Marek Kľučár, Martin Donoval, Pavol Vadkerti (zľava doprava)
Galéria(9)

Archilab: Tvoria kreatívne, s rešpektom a ohľadom na udržateľnosť

Keď v roku 2009 dokončil Martin Donoval štúdium na Fakulte architektúry v Bratislave, mal už za sebou viaceré skúsenosti z renomovaných ateliérov.

Po skončení štúdia pokračoval v praxi v developersko-architektonickej kancelárie Vavrica Architekti, kde získal rozhľad vďaka práci na projektoch rôznej mierky od interiérov až po územné zóny.

Neskoršia 3,5-ročná skúsenosť s ateliérom RB architects bola akýmsi odrazovým mostíkom, keď sa postupne začala formovať predstava o založení vlastného ateliéru. Pomerne veľká voľnosť aj zodpovednosť za jednotlivé projekty, ale aj vyhorenie neskôr vyústilo do naivného a zároveň odvážneho kroku postaviť sa na vlastné nohy.

„V tom čase som našťastie nemal komplexnú predstavu o riadení ateliéru, inak by som sa na túto dráhu asi vedome nikdy nedal,“ s úsmevom hovorí Martin.

Archilab: Marek Kľučár, Martin Donoval, Pavol Vadkerti
Archilab: Marek Kľučár, Martin Donoval, Pavol Vadkerti | Zdroj: Miro Pochyba

Spolu i samostatne

Úplné začiatky dráhy architekta sa črtajú už odmalička. „Pamätám sa, ako som v piatich rokoch u dedka počas letných prázdnin olupoval z brizolitu sľudu, až som od únavy zaspal na chodníku pri dome.

Keď ma tam starí rodičia našli, smiali sa, že zo mňa bude určite stavbár alebo architekt,“ spomína. Úvodné roky boli zložité, bez zákaziek, bez podpory. Väčšinou „prichádzali“ menšie projekty pre rodinu a známych, sem-tam sa mihol „regulérny klient“.

Pomalý obrat nastal až v roku 2017, keď sa projekty začali množiť. „O rok neskôr sme sa vďaka kolegovi spoznali s architektmi Paľom a Marekom. Začali sme na skúšku spolupracovať na súťažiach a projektoch,“ rozhovoril sa o začiatkoch ateliéru Martin. Spoločný pohľad na architektúru a život ich podnietil postupne k užšej spolupráci a neskôr prerástol do rešpektu a priateľstva. Dnes tvoria voľné zoskupenie architektov pod hlavičkou ateliéru Archilab, ale tvoria aj samostatne.

Výber z tvorby

  • Dom U, Veľký Biel
  • Interiér SKY, Skypark Residence 3
  • Hotel Malý Majer, Stupava
  • Magna, revitalizácia výrobného areálu, Piešťany
  • Obytná zóna Podkerepušky, Bratislava – Záhorská Bystrica
  • Antošíkov majer, agroturistické centrum pri obci Banská Belá
  • Interiér bytu Slnečnice II, Bratislava

S ohľadom na prostredie

Ateliér sa zaoberá vo veľkej miere rezidenčnou architektúrou a interiérmi, pričom sa usiluje o dôkladný dialóg s budúcimi užívateľmi o ich snoch a potrebách v snahe vytvoriť pre nich hodnotný domov.

Cudzí mu nie je ani presah do širšieho architektonického rámca od detailu k celku, od interiéru až po obytný súbor. „Vo vzájomnej spolupráci s klientom často hľadáme príbeh a špecifické hodnoty v snahe pretaviť ich do spoločného zážitku z kvalitnej architektúry,“ hovorí Donoval.

Vizualizácia: Interiér SKY, Skypark Residence 3, Bratislava. Autori: Martin Donoval a František Dorko.
Vizualizácia: Interiér SKY, Skypark Residence 3, Bratislava. Autori: Martin Donoval a František Dorko. | Zdroj: Archilab

V posledných rokoch v ateliéri rezonuje čoraz viac otázka udržateľnosti. Nekonvenčný prístup podnecuje ateliér k neustálemu hľadaniu udržateľných materiálov a princípov cirkulárnej ekonomiky v architektúre. Rád pracuje napríklad s konopným betónom. Postupne sa starostlivá tvorba udržateľných priestorových riešení s patričným rešpektom k prostrediu stala jeho prirodzenou súčasťou.

Marek Kľučár, Martin Donoval, Pavol Vadkerti (zľava doprava)
Vizualizácia: Interiér SKY, Skypark Residence 3, Bratislava. Autori: Martin Donoval a František Dorko.
Vizualizácia: Dom U, Veľký Biel. Autori: Martin Donoval, František Dorko a Zuzana Kopiláková.   
AM 09Antošíkov majer, agroturistické centrum pri obci Banská Belá. Autori: Pavol Vadkerti a Roman Rosina.
Vizualizácia: Hotel Malý Majer, Stupava. Autori: Martin Donoval, Pavol Vadkerti, Zuzana Kopiláková, František Dorko.
Archilab: Marek Kľučár, Martin Donoval, Pavol Vadkerti
Archilab
Archilab

Archilab

Rok založenia: 2014
Zakladajúci člen: Martin Donoval
Prelomové dielo: Rodinný dom vo Veľkom Biely
Architekti, ktorí inšpirujú: Architekti BKPŠ Kusý – Paňák, Architekti zerozero, toito architekti
Architekti, ktorí ovplyvňujú: Renzo Piano, TEd’A arquitectes, EFFECT

Článok bol publikovaný v časopise ASB špeciál, Mladí slovenskí architekti