Ateliér HAUS
Galéria(8)

Ateliér HAUS: kultúrne a komunitné centrá často ponúkajú lákavé zadania mimo bežnú typológiu

Partneri sekcie:

Dreli spolu školské lavice a do noci sa vedeli baviť o živote a architektúre. Kým sa dali dokopy, spolupracovali na viacerých súťažiach a v renomovaných architektonických ateliéroch.

Tomáš Ružiak, Eva Šestina a Miroslav Šestina. Poznajú sa od študentských čias na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Eva, Miro a Tomáš boli spolužiaci v jednom ročníku. Bývali spolu na internáte Svoradov a do noci sa bavili o živote a architektúre. Spolupracovali na viacerých súťažiach, na ktorých si overili, kto v ktorej oblasti najviac vyniká.

Prístup v tvorbe počas školských rokov ovplyvnili najmä posledné dva roky, keď sa v rámci otvoreného ateliéru praxe učili od architektov ako Pavla Paňáka, Martina Kusého či Ľubomíra Závodného. Eva a Tomáš po škole naberali skúsenosti v ateliéroch Rusina Frei architekti a Pokorny architekti. Mira hnala túžba pracovať pod vlastnou značkou. Trojica sa však nerozdelila, naopak, ateliér založili ako prirodzené vyústenie predchádzajúcich spoluprác.

Na vytvorenie vlastnej identity a značky oslovili grafické štúdio Hungry. Tak vznikol Ateliér HAUS. Onedlho sa k ateliéru pripojil aj Mirov brat Matúš, ktorý vyštudoval Fakultu architektúry ČVUT v Prahe a prax získaval u BOD architektov.

Tomáš Ružiak, Miroslav Šestina, Eva Šestina, Matúš Šestina, Matthias M. J. Arnould
Tomáš Ružiak, Miroslav Šestina, Eva Šestina, Matúš Šestina, Matthias M. J. Arnould | Zdroj: Miro Pochyba

Celok zostavený z dôležitých detailov

Okrem značky si definovali aj svoj prístup k tvorbe. „Naše projekty vznikajú ako kolektívne dielo architektov, ktorí svoje predstavy vedia zladiť do jedného celku. Navrhujeme rôzne mierky a typológie – verejné priestory, občianske stavby, domy či interiéry,“ vysvetľujú.

Prirodzenejšie sú im však menšie osobné zadania, v ktorých vedia byť súčasťou realizačného procesu a mať ho pod kontrolou. Architektúru vnímajú ako celok zostavený z dôležitých detailov.

„Našou zásadou je vytvoriť pravdivú, dôvtipnú a súčasnú architektúru. Preferujeme elementárne materiály a ambiciózne hľadáme nadčasovosť. Snažíme sa vyvarovať prchavým trendom,“ hovorí Eva Šestina.

Pavilón N1 – 12, Topoľčany.
Pavilón N1 – 12, Topoľčany. | Zdroj: Tomáš Ružiak

Zadania mimo bežnú typológiu

Ateliér funguje v súčasnosti na dvoch miestach. Bratislavská časť ateliéru sídli v spoločných priestoroch so spomínaným grafickým štúdiom Hungry. V Banskej Štiavnici je súčasťou ateliéru aj stolárska Dielňa HAUS. V nej sa vyrábajú nábytky na mieru a drobná architektúra, ktorá je vo väčšine prípadov z pera ateliéru. Stály tím tvorí v súčasnej dobe 6 architektov, jeden dizajnér a jeden študent architektúry.

„Veľkú časť našej tvorby tvorí spolupráca s kultúrnymi a komunitnými centrami. Tie často ponúkajú lákavé zadania mimo bežnú typológiu. Dostali sme sa tak k navrhovaniu útulne a trhoviska pre Hájovňu, komunitného centra BÚDA, prenosného pavilónu/galérie pre Nástupište 1 – 12 v Topoľčanoch či k spolupráci na projekte zážitkového ubytovania v Jelšavskom kaštieli,“ dodáva na záver Tomáš Ružiak.

Útulňa Červená studňa pri Banskej Štiavnici.
Tomáš Ružiak, Miroslav Šestina, Eva Šestina, Matúš Šestina, Matthias M. J. Arnould
Ateliér HAUS
Komunitné centrum Búda, Žiar nad Hronom.
Komunitné centrum Búda, Žiar nad Hronom.
Pavilón N1 – 12, Topoľčany.
Komunitná obývačka v Revúcej.

Ateliér HAUS

Rok založenia: 2017
Zakladajúci členovia: Tomáš Ružiak, Eva Šestina, Miroslav Šestina
Prelomové dielo: Útulňa pri Banskej Štiavnici
Architekti, ktorí inšpirujú: Architekti BKPŠ Kusý – Paňák, GutGut
Architekti, ktorí ovplyvňujú: Pavol Paňák, Jozef Pleskot, Peter Zumthor

Článok bol publikovaný v časopise ASB špeciál, Mladí slovenskí architekti