Zbúrajú konečne ružinovskú „Hirošimu“? Nové centrum Ružinova sa preberá k životu a hlási pokrok
Je postrachom Ružinova. Železobetónový skelet bývalého obchodného domu Ružinov desí Bratislavu vyše 15 rokov. Jeho náhradou má byť projekt z pera prestížneho českého ateliéru Jakub Cigler Architekti, ktorý už má v hlavnom meste skúsenosti. Po dlhom posudzovaní sa zámer opäť preberá k životu a opustené zvyšky obchodného domu môžu konečne zaniknúť. Otázka však znie, či naozaj zaniknú...
Z obľúbeného domu futuristický nepodarok
Písal sa rok 1984, keď v Ružinove vyrástol obchodný dom Ružinov. Išlo o prvú stavbu na Slovensku, na ktorej sa prejavili vplyvy postmodernizmu. Navštevovali ho nielen Bratislavčania, ale aj ľudia z okolitých miest a za jeho podobou stál tím architektov v zložení Ján Bahna, Ľubomír Mihálik, František Kalesný, Pavol Čížek a Peter Minarovič.
Kolos nadobudol o jedenásť rokov neskôr nový majiteľ Ivan Líška, ktorý ho v roku 1998 zrekonštruoval, čím vznikol obchodný dom Prior. Ten zase vydržal do roku 2005, keď ho prebrala spoločnosť Yosaria Plaza, a. s., ktorej plány boli vytvoriť tu jedno z najväčších a najmodernejších nákupných centier na Slovensku pod názvom Yosaria Plaza (foto v galérii, pozn. red.).
Bývalá budova sa mala spojiť s úplne novou prístavbou a spoločne vytvoriť futuristický celok s rozlohou 100 000 štvorcových metrov. Informuje o tom webstránka projektu, ktorá je stále aktívna. Zámer zahŕňal vyše 250 obchodov a 1 300 parkovacích miest, jeho súčasťou boli aj kancelárie a priestory na šport, oddych či nočný život. Investičné náklady sa odhadovali na 2,5 miliardy slovenských korún (82,9 milióna eur). Z megalomanských nápadov však nebolo nič.
Investor zakrátko avizoval finančné problémy, údajne spojené s vtedajšou finančnou krízou. Bolo to v roku 2007, keď mali nové nákupné centrum otvárať. Do projektu napokon vstúpila aj stavebná spoločnosť Doprastav, ktorá majiteľovi poskytla pôžičku.
Projekt sa nikdy nedokončil. Uskutočnili sa len práce, ktoré „oholili“ stavbu na konštrukciu. Termíny sa začali meniť a skelet je na mieste dodnes aj napriek tomu, že sa v minulosti objavili informácie a vizualizácie o jeho budúcej podobe. V hre mali byť súkromní aj zahraniční investori. Nič z toho sa však nerealizovalo.
Pozemok postupne začal obrastať náletovou zeleňou a perspektívna parcela chátrala. Zmeny sa začali diať až po nástupe súčasného majiteľa, firmy MCP Development, ktorá pozostatky obchodného domu kúpila v roku 2019. Pozemok následne vyčistila a vyhlásila medzinárodnú architektonickú súťaž na finálnu transformáciu ružinovskej „Hirošimy”.
Do súťaže sa prihlásilo až 270 architektonických kancelárií z celého sveta. Do finále sa dostala len hŕstka z nich a víťazom sa stal projekt českého ateliéru Jakub Cigler Architekti. Koncept prestížneho ateliéru predstavili zástupcovia firmy MiddleCap Group, ktorá je spoločníkom MCP Development, vo februári roku 2020.
Jakub Cigler Architekti sú v Bratislave ostrieľaní architekti, v ich portfóliu sú projekty ako Digital Park I a II, čo je najznámejšie bizniscentrum v hlavnom meste, a aktuálne sa podieľajú na návrhu novej centrály developera Penta Real Estate. V Prahe napríklad realizujú obrovskú rekonštrukciu legendárneho Václavského námestia.
Dlhé posudzovanie vystriedal progres
V prípade ružinovského projektu, ktorý nazvali Nové centrum Ružinova, nastal progres približne rok po jeho predstavení. V máji 2021 predložil developer svoj zámer na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA), rozhodnutie právoplatne získal až po takmer dva a pol roku – v novembri 2023.
Dlhé posudzovanie malo zapríčiniť jedno odvolanie, o ktorom podrobnejšie informoval starosta Ružinova Martin Chren prostredníctvom tlačovej agentúry SITA v júni 2024. Podľa neho musel rozklad (úkon podobný odvolaniu, pozn. red.) potvrdiť minister životného prostredia, ktorý papier nepodpísal až jeden a pol roka. Zo zákona ho má pritom povinnosť podpísať do 30 dní.
Envirorezort to odôvodňoval napríklad dlhodobým preťažením referentov na odbore posudzovania vplyvov na životné prostredie, personálnou poddimenzovanosťou či vysokou fluktuáciou zamestnancov.
Za dva roky nečinnosti vyrástlo na pozemku až 150 stromov vrátane chráneného topoľa čierneho. Muselo sa teda uskutočniť výrubové konanie, ktoré už je ukončené, a developer disponuje právoplatným výrubovým rozhodnutím. Podľa Martina Chrena by sa po tomto kroku malo pokračovať v územnom a stavebnom konaní.
A práve tento progres nedávno potvrdila tlačová agentúra TASR. „Bratislavský Ružinov začal konanie o zmene územného rozhodnutia o umiestnení stavby v prípade plánovaného polyfunkčného projektu Nové centrum Ružinova, ktorý má nahradiť dlhoročný skelet obchodného domu, nazývaný Hirošima,“ oznamuje tlačová agentúra.
