Oceňované Kolísky v Záhorskej Bystrici: Mestská atmosféra s nádychom vidieka

Projekt bol dokončený v roku 2020 a rok po kolaudácii získal aj ocenenie Najlepší rezidenčný development roka 2021. Malý obytný súbor však dominuje aj v súčasnosti a nominovaný bol na Cenu za architektúru CE ZA AR.

Bývanie na úpätí Malých Karpát, napojenie na diaľnicu a rozmanité možnosti na trávenie voľného času. To je malá bratislavská mestská časť Záhorská Bystrica, ktorá je charakteristická zachovalými sedliackymi domami, časťou s novými vilami, ale aj pokojným životom. Pre isté skupiny ľudí je ale stále problémom vzdialenosť do centra Bratislavy, čo sa snažia kompenzovať developeri budovaním nových mestských štvrtí a priniesť sem atraktívne bývanie.

Tento nápad dostala aj spoločnosť Opera SL Group, ktorá priniesla do Záhorskej Bystrice ideu výstavby veľkého projektu s názvom Pod Vŕškami. Ten bol rozdelený ešte na niekoľko menších blokov. Ako väčšinu iných spoločností, aj tohto investora zasiahla vtedajšia kríza a veľké plány musel okresať – niektoré z parciel odpredal. Veľkým záujemcom sa stala spoločnosť ITB Development, ktorá je v Bratislave pomerne aktívna. Pozemky jedného z blokov napokon firma získala a jeho koncept s názvom Kolísky zachovala.

„Ide o atraktívnu bratislavskú mestskú časť, obklopenú zeleňou a nádhernými kopcami s množstvom turistických chodníčkov a cyklotrás. Nespornou výhodou Záhorskej Bystrice je aj výborná občianska vybavenosť,“ opisuje ITB Development rozhodujúce faktory, ktoré stáli za výberom tejto lokality.

„Kolísky sú umiestnené v susedstve zástavby rodinných domov, na ktorú svojím charakterom nadväzujú – nízkou podlažnosťou bytových domov, schovanými parkovacími možnosťami, ale aj komunitným charakterom,“ vraví spoločnosť na realizáciu, ktorá získala ocenenie v rámci CIJ Award Slovakia ako najlepší rezidenčný development roka 2021.

Malá bratislavská mestská časť Záhorská Bystrica je charakteristická zachovalými sedliackymi domami, časťou s novými vilami, ale aj pokojným životom.
Malá bratislavská mestská časť Záhorská Bystrica je charakteristická zachovalými sedliackymi domami, časťou s novými vilami, ale aj pokojným životom. | Zdroj: zdronu.sk

Projekt určený rodinám

Vznikla tu štvorica štvor- až päťpodlažných bytoviek s takmer stovkou bytov. Keďže developer od začiatku výstavby komunikoval tento zámer ako bývanie pre rodiny, prítomných je tu najviac trojizbových a štvorizbových nehnuteľností. K dispozícii ale sú aj klasické „dvojizbáky“ či nadštandardné penthousy.

Ide o pokojnú štvrť s komorným bývaním, ktoré ale disponuje aj pomerne slušným štandardom. V bytoch sa nachádzajú drevené trojlamelové podlahy, ktoré sa spájajú bez použitia lepidla, stránka projektu uvádza aj vysokokvalitné dvere či sanitu kúpeľne vrátane obkladov a dlažieb od značkových dodávateľov.

Objekty sa pritom sústreďujú okolo centrálneho nádvoria. Bytový komplex vychádza z blokového urbanizmu, kde sa exteriérový priestor delí na verejnú ulicu a poloverejný vnútroblok. Hmoty objektov sa smerom do svahu zmenšujú a urbanistické riešenie zase odkazuje na mierku mestských víl. Polozapustená podnož suterénu absorbovala všetko rezidenčné parkovanie a komerčnú vybavenosť.

„Celá centrálna časť vnútrobloku je architektonicky dôsledne prepracovaná a v súlade so súčasným trendom prepájania viacerých funkcií do jedného priestoru. Pre deti je tu pieskovisko s preliezačkami, rodičia si majú kam sadnúť na kus reči, tínedžeri zas kde zacvičiť či zahrať pingpong. Pre všetky skupiny obyvateľov je tu dostatok prírodných zdrojov tieňa, akustických bariér a prvkov na sedenie,“ hovorí o detailoch ITB Development.

Podľa spoločnosti má v Kolískach nezastupiteľný význam zeleň, ktorá je prítomná na balkónoch a pergolách predzáhradiek. „Každý balkón je vyabstrahovanou tradičnou mrežou, na popínanie divého viniča či ruží. Každý má svoj kvetináč, svoj kúsok vidieckej záhradky s bylinkami, popínavou zeleňou, kvetmi,“ dopĺňa.

Architekti uvažovali nad rôznymi materiálovými riešeniami balkónov. Vzhľadom na požiarne normy a údržbu architekti nakoniec zvolili oceľovú konštrukciu žltej farebnosti, ktorá dotvára hravý charakter projektu a umožní obrastanie paviničom.  
Architekti uvažovali nad rôznymi materiálovými riešeniami balkónov. Vzhľadom na požiarne normy a údržbu architekti nakoniec zvolili oceľovú konštrukciu žltej farebnosti, ktorá dotvára hravý charakter projektu a umožní obrastanie paviničom.   | Zdroj: Tomáš Manina

Zelené bývanie so sviežou architektúrou

Aj napriek snahe zachovať pôvodný koncept sa ITB Development rozhodlo pre architektúru z pera kancelárie Architekti Šebo Lichý, s ktorou spolupracuje už vyše 20 rokov. „Je to mestské bývanie s vôňou vidieka. Kolísky sú vyriešené tak, ako by podľa nás mali byť vyriešené všetky bytové domy – so všetkými autami schovanými pod zemou, polosúkromným dvorom so špecifickou atmosférou, mierkou priateľskou k okoliu, priestormi pre obchodík alebo fitness v prízemí,“ hovorí pre ASB známy ateliér.

Podľa architektov bola treláž s popínavou zeleňou pôvodne naplánovaná na všetkých obvodových stenách okrem severnej fasády. Pre požiarne normy sa jej však museli vzdať. „Ostala viac než dostatočne prítomná na balkónoch a pergolách predzáhradiek. Zeleň v kvetináčoch na balkónoch a strechách ju plnohodnotne zastúpi,“ hodnotí architektonická kancelária.

Rez
Rez | Zdroj: Architekti Šebo Lichý

„Koncept vnútroblokového málopodlažného komplexu dáva dôraz na maximálne ozelenenie vonkajšieho bytového príslušenstva, lodžií, terás a predzáhradiek. Do priestoru vnáša pohľadovú, ako aj izolačnú zeleň, ktorá najmä vo vnútroblokových priehľadoch koriguje mierku budov a zelene,“ dopĺňa ďalšie výhody prítomnej zelene.

V prípade Kolísok architekti uvažovali nad drevenými konštrukciami balkónov. Pre vyššiu náročnosť údržby sa jej ale museli rovnako vzdať ako pri pôvodne plánovanej popínavej zelene na fasádach. Architekti nakoniec zvolili oceľovú konštrukciu žltej farebnosti, ktorá dotvára „hravý“ charakter projektu a umožní obrastanie zmieňovaným paviničom.

Dominantou Kolísok je tak zeleň, komornosť a pomerne solídny štandard. Toto ale spĺňajú aj iné stavby. Na mieste je tak otázka, ako sa daný rezidenčný súbor odlišuje od developmentov podobného charakteru? „Pri navrhovaní sa riadime naším manifestom, vždy rešpektujeme genius loci miesta a kladieme dôraz na komunitný charakter projektu – tým sa často odlišujeme od konkurencie,“ znie z kancelárie Architekti Šebo Lichý.

Bytový komplex vychádza z blokového urbanizmu, kde sa exteriérový priestor delí na verejnú ulicu a poloverejný vnútroblok.
Bytový komplex vychádza z blokového urbanizmu, kde sa exteriérový priestor delí na verejnú ulicu a poloverejný vnútroblok. | Zdroj: zdronu.sk

Oscary pre architektov

Práve tento prístup im pravdepodobne priniesol aj nedávny dôležitý úspech – nomináciu na Cenu za architektúru CE ZA AR. „Mottom aktuálneho 22. ročníka súťaže bolo #spoluvarchitekture. Členovia medzinárodnej poroty pri posudzovaní súťažných diel brali na zreteľ tento kľúčový význam architektúry a dôležitosť navrhovania s ohľadom na súčasné potreby spoločnosti. Naše Kolísky v Záhorskej Bystrici tento atribút splnili do bodky,“ uviedla odhodlane spoločnosť ITB Development.

Developera v tomto doplnila aj architektonická kancelária Architekti Šebo Lichý, ktorá si každé ocenenie váži: „CE ZA AR je dnes už pomyselným Oscarom pre architektov na Slovensku a myšlienku súťaže podporujeme. Tohtoročná nominácia Kolísok nás potešila, o to viac, že ide už o tretí rok po sebe, čo sa slávnostného galavečera zúčastňujeme ako nominovaní.“

Architekti v minulosti jednu z nominácií úspešne premenili – Nový Háj. „Na svoju dobu unikátny rezidenčný komplex, ktorého devízou bola vnútorná a vonkajšia flexibilita, ktorá umožňovala adaptáciu širokej škály individuálnych požiadaviek. Majitelia bytov sa tak stali spolutvorcami architektúry domu,“ ozrejmuje ateliér.

Kolísky v Záhorskej Bystrici sa tak dostali medzi architektonickú špičku, a to boli postavené ešte v roku 2020. Úspech im priniesla kombinácia viacerých aspektov, ktoré spĺňali kritérium tohto ročníka – dôležitosť navrhovania s ohľadom na súčasné potreby spoločnosti. V neposlednom rade projekt pozdvihol aj samotnú mestskú časť a ako sa ukazuje tri roky po dokončení, vniesol sem architektúru, ktorá môže byť perspektívna ešte dlhé roky.

Architekti uvažovali nad rôznymi materiálovými riešeniami balkónov. Vzhľadom na požiarne normy a údržbu architekti nakoniec zvolili oceľovú konštrukciu žltej farebnosti, ktorá dotvára hravý charakter projektu a umožní obrastanie paviničom.  
Bytový komplex vychádza z blokového urbanizmu, kde sa exteriérový priestor delí na verejnú ulicu a poloverejný vnútroblok.
Malá bratislavská mestská časť Záhorská Bystrica je charakteristická zachovalými sedliackymi domami, časťou s novými vilami, ale aj pokojným životom.
Centrálna časť vnútrobloku je architektonicky dôsledne prepracovaná a v súlade so súčasným trendom prepájania viacerých funkcií do jedného priestoru. 
V Kolískach má nezastupiteľný význam zeleň, ktorá je prítomná na balkónoch a pergolách predzáhradiek.
Pôdorysy
Rez

Kolísky, Bratislava-Záhorská Bystrica

Developer: ITB Development
Architekt: Architekti Šebo Lichý
Krajinný architekt: Vojtěch Urban
Realizácia: 2019 – 2020

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2023