Projekt Kvarter - finálna architektonická podoba domu. V pozadí vidieť výškové budovy developmentu Jégeho Alej
Galéria(5)

Immocap odhaľuje nadštandardný projekt: Kvarter prinesie do Ružinova severský štýl bývania od talentovaného architekta

Príťažlivá architektúra, dizajnové bývanie a konečne vhodná zástavba. Vyše desaťročie prázdny pozemok v blízkosti Zimného štadióna Ondreja Nepelu vyplní projekt z pera kvalitnej architektonickej kancelérie. Jeho developer, spoločnosť Immocap, nám dnes odhalil finálnu podobu stavby a pre redakciu ASB poskytol aj niekoľko exkluzívnych informácií.

Vhodnú alternatívu hľadali roky

Opustená plocha v blízkosti križovatky Trnavskej cesty a Jégého ulice konečne našla svoj finálny výraz. Lokalita vyniká najmä atraktívnou polohou – ide o širšie centrum mesta. V tesnej blízkosti sa nachádza Zimný štadión Ondreja Nepelu, ale aj séria masívneho projektu Jégého Alej. Obyvatelia tu nájdu aj nákupné centrum Central, pričom územiu dominuje tamojšia Trnavská cesta, ktorá patrí k najrušnejším v Bratislave.

Immocap začal s hľadaním novej podoby pozemku ešte v minulom desaťročí, keď v roku 2012 zbúral niekdajšiu športovú halu, ktorá sa tu nachádzala roky. Tá bola dlho nevyužívaná a nahradiť ju mal parkovací dom. Oblasť totiž trpela nedostatkom parkovacích miest a pod desaťtisícovým zimným štadiónom sa ich nachádzalo len 360. Nový objekt mal priniesť ďalších vyše 500 stojísk a celý zámer disponoval aj stavebným povolením. 

Výstavba sa ale nikdy neuskutočnila, pozemok začal upadávať a Immocap ho oplotil. Zlom prišiel až o desať rokov neskôr – na konci minulého roka predložila firma nový zámer pod názvom Polyfunkčný objekt JGA na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Immocap tak zvolil oveľa vhodnejšiu alternatívu, dnes by už nemalo vybudovanie parkovacieho domu na tomto mieste význam. Platí tu parkovacia politika a závislosť na automobiloch zase znižuje zavedená mestská hromadná doprava, ktorá je obslúžená kvalitne. 

Jeden z prvých vizuálov, zverejnených v rámci dokumentácie EIA v minulom roku
Jeden z prvých vizuálov, zverejnených v rámci dokumentácie EIA v minulom roku | Zdroj: Immocap / EIA

Posudzovanie prebiehalo približne polroka, v máji roku 2023 musel Immocap doplniť niektoré informácie v rámci pripomienok uvedených v stanoviskách, ktoré boli doručené k novému zámeru. Neprávoplatné rozhodnutie prišlo len o dva týždne neskôr a vznik projektu už závisel len na vydaní právoplatného stanoviska. Okresný úrad, odbor starostlivosti o životné prostredie, o mesiac neskôr rozhodol, že zmena navrhovanej činnosti sa nebude posudzovať, a teda prešiel EIA.

Sľubný návrh od osvedčeného ateliéru

Ako bolo známe ešte z verejne dostupných zdrojov, Polyfunkčný objekt JGA – ako znel jeho oficiálny názov – má šesť nadzemných podlaží a dve podzemné, pričom celá stavba je vizuálne členená na dve samostatné hmoty. Týmto faktom prirodzene rešpektuje pôvodné riešenie navrhovaného parkovacieho domu a dve fasády rovnako reflektujú výškové predelenie objektu v osi stavby.

Prevádzkovo je polyfunkčný objekt rozdelený na štyri funkčné časti – podzemná garáž, administratívne priestory, bytová časť a strešná terasa pre komunitné využitie. Ako centrálny priestor má slúžiť átrium s pavlačou, ktoré vhodne presvetľuje komunikačný koridor na obsluhu prevádzky budovy.

Projekt Kvarter - finálna architektonická podoba domu. V pozadí vidieť Zimný štadión Ondreja Nepelu
Projekt Kvarter – finálna architektonická podoba domu. V pozadí vidieť Zimný štadión Ondreja Nepelu | Zdroj: Immocap

Prízemie má obsahovať hlavný vstup do objektu, ale aj kancelárske priestory s výstupom do exteriéru v juhozápadnej časti stavby. V južnej časti projekt reaguje na okolitú zástavbu najmä uzatvorenejším stvárnením fasády a vo východnej časti z Jégeho ulice sú navrhnuté prevádzky občianskej vybavenosti, ktoré majú byť bezbariérovo prepojené s ulicou. 

Priestory na druhom až piatom podlaží majú zhodné dispozičné riešenie a sú sprístupnené z pavlače. Najvyššie šieste podlažie zaberá zhruba polovičnú plochu typických podlaží, pričom z tohto poschodia je prístupná aj exteriérová terasa, ktorá bude slúžiť ako pobytový priestor pre užívateľov stavby. Na terase je vytvorená aj oceľová konštrukcia, ktorá dom odľahčuje a určená je pre popínavé rastliny a tieniace prvky komunitnej terasy. 

