Rekonštrukcia bytu z prvej republiky: Maximum repasovaných prvkov aj vstup cez modrú skriňu

Partneri sekcie:

Byt v českých Klatovoch: „Navrhovali sme reštaurovať maximum pôvodných prvkov a voliť kvalitné nové materiály, ktoré nebude treba meniť.“

Byt situovaný na celom treťom poschodí prvorepublikového bytového domu prešiel rekonštrukciou v réžii mladých dizajnérov zo štúdia Jansky Dundera. Pristúpili k nej ako k rodinnému striebru. Pozrite sa, čo to znamená pre toto veľkorysé bývanie v českom meste Klatovy.

Autorská správa hovorí, že k tejto rekonštrukcii pre mladú štvorčlennú rodinu autori pristúpili so starostlivosťou a empatiou hodnou zaobchádzania s rodinným striebrom. Nejde len o obyčajnú metaforu narážajúcu na prvorepublikový charakter bývania.

Nachádza sa totiž v činžiaku z 30. rokov minulého storočia, ktorý dal postaviť prastarý otec jedného z autorov návrhu. Dom je stále vlastníctvom rodiny, takže zadávateľmi boli blízki príbuzní.

Byt v činžiaku z prvej republiky
Byt v činžiaku z prvej republiky | Zdroj: Honza Zima

Kvalita nad kvantitou

Návrh jednoznačne uprednostňoval kvalitu nad kvantitou. Cieľom autorov Matěja Janského Cyrila Dunděru a Jáchyma Janského bolo zdôrazniť a využiť priestorovú veľkorysosť bytu tak, aby vyhovoval súčasným požiadavkám na bývanie. Zároveň chceli podporiť prvorepublikového génia loci celého domu. Na to však potrebovali dôveru investorov, ktorá tu, našťastie, nechýbala.

„Presvedčili sme investorov, že by bolo vhodné využiť rekonštrukciu na veľkorysú zmenu – nemeniť iba povrchy, ale aj búrať, čistiť a meniť dispozíciu podľa súčasných potrieb rodiny. Zároveň sme navrhovali reštaurovať maximum pôvodných prvkov, nové materiály voliť kvalitné, ktoré nebude treba meniť,“ opisuje priebeh projektu Matěj Janský.

Viac vzduchu, otvorenosti a pôvodných prvkov

Aby bol byt vzdušnejší, pôvodne oddelené miestnosti sa stali väčšími otvorenými priestormi. Spoločných miest na stretávanie rodiny je tu maximum. História bytu dýcha z pôvodných kľučiek, repasovaných dubových parkiet v jedálni a obývačke, posuvných dverí alebo z priznanej zelenej maľovky v rodičovskej spálni, z ktorej sa dostanete do kúpeľne aj pracovne s malým balkónom.

Vstup z 21. storočia: Do detskej cez modrú skriňu

Detské izby sú opakom spoločnej rodinnej zóny – malé a účelné, ale zároveň originálne. Deti oceňujú súčasnosť a možnosť ponoriť sa do svojho sveta. Preto sa do detských izieb vstupuje naozaj originálne. Cez modrú skriňu s úložným priestorom – presne ako v rozprávkovej Narnii.

„Modrá skriňa a hlavne vstup do jej útrob má vyviesť človeka z reality do iného sveta, magického priestoru, je filtrom medzi bytom a detskými izbami. Má sprostredkovať zážitok a umocniť fantáziu,“ približujú autori.

Byt v činžiaku z prvej republiky
Byt v činžiaku z prvej republiky | Zdroj: Honza Zima

Hra so svetlom

Dizajnéri sa vyhrali nielen s priestorovými zážitkami pre deti. Pozornosť púta aj hra so svetlom. Byt je presvetlený zo všetkých svetových strán. Autori túto skutočnosť patrične využili a podporili.

„Celý byt umožňuje zažívať rôzne svetelné situácie, vďaka skutočnosti, že má svetlo prístup zo všetkých svetových strán a rôznymi spôsoby – zaobleným pásovým oknom do ulice, oknom zalomeným cez roh vnútrobloku, obyčajným plochým oknom aj sprostredkovane cez sériu niekoľkých okien – to sú danosti rohového domu a architektúry z 30. rokov, tento fakt sme sa snažili posilniť,“ zdôrazňujú.

Priestor rozjasňujú aj sýte farby. Je vybavený autorským nábytkom. Aj to je dôkaz, že každému detailu bola venovaná individuálna starostlivosť – ako keď leštíte to spomínané rodinné striebro.

Byt v činžiaku z prvej republiky 02
Byt v činžiaku z prvej republiky 03
Byt v činžiaku z prvej republiky 04
Byt v činžiaku z prvej republiky
Byt v činžiaku z prvej republiky
Byt v činžiaku z prvej republiky
Byt v činžiaku z prvej republiky
Byt v činžiaku z prvej republiky

Byt v činžiaku z prvej republiky

Lokalita: Klatovy, ČR
Autori: štúdio JanskyDundera – Matěj Janský, Cyril Dunděra, Jáchym Janský
Úžitková plocha bytu: 170 m²
Projekt: 2020
Ukončenie realizácie: 2022