Predajňa Kaufland v Bratislave

V ústrety udržateľnosti. Konštrukcia predajne Kaufland je zo 75 % z dreva a má dve zelené strechy  

Otvorili ju v druhej polovici septembra v bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica a je jediná svojho druhu v Európe. Nový prototyp predajne má aj zelenú fasádu a fotovoltické panely, ktoré vyrobia 20 % elektrickej energie potrebnej na prevádzku predajne.

Maloobchodná sieť takto zareagovala na klimatické zmeny a požiadavky udržateľnosti, čo je súčasťou jej stratégie. Na výstavbu objektu bolo použité smrekové drevo. „Nosníky sú vyrobené z lepeného lamelového dreva a CLT panely z krížom lepeného lamelového dreva. Nie je nutná žiadna dodatočná údržba, keďže drevo bolo povrchovo upravené už vo výrobe,“ uviedla pre ASB hovorkyňa Kauflandu Lucia Vargová.

Podiel drevených konštrukcií bol určený podľa požiadaviek požiarnej bezpečnosti. Drevo má certifikát PEFC , je povrchovo upravené od výroby, je vhodné do prostredia prevádzky a pochádza zo Slovenska, z Česka a Rakúska.

Strecha udržateľnej predajne Kaufland v Bratislave
Strecha udržateľnej predajne Kaufland v Bratislave | Zdroj: KAUFLAND

Predajňa je naprojektovaná v súlade s certifikačným systémom BREEAM Excellent a podľa najnovších trendov v modernom a udržateľnom stavebníctve. Takáto drevená stavba v porovnaní s bežnou železobetónovou budovou vyprodukuje počas svojej životnosti o 514 ton CO2 menej, čo v prepočte znamená množstvo CO2, ktoré do ovzdušia vypustí osobné auto pri najazdení 4,4 milióna kilometrov.

Janette Kučerková, konateľka zodpovedná za oblasť Centrálne služby v spoločnosti Kaufland Slovenská republika, uviedla, že drevo je udržateľný materiál, ktorý má výnimočné technologické parametre.

Dá sa ľahko opracovať, pri výrobe stavebných dielcov sa spotrebuje menej energie a v porovnaní s inými stavebnými materiálmi zanecháva nižšiu uhlíkovú stopu. Drevená je fasáda aj strecha s dreveným podhľadom. Zeleň v okolí, ktorú tvorí viac ako 12-tisíc rastlín a stromov, ho nielen skrášľuje, ale zároveň zachytáva nečistoty aj prachové častice a podporuje biodiverzitu.

Strecha predajne Kaufland v Bratislave-Záhorskej Bystrici
Strecha predajne Kaufland v Bratislave-Záhorskej Bystrici | Zdroj: KAUFLAND

Časť chodníkov na parkovisku tvorí retenčná a plastová zámková dlažba, ktorá v slovenskej chránenej dielni vznikla z recyklovaných použitých PVC káblov. Tento trvalo udržateľný materiál má dlhú životnosť a vykazuje neutrálnosť voči životnému prostrediu a neškodnosť pre pôdu či podzemné vody.

Retenčné parkovisko zároveň zadrží viac ako 800 m3 dažďovej vody, pričom takto nahromadená voda aj vlhkosť pozitívne vplývajú na okolité prostredie a ozdravujú klímu. K podpore biodiverzity prispievajú aj dva hmyzie hotely či vtáčie búdky umiestnené v okolí. Opatrenia na ochranu životného prostredia a klímy reťazec presadzuje aj podporou elektromobility, a tak pred prevádzku umiestnil 3 nabíjačky pre elektromobily aj box pre bicykle.

Udržateľná predajňa Kaufland, Bratislava-Záhorská Bystrica

Investor: Kaufland
Náklady: vyše 20 mil. €
Predajná plocha: 2 517 m2
Otvorenie prevádzky: 21. septembra 2023