Národný futbalový štadión 5

Národný futbalový štadión bude živý nielen športom. Cieli na multifunkciu

Športový komplex na bratislavskom Tehelnom poli s rozlohou 46-tisíc m2 otvorili v roku 2019 a má za sebou 6 rokov prevádzky a po piatich rokoch prehliadku stavby. Spolu so štadiónmi v ďalších 7 slovenských mestách hostiť od 11. júna prestížny európsky šampionát futbalistov do 21 rokov.

Premiérovo sa ho zúčastnia nové štadióny Futbal Tatran Aréna v Prešove (6 448 miest, architekt Ľubomír Sakala, 2025) a Košická futbalová aréna (12 555 miest, architekt Csaba Ambrus, 2024).

Tretina návštevníkov je zo zahraničia

Na tlačovej besede vedenia štadióna v utorok odznelo, že areál sa má v budúcnosti stať multifunkčnou arénou, čo prispeje aj k turizmu v Bratislave i na Slovensku. Na ploche štadióna odohrali hráči nielen klubové a medzištátne futbalové zápasy, ale uskutočnili sa mnohé koncerty, hokejové Winter Classic či medzinárodné preteky v parkúre. Areál bol súčasťou happeningu Biela noc či očkovacím centrom počas pandémie koronavírusu. Ročne ho navštívi vyše 430-tisíc hostí, z čoho je 31% zo zahraničia.

Z analýzy ekonomických a spoločenských prínosov z apríla 2025 vyplynulo, že komplex prinesie ročne do ekonomiky 45 mil. eur. Pavel Komorník, predseda predstavenstva Národného futbalového štadióna, uviedol, že plánujú posilniť jeho potenciál viacúčelového priestoru, ktorý je bezpečnostnými, technickými, ale i proporčnými možnosťami a kapacitou konkurencieschopný voči vyhľadávaným zahraničným arénam.

V rámci bezpečnostných opatrení využíva správa štadióna biometrickú technológiu rozpoznávania tváre a štadión môže od 4 do 8 minút opustiť vyše 20-tisíc hostí.

Podľa spoločnosti poradenskej spoločnosti v oblasti nehnuteľností CBRE je Národný futbalový štadión naudržateľnejšou stavbou v regióne strednej a východnej Európy, povedal predseda predstavenstva Komorník. Trávnik je polievaný dažďovou vodou a 85% chladu a tepla pre prevádzku vyprodukujú mieste obnoviteľné zdroje.

Športovo-nákupná destinácia

V dominantných tržbách areálu sú príjmy z prenájmov priestorov, služby, reklama a sponzoring. „Každé euro zo sumy 98,447 mil. eur investované do výstavby Národného futbalového štadióna tak v horizonte 10 rokov zarobí slovenskej ekonomike takmer 5 eur. Inak povedané, investícia do štadióna prináša len v horizonte jednej dekády 5-násobnú návratnosť,“ uvádza sa v tlačovej správe. Prevádzka športového komplexu si vyžiada ročne 4 mil. eur.

Súčasťou komplexu Tehelné pole je aj obchodné centrum OC Tehelko, ktoré rozširuje zoznam nájomcov. Cieľom je, aby sa stalo novou športovo-nákupnou destináciou v Bratislave. V nákupnej pasáži okrem existujúcich nájomcov pribudli prevádzky so zameraním na gastro a služby. Tie plánuje centrum rozširovať aj naďalej, napríklad formou detského kútika, tanečných priestorov a pod.

Predchodcom moderného športového areálu na Tehelnom poli bol futbalový  štadión (1942), ktorý zatvorili v roku 2009. Súčasný štadión patrí do portfólia divízie developementu akciovej spoločnosti holdingového typu Grafobal Group. Jeho výstavba začala v septembri 2016 a skončila v roku 2019. Je postavený v súlade so štandardmi UEFA kategórie 4.

Národný futbalový štadión, Bratislava-Nové Mesto

Sedadlá: 22 500
VIP sedadlá: 803
Skyboxy: 43
Max. kapacita: 48-tisíc návštevníkov
Bufety: 27
Parkovacie miesta: 996 v podzemí (700 na zápasy)