Z dokumentácie boli rovnako známe informácie o architektonickom výraze budovy. O tú sa postarala kancelária Čechvala Architects, konkrétne skúsení architekti Tomáš Čechvala, Filip Galko a Marián Kolimár, ktorí majú za sebou solídne návrhy, vyznačujúce sa vysokou úrovňou realizácie. Koniec koncov, architektonický ateliér je na scéne už od roku 2009. V portfóliu má napríklad návrh výstavby športovej LBG Arény v Rači, za ktorou stál hokejista Ľubomír Višňovský, ale aj elegantnú rekonštrukciu na Kozej 16 v srdci historického centra či výstavbu novej centrály Západoslovenskej energetiky v downtowne.

Átrium v projekte Kvarter - finálna architektonická podoba domu
Átrium v projekte Kvarter – finálna architektonická podoba domu | Zdroj: Immocap

Vizuál polyfunkčného objektu na Jégeho disponuje horizontálnymi rímsami, plastickým členením vertikál, ale aj zasunutým parterom. K skvalitneniu vizuálno-estetického riešenia pritom prispieva aj materiálové riešenie v kombinácii hladkej omietky, hrubej štruktúrovanej omietky a pozinkovaného plechu. Fasáda v severnej časti pôsobí otvorenejšie a použitím jednoduchej plasticity pracuje s okolím a otvára sa do stromovej aleje. Celkovo sa architektúra orientuje na typické mestské prvky a vhodne sa začleňuje do územia.

Nadštandard a severský štýl bývania 

Dnes pre redakciu ASB priblížil projekt aj samotný developer. Immocap už pôvodný názov z dokumentácie nepoužíva, Polyfunkčný objekt JGA nahradil oveľa kratší a efektívnejší názov – Kvarter. „Kvarter na Jégého ulici prinesie dizajnové bývanie vo vysokom štandarde, ale najmä energetickú efektívnosť,” znejú nové detaily, ktoré nám zdelila spoločnosť. 

„Polyfunkčný objekt prinesie na šiestich podlažiach priestor pre bývanie, prácu, služby, ale aj parkovanie,” ozrejmuje developer. Novinky prezrádza aj k štandardu jednotlivých bytov. „Prítomný bude systém TASB – stropné vykurovanie a chladenie či externé tienenie. Tento systém prispeje k energetickej efektívnosti rovnako ako tepelné čerpadlá,” dodáva. Architektúra z pera Tomáša Čechvalu má odzrkadľovať severský štýl bývania, ktorý je na Slovensku čoraz obľúbenejší. 

Projekt Kvarter - finálna architektonická podoba domu. V pozadí vidieť výškové budovy developmentu Jégeho Alej
Projekt Kvarter – finálna architektonická podoba domu. V pozadí vidieť výškové budovy developmentu Jégeho Alej | Zdroj: Immocap

V dvoch podzemných podlažiach bude umiestnená garáž, ktorá ponúkne 102 parkovacích miest. Aj v tomto prípade ide o aktualizovaný údaj, podľa zámeru v EIA tu malo pôvodne nájsť miesto 110 automobilov. Na základe tejto dokumentácie mali byť stojiská prenajímané svojim užívateľom na dlhodobý alebo krátkodobý prenájom a Immocap nevylučoval doplnenie niektorých parkovacích miest o nabíjačky pre elektromobily. 

„Projekt je vo fáze realizácie a v prvej fáze predaja,” konštatuje Immocap, podľa ktorého je celkové dokončenie Kvarteru naplánované na roky 2025 až 2026. Finančné náklady na realizáciu nateraz nie sú známe, spoločnosť však nevylúčila ich priblíženie v ďalších fázach realizácie. 

Veľa napovedajú aj novozverejnené vizualizácie. Prvá hmota stavby, otočená do Jégeho ulice, má prevažne biele sfarbenie s tieniacimi prvkami rovnakej farebnosti. Fasádu dopĺňa aj ďalšie obloženie, ktoré môže mať charakter kameňa, z obrazových materiálov je však náročné vyrozumieť konkrétny materiál. Zábradlia lodžií majú zase béžovú farebnosť, čím nadväzujú na svetlé tóny celej fasády. Druhá hmota má svetlohnedé členité obloženie, ktoré je už na pohľad odlišné od prvej hmoty objektu. 

Kvarter zapadne na Jégeho ulicu omnoho lepšie ako neďaleké objekty Jégeho Alej I-V od spoločnosti Finep. Práve nižšia zástavba na vysokej architektonickej úrovni je spôsob, akým sa mala urbanizovať celá oblasť. Masívny a vulgárny development Jégeho Alej od českej firmy je pravým opakom. Nízky štandard je pritom typický aj pre poslednú piatu etapu, v rámci ktorej bol postavený vežiak s nulovým rešpektom voči okoliu a celej štvrti. A to má v budúcnosti pribudnúť ešte jeden. 

Projekt od firmy Immocap tak má potenciál pozdvihnúť úroveň lokality a dodať jej potrebný architektonický cit i harmóniu. Rovnako sa môže stať príkladom pre ostatné spoločnosti a ukázať im, ako sa má budovať v silne urbanizovanom mestskom bloku so zachovaním neopakovateľného geniusa loci. 

Projekt Kvarter - finálna architektonická podoba domu. V pozadí vidieť výškové budovy developmentu Jégeho Alej
Projekt Kvarter - finálna architektonická podoba domu. V pozadí vidieť Zimný štadión Ondreja Nepelu
Átrium v projekte Kvarter - finálna architektonická podoba domu
Jeden z prvých vizuálov polyfunkčného domu, ktorý mal nahradiť v minulosti plánovaný parkovací dom
Architektonická situácia projektu

Kvarter (Polyfunkčný objekt JGA)

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Ružinov
Developer: Immocap
Architekt: Čechvala Architects
Stav: V realizácii