Areál Záhradníckej 91 - súčasné sídlu Henkelu

Developer Nového Istropolisu obnoví areál známej spoločnosti. Detaily sú zatiaľ len na papiery

Je dôležitou dopravnou tepnou Bratislavy, križuje mnoho ďalších významných ulíc a nachádzajú sa tu štátne inštitúcie, ale aj nové či staršie developmenty. Reč je o Záhradníckej ulici v bratislavskom Ružinove, kde je situované aj sídlo nadnárodnej spoločnosti Henkel. Firma sa má v blízkej budúcnosti sťahovať do nových priestorov, rekonštrukciou ale prejde jej staré sídlo.

Záhradnícka ulica je dlhá vyše dva kilometre. Približne v jej strede, na rohu Záhradníckej a Jégeho ulice, sa nachádza areál nemeckej nadnárodnej spoločnosti Henkel. Oblasť je tvorená dvojicou štvorcových budov administratívy B1 a B2, prepojených spojovacím mostom. K nim priliehajú aj obslužné komunikácie a nachádza sa tu tiež objekt polyfunkčného domu Záhradnícka 93. 

Podľa aktuálnych informácií z ružinovskej úradnej tabule je v pláne tento areál zrekonštruovať. Mestská časť zverejnila oznámenie o začatí stavebného konania, kde je stavebníkom developer Immocap, o architektonické prevedenie sa zase postarala známa kancelária Compass Architekti.

Snímka obrazovky 2023 08 03 o 14.39.15 2
Areál Záhradníckej 91 – súčasné sídlu Henkelu | Zdroj: Google Street View

Rekonštrukciou prejdú obe administratívne budovy B1 i B2. Prvá stavba disponuje štyrmi nadzemnými a jedným podzemným podlažím. V prvých troch budú umiestnené kancelárie so základnou vybavenosťou a na štvrtom podlaží sú navrhnuté kancelárske priestory s dvomi trojizbovými bytmi. V podzemí sa majú nachádzať priestory spojené s prevádzkou budovy. 

Obnova sa týka asanácie časti stavby, ktorá bude odstránená z južnej strany fasády objektu. Obvodový plášť zachovanej časti bude asanovaný a znovu zrealizovaný. Existujúce schodisko na južnej strane bude rovnako asanované a znovu postavené v novej polohe. Na budove budú po novom umiestnené balkóny. Dokumentácia rovnako uvádza, že sa zachová jestvujúca železobetónová prefabrikovaná skeletová sústava so stropnými panelmi. Stavebník v rámci rekonštrukcie zachová aj nosný systém oceľovej nadstavby na 4. nadzemnom podlaží.

Druhá administratívna budova disponuje siedmimi nadzemnými podlažiami. Rekonštrukciou sa docieli, že na prízemí bude umiestnené technické zázemie objektu a hlavný vstup bude ponechaný na druhom nadzemnom podlaží. Od druhého po šieste podlažie budú umiestnené kancelárske priestory a dva štvorizbové byty. Obvodový plášť objektu bude asanovaný a znovu zrealizovaný so zachovaním pôvodného tvaru stavby, balkóny budú pridané aj na tomto objekte. 

Snímka obrazovky 2023 08 03 o 14.42.58 3
Areál Záhradníckej 91 – súčasné sídlu Henkelu | Zdroj: Google Street View

Zrekonštruovaný areál má po obnove obsahovať celkovo 73 kancelárskych jednotiek a 4 služobné byty. V rámci obnovy sa odstráni spojovací most, ktorý spája administratívne budovy B1 a B2. Na oboch týchto objektoch budú vybudované aj fotovoltické panely. Parkovacích miest v areáli bude 190, z čoho 4 stojiská sú určené pre zdravotne znevýhodnených.

Celková navrhovaná zastavaná plocha bude obsahovať 1 326 metrov štvorcových. Mierne sa zvýši plocha zelene, zo 712 metrov štvorcových na 784 a rovnako budú navýšené aj spevnené plochy z 1 655 metrov štvorcových na 1 752. Hrubá podlažná plocha bude nižšia o 144 metrov štvorcových – dokumentácia informuje o navrhovaných 6 630 metrov štvorcových.

Sídlo nadnárodnej spoločnosti tak dostane nový šat. Henkel tu ale s najväčšou pravdepodobnosťou nebude sídliť. Ako sme už informovali v článku o administratívnej budove The Mill, svetový líder na priemyselných aj spotrebiteľských trhoch má v novostavbe na Mlynskych nivách zaberať najväčšiu plochu prenajatých priestorov. Tak znejú dosiaľ nepotvrdené informácie. 

Developerom projektu The Mill na Mlynskych nivách je práve spoločnosť Immocap, ktorá bude rekonštruovať aj terajšie sídlo Henkelu. Ide tak o zaujímavé prepojenie a ako v nedávnom článku tvrdí portál YIM.BA: „Dianie na Záhradníckej pôsobí ako potvrdenie tejto transakcie.” 

Immocap je totiž na Jégeho aktívnejší a ako je známe, pripravuje tu Polyfunkčný objekt JGA. V budúcnosti teda nemožno vylúčiť, že sa aktivity spoločnosti budú rozvíjať aj na iné pozemky. Predsa len, ide o širšie centrum mesta, ktoré je vo vývoji a pre Immocap môže byť tento fakt lákavý.

IMMOCAP Novy Istropolis 2 1 zdroj Immocap
Nový Istropolis | Zdroj: Immocap

Nateraz ale redakcia ASB nemá bližšie informácie o projekte na Záhradníckej. Vizualizácie novej podoby budov údajne nie sú a spoločnosť Immocap nateraz detaily, ani všeobecnejšie informácie, nekomunikovala. Ostáva tak len vychádzať z údajov „na papiery“ – teda verejne dostupnej dokumentácie. 

Developer mení podobu hlavného mesta dôležitými projektami. Okrem The Mill pri bratislavskom downtowne, ktorý sa postupne dokončuje, má v portfóliu aj novú podobu Istropolisu. Dom odborov na Trnavskom mýte je už dnes zbúraný a pozemok čaká na výstavbu nového kultúrneho stánku.

Ide o nanajvýš potrebný projekt, nakoľko Bratislava podobný multifunkčný priestor alarmujúco potrebuje. Dnes už zámer Immocapu na disponuje súhlasnými stanoviskami od Magistrátu hlavného mesta, ktorý tak vyjadril súlad s územným plánom. Výstavba tohto projektu by sa mala začať v druhej polovici roka 2024. 

Immocap tak má v portfóliu plány, ktoré sú pre Bratislavu dôležité. Či už ide o výstavbu nových projektov alebo obnovy areálov. Aj tie sú totiž pre Bratislavu potrebné, najmä ak sa nachádzajú v tak frekventovanej polohe, ako areál Henkelu na Záhradníckej 91.

Rekonštrukcia areálu Záhradnícka 91

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Ružinov
Stavebník: Immocap
Architekt: Compass Architekti
Stav: V príprave