Jana Tartaľová a Michal Tartaľ.
Galéria(7)

ARCHHOLIKS: Všetko odštartovala láska a to nielen k architektúre

Partneri sekcie:

Ich spolupráca začala už počas štúdia na FA STU v Bratislave. Ako CP-čkári sa stali susedmi na internáte, postupne sa zoznamovali s novým mestom, novými vyučovacími metódami a vzájomne si pomáhali.

Jana Tartaľová a Michal Tartaľ začali spolupracovať na spoločných ateliéroch a študentských súťažiach, ktoré im priniesli úspechy. A ako to už býva, okrem lásky k architektúre ich spojila aj tá medzi mini. A začal sa písať príbeh…

Hneď po ukončení štúdia založili ateliér ARCHHOLIKS. „Začiatky neboli ľahké, prehlbovala sa finančná kríza. Prijali sme hocijakú zákazku, niektoré s kreativitou nemali nič spoločné a boli to len technické vykresľovačky alebo klientske zmeny. Ale posúvala nás výdrž a odhodlanie,“ spomína Janka.

Hora dom, Mošovce
Hora dom, Mošovce | Zdroj: Michal Tartaľ

Pomaly získavali zaujímavé zákazky. Počas praxe spolupracovali s viacerými kamarátmi architektmi. Táto kooperácia bola pre Tartaľovcov vždy veľkým prínosom, aj keď vyžadovala niekedy viac energie a miery porozumenia. Vďaka nej si trúfli na väčšie projekty a rozloženie síl im umožnilo participovať aj na súťažiach.

„Najdlhšia a najinšpiratívnejšia spolupráca bola s MIMO architektmi, počas ktorej sme vytvorili mnoho zaujímavých diel,“ dodáva Michal.

Výber z tvorby

  • Hora dom, Mošovce
  • Resco, Nivy Tower, Bratislava
  • Oválny dom, Púchov, rekonštrukcia RD
  • Humno dom
  • Kompakt dom, Senec
  • Purista, Bratislava, rekonštrukcia
  • Kultúrny dom, Kojatice, rekonštrukcia

Potom prišli do ich života deti. Byt, v ktorom žili (a ktorý bol mimochodom krásne a kvalitne navrhnutý), sa akosi zmenšil. Začali túžiť po rodinnom dome a prostredí, ktoré ich bude nabíjať dennodenne energiou. Opustili Bratislavu, svojich priateľov, zrekonštruovaný byt, zázemie, zabehnuté koľaje.

Pamätám si, že mnohí sa im vtedy čudovali. Vrátane mňa. Vrátili sa do rodného Turca, kde momentálne pôsobia. A je im dobre. Zákazky majú po celom Slovensku, a tak má poloha v strede republiky veľké výhody.

V tvorbe vytvárajú funkčné, flexibilné a ekologicky prijateľné prostredie. Snažia sa ukázať investorom priestor, ktorý bude spĺňať ich požiadavky, v inom svetle, inak.

„Je pre nás veľmi dôležité, aby sa v ňom cítili príjemne, aby ich navrhovaný priestor či objekt vystihoval a aby si ho mohli dotvoriť. Klientom pri prvom stretnutí vravíme, že výsledkom našej spolupráce je spoločné dielo, ktoré vzniká neustálym dialógom,“ vysvetľuje Janka.

Okrem svojej práce sa venujú aj rozvoju a zveľaďovaniu priestorov a inštitúcií v obci. V uplynulom roku napríklad charitatívne navrhli a pomohli zrekonštruovať detské oddelenie v Martinskej fakultnej nemocnici. A ako dodávajú na záver: „Táto práca nás nesmierne napĺňa a milujeme ju!“

Rodinný dom, CRTZSK, Bratislava
Hora dom, Mošovce
Kancelárske priestory, Bratislava.
Rodinný dom Purista. Autori: Soňa Králiková, Jana Tartaľová, Michal Tartaľ.
Jana Tartaľová a Michal Tartaľ.
Jana Tartaľová a Michal Tartaľ.
Jana Tartaľová a Michal Tartaľ.

ARCHHOLIKS

Rok založenia: 2008
Prelomové dielo: HORA DOM
Zakladajúci členovia: Jana Tartaľová, Michal Tartaľ
Architekti, ktorí inšpirujú:   zerozero, GutGut, JRKVC
Ateliéri, ktoré ovplyvňujú: NL architects, Tham & Videgård, dekleva gregoric architects

Článok bol publikovaný v časopise ASB špeciál, Mladí slovenskí architekti