Juraj Fabrici a Paula Fabrici
Galéria(10)

atelier fabrici: Skĺbili prácu v zamestnaní s prvými súkromnými zákazkami, ktoré tvorili po nociach

Partneri sekcie:

Počiatky myšlienky o spoločnom fungovaní siahajú, prirodzene, do študentských čias, keď si Juraj a Patrícia padli do oka a následne skúsili prvú spoluprácu na študentskej súťaži. Spolupráca sa im osvedčila tak po pracovnej, ako i po súkromnej.

„Zistili sme, že sa vzájomne dobre dopĺňame, nesúperíme, naopak, dokážeme oceniť kvality toho druhého aj jedinečný pohľad na architektúru,“ rozpráva Paula Fabrici. Juraj už počas školy začal zbierať prvé skúsenosti a pokračoval aj po nej v architektonickom ateliéri Architekti Šebo Lichý.

Bytový dom Opatová, Opatová nad Váhom
Bytový dom Opatová, Opatová nad Váhom | Zdroj: Archív ateliéru

Práve tu mal počas dvoch rokov možnosť prejsť od koncepčnej fázy až po realizačnú na väčšom rezidenčnom projekte. Paula po skončení štúdia pokračovala v rozvíjaní svojho interiérového cítenia a spájaní estetiky s funkčnosťou v ateliéri Studio E.

„Boli to pre nás veľmi dôležité pracovné skúsenosti, po ktorých prišli prvé zákazky od ľudí z nášho okolia a prebdené noci, aby sme stíhali prácu v zamestnaní a zároveň naše spoločné pracovné projekty,“ spomínajú na svoje začiatky manželia.

Výber z tvorby

  • Byt Kyjevská, Bratislava
  • Byt Rozálka, Pezinok
  • Byt Sky Park, Bratislava
  • Byt Brezový Háj, Nitra
  • Interiér rodinného domu Svätý Martin, Spišské Podhradie
  • Rodinný dom, Kočovce
  • Bytový dom Opatová, Opatová nad Váhom
  • Byt Pri Mýte, Bratislava

Adaptácia

Po dvoch rokoch dozrelo v Jurajovi presvedčenie, že je čas pohnúť sa ďalej. Rozhodol sa urobiť ten krok do neznáma, neistoty a založiť si vlastný ateliér fabrici. Ako sám tvrdí, s bývalým zamestnávateľom ostali v dobrom vzťahu a pokračovali v spolupráci na rôznych zadaniach. Popri práci sa Juraj zdokonaľoval v tvorbe vizualizácií.

„Po štvormesačnom náročnom období práce z domu prišli naše prvé priestory s dvomi pracovnými stolmi, ktoré mi pomohli viac oddeliť prácu od súkromia a zefektívniť pracovné procesy,“ prezradil.

Juraj Fabrici a Paula Fabrici
Juraj Fabrici a Paula Fabrici | Zdroj: Miro Pochyba

Dopyt po tvorbe vizualizácií z okolia narastal, práca na architektonických a interiérových zadaniach detto. Aj keď ho práca bavila, cítil, že to nie je úplne cesta, ktorou by spolu s Pauli chceli pokračovať. Skĺbiť všetko dokopy bolo časovo zrazu veľmi náročné.

„Paradoxne v tejto situácii nám pomohlo narodenie dcérky, ktorá nám ukázala hodnotu času. Urobili sme si lepší poriadok v prijímaní nových zákaziek a momentálne sa viac venujeme vlastnej tvorbe,“ dodáva Fabrici. Popritom naštartovali spoluprácu s architektom Gabrielom Ciglanom.

Presťahovali sa do väčších priestorov, v ktorých spoločne zdieľame aj pracovnú silu skvelých kolegov. Vzhľadom na aktuálnu širšiu pracovnú základňu sa venujú pestrofarebnej palete projektov od menšej mierky, ako interiéry bytov, až po väčšie ucelené územia s urbanistickou štruktúrou.

Juraj Fabrici a Paula Fabrici
Juraj Fabrici a Paula Fabrici
Juraj Fabrici a Paula Fabrici
Juraj Fabrici a Paula Fabrici
Interiér bytu Rozálka v Pezinku.
Rodinný dom Kočovce
Bytový dom Opatová, Opatová nad Váhom
Interiér bytu Rozálka v Pezinku
atelier fabrici

Rok založenia: 2020
Zakladatelia: Paula Fabrici, Juraj Fabrici
Architekti, ktorí inšpirujú: Chybik + Kristof Associated Architects, GutGut, Kuklica Smerek architekti
Architekti, ktorí ovplyvňujú: David Chipperfield, Norm Architects, Peter Zumthor

Článok bol publikovaný v časopise ASB špeciál, Mladí slovenskí architekti