Z kancelárií spravili digitálne ihrisko. Teraz sa tu zbierajú všetky športové výsledky sveta

Kancelárie pražskej spoločnosti Livesport navrhli architekti ako digitálne ihrisko, kde si zamestnanci každý deň zlepšujú svoje schopnosti a trénujú tímovú taktiku. Je to vlastne office so všetkými kancelárskymi digitálnymi vychytávkami v telocvični… alebo naopak?

Inšpirácia športom je vzhľadom na investora, Livesport, s.r.o., zrejmá. Originálne je však ikonické prenesenie športovej témy na poschodie, kde sedia manažéri spoločnosti. Autori zo štúdia Reaktor o svojom prístupe k navrhovaniu tvrdia, že štiepia štandardné zadanie, tavia staré koľaje, aby sa dostali k jadru každého projektu. V tomto prípade je snaha ísť týmto smerom jasná

Ak vás denne čaká duševná práca v kancelárii, vašej psychike i výkonnosti mozgových závitov pomôže pravidelná fyzická aktivita. Pri navrhovaní interiéru „ofisu“ v Prahe poňali autori túto súvislosť tak, že prvky z telocvične a ihriska preniesli do kancelárií vybavených digitálnymi technológiami, aby efektívne slúžili, keď podáva výkony nie telo, ale mozog.

Nové kancelárie spoločnosti Livesport 31
Nové kancelárie spoločnosti Livesport | Studio Flusser

Charakter aj filozofiu priestoru určila trojica prvkov

„Nové kancelárie spoločnosti Livesport nadväzujú na predchádzajúce poschodia, kombinujú šport a moderné technológie. Navrhnutý priestor naďalej rozvíja športové myšlienky, inšpiráciou však nebol samotný zápas, ale drina na tréningu a zdokonaľovanie sa v rámci prípravy. Návrh bol inšpirovaný generickou telocvičnou, ktorá sa dá pomocou cvičebných pomôcok prispôsobiť na tréning najrôznejších kancelárskych činností.

Telocvičňa je na podlahe definovaná konštantnou plochou kobercových štvorcov a na strope pravidelným rastrom bodových svietidiel a bezpodhľadovým riešením.
Tento priestor je ďalej doplnený o tri hlavné prvky návrhu – čiary v podlahe, športové náčinie a elektronická ceruzka,“ konkretizujú architekti ďalej svoje inšpiračné zdroje.

Čiary funkčne delia dispozíciu aj ihrisko

Pri športových zápasoch čiara definuje mantinely ihriska, delí ho na zóny. Architekti z reaktora vytvorili kancelárske interiérové čiary, ktoré delia priestor na jednotlivé funkčné zóny.

Prejdete za lajnu, ako s obľubou hovoria športoví komentátori, a ste zo zasadačky v kancelárii, kde sa môžete v tichu sústrediť. Sú vyčlenené aj tímové pracoviská a miesta na relax. Čiara je aj základným prvkom orientačného systému. Ďalej zvýrazňuje vstupy do skladov alebo odkladacie priestory.

Nové kancelárie spoločnosti Livesport 26
Nové kancelárie spoločnosti Livesport | Studio Flusser

Športové pomôcky zvyšujú výkon mysle

Kužele, debny alebo hokejky, ktoré pomáhajú športovcom sa čo najlepšie pripraviť na výkon v zápase, tu majú dizajnovú podobu boxov z dreva, dyhy a perforovanej lakovanej ocele. Oddeľujú priestory, vytvárajú ich a vo svojom vnútri skrývajú akusticky izolované zasadačky, kancelárske skrine, telefónne búdky… Pomáhajú tak zlepšovať pracovné výkony a nestratiť sa v kolobehu povinností.

„Tréningové kancelárske pomôcky pomáhajú zlepšiť techniku i výkon všetkých zamestnancov,“ potvrdzujú architekti svoj zámer.

Elektronická ceruzka symbolizuje priestor na taktiku

Na tomto poschodí vzniká taktika spoločnosti. Túto myšlienku architekti pretavili do zvlneného líniového osvetlenia, ktoré má pripomínať digitálnu ceruzku. S ňou profesionáli analyzujú taktiku zápasov a naznačujú pohyb hráčov, aby si všetci „domáci gaučoví tréneri“ mohli porovnať, či rovnako čítali hru.

„Línia svetiel naviguje v priestore, vedie návštevníka, zvýrazňuje zásadné prvky. Dôležité miesta stretnutí sú označené krížikom, podstatné body v kancelárii sú zakrúžkované svetlom,“ dodávajú na záver autori, ktorí sa podľa vlastných slov vždy snažia „nachádzať cesty, ako zlepšovať prostredie, v ktorom žijeme.“

Nové kancelárie spoločnosti Livesport 17
Nové kancelárie spoločnosti Livesport 18
Nové kancelárie spoločnosti Livesport 19
Nové kancelárie spoločnosti Livesport 21
Nové kancelárie spoločnosti Livesport 22
Nové kancelárie spoločnosti Livesport 23
Nové kancelárie spoločnosti Livesport 24
Nové kancelárie spoločnosti Livesport 25

Nové kancelárie spoločnosti Livesport

Lokalita: Bucharova ulica, Praha, ČR
Autori: Ing. arch. Jakub Heidler, Ing. arch. Jan Kačer – štúdio Reaktor
Spoluautori: Ing. arch. Marek Svoboda, Ing. arch. Lukáš Bakši,Ing. arch. Jáchym Bondy, Ing. arch. Jurij Lyzhanov, Ing. arch. Barbora Licková, Ing. arch. Tomáš Ploc, Ing. arch. Lukáš Král
Investor: Livesport, s.r.o.
Úžitková plocha: 980  m²
Začiatok a dokončenie projektu: 2022 – 2023