Českí investori stavajú na nohy opustený kanadský areál. Pomáhajú im aj krajania architekti

Partneri sekcie:

Niekdajší lyžiarsky areál v Cape Smokey vybudovali pred 40 rokmi pri príležitosti zimných kanadských športových hier. Jeho účel sa mu však stal tiež osudným. Úzke zameranie výlučne na zimnú sezónu a orientácia na športové využitie príliš nepriali jeho bežnej prevádzke. Opustené priestory však pred úplným schátraným zachránia investície našich západných susedov.

Cieľom investorov na čele s predsedom Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalom je, aby miesto na úpätí kanadského národného parku slúžilo ako turistické stredisko pre návštevníkov v lete i v zime. Komplexnú obnovu, či skôr premenu, zverili do rúk českobudejovickému ateliéru A800, ktoré už podobným procesom oživilo pred 30 rokmi české Lipno.

„Ide o úžasné miesto, kde sa spája zážitok z lyžovačky s výhľadom na oceán. Od samého začiatku nám bolo jasné, že tu musíme vytvoriť dvojsezónne stredisko. Iba tým sa dá dosiahnuť ekonomická prosperita. Do karát našich plánov hrá aj to, že celý areál leží na ikonickom pobrežnom okruhu Cabot Trail,“  objasňuje architekt Martin Krupauer.

Vizualizácia Cape Smokey
Vizualizácia Cape Smokey | Zdroj: A8000

Najväčším lákadlom budúceho turistického areálu má byť zjazdovka s dĺžkou 1200 metrov. Vynovenej oblasti sa však chystá dominovať aj výrazne a ostro geometricky ladená reštaurácia The Cube, kde nájdu návštevníci nezabudnuteľné výhľady na krajinu Nového Škótska. Pôvodnú a zastaralú lanovku nahradí nová kabínková verzia, ktorá za hodinu prepraví až 2 400 osôb.

V plánoch sa počíta aj s tým, že niektoré časti zjazdoviek povedú pomedzi domy a chatky, čo umožní návštevníkom vyraziť na svah priamo zo svojho apartmánu. V pobrežnej časti rezortu nebude chýbať romantické mólo, obchody, služby, minipivovar a ďalšie ubytovanie. Za designom rekreačných domčekov stojí architektonická kancelária ADR na čele s Petrom Kolářom.

Vizualizácia Cape Smokey
Vizualizácia Cape Smokey | Zdroj: A8000

„V okolí je veľmi riedke osídlenie. Kedysi oblasť žila najmä vďaka baníctvu, ktoré sa prestalo vyplácať a rybolovu. Ten bol zase tvrdo zregulovaný. Miestni sú preto z každej novej iniciatívy nadšení,“ pokračoval architekt Martin Krupauer.

O vynovenie turistického areálu v Novom Škótsku sa stará skupina investorov okolo podnikateľa Martina Kulíka a Jiřího Kejvala. Prvého menovaného sprevádzajú pozitívne recenzie s lyžiarskou obcou Malá Horní Úpa.

Dokončenie tohto veľkého projektu plánujú do 10 rokov. V súčasnosti je už v prevádzke nová kabínková lanovka, položené základy má cesta korunami stromov a pripravuje sa budovanie nových turistických chodníkov a cyklotrás.

A8000 Cape Smokey vizualizace 11
Vizualizácia Cape Smokey
Vizualizácia Cape Smokey
Vizualizácia Cape Smokey
Vizualizácia Cape Smokey
Vizualizácia Cape Smokey
Vizualizácia Cape Smokey
Vizualizácia Cape Smokey

Turistický areál v Kanade

Autorský tím: Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Martin Sedmák, Václav Mašek, Petr Jakšík
Design tím: Petr Jakšík, Václav Mašek, Matúš Paštor, Jaroslav Kedaj, Ondřej Sejkora
Realizácia: do 2033