„Po jeho vydaní bude môcť developer požiadať o stavebné povolenie i búracie povolenie pre súčasný skelet,“ uviedol pre TASR starosta Ružinova Martin Chren a pokračoval, „územné konanie sme mohli oznámiť až teraz. Stavebníkovi chýbal jeden základný papier, a to rozhodnutie EIA z Ministerstva životného prostredia SR, kde sa celý proces zadrhol skoro na dva roky,“ skonštatoval Chren, ktorý tak potvrdil svoje slová spred mesiaca.
So zmenou projektu už v minulosti súhlasilo hlavné mesto, ktoré s investorom podpísalo zmluvu o spolupráci, z ktorej vyplynuli investície do verejného priestoru i dopravnej infraštruktúry, rovnako aj mestská časť Ružinov.
„Namiesto toho je výsledkom projekt, ktorý má právoplatné stavebné povolenie už skoro 15 rokov a ktorý tam nikto z nás nechce,“ poznamenal Chren, narážal na spomínanú výstavbu obrovského nákupného centra z minulosti. Starosta Ružinova rovnako verí, že dlhé roky chátrajúci skelet by mohol zmiznúť už v roku 2025.
Ružinov môže konečne získať svoje centrum
Niekdajšie srdce mestskej časti, ktoré bolo práve pri obchodnom dome Ružinov na Papánkovom námestí, sa tak môže do Ružinova opäť vrátiť. Na parcele obkolesenej Ružinovskou, Tomášikovou, Obilnou ulicou a slepou časťou Jašíkovej ulice vznikne polyfunkčný komplex so zeleným parkovo upraveným vnútroblokom.
Ateliér Jakub Cigler Architekti ubral oproti pôvodnému zámeru z velikášstva a projekt prispôsobil mierke i charakteru danej lokality. Celkovo je zámer členený na štyri úrovne. Prvou je prízemie, kde sa bude nachádzať kontinuálna hmota vytvárajúca uličnú líniu s drobnými prevádzkami, obchodmi a službami, čím bude zabezpečená vybavenosť okolia.
Strednú časť, teda druhú úroveň, tvorí hmota podnože s ôsmimi štvorpodlažnými blokmi, kde prevláda funkčná náplň nebytových priestorov – ateliérov a kancelárií. Tam, kde je to svetlotechnicky možné, obsahuje táto časť v objektoch východozápadnej orientácie aj menšie byty s výhľadom do vnútroblokovej zelene. Byty a kancelárske jednotky majú lodžie.
Nasleduje tretia úroveň na šiestom nadzemnom podlaží, kde vznikne spojená priebežná betónová doska, na ktorej budú umiestnené vysunuté záhrady. Byty, ktoré sú na tejto úrovni navrhnuté, budú disponovať súkromnými predzáhradkami. Bytovky majú väčšiu mieru zasklenia, doplnenú nepriehľadnými keramickými alebo sklobetónovými panelmi.
Na tejto betónovej doske je s miernym vychýlením osadená horná tretia časť, ktorú tvorí sedem štvorpodlažných bytoviek s väčšími bytmi s výhľadmi do okolitej panorámy. Poslednú štvrtú úroveň tvorí podlažie s ustúpenými penthousmi, ktoré budú pravdepodobne najluxusnejšími bytmi v projekte s vysokým štandardom.
Vnútroblok je navrhnutý ako verejne prístupná záhrada. Centrálna časť je riešená formou parku s bujnou zeleňou, pretkanou sieťou cestičiek. Úroveň záhrady je vyvýšená nad niveletu okolitých ulíc, čím chceli architekti podporiť intimitu záhrady a vizuálne dostať priestor pod kontrolu užívateľov a obyvateľov objektu.
Podľa dokumentácie EIA tu vznikne 210 bytov a projekt pojme až 1 455 užívateľov. Bývanie bude mať hrubú podlahovú plochu až 23 405 štvorcových metrov, takže pôjde o dominantnú funkciu komplexu. Nasledujú nebytové priestory, ako sú ateliéry, kancelárie a sklady, s rozlohou 18 238 štvorcových metrov. V podzemnej garáži bude 630 parkovacích miest.
Súčasťou projektu je aj revitalizácia časti Papánkovho námestia priľahlá k novému polyfunkčnému súboru. V budúcnosti má na ňu nadväzovať revitalizácia a obnova celého námestia na etapy, teda priestoru za DK Ružinov, ako aj rekonštrukcia samotného kultúrneho domu, ktorú plánuje mestská časť. Projekt architektov tak rieši celý urbanistický blok, čo je pre Ružinov veľká výhra.
NÁZOR AUTORA ČLÁNKU
Bude „Hirošima“ zbúraná?
Vyhlásení o zbúraní skeletu už bolo niekoľko. Dnes sa črtá ďalší scenár, ktorý predpokladá jeho asanáciu v budúcom roku. Poučení z minulosti tomu môžeme dať šancu, čo koniec koncov konštatuje aj starosta Ružinova, ale stopercentne presvedčení o tomto scenári byť nemôžeme.
Pozitívom je, že zámer nestojí a konečne napreduje. Ostáva veriť, že nielen Ružinov, ale aj celá Bratislava sa konečne zbaví svojej hanby a perspektívne miesto začne čoskoro vypĺňať komplex, na ktorý čakáme viac ako desaťročie.
Nové centrum Ružinova
Investor: MCP Development
Architekt: Jakub Cigler Architekti
Počet bytov: 210
Počet parkovacích miest: 630
Hrubá podlahová plocha bývania: 23 405 m2
Hrubá podlahová plocha nebytových priestorov: 18 238 m2
Stav: v príprave