tower bez zakrytia okolitými budovami | Zdroj: Alto Real Estate

Alto Real Estate musí v ďalších stupňoch projektovej dokumentácie navrhnúť a zrealizovať exteriérové stojany pre bicykle a v riešenom území tiež zanechať priestorovú rezervu pre cyklotrasy s napojením na širšiu sieť cyklotrás v okolí. Na vhodnej časti fasády má investor rovnako založiť zelenú stenu, vo verejnom priestore zrealizovať vodné a tieniace prvky zlepšujúce podmienky pri letných horúčavách a pri výsadbe uprednostniť miestne druhy drevín.

Pripomienky pritom malo aj hlavné mesto v súhlasnom záväznom stnaovisku v novembri 2023. To požadovalo riešiť 63 stojísk v druhom podzemnom podlaží ako verejne prístupné. Parkovaciu garáž bude potrebné vybaviť nabíjacou infraštruktúrou pre elektromobily s dostatočnou výkonovou rezervou. Mesto tu rovnako pripomienkovalo vytvorenie ďalších zelených plôch či vodných prvkov, ktoré dnes určilo aj Ministerstvo životného prostredia SR.

Staronová dominanta Sky Parku

Rezidenčná Sky Park Tower vyrastie oproti novej budove Slovenského národného divadla, pri križovatke ulíc Landererova a Čulenova, kde sa v tesnej blízkosti nachádza aj centrála Západoslovenskej energetiky.

Po novom je veža navýšená na 33 nadzemných podlaží a narástla aj hrubá podlažná plocha na 82 499,6 metrov štvorcových. Najväčší rozdiel spočíva v prvých 32 metroch, kde sa objekt rozšíril o terasy a odlíšil sa tak od zvyšných veží v Sky Parku. Táto odlišnosť plynie aj z ďalšieho aspektu – výšky. Tá bude až 120 metrov, čím o necelých 20 metrov prekoná ostatné bytové domy Sky Parku. 

V budove vznikne 393 bytov, nachádzať sa tu bude len jedna jednoizbová nehnuteľnosť, ale až 208 dvojizbových a 84 trojizbových jednotiek. Medzi najväčšie bude patriť 87 štvorizbových, 10 päťizbových a 4 šesťizbové bytové jednotky. Miesto by tu malo nájsť až 1 082 obyvateľov, pričom klesne počet statickej dopravy a z pôvodných 756 parkovacích miest zostane 631 stojísk.

skypark2 v2
Vizualizácie tiež ukazujú prepojenie s verejným priestorom v okolí | Zdroj: Alto Real Estate

Okolie zase vyplní zeleň vrátane vzrastlých stromov, ktoré majú byť vysadené najmä pozdĺž mestských bulvárov. Terasovité časti veže budú viac vystupovať smerom k Čulenovej ulici. Rozprestierať sa budú aj ku Sky Park Offices, avšak v oveľa menšej miere. V tejto časti sa pravdepodobne budú nachádzať apartmány, v dôsledku nedostatku svetla pre prítomnosť danej kancelárskej budovy.

Príprava pozemku pokračuje

Nakoľko bolo na pôvodný kancelársky objekt vydané stavebné povolenie, developer mohol začať s výstavbou. Po zmene na bytový dom v stavebných prácach môže pokračovať, avšak len v častiach, ktoré nie sú navrhovanou zmenou dotknuté. To sa dnes deje a v súčasnej dobe je zrealizovaná časť stavebnej jamy, ochrany stavebnej jamy – podzemnej steny, hlbinného zakladania a bol uskutočnený aj vývoz majoritného množstva kontaminovanej zeminy. 

Ako nám v našom poslednom článku o Sky Park Tower ozrejmil developer, verejnosť má záujem o byty v najatraktívnejšej veži downtownu. „Záujem verejnosti korešponduje s našimi očakávaniami vzhľadom na kvalitatívnu úroveň projektu a vzhľadom na to, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o poslednú vežu architektonického štúdia Zaha Hadid v Bratislave,“ uzavrel vtedy CEO Alto Real Estate, Rastislav Valovič.

Výstavba je dnes ešte v začiatkoch, spoločnosť však avizuje dokončenie v rokoch 2027 až 2028. Istý čas zaberie aj kolaudácia, čo znamená, že budúci rezidenti sa sem nasťahujú ešte o niečo neskôr. 

Štvrtá veža hlási skolaudované

Skôr sa verejnosť nasťahuje do štvrtej veže Sky Parku, ktorá nesie oficiálny názov Sky Park Residence 4. Tá začala rásť východne od zvyšných budov projektu, pri Bottovej ulici, ešte v roku 2021. Plnú výšku dosiahla na začiatku roka 2023 a redakcia ASB nahliadla dovnútra veže v auguste minulého roku. V tomto období bola vo vysokom štádiu dokončenia – celkovo ponúkne 254 bytov na 31 podlažiach, ktoré budú patriť k najdrahším v krajine.

438088588 412683298193651 6800351346977607774 n
Sky Park Residence 4 je právoplatne skolaudovaná (v strede) | Zdroj: Alto Real Estate

Dnes je rezidenčná budova mohutného projektu dokončená a ako najnovšie hlási developer, aj právoplatne skolaudovaná. „Trojročný proces výstavby bol úspešne zavŕšený a už čoskoro privítame nových obyvateľov, ktorí sa nasťahujú do najnovšej zo štyroch rezidenčných veží,” uvádza Alto Real Estate na sociálnych sieťach. 

K dokončeniu projektu, ktorého výstavba začala ešte v roku 2017, síce ostáva ešte niekoľko rokov. Jeden z najväčších bratislavských developmentov sa ale pomaly začína kompletizovať. Dokončené sú štyri z piatich veží a z veľkej časti aj verejný priestor. Na rad čoskoro príde aj posledný objekt Zahy Hadid, Sky Park Tower, ktorého dokončenie prinesie úplne nový pohľad na bratislavský downtown. 

Skypark tower perspektiva51 NOVA 1
skypark1 scaled
skypark2 v2
cam HP entrance A.jpg
Sky Park Residence 4 je právoplatne skolaudovaná
438088588 412683298193651 6800351346977607774 n

Sky Park Tower, Bratislava – Staré Mesto

Developer: Alto Real Estate
Architekt: Zaha Hadid Architects
Počet bytov: 393
Počet parkovacích miest: 631
Realizácia: 2024 – 2027 / 2028
Stav: V príprave

Sky Park Residence 4

Developer: Alto Real Estate
Architekt: Zaha Hadid Architects
Počet bytov: 254
Realizácia: 2021 – 2024
Stav: Dokončené