Dominanta Mlynských nív dosiahla plnú výšku: Toto sú nové výhľady na Bratislavu
Svojho času priemyselná oblasť Mlynskych nív sa dnes intenzívne mení na novú biznis zónu. Novovznikajúci bratislavský bulvár onedlho dotvorí výrazný kancelársky objekt The Mill od spoločnosti Immocap. Development začal rásť v roku 2021 a dnes ohlásil zásadný miľník osadením glajchy na najvyššom bode stavby.
Kancelárska budova The Mill mení bývalý brownfield na moderné územie Bratislavy. Návrh projektu vzišiel z medzinárodnej architektonickej súťaže, ktorá sa uskutočnila ešte v roku 2017. Jej víťazom sa stal ateliér DKLN, na projekte však spolupracuje so spoločnosťou Obermeyer Helika. Ich návrh má byť odkazom na starú priemyslenú zónu v oblasti. Myslený je najmä medzivojnový podnik Helle, zameriavajúci sa v 20. storočí na potravinársku výrobu (povrazáreň a parný mlyn tu dokonca stáli ešte aj dnes).
Definitívny vizuál The Mill bol odhalený až v roku 2020. Pri križovatke Mlynských nív a Plynárenskej ulice vzniká takmer 70 metrov vysoký objekt s dvomi vežami – jedna s počtom 17 podlaží a druhá s 12 podlažiami. Tie spoločne vytvárajú pôdorysný tvar písmena T, v rámci ktorého je usporiadané celé komunikačné jadro budovy. Immocap komunikuje, že The Mill bude zeleným projektom, ktorý vytvorí priestor pre energické plány budúcich nájomcov.
„V území Mlynských nív sme realizovali viacero veľkých kancelárskych projektov (Bratislava Business Center, pozn. red.), no dnes je táto lokalita ešte významnejšia a atraktívnejšia vzhľadom na rozvoj downtownu a celkové spojenie s centrom mesta,” uviedol Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap. Podľa neho bolo zámerom priniesť projekt, ktorý vynikne nielen architektúrou a technologickou vyspelosťou, ale rozvinie potenciál bývalého brownfieldu a urobí z neho príjemné prostredie na prácu a oddych.
The Mill bude disponovať komerčnou plochou o veľkosti viac ako 25-tisíc metrov štvorcových, pričom obsadených je už vyše 80 pecent priestorov. Podľa všetkého bude zaberať najväčšiu podlažnosť prenajatých priestorov svetový líder na priemyselných aj spotrebiteľských trhoch – firma Henkel.
Hlavný vstup The Mill je umiestnený zo severnej strany z dôvodu napojenia na peší ťah od zastávky MHD. Rozprestierať sa tu bude vstupná hala, otvorená cez dve podlažia s recepciou. Na prízemí sú navrhnuté tri retailové prevádzky a reštaurácia, v ostatných podlažiach sa budú nachádzať administratívne priestory. Na trinástom podlaží je zase naprojektovaná strešná terasa s prístupom z priľahlých kancelárskych priestorov.
Budova prinesie aj 400 parkovacích miest v garáži, umiestnenej v štyroch podzemnných podlažiach. Tu sa bude nachádzať aj zázemie pre 128 cyklistov, ktorí sa dostanú do budovy bez prekážok – teda samostatným bike-friendly vstupom. Okolie skultúrni zeleň, výsadba vzrastlých stromov a výstavba nových chodníkov. Pridanou hodnotou pre budúcich užívateľov budovy bude súkromná škôlka s kapacitou vyše 100 detí.
V projekte vznikne aj nové námestie, situované pred hlavným vstupom do budovy. Práve pre jeho vznik definitívne zanikla aj posledná industriálna budova bývalého potravinárskeho podniku Helle – povrazáreň. Nasledovala tak parný mlyn, ktorý bol asanovaný pred pätnástimi rokmi.
Administratívna budova spoločnosti Immocap začala so stavebnými prácami ešte v roku 2021, pričom minulý rok bola na úrovni terénu. Od tohto obdobia budova rástla rýchlym tempom, jedno podlažie trvalo postaviť desať dní. Dnes už projekt dosiahol významný miľník – plnú výšku stavby. „Dokončením obvodovej koruny na 18-tom podlaží dosiahol The Mill výšku 70 metrov, čím Immocap ukončil práce na hrubej stavbe kancelárskeho projektu,” oznámil Immocap.
Osadená tak bola glajcha, poukazujúca na dosiahnutie plnej výšky. Spoločnosť si ako glajchu zvolila druh stromu, ktorý bude vysadený po dokončení stavebných prác aj v okolí developmentu. Immocap ho umiestnil na najvyšší bod objektu v prvé júnové ráno.
Práce na stavbe aktuálne pokračujú montážou okien a následne inštaláciou prevetrávaného plášťa s výrazným etalbondovým obkladom. Ten je podľa spoločnosti vytvarovaný v originálnom 3D dizajne, vyniká tiež stabilitou, ale aj odolnosťou voči poveternostným podmienkam a umožňuje použiť aj veľké formáty. V kontexte celej budovy vytvára obklad zaujímavú štruktúru, ktorá sa v priebehu dňa mení v dôsledku hry svetla a tieňa.
Čulý stavebný ruch prebieha nielen na stavbe, ale aj v jej okolí pre spomenutú asanáciu povrazárne. V súčasnosti sa tu zbierajú len zvyšky sutín. Stavebné práce sa realizujú aj v interiéry budovy a stavba ponúka na svojich najvyšších podlažiach nové, neopakovateľné výhľady na rozvíjajúci sa bratislavský downtown.
Takzvaná korunka The Mill, teda najvyššia časť fasády objektu, má byť po dokončení nasvietená technológiou, ktorá umožní meniť farby. Novinkou bude aj branding budov spoločnosti, čo znamená, že každá stavba od Immocapu bude disponovať logom firmy, vrátane The Mill. Projekt taktiež ašpiruje na certifikát zelenej budovy LEED Gold a jeho výstavba sa riadi princípmi udržateľnosti. Pri realizácii fasády sa pracuje s materiálom, ktorý obsahuje aj podiel recyklátu, ale počíta aj s mimoriadne energeticky efektívnou prevádzkou.
„O projekt je veľký záujem a našou ambíciou je mať ho plne prenajatý pri otvorení koncom tohto roka. Interiéry spodných podlaží už prispôsobujeme na mieru budúcim nájomcom, ktorí si budú užívať inšpiratívne a energeticky komfortné prostredie,“ doplnil Martin Marko, obchodný riaditeľ spoločnosti Immocap.
V lobby objektu The Mill sa budú nachádzať aj umelecké diela od významného slovenského autora Ašota Haasa. Kultúrna vybavenosť projektu bude umiestnená aj v exteriéri The Mill. Spoločnosť by chcela nainštalovať plastiku v okolí stavby, nateraz sa uvažuje s jej umiestnením v blízkosti kruhového objazdu na nároží ulíc Mlynské nivy a Plynárenská.
Immocap si od tohto kroku sľubuje najmä jednoduchšiu orientáciu verejnosti v okolí, čomu môže pomôcť práve budúca socha zatiaľ od neznámeho umelca. Spoločnosť ale dodáva, že v tomto prípade chce dať príležitosť umelcovi z novej generácie, čo je nanajvýš obdivuhodné.
Je nepopierateľným faktom, že Mlynské nivy budú v neďalekej budúcnosti bulvárom európskeho formátu. Nachádzať sa tu bude električka, cyklotrasy a taktiež viaceré developmenty vrátane The Mill. Projekt bude realitou čoskoro, už teraz však pretvára niekdajšiu priemyselnú oblasť a jeho tvaroslovie výrazné mení celú ulicu.
Na škodu ostáva, že posledná hmatateľná spomienka na bývalý závod Helle je definitívne minulosťou. Industriálna budova povrazárne tu podľa zdrojov stála už od roku 1923, vydržala teda celé jedno storočie. Ako informuje developer, namiesto toho získa územie úplne nové námestie, ktoré sa v lokalite dosiaľ nenachádza. Priemyselná minulosť mesta tak ustupuje aktuálnemu rozvoji Bratislavy, čo je v súlade s potrebami prosperujúcich veľkomiest. A Bratislava sa takým jednoznačne stáva.
The Mill
Lokalita: Mestská časť Bratislava – Ružinov
Developer: Immocap
Stavebník: Immocap Mill I s.r.o.
Architekt: DKLN
Rozpočet: 50 miliónov eur
Stav: Realizuje sa
Realizácia: 2021 – 